Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: DAP (Ductus arteriozus perzistent) na arteriji
PostPoslato: Pet Okt 03, 2008 12:57 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 01, 2008 4:11 am
Postovi: 41
Moje dete je kao beba od 8 meseci operisao DAP. Kazu da je rupica bila velika. I podvezana je sa dve baby trake u ono vreme.
Danas je tinejdzer i od dana operacije vise nikada nikakvih problema nije imao.
Pre operacije se dosta znojio oko vrata, sa zadnje strane i ubrzano je disao (kao beba).
Na svakoj kontroli posle operacije je bilo sve u redu i na zadnjoj kontroli pre mnogo godina lekar je rekao da nije vise potrebno ni da dolazimo.
On nema problema,jak je i veliki decko, izdrzljiv, odlican plivac.
Ipak kao majku me interesuje da li se neko susreo sa ovim i kakva su mu iskustva?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 03, 2008 1:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 06, 2007 8:05 pm
Postovi: 157
postovana mama,

nemojte praviti probleme gde ih nema, i brinuti se zbog necega sto ste davno resili.

DAP je podvezan, redovno ste kontrolisani do momenta kada je to bilo potrebno. procenjeno je da nema razloga za dalje pracenje. vase dete se dobro razvija i nema nikakve tegobe.

po svemu sto ste napisali nemate razloga za brigu.

DAP je krvni sud koji svi mi imamo u toku fetalnog zivota, za sve vreme dok ne prodisemo prvi put. nakon toga se DAP spontano zatvori. kod one dece kod koje se ne zatvori spontano uradi se operacija kao kod vaseg deteta, ili danas moze da se zatvori interventnom kardioloskom procedurom, kada se kroz preponske krvne sudove kateterom dodje do DAP-a i u njega postavi mala spirala koja ga na taj nacin zatvori. DAP moze dovesti do povecenja pritiska u plucima ako je veliki i ako se ne intervenise na vreme. zbog toga ste isli na kontrole posle operacije. ukoliko vam je receno da dalje kontrole nisu potrebne, to samo moze da znaci da je procenjeno da je pritisak u plucima normalan (da nije tako vas sin se ne bi normalno razvijao). ne opterecujete dete ni sebe sa tim problemom jer ste ga ocigledno davno resili. sto se buducnosti tice sleduje ga sve kao i da nije imao DAP.

lep pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 03, 2008 5:04 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 01, 2008 4:11 am
Postovi: 41
Hvala puno :D :D ovo je bio lep odgovor.
Meni je receno to sto ste i vi napisali, ali ja ipak razmisljam "sta ako"...(mozda mi majke i preterujemo).
Cinjenica je da on nema problema,cak se i ne raspituje mnogo oko toga,sem sto me je davno pitao od cega mu je oziljak na ledjima - ali i posle mog objasnjenja nije se interesovao za vise detalja.
Hvala jos jednom :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: