Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: revaskularizacija miokarda - bypass
PostPoslato: Pon Nov 19, 2007 1:15 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Sep 11, 2005 10:20 pm
Postovi: 59
Mojoj majci koja ima 67 godina uradjena je koronarografija.
Nalaz je sledeci :
LKA : Glavno stablo suzeno pred bifurkacijom 40%, RIA proksimalno suzena 70%, u daljem toku difuzno ateromatozno izmenjena, bez znacajnih stenoza. RCX proksimalno suzena 50%po odvajanju OM1 okludirana.
DKA : Okludirana proksimalno.
ZAKLJUCAK :indikovana je hirurska revaskularizacija miokarda - bypass RIA, RCx, ACDx.
Zavrsna dijagnoza : I 20 ANGINA PECTORIS STABILIS. HYPERTENSIO ARTERALIS. HYPERLIPOPROTEINAEMIA. DIABETES MELLITUS TIP II. HYPOTHYREOSIS.
U iscekivanju obavestenja o terminu za operaciju, molim da mi odgovorite sta tacno podrazumeva ovakav hirurski zahvat. Kakva je priprema i postoperativni period ?
Unapred se zahvaljujem na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 19, 2007 5:24 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Kovinka, evo pokušaću ja da ti objasnim (laički), jer je moja mama imala dva puta tu operaciju pre nešto malo više od 20 godina. Ona je imala 90% i 95% zakrečenje!!

Priprema se obično radi u bolnici (lično se ne sećam bilo kakvih posebnih tretmana kod kuće iako sam ja imala 10-11 godina kada se sve to dešavalo).

Što se tiče same operacije, poenta je da se vadi vena iz noge i onda se napravi premošćenje na aorti. Ono služi da krv i kiseonik mogu neometano da prolaze do srca, što nije moglo da se obavlja normalno zbog tog zakrečenja krvnog suda. Bukvalno se napravi kao most. Pre i posle tog mesta gde zakrečenje postoji napravi se rez na aorti, onda se ta vena iz noge prišije na oba mesta.


Što se postoperativnog toka tiče, moja mama je bila poseban slučaj (kao i inače) i skoro se ničega nije pridržavala. Ako ti kažem da je 6 meseci nakon operacije cepala drva, jer smo imale kaljevu peć na loženje i da je iz podruma vukla svaki dan po dve kante drva, da i dalje puši po dve pakle dnevno, da smo naredne godine išle na more i da je plivala kao da se nikada ništa nije desilo (iz sve snage)........onda nemam više šta da ti pričam!! :oops: :roll:

Inače, po pravilu, trebalo bi da miruje, u početku da izbegava izlazak na mraz i hladnoću, da izbegava leti jako sunce, tebalo bi da šeta i umereno da se bavi fizičkim aktivnostima-onoliko koliko može da izdrži!!

Nadam se da sam ti dobro opisala i da si shvatila, a tvojoj mami želim brz oporavak.

Pozz, majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: odgovor
PostPoslato: Uto Nov 20, 2007 9:03 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Sep 11, 2005 10:20 pm
Postovi: 59
Hvala Majo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 20, 2007 1:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 19, 2007 1:34 pm
Postovi: 27
Kovinka, moj muz je imao operaciju koju predlazu tvojoj mami. Operisan je pre godinu dana i sve je ok. Imao je zapusenja na nekim mestima od 80 do 100 %. Operisan je na Institutu za kardiologiju u klinickom centru.
Operacija je trajala oko 1 sat. Jedan dan na intenzivnoj i posle kuci. Malo je problem sto posle bar 1 do 2 meseca treba da se lezi samo na ledjima, da bi grudna kost bolje zarasla. Od lekova pije samo presolol i aspirin.
Treba da vodi racuna malo o ishrani a on to naravno ne radi, pusi oko 15 do 20 cigareta dnevno i obavlja normalno sve poslove. Na promene vremena malo ga vise boli rez, ali to tako valjad treba.

Sve najbolje mami i tebi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 22, 2007 7:07 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Sep 11, 2005 10:20 pm
Postovi: 59
Hvala Cico na pojasnjenju i dobrim zeljama.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: