Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Koja tableta za prestanak laktacije?
PostPoslato: Sre Mar 05, 2008 6:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 20, 2008 5:58 pm
Postovi: 13
Molim za hitniji odgovor!
Beba od 10 meseci vec skoro dva dana nece da siki, samo se igra glaba je, naravno usput i gricne do suza, a mene je bol od nadolazeceg mleka probudio jutros i nisam znala sta da radim.Pokusala sam kao da se izmlazam izlazi samo kap po kap, ali ja to ocigledno ne znam da radim jer mi do sada i ni bilo potrebno.
Ako neka ima iskustvo sa nekim tabletama za prestanak laktacije, molim da mi odgovori i kako telo i grudi reaguju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 05, 2008 10:53 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jan 28, 2008 11:56 am
Postovi: 65
Ja se izmlazam od prvog dana (vec 5 meseci), i po savetu patronazne sestre pocela sam polako da smanjujem kolicinu mleka koje izmlazam. Smanjivanje se vrsi tako sto se izbacuje po jedan obrok, ali ne vise od dva obroka nedeljno. Pumpice su oko 4.000 dinara (ako nemas od koga da pozajmis), a bebu mozes da hranis sa mlekom koje izmuzes na flasicu.

Nisam, bas pristalica nasilnog prekidanja laktacije, ali ako ne vidis drugi izlaz posavetuj sa sa svojim ginekologom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 05, 2008 11:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
Ja bih pričekala još par dana pre uzimanja nekakvih lekova. Možda ste samo u štrajku, možda nije kraj.
Grudi možeš da masiraš, tuširaš toplom vodom i onda pokušaš da izmlazaš, a za smanjenje proizvodnje su super listovi svežeg kupusa (umotaš celu dojku, osim bradavice).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 06, 2008 1:08 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 6:51 pm
Postovi: 7
Lokacija: Grcka
Mislim da si u pravu kada kazes da ne znas tehniku izmuzivanja. Pre nego sto se odlucis za tablete poledaj
ovde http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID ... &Show=2136
ovde http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID ... &Show=2488
ovde http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID ... &Show=2473
ovde http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID ... &Show=2135
Meni je pomoglo. Po meni rano je da prestanes sa dojenjem jer svetska zdravstena organizacija i unicef preporucuju dojenje do najmanje 2. godine.
U svakom slucaju srecno[/code]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 06, 2008 10:19 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 20, 2008 5:58 pm
Postovi: 13
Hvala na raznolikim savetima!
Sa prvom bebom je to islo od pocetka do kraja prirodno, nikad se nisam izmlazala i potpuno je postepeno stalo sa 6 meseci, kada je beba i imala sve obroke i odmah prihvatila adaptirano mleko.
Sa drugom je super krenulo ali kada sam pocela da joj nudim u toku dana pred spavanje adaptirano jer je mog bilo sve manje, ona nece ni da cuje.Sve vrste mleka sam probala Bebelac, Impamil, razblazeno kravlje ali pljuje i gadi se.Jedino uzima mleko uz Cokolino, Frutolino ...pa mi je to jos jedan problem.
Za mene je to neverovatno, ja koja obozavam mleko i dan danas mogu da popijem i po litar na dan, da moje dete to ne voli!? Mlecne proizvode sir, pavlaka, jogurt, kiselo mleko prihvata.
A licno sam protiv dojenja do 2 godine, iz vise razloga.
Eto sada kada sam se izmlazala zbog bola i nabreklosti, ustanovila sam da moje mleko nije ni nalik mleku, vec je samo obojena voda.U njemu vise nema neceg korisnog za bebu osim vodurine.Drugo licno i socijalno mi je neprihvatljivo da dete prohoda, vec zna da rucka skoro samostalno, kapira polako okolni svet i jos da dodje kod mene i kaze:"Mama daj siku"!
To vise nije beba nego mali covek, a sto se tice stava da je i posle 1 rodjendana bebi potrebna veza sa majkom preko dojenja, to moze na bezbroj drugih nacina da se uspostavi i odrzava.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 06, 2008 2:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
TIJANA75 je napisao:
Eto sada kada sam se izmlazala zbog bola i nabreklosti, ustanovila sam da moje mleko nije ni nalik mleku, vec je samo obojena voda.U njemu vise nema neceg korisnog za bebu osim vodurine.


Tvoji razlozi za (ne)dojenje su samo tvoji i neću ulaziti u to šta treba a šta ne, poštujem tvoj izbor. Ali ovo moram da prokomentarišem jer je forum mesto na koji dolazi puno ljudi i čita i ne želim da se pogrešna informacija širi. Naime ovo naprosto nije istina. Majčino mleko, kao i kravlje i svako drugo je većinskim sastavom voda. I to nikako nije vodurina, voda je korisna i neophodna za život. Uz sve to majčino mleko (koliko god dojenje trajalo-godinu, dve, tri) u sebi ima antitela i štiti dete od nekih bolesti. Takođe ima i hranljivih sastojaka, proteina koji su potrebni za rast i razvoj.

Majčino mleko je uvek na početku podoja vodenasto i ono služi za utaživanje žeđi, kasnije, tokom podoja dolazi ono masnije mleko koje je hranljivije. To mleko je obično teže izvući, naročito mamama koje nisu vične izdajanju, beba je svakako najbolja izdajalica i ona to sve izvuče i pojede.
Tebi bih savetovala da, ako želiš da prekineš dojenje, se ne izdajaš puno, tek toliko da popusti napetost i ne dođe do upale. Svako veće pražnjenje dojki je signal organizmu da stvara još mleka (ponuda-potražnja) i tako se vrtiš u krug.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 06, 2008 5:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 20, 2008 5:58 pm
Postovi: 13
Wiseslawa, malo mi je krivo sto si komentarisala samo jedan deo mog stava i to tako sto si izvukla iz konteksta, naravno negativno.Ja nisam napisala da voda nije dobra i korisna i neophodna za zivot. Dalje, majcino mleko protekom vremena i na to mislim posle godinu dana, u sebi nema vise onoliko antitela a sigurno ne hranljivih sastojaka koje su neophodne za rast i razvoj, a koje beba pocevsi od 6 meseci uzima iz hrane /voce, povrce, meso.../ .Naravno da smatram da je dojenje ubedljivo najbolje za bebu od kad se rodi pa do navrsene godine dana, ali posle toga iz razloga koje sam navela u prethodnom odgovoru smatram da gubi smisao.
Da ne bude opet nesporazuma:
Majke dojite decu dokle god zelite!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 06, 2008 6:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 6:51 pm
Postovi: 7
Lokacija: Grcka
Wiseslawa rekla si sve sto sam i ja htela reci. Dojenje do 2 godine je minimum koji preporucuje svetska zdravstena organizacija. To sigurno nisu rekli napamet nego na osnovu nekih istrazivanja. Nije u pitanju samo ostvarivanje veze sa detetom. Kao sto si rekla to se moze i na razne druge nacine. U pitanju je preuzimanje antitela. Deca koja sisaju se ne razboljevaju, tj. ne razboljevaju se od onih bolesti koje je majka prelezala. Majcino mleko je najbolje za svako dete i nema mu zamene koja je cak ni priblizno toliko dobra.
Ovo sve ne pisem da bi se potegla rasprava nego bas ko sto i Wiseslava rece da bi se informisali ljudi.Glupo je kupovati mleko kad vec svaka mama ima svoju malu "fabriku" koja je bas po meri njene bebe. Zasto nasedati na marketing i puniti dzepove multinacionalnim kompanuijama??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 06, 2008 6:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
TIJANA75 je napisao:
Wiseslawa, malo mi je krivo sto si komentarisala samo jedan deo mog stava i to tako sto si izvukla iz konteksta, naravno negativno.Ja nisam napisala da voda nije dobra i korisna i neophodna za zivot. Dalje, majcino mleko protekom vremena i na to mislim posle godinu dana, u sebi nema vise onoliko antitela a sigurno ne hranljivih sastojaka koje su neophodne za rast i razvoj, a koje beba pocevsi od 6 meseci uzima iz hrane /voce, povrce, meso.../ .Naravno da smatram da je dojenje ubedljivo najbolje za bebu od kad se rodi pa do navrsene godine dana, ali posle toga iz razloga koje sam navela u prethodnom odgovoru smatram da gubi smisao.
Da ne bude opet nesporazuma:
Majke dojite decu dokle god zelite!


Navela sam samo ovaj deo koji je tehnički netačan. Ono sve drugo što si pisala je tvoj lični stav koji ja poštujem, tvoj izbor u koji nemam prava niti želim da se mešam. Uvek imam u vidu da je ovaj forum edukativan i da ga čita mnogo više ljudi nego što se javlja pa nisam htela da neko dobije pogrešnu informaciju.
Majčino mleko ima antitela dok god dete sisa, hranljivo je, ima proteina, kalcijuma (koji je bolje iskoristiv nego iz kravljeg mleka) i apsolutno se prilagođava uzrastu deteta. Znači i u drugoj godini dojenja ima nutritivne sastojke koji su detetu potrebni. Od šestog meseca života je potrebno uvoditi dohranu, ali do godine dana majčino mleko je osnovna životna namirnica dojenčeta a sve ostalo je DOhrana. Ne pričam napamet, ovo su podaci koje navodi i Svetska zdravstvena organizacija (WHO) i UNICEF, koji preporučuju dojenje do druge godine života. Naravno da je to samo preporuka i da će se svaka majka prilagoditi, izabrati ono što je za nju i njenu bebu najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 06, 2008 6:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 6:51 pm
Postovi: 7
Lokacija: Grcka
mirtsche je napisao:
Wiseslawa rekla si sve sto sam i ja htela reci. Dojenje do 2 godine je minimum koji preporucuje svetska zdravstena organizacija. To sigurno nisu rekli napamet nego na osnovu nekih istrazivanja. Nije u pitanju samo ostvarivanje veze sa detetom. Kao sto si rekla to se moze i na razne druge nacine. U pitanju je preuzimanje antitela. Deca koja sisaju se ne razboljevaju, tj. ne razboljevaju se od onih bolesti koje je majka prelezala. Majcino mleko je najbolje za svako dete i nema mu zamene koja je cak ni priblizno toliko dobra.
Ovo sve ne pisem da bi se potegla rasprava nego bas ko sto i Wiseslava rece da bi se informisali ljudi.Glupo je kupovati mleko kad vec svaka mama ima svoju malu "fabriku" koja je bas po meri njene bebe. Zasto nasedati na marketing i puniti dzepove multinacionalnim kompanuijama??

Zbog cega tvrdis da mleko nije dobro posle godinu dana??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 06, 2008 10:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Eh kamo srece da i dalje imam mleka i da mogu i dalje njima da hranim moju bebu. Ali na zalost sam zbog terapije morala da prestanem da dojim.
Necu da ulazim u to da li hoces ili neces da dojis, to je tvoj izbor, ali da ti kazem da bebe znaju tako da strajkuju jedno par dana (pa cak i duze) ali onda se vrate na mleko. Moja beba je kada smo krenuli sa kasicama skoro odbijala mleko (sem preko noci kada spava pa samo iscucka sta god da joj podmetnem). Sad me zeki sa kasicama i hoce mleko...
No da ti kazem kako sam ja prosla sa zaustavljanjem laktacije.
Dakle u pocetku moras bar malo da izmuzes mleka, da ne bi doslo do mastitisa (koji sam ja na zalost imala i to dva puta).
Pred izmuzavanje stavis tople obloge, da otvore kanale, a kad zavrsis (nikako nemoj mnogo da izmuzes, jer sto vise to radis vise se mleka pravi) stavis hladne obloge. U medjuvremenu stavljaj listove svezeg kupusa (ja sam moj drzala u frizideru). Menjaj ih na svaka dva sata.
Ako ti ovako prirodno posle jedno 10tak dana ne stane, onda moras kod ginekologa da ti on prepise Bromacriptin tablete (nesto najgore sto sam u zivotu pila.....uticale su na mene i psihicki i fizicki). One se piju 14 dana i to je to...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: koja tableta za prestanak laktacije
PostPoslato: Ned Mar 09, 2008 11:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 12:28 pm
Postovi: 12
Lokacija: novi sad
Koliko ljudi toliko ćudi! Imam2 dece,dovoljno godina ,a i struku sa kojom imam pravo da otkomentarišem temu. Prvo dete sam dojila 3,5 meseci i dalje smo se obe mučile.GINEKOLOG mi je savetovao da prekinem agoniju i dam detetu da JEDE. Nećeš biti manje majka ako više ne dojiš bebu, niti su one koje doje superiornije od tebe. Verovatno tvoje detence želi i nešto "konkretno" da ručka. Postoje tablete(nažalost zaboravila sam naziv). Piju se oko7 dana. Problem je što su nuspojave užasne. Ta terapija se teško podnosi i moraš imati nekoga u kući tih dana. Meni su izazivale pad pritiska užasne vrtoglavice,mučninu,povraćanje. Ali sve to prođe. I dete i odluka su samo tvoje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 10, 2008 2:15 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 04, 2007 1:37 am
Postovi: 199
Tijana 75,

Ti si pitala koje tablete zaustavljaju laktaciju, iako su zene nastavile da kuckaju off-topic. Koliko sam upucunea, Bromergon je jedan od tih lijekova. Naravno, treba da porazgovaras sa ljekarom prije toga!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 10, 2008 2:16 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 04, 2007 1:37 am
Postovi: 199
Tijana75 Bromergon je jeadn od lijekova za zaustavljanje laktacije, ipak, moras da se konsultujes sa doktorom oko toga da bi ti odredio koliko i kako da ih uzimas.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 10, 2008 9:37 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 20, 2008 5:58 pm
Postovi: 13
Hvala svima na odgovorima.
Ova prvobitna tema je izgleda dobila vece razmere, ali forumi i sluze za razmenu misljenja i licnih iskustava, a ne medjusobnih ubedjivanja i "doktorskih saveta"!Za to postoje institucije.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: