Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Koji tip dijabetesa imam?
PostPoslato: Pon Mar 07, 2016 11:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 07, 2016 10:32 am
Postovi: 1
Pozdrav.
Imam 21 godinu. Pre 2 meseca kada sam sasvim slučajno u laboratoriji radila krvnu sliku pronađen mi je povišen šećer u krvi. U početku je to bio šok, prvo što mi je palo na pamet je da moram da smršam jer imam 2-3kg viška, korigujem ishranu i povećam fizičku aktivnost. I pored pravilne ishrane (izbacila sam hleb, testenine, prženo, pohovano, sve slatko, sokove, većinu voća, mesne preradjevine i sl.) i pored redovne fizičke aktivnosti (5-6 puta nedeljno, 30-45 min. uglavnom cardio) ja nisam uspela da se rešim tih kg i uopšte mi nije jasno zbog čega.
Što se tiče krvne slike od pre par dana - jutarnja glukoza je 8,4 a insulin 6,2 (ref. vrednosti 2,6 - 24,9).
Gde je problem? Prvi endokrinolog (u prvoj poseti) mi je dijagnostikovao dijabetes tip II i rekao da će da mi prepiše gluformin i dao neki jelovnik. Drugi endokrinolog mi je dijagnostikovao tip I i rekao da moram da krenem terapiju insulinom. Ja sam pod velikim stresom jer ne znam šta da radim i ko je u pravu i zašto olako postavljaju dijagnozu. I jedan i drugi su postavili dijagnoze samo na osnovu razgovora sa mnom i na osnovu krvne slike i pregleda urina koje sam donela. Neke klasične simptome dijabetesa poput pojačane žeđi i naglog gubitka kg nemam jer kao što rekoh već par meseci i pored regulisane ishrane i fiz. aktivnosti ja ne mogu da izgubim na kilaži. Može da prođe dan a da ne popijem 2dl vode uopšte mi organizam ne traži vodu. Imam 3 obroka dnevno i dva manja koji su rasporedjeni tako da ne osecam glad tokom dana. Imam povišen krvni pritisak 140/90, već par godina problem sa depresijom. Imam problem sa suvom kožom i preosetljiva sam na hladnoću (koža menja boju,modra, plava,crvena). Nikada nisam bolovala od nekih bolesti niti mi bilo ko u porodici ima dijabetes. Nisam već par godina imala neku prehladu niti virus. Nemam acetonski zadah. Mene zanima na osnovu čega su oni meni postavili dijagnozu i to dve različite dijagnoze. Kako je moguće da mi se postavi tako ozbiljna dijagnoza tek tako????? Koji tip dijabetesa ja imam? Meni je insulin u okviru ref. vrednosti, kako mogu tip I da imam ako proizvodim insulin? Zar kod tipa I vrednost glukoze u krvi ne treba da bude drastično veća?? Interesantno mi je kako mi nijedan endokrinolog nije postavio pitanje da li sam pod stresom jer i to ima valjda uticaja na nastanak dijabetesa? Kako mogu da imam tip I ako imam višak kg? Koliko ja znam kod tipa I je karakterističan gubitak kg. Ne znam više šta da radim, sad da tražim trećeg endokrinologa. Zar se ne radi OGTT test, hba1c i verovatno još analiza da bi se tačno odredilo da li imam dijabetes i koji tip?
Jučerašnji profil glukoze:
8h 7,5
12h 5,7
16h 8,3
20h 7,0


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Koji tip dijabetesa imam?
PostPoslato: Pon Apr 04, 2016 5:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Mozda grijesim ali sumnjam da je tip 1 sa tako niskim glukozama, pogotovo onom oko 12, koja je sasvim normalna. Pijes li neke druge lijekove koji mogu da uticu na tebe, tj na tvoj secer?

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: