Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Lek SORTIS za holesterol...Koliko dugo se uzima?
PostPoslato: Uto Dec 23, 2008 12:39 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Maj 27, 2008 11:18 pm
Postovi: 62
Lokacija: Beograd
Moj muzz j pre godinu dana slucajno otkrio da ima uvecan holesterol i trigliceride. kardiolog mu je prepisao Sortis i kontrole na 6 meseci.
Lek je odmah delovao i vrednosti su u granicama...
One ne jedeprevise masno, ne jede beli hleb i gazirano...To je prosto genetski...Ne mogu da kazem da se dijetalno hrani, ali prilicno umereno...
Ono sto me brine je sto mu dr produzava Sortis i dalje, upravo je bio na kontroli, a mi smo culi od drugog kardiologa da se taj lek zamenjuje drugim zbog uticaja jetre nakon sest meseci...
Ako ima neki kardiolog da odgovori da li je to tacno...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 23, 2008 10:52 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
kod svake upotrebe statina se nakon 3-4 meseca rade transaminaze, a nakon 6 meseci svakako treba napraviti pauzu od mesec-dva dana, cak i da su pokazatelji funkcije jetre u redu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 24, 2008 12:18 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Kada lekari obicno daju statine (mislim na visinu holesterola)?

Zar nisu referentne vrednosti previse stroge?
Jedan dr mi je rekao da je to zbog jakog uticaja farmako.... da ne kazem drugi deo reci...

Meni je nejasno zasto se ne gledaju i godine zivota jer nije isto ako neko ima holesterol 6 sa 25god ili sa 65god (po meni je to normalna vrednost sa, na primer 65god).

Takodje sam primetila da odnos HDL i LDL i nije posebno zanimljiv svima kardiolozima, pa se pitam koliko je taj odnos usitinu vazan (jer je sve to obicno OK kada je holesterol negde oko 5)?

Takodje mi je cudno sto je neverovatno veliki broj ljudi sa povecanim holesterolom (bez obzira na godine) - toga nije bilo ranije i ne znam dal` je neko vrsio neka ispitivanja na tu temu?

poz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 24, 2008 1:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
referentne vrednosti za holesterol se svake godine sve vise smanjuju, a od prosle godine moguce je cuti i misljenja uglednih svetski priznatih strucnjaka da bi najbolje bilo da holesterola uopste nema u krvi. sa tom tvrdnjom se, ja licno ne mogu sloziti - priroda je regulisala da ono sto apsolutno nije potrebno i ne postoji tamo gde ne treba da bude! mi u ovom trenutku, na ovom stepenu razvitka biohemije ne znamo sve funkcije holesterola.
kada se registruju povisene vrednosti holesterola-potrebno je sagledati u celini zdr. stanje: da li je u pitanju losa navika u ishrani (unosenje velikih kolicina ugljenih hidrata i masti), da li je prisutno neko od oboljenja koje favorizuje (dijabetes, hipotiroza, ciroza jetre, i jos neka redja).
prvi korak, za vrednosti ukupnog holesterola do 7.5-8 bi trebalo da bude uvodjenje redukcione mediteranske dijete.
ako nema odgovora, ili ako se dijagnostikuje da je prisutno neko od pomenutih oboljenja, potrebno je uvesti statin.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 25, 2008 1:11 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Maj 27, 2008 11:18 pm
Postovi: 62
Lokacija: Beograd
Drbg.
Hvala na odgovoru...
Definitivno cemo se konsultovati sa jos jednim kardiologom i prekinuti privremeno uzimanje Sortisa...

Inace, moj muz i ja se tako reci isto hranimo, a ja imam niske vrednosto triglicerida i holesterola, tako da u ishrani nije problem, osim kad se nekad pretera za vreme praznika...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 25, 2008 11:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
Citiraj:
moj muz i ja se tako reci isto hranimo, a ja imam niske vrednosto triglicerida i holesterola

genetika...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: