Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Saveti za hipertenziju
PostPoslato: Sub Jul 22, 2006 2:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 22, 2006 2:02 pm
Postovi: 4
Pozdrav svima!

Vec duze vreme znam da imam relativno povisen pritisak (neko vreme je bio 130/85, tako nekako..), a danas sam se "ohladio" kada sam svratio do apoteke (po najvecoj vrucini) i izmerio pritisak, koji je, kako aparat kaze, 140/80, sa 77 otkucaja/min. Prvo bih pitao za savet (verovatno je ovo ne-bas-tako-retka pojava), sta da radim sa takvim pritiskom? Otkud da je toliko velika razlika izmedju "gornjeg" i "donjeg" pritiska? Takodje me zanima kakav uticaj ima vrucina na njegovu promenu?

Bavim se sedecim poslom (PC), slabo se krecem, brzo se zamaram kada je zapara napolju (a kada su vazdusni pritisak i vlaznost vazduha na nekom normalnom nivou, nemam nikakvih problema), generalno se osecam dobro, ponekad osetim lupanje srca, kao ceo pulsiram (najcesce to osetim u stomaku, da ne kazem posle teskog rucka..).

Kazu da crno vino podize pritisak - ja sam umeo da preteram jednom u dve nedelje, i tako par meseci unazad, srecom, prestao sam sa tim sportom pre nekih mesec-dva, pa ne znam da li vino ostavlja trajno povisen pritisak ili je dejstvo sam privremeno, dok se ne izbaci iz organizma? Takodje da napomenem da imam 22 godine, 6-7 kila viska u odnosu na moju visinu (183). Jos uvek nisam posetio lekara jer sam upravo postao zabrinut, ali nameravam da odem vec posle vikenda.

Hvala unapred na odgovorima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 22, 2006 3:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 13, 2006 2:13 pm
Postovi: 6
Po simptomima koje si naveo,mogu te posavetovati da dash krv na analizu za koksaki...Simptomi su slichni mojima,zato je moguce da je to...A i nece ti shkoditi da odbacish tu mogucnost ako nije...
Moj pritisak je dostizao i 170/100....ali samo kad se osecam loshe...i chesto je razlika izmedju gornjeg u donjeg velika...Chak i kad dehidriram pritisak ne spada...A aratmije srca su pratece uz koksaki,koliko ja znam....
Nemoj me drzati za rech,ipak te savetujem kao bolesnik...Nadam se da sam bar malo pomogao...

POZ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 22, 2006 3:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 22, 2006 2:02 pm
Postovi: 4
Hvala na odgovoru. U medjuvremenu sam malo pretrazio forume, i odprilike sam odgovorio na par svojih pitanja: da je srcani pritisak do 140 poviseno normalan, da treba da predjem na neslanu ishranu, da jedem hranu koja sadrzi kalijum (pre sam pio 1-2 litre mleka dnevno, pa sam se pitao da li bi to moglo da mi naskodi??), da regulisem telesnu tezinu na optimalnu u odnosu na svoju visinu, da pocnem sa nekom ne-statickom fizickom aktivnoscu (razmisljam vec duze o ranom jutarnjem trcanju i eventualno plivanju, posto ima bazen u blizini), da ne razmisljam o pusenju (kao sto ni ne razmisljam), da batalim alkohol, i da naravno skoknem do lekara ako se stanje ne promeni ili se, ne daj Boze, pogorsa u narednih par meseci...

Naravno, to ne znaci da necu otici posle vikenda do lekara... :)

I dalje me interesuju neke stvari - kakav uticaj imaju vrucina i zapara na organizam (dakle, koje promene nastaju, sta one prouzrokuju i kako organizam kompenzuje u datim trenucima), i sta prakticno znaci velika razlika izmedju srcanog i arterijskog pritiska, kao i kakve posledice to moze da ima po organizam?

Jos jednom, unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: