Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: dijagnostički problem, za dr Ivicu
PostPoslato: Pet Okt 19, 2007 2:06 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 19, 2007 12:42 am
Postovi: 2
Lokacija: Beograd
Pozdrav!

Nisam bila sigurna ni kako da nazovem svoj post niti u koji podforum da ga stavim... i unapred se izvinjavam na opširnosti i detaljnosti.
Imam 22 god.Moji simptomi počeli su pre mesec i po dana. Prvi su bile izrasline na proksimalnom zglobu malog prsta šake, a potom i na palcu druge šake i na još nekoliko prstiju. Bolovi u zglobovima počeli su nekoliko dana kasnije, kada sam prvi put otisla kod lekara. Reumatolog koji me je tada pregledao konstatovao je da nemam otok i upalu na zglobovima i da moji bolovi nisu reumatološke prirode. Takođe je pri pregledu primetio da su mi ruke veoma hladne i na osnovu toga utvrdio dijagnozu Reynoud-ovog sindroma. Potom me je pregledao ortoped, koji je posumnjao na reumatoidni artritis i narucio lab analize:krva slika je bila u redu, fibrinogen 2.8, sedimentacija 3, CRP 1,1; ASTO, RF, Waller Rose negativni; ANA 3.6, Anti-CCP 0.3.
Istog dana kada sam izvadila krv za ove analize, dobila sam temperaturu, koja je neprekidno trajala deset dana, praćena jakim bolovima u zglobovima šaka i ruku, a potom i kolena i skočnih zglobova. Ponovljene analize krvne slike su i dalje bile u redu, WBC 9.3, samo su limfociti bili 0.41 (prethodni nalaz je bio 0.27, a razlika između dve analize nedelju dana). Sedimentacija je bila 5, a fibrinogen 3.9. Urađeni su bris nosa i grla i ništa nije utvrđeno; RTG pluca, zbog sarkoidoze, takođe nije nista pokazao, kao i RTG obe šake na kome se ne vide nikakve promene na kostima.
U međuvremenu sam upućena kod drugog reumatologa, koja je prihvatila dijagnozu Reynoud sindroma na osnovu pregleda, zatražila ponovljene serološke analize,kapilaroskopiju i rekla da misli da su izrasline na zglobovima "koštane degenrativne promene koje imaju veze sa zanimanjem kojim se bavim". Kada sam joj rekla da nemam dovoljno godina da imam zanimanje, ona se samo nasmejala. Pri tome nije ni pogledala RTG saka. Prepisala mi je terapiju Trental 2x400mg, andol 100mg. Rezultati analiza su: sedimentacija 4; ASTO, RF, CH 50, ANA, Anti-Scl 70 svi negativni, inumski kompleksi 0.180.
U međuvremenu, temperature su prestale, a bolovi u zglobovima su još uvek prisutni ali slabiji.
Takođe, primetila sam da su mi se na više mesta po telu, na sakama, podlaktici, kolenima i ramenima, pojavila tackasta crvenila - u centru je jarko crvne tackica koja izgleda kao puknut kapilar a oko njega se siri jako crvenilo, koje se povuce pod pritiskom ali se odmah ponovo pojavi, šireci se od one tackice.
Takođe, kada stojim bosa na podu, kolena mi jako naglo pomodre, a uočavaju se i bele tacke. Posle nekog vremena, plava boja prelazi u crvenu, a područje koje je bilo belo ostaje belo. Koža kolena već nekoliko dana izgleda blago upaljeno i crveno, a bele oblasti izgledaju suvo i zadebljalo, kao da na njima ima vise kože nego u okolini.

Takođe, već dve nedelje me jako peku oči, imam utisak da su suve i kao da imam pesak u njima. Nema crvenila, ali su kapilari jako izraženi, i na beonjači i na unutrasnjosti kapaka. Osećaj suvoće se javlja u u grlu.

Pre dva dana uradila sam kapilaroskopiju na VMA i nalaz je:"spastični poremećaj cirkulacije, izraženog stepena, na nivou kapilara. Viđen samo mali broj blago atonično izmenjenih kapilara, za sada je beznačajan, i nemaju izgled onih koji se viđaju u SBVT. Na V prstu obe šake sabirne vene su proširene. Na IV prstu leve šake, u unutrašnjoj 1/2 limbusa viđen je manji ostatak starijeg krvnog pigmenta."

Ono što mene zanima jeste da li je, i pored seronegativnih nalaza, opravdano sumnjati na autoimuno oboljenje i ako jeste, koje? Isto tako, da li bi povećan broj limfocita na jednom od nalaza mogao da upućuje na virusnu infekciju ili se to meže smatrati sporednim nalazom? Postoje li još neki testovi koje bi bilo preporučljivo uraditi?
Moj ortoped preložio je biopsiju zgloba na kome se nalaze izrasline. Da li smatrate da to može biti od koristi? Barem za isključivanje RA?

Još jednom se izvinjavam na opširnosti. Bojim se da više nisam u stanju da razlikujem bitno od nebitnog.
Vrlo sam zahvalna na bilo kakvom stručnom mišljenju ili ideji o daljem postupku diferencijalne dijagnoze.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 19, 2007 5:58 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Postovana,

Na zalost, moguce je imati seronegativni reumatizam i to po tipu mesane bolesti vezivnog tkiva. Sa druge strane, raktive artroipatije i promene tipa purpure ili petehija mogu da budu u sklopu pojedinih virusnih infekcija.

Obzirom na zaista kompleksnu sliku, polimorfizam tegoba i simptoma, kao i na pronadjeneje promene na kapilaroskopiji, da sam Vas izabrani lekar uputio bih Vas na Institut za reumatologiju, a verovatno bih trazio i da se uradi profil imunoglobulina.

Nisam najbolje razumeo jesu li promene na zglobovima bile simetricne na obe ruke.

Potrebno je iskljuciti i sistemski vaskulitis, a mislim da bi valjalo proveriti i sistem komplemenata, vreme krvarenja i koagulacije kao i INR.

U medjuvremenu, moj savet bi bio: trental i dalje, antireumatici po potrebi, Vitamin C 1000mg dnevno, mirovanje do definitivne dijagnoze. Maravno, obavezno praceje i drugih parametara zdravlja, lab. bubreznih funkcija, C(P)K, LDH, hepatograma, EKG, UZ pregled abdomena (jetra, slezina, bubrezi).

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 19, 2007 7:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 19, 2007 12:42 am
Postovi: 2
Lokacija: Beograd
Hvala Vam puno na tako brzom i detaljnom odgovoru.

Danas sam bila kod oftalmologa i ona je ustanovila da imam suvo oko, vrlo izraženo i zakazala mi pregled na ORL i biopsiju pljuvačnih žlezda.

Dermatolog koga sam videla je ustanovio da podlivi po koži nisu petehije, već nekakve alveole koje pucaju pri povišenom nivou estrogena u telu (rekla mi je i med. naziv, ali sam ga ja već zaboravila :)

Moja doktorka već me je uputila na Institut za reumatologiju, i tamo me je pregledala doktorka koja je zaključila da su promene zglobova "koštana degenerativna promena usled mog zanimanja, suviše mala da bi se videla na snimku". Poslednji put kada sam bila kod nje, pokušala sam da joj kažem za tegobe vezane za suve oči i grlo, kao i promene obojenosti kože kolena, ali me je ona vrlo brzo zaustavila, rekla mi da se ne plašim i da ćemo se videti za dva meseca kada mi se uradi kapilaroskopija. Zbog toga sam kapilaroskopiju uradila na VMA, ali nisam uopšte sigurna da li će ona prihvatiti nalaz.

Takođe, moj ortoped je predložio biopsiju zgloba radi isključivanja RA.

Nijedan od doktora nije tražio druge lab analize osim onih koje sam navela da su urađene, kao ni UZ ni EKG. Ipak, sigurna sam da će mi moj izabrani lekar dati upute za sve dodtane preglede koje zatražim, što ću i uraditi.

Još jednom, hvala Vam na vremenu i trudu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 19, 2007 9:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 26, 2007 9:40 pm
Postovi: 17
Lokacija: beograd
Za vas je definitivno pravo mesto Institut za reumatologiju u Beogradu. Probajte da dodjete do nekog od profesora koji se bave redjim autoimunim bolestima i iskusniji su u postavljanju dijagnoze. Iz studentskih dana se secem da je u tom polju strucnjak profesorka Petrovic Radmila. Probajte doci do nje ili nekoga u njenom rangu.
Zelim vam sve najbolje :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: