Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Izostanak refleksa automatskog hoda
PostPoslato: Uto Nov 25, 2008 11:15 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 25, 2008 10:51 am
Postovi: 2
Pre 3 nedelje smo dobili cerkicu (prvo dete) i porodjaj je prosao OK, bebica je imala 9/10 ocene, 3100 gr. 50cm.

Lepo jede i napreduje (supruga je doji) i to je sve OK, Ali...

Citajuci o bebama, video sam i onu listu bazicnih refleksa kod novorodjencadi. Problem je sto ja nikako ne mogu da dobijem taj refleks automatskog hoda. Peti dan po rodjenju isli smo kod pedijatra u lokalni dom zdravlja(zbog zutice) i video sam da je i ona probavala da dobije taj refleks i koliko sam video nije uspela. Nije mi nista rekla o tome, mozda zato sto smo bili zbog zutice...

Ja sam par puta posle toga probavao i nece...Mozda ja nesto ne radim dobro ali sumnjam posto sam video na youtube kako to treba da izgleda...

Sta to znaci ? Jel moguce da taj refleks izostane ili je mali pa ja to ne kontam...?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 25, 2008 12:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
O refleksima

Novorođenče nije baš tolika neznalica kao što vam se možda čini. Vaš tek rođeni bebac svestan je mnogo čega. Da li ste znali da se beba rađa sa više od 70 instiktivnih refleksa? Neki od njih su vitalni sa preživljavanje – kao što su disanje i sisanje. Neki od refleksa su izuzetno jaki prvih par sati nakon porođaja a iščezavaju u narednim danima i mesecima.

Zamolite pedijatra na pregledu da vam pokaže par pokretnih primitivnih refleksa. Primitivni refleksi uglavnom vremenom nestaju jer dete ne može da razvija svesnu kontrolu pokreta pre nego što oni iščeznu. Evo osnovnih refleksa, proučite kako se oni manifestuju i koliko traju:
Refleks Babinskog

Kada se taban nežno pomazi od pete ka prstima, prstići na nogama rašire i podignu a stopalo savije ka unutra. Kod odraslih se zapaža suprotan proces, na ovakvu draž odrasli reaguju skupljanjem prstiju.

Trajanje: Od šest meseci do dve godine, nakon toga posle se prstići savijaju ka unutra. Ukoliko ga dete manifestuje i kasnije, onda je to znak nekih neuroloških poremećaja.


Refleks hvatanja (palmarni refleks)

Ako bebi koja gleda napred, ruku savijenih u laktu, stavite kažiprst u šakicu ona će refleksno saviti prstiće oko vašeg prsta. Stisak novorođenčeta može da bude toliko jak da izdrži težinu celog bebinog tela. To isto će uraditi i sa prstima na stopalu.

Trajanje: Tri ili četiri mesca.


Refleks treptanja
Na duvanje u lice ili na bljesak svetla beba će reagovati treptanjem.
Refleks kardinalnih tačaka

Ako bebi nežno pomazite obraz ona će se okrenuti u pravcu stimulansa, otvorenih usta spremna da sisa.

Trajanje: Tri do četiri meseca, u snu i duže.


Refleks sisanja

Ako bebi stavite nešto u usta, ona odmah aktivira jezik, stvara vakum i počinje da sisa.


Refleks gutanja

Ako joj stavite vodu ili mleko u usta beba će to progutati. Beba tokom sisanja mora da uskladi refleks sisanja, gutanja i disanje. To nije uvek lako, tako da se desi da se beba ponekad zagrcne iako ima dobre reflekse.


Refleks automatskog hoda

Kada novorođenče držite uspravno na stolu ili na nekoj tvrdoj i ravnoj podlozi , pridržavajući ga pod pazuhom, ono će podići jednu nogu a zatim drugu i praviće pokrete kao da korača. Izgledaće vam kao maršira visokim koracima. Ovaj refleks najizraženiji je posle bebinog četvrtog dana života.

Trajanje: Najčešće do dva meseca.


Refleks maminog zagrljaja (Moroov refleks)

Beba pruža noge i ruke, širi prste, izvija leđa i zabacuje glavu unazad a potom skupi pesnice na grudi. To je reakcija na nagli pokret podloge na kojoj beba leži, pri iznenadnom ili glasnom zvuku, i kad dobije osećaj padanja.

Trajanje: četiri do šest meseci.


Refleks puzanja

Beba stavljenja da leži na stomak, praviće pokrete puzanja tako što će podvlačiti noge pod stomak.


Refleks podizanja glavice

Povlačenjem bebe za rukice iz ležećeg u sedeći položaj glava će pratiti osovinu leđa do određene granice a onda će pasti na grudi bebe.


Asimetrični, tonični refleks vrata

Kada leži na leđima, beba će zauzeti položaj „mačevaoca“, sa glavom okrenutom na stranu i sa opruženim rukama i nogama na toj strani, dok su joj udovi na savijeni na drugoj strani.

Trajanje: Pojavljuje se na rođenju ili tek oko drugog meseca, a nestaće u šestom mesecu.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 25, 2008 10:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 25, 2008 10:51 am
Postovi: 2
Heh, evo samo da se javim i kazem da sam ja pravio gresku, nisam znao da dobro postavim bebu. Kada se uradi kako treba, lepo hoda....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 26, 2008 10:40 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Eto, nije nijedan roditelj proshao kurs roditeljstva a uostalom vi i ne treba da se bavite tim reakcijama, to ce vrshiti pedijatar na redovnim kontrolama a vi samo volite i pazite svoje dete :)

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: