Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: helico pilory bactery
PostPoslato: Sre Okt 01, 2008 5:44 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2007 7:54 pm
Postovi: 144
Evo opet mene moram da pitam koliko je opasno da dete od 6.godina ima helico pilory bactery . analizom krvi utvrdjeno je da moja cura ima tu bakteriju . znam da ona moze biti pokretac gastrita i ko zna cega jos .
molila bih ako neko zna nesto vise o toj bakteriji da mi pomogne .
pozdrav i unapred hvala .

_________________
borba


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 02, 2008 7:55 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 30, 2008 7:16 pm
Postovi: 40
Lokacija: Bg
A kakve tegobe ima curica? Helicobacter pilory, ukoliko je aktivna moze izazivati gastritise, nadutost i tegobe u zelucu, a leci se trojnom terapijom koja ukljucuje antibiotike, naravno po recepru lekara.

_________________
Whenever you say "retard" someone with disabilities hurts.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 02, 2008 8:22 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Helikobakter pilori (lat. Helicobacter pylori) je bakterija koja se sreće samo kod ljudi u donjem delu želuca (pilorusu) i dovodi se u vezu sa nastankom zapaljenja želuca (gastritisa), čira dvanaestopaločnog creva ređe želuca.
Ova bakterija je u stanju da iz uree oslobodi amonijak, koji joj omogućava preživljavanje u vrlo kiseloj sredini želuca.

Helokobakter je gram-negativna bakterija spiralnog oblika, koja na jednom kraju poseduje nekoliko treplji pomoću kojih se kreće. Helikobakter proizvodi i oslobađa enzime oksidazu, katalazu i ureazu. Ureaza razlaže ureu i oslobađa amonijak, koji ima bazna svojstva i neutrališe kiselinu želuca, tako da ova bakterija preživljava u izuzetno negostoljubivoj sredini želuca. Katalaza rezlaže vodonik peroksid. Kultura ovuh bakterija može se uzgajati pod mikroaerobnim uslovima (90% azot, 5% kiseonik, 5% ugljen dioksid).

Helikobakter se prenosi feko-oralnim putem. Rasprostanjen je širom sveta, posebno kod grupa koje žive u lošim higijenskim uslovima. Kod preko 50% stanovništva može se pronaći ova bakterija. Bakterija je pokretljiva zahvaljujući trepljama na jednom kraju i brzo kolonizuje sluzokožu želuca. Pored pomenutih enzima (oksidaze, katalaze i ureaze), helikobakter proizvdi i vakuolizirajući citotoksin, koji izaziva izumiranje epitelnih ćelija želuca.

Infekcija helikobakterom često protiče i bez simptoma. Vremenom se može javiti:

* hronični, površni gastritis, tip B, koji može trajati godinama i decenijama bez simptoma ili sa blažim tegobama u vidu mučnine, neodređenim bolovima u predelu želuca,
* čir dvanaestopalačnog creva, ređe želuca, jer izumiranjem epitelnih ćelija se slabi želudačna barijera, koja štiti od kiseline,
* hronični, atrofični gastritis iz koga se može razviti rak želuca (adenokarcinom želuca).

Prisustvo helikobaktera se može utvrditi biopsijama sluzokože želuca, a zatim njegovim uzgajanjem i dokazivanjem ureaze i katalaze.

U terapiji se koristi kombinacije antibiotika i inhibitora protonske pumpe.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 02, 2008 8:24 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 30, 2008 7:16 pm
Postovi: 40
Lokacija: Bg
Hvala koleginici za dopunu, nazalost u poslednje vreme nemam mnogo vremena za forume i internet... Naslagali se rokovi :roll:
Puno pozdrava i sve najbolje!

_________________
Whenever you say "retard" someone with disabilities hurts.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 05, 2008 9:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2007 7:54 pm
Postovi: 144
hvala puno, na vremenu i savetima.
moja curica ima povremeno bljuckanje , u aprilu mesecu je bila u bolnici i tada je lecena antibiotskom terapijom, kasnije je takodje imala tegobe . kontrolom kod decijeg gastroentrologa u tirsovoj dobili smo i nalog da je pregleda i deciji neurolog , posle brojnog snimanja glave i ociju . utvrdjeno je da takodje ima i migrenu tj , neko ciklicno povracanje. a za heliko bactery pilory kontrola 20. oktobra .
nadamo se dobrim rezultatima , inace bacteriju nasli su analizom krvi.
pozdrav i hvala puno .

_________________
borba


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 25, 2008 10:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2007 7:54 pm
Postovi: 144
e pa evo opet mene , moja curica je dobro HVALA BOGU
a inace su joj otkrili da pored heliko pilory bactery ima i migrenu .
NA KONTROLI SMO U SREDU 29 . UDK Tirsova i Neurologija za decu i omladinu dr . Subotica.

_________________
borba


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 31, 2008 11:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2007 7:54 pm
Postovi: 144
evo nas opet , moja curica se oseca dobro ali poslednji rezultati tj , analize krvi ukazuju da je ova bakterija aktivna i sad moramo da pijemo terapiju za cir , tj , amoksicilin , orvazil i ranisan.
jedini je problem sto danas kad je krenula sa terapijom ona je dobila alergiju (koprivnjacu )i terapija je prekinuta . cekamo sta ce reci lekari sa UDK tirsova . pozdrav .

_________________
borba


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 01, 2008 8:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 30, 2008 7:16 pm
Postovi: 40
Lokacija: Bg
Drago mi je da se javljate i da je devojcica dobila terapiju. Javljajte se i dalje, sve najbolje!

_________________
Whenever you say "retard" someone with disabilities hurts.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 02, 2008 3:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2007 7:54 pm
Postovi: 144
hvala na podrsci.
pozdrav.

_________________
borba


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 16, 2008 10:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2007 7:54 pm
Postovi: 144
evo nas opet, moja curica je mogu reci dobro ,
terapija koja ide za ovo cudo ( amoksicilin, ranisan, orvazil) joj nije odgovarala dobila je alergiju . tako da su joj promenili trepiju , pila je nexium od 20 mg , claritromicin 5 mg. sedam dana pa posle da produzi nexium tri nedelje .
ovu je tarapiju prihvatila jedino me brine sto mi je za ovo da pije nexium je rekao nije napisao , isto mi je to rekao i za ranisan naravno dok nije dobila alergiju .
pozdrav i hvala svima .

_________________
borba


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: