Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 97 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: TRUDNOĆA I DIJABETES
PostPoslato: Sre Okt 24, 2007 12:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2007 11:52 am
Postovi: 39
Lokacija: Novi Sad
interesuju me iskustva majki juvenilnih dijabetičarki u trudnoći.Ja želim da se odlučim na trudnoću i svako iskustvo je dobrodošlo.Imam 30 god,od 7. dijabetes.Prvu trudnoću sam izgurala super,ležala sam samo 8 dana na klinici zbog kontrole,porođaj na carski rez,rana je lepo zarasla,beba je imala nisku ocenu po rođenju,posle 10 min puno bolju,2 dana u inkubatoru,dalje sve normalno.Sada me nešto jako strah.Nemam još nikakve komplikacije.HbA1c mi je bio 11 pre 9 meseci,posle ga nisam radila.Spremam se da odem i uradim ga sad( O SVOM TROŠKU)

_________________
Nauči gledati sitnice da bi mogao živeti večno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 24, 2007 11:18 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Ne znam ovo u vezi trudnoce, samo ne bi bilo lose da prepolovis Hba1c prije nove trudnoce.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 25, 2007 12:32 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 06, 2006 12:06 pm
Postovi: 102
Blago tebi, ti barem vec imas to iskustvo, i to je vec sigurno jedan strah manje.
I mene interesuje ova tema, i sve sto sam do sada citala o tome je da je najvaznija sto bolja kontrola kako u toku trudnoce, tako i pre zaceca - nekih par meseci.. To znaci dobar HbA1c (drzim ti palceve da bude dobar - pa u akciju!).
Eto, sada si na analozima, to bi trebalo da doprinese tome.. I super je sto nemas komplikacija, i to je jos jedan "bambi"..
Jesi li razmisljala o pumpi za vreme trudnoce? Mislim da sve trudnice imaju pravo preko fonda (nisam sigurna, neka me Diabeta ispravi ako gresim?). Ne znam, ja sebe nikako ne mogu zamisliti sa tim.. Pored toga mislim da ti sleduje i 150 trakica mesecno.
Takodje, Diabeta je spominjala i neki novi centar za trudnice sa diabetom (u Bgd)...
Ne znam, mene trema uhvati samo kad pomislim na sve to, i strah me je svega i svacega, i nekad pomislim da cu pre postati predsednik nego ostati u drugom stanju i izgurati trudnocu (jako sam panicna po tom pitanju)... Ali ti si to sve vec pregurala, pa mislim da nema razloga da oklevas, cim ti HbA1c da znak!
Puno srece, pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 25, 2007 8:20 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2007 11:52 am
Postovi: 39
Lokacija: Novi Sad
Hvala na podršci,Mmila.Mnogo znači makar i spoznaja da neko ima iste strahove kao ja.Ne treba toliko da razmišljaš oko prve trudnoće.Što si starija samo više razmišljaš,kontaš,bojiš se...Meni je krivo što odmah posle 2 godine nisam išla na drugu bebu.Doduše,ja sam prvu bebu dobila u 24.godini.Baš rano.Svi su govorili da sam premlada ali ja se ne kajem ni sekunde,sve je tada bilo lakše.Baš jutros sam bila u laboratoriji i vadila HbA1c,sutra javljam rezultat.O toj bolnici ništa ne znam,moram da se raspitam.Da li si dobro regulisana i koliko imaš godina?Nemoj ni slučajno da ne pokušaš,moje dete je meni najveća pobeda,nad šećerom i životom uopšte.Iskreno ti držim palčeve.Ko zna,možda mi još budemo trudnice u isto vreme.poz

_________________
Nauči gledati sitnice da bi mogao živeti večno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 25, 2007 7:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 06, 2006 12:06 pm
Postovi: 102
Hvala i tebi na istom!! :D Da, znaci kad te neko razume iz "sopstvenog iskustva"..
Sa 24 god. prvo dete, - pa nije rano uopste! Mislim, rano/kasno skoro nikad nije, ako nema dodatnih problema! Znam majke koje su ekstra odgovorne i ozbiljne sa 18, a znam i one od 35 koje se stvarno jos uvek ne pronalaze kao roditelji.. Sve je individualno. Naravno da se ne kajes, kad kuci sigurno imas slatkisa kojeg najvise na svetu volis... Sad jos da slatkisu napravis drustvo, ma, milina!
Za to specijalno odeljenje za trudnice sa diabetesom pogledaj na diabeta.net, mislim da sam i tamo videla. Ako se dobro secam, "okace ti pumpu", i imas vrhunski tretman, sve lepo prate, kontrolisu...
Samo da ti HbA1c bude ok, i mislim da je to-to!
Ja sam Diabet sam dobila pre nesto manje od 2 godine, bas u "nezgodno" vreme (mislim, nikad nije zgodno ni dobro, ali razumes sta hocu da kazem, - ni tamo ni vamo..). Imam 29 god. Od pocetka na intenzivnoj terapiji, od pre mesec dana na analozima.
HbA1c sam radila na svaka 3 meseca, jedino je prvi bio 6,9, a ostali su bili ispod 6, cak su bili i ispod 4! Za jedno mesec dana cu raditi - da vidim kako stojim sa analozima..
Ja ne bih bila ja, kad ne bih njuskala na sve strane i trazila: sta bi bilo kad bi bilo... Pa pocnem da razmisljam - sta ako ovaj moj nadrndani imuni sistem proizvede antitela u trudnoci, pa sam uz to i RH- faktor, sta ako dodijem pre trudnoce kakve komplikacije, pa godine,..., svasta nesto... To je deo mojih strahova...
A onda, sa druge strane, vidim toliko devojaka/zena koje su to sve naj normalnije prosle i sve se zavrsilo ok, malo ohrabrenje, zar ne? Drago mi je da su i tvoja iskustva sa prvom trudnoci pozitivna, i iskreno se nadam da ce to biti slucaj i sa drugom, pa i trecom!!, - sto da ne!
Bas sam se nakuckala....
Javi obavezno rezultat sutra, pa da procaskamo!
Pozzcek :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 26, 2007 10:08 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2007 11:52 am
Postovi: 39
Lokacija: Novi Sad
Javljam da mi je HbA1c 7,7.Nije savršeno,znam,ali ipak mnogo bolje nego pre.Kao i za većinu stvari i kod ovih "naših" trudnoća je sve u glavi.Ja sam zaista i u trudnoći uživala,nije mi ništa bilo teško,išla redovno na posao do 7.meseca,družila se svakodnevno.Ako imaš uz sebe čoveka koji te bodri i voli još je mnogo lakše.Ja nažalost spadam u onu vrstu ljudi koji se ni za šta ne brinu puno(mislim na bolesti,bilo kog tipa)pa se tako i sa ovim mojim problemima suviše opustim,ne kontrolišem često i sl...Mada,kod nas u Novom Sadu na poliklinici gde se servisiram ima 95% ljudi starijih od 75 god koji kukaju nad svojim šećerom koji su,uzgred dobili u 60-oj.To ne želim da slušam.Sama pomisao na to me tera da odustanem.Da stvar bude gora,još sam i medicinski radnik.Počinjemo da pravimo bebu,znaćete naravno kad uspemo.Javljam sigurno.Ti sa takvim dobrim šećerima i tako malo dijabetičkog staža nemoj da razmišljaš više ni sekunde.Ne znam odakle si,ali i ako živiš u manjem mestu,možeš kontrolisati trudnoću u Beogradu ili Novom Sadu.Iako ja ne dugujem nikakvu zahvalnost lekarima,već samo Bogu,porodici i pozitivnoj energiji u sve to...Lekari su kao i svuda i uvek čekali svoju plavu kovertu.Neću ih imenovati,nema potrebe.Puno pozdrava i kuckaj!

_________________
Nauči gledati sitnice da bi mogao živeti večno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 26, 2007 4:36 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 06, 2006 12:06 pm
Postovi: 102
E pa ovaj je vec mnogo bolji od 11! Ne znam koliko je "propisano" za pre trudnoce, ali je definitivno veliki pomak! Hajde sada u akciju!!
Srecno!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 04, 2007 1:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 12:01 pm
Postovi: 206
Mene zanima da li se kod dijabeticara radi vestacka oplodnja?I zanima me da li nesto vezano za dijabetes moze da uzrokuje to da do trudnoce nedolazi?
Zelim da imam dete,ali vec godinu dana do trudnoce uopste ne dolazi.Kod ginekologa sam bila,doduse,nisu mi radjeni neki testovi,ali prilikom ultrazvucnog pregleda dr.mi je rekla da mi je sve ok ali ako do trudnoce nedodje u narednih 3 meseca morace da preti...
I ne znam sta da mislim... :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 04, 2007 9:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 03, 2007 11:55 am
Postovi: 6
Ma samo napred, drzim ti fige!
Ja sam se porodila pre 5 meseci, isla sam na posao dok nisam usla u 9. mesec, malo sam bila na bolovanju dok sam lezala u Visegradskoj 3 puta po 7 dana i na Internoj B par dana, jeste malo smaranje to po bolnicama ali se isplatilo :D
Moja beba, Jeca, je ispala super iako diabetes nije bio jedina otežavajuća okolnost, već i godine (37), ali je na kraju sve super proslo, hvala Bogu.
Doduse ti si tražila iskustva juvenilnih dijabeticara, a ja to nisam, ali eto... Inače, postoji jedan divan mada nezvaničan "tim" doktorki koje rade sa slatkim trudnicama - Dr Aleksandra Jotić, endokrinolog, sa Interne B i Dr Gojnić, ginekolog iz Višegradske i obe su baš super i kao stručnjaci i kao ljudi.
svako dobro i - u akciju!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 04, 2007 11:16 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Jeste, one su odlične! I na spratu ispod, takođe na Internoj B, postoji Centar za trudnice sa ins. pumpom kod prof. Dragana Micića, tako da možeš da biraš tim :D

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 06, 2007 4:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2007 11:52 am
Postovi: 39
Lokacija: Novi Sad
Samo me interesuje da li ja kao dijabetičarka iz Novog Sada mogu da dobijem pumpu i uopšte tretman u Beogradu,ležanje i sve ostalo.Mislim,tu uvek ima administrativnih zavrzlama.Kako stoje stvari?
I ja kao i "Ludjakinja"pokušavam već godinu dana da ostanem u drugom stanju,ali nešto mi ne ide.Mada,kad je jednom uspelo,valjda će opet.Naravno,mnogo sam manje opterećena pošto već imam jednu lepoticu od skoro 8 godina.Pozdrav svima i svima držim palčeve,samo hrabro!I sebi,offcourse

_________________
Nauči gledati sitnice da bi mogao živeti večno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 06, 2007 4:34 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
I u Novom Sadu imaš stručnjake koji znaju sa pumpom i dijabetesom. Javi se prof. Pantelincu na klinici za odrasle, iako se ja kunem u doc. Katanića koji radi na dečijoj klinici.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 06, 2007 6:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 03, 2007 11:55 am
Postovi: 6
mozda ti je i bolje u NS nego ode u BG, ovi iz zdravstvenog/socijalnog za pomagala su totalni ludjaci ovde. Meni je kad sam bila u drugom stanju konzilijum sa int B dao nalog za pumpicu jer sam bila na 68 jedinica ins, ali su oni odbili jer:
a) nalog nije bio otkucan na formatu A4 nego na pola papira,
b) nisam bila dovoljno DUGO bolesna i
c) jedan od lekara konzilijuma je bio internista a ne endokrinolog
no comment
No, hvala Bogu, sve je proslo dobro i bez pumpice


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 17, 2007 3:11 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 12:01 pm
Postovi: 206
Zanima me da li i malo losija gliko regulacija utice na to da se ostvari trudnoca???
Nije mi to bas najjasnije obzirom da sam na mnogo mesta procitala da su neke zene koje imaju dijabetes ostale ne planirano trudne.
A isto tako,nigde na internetu se ne govori o dijabetesu i trudnoci vec samo o gestaciskom.
Mislim da bi trebalo mnogo vise paznje da se posveti tome,jer verujem da mnoge devojke o tome ne znaju bas mnogo isto kao i ja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 17, 2007 6:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2007 11:52 am
Postovi: 39
Lokacija: Novi Sad
Ne znam da li utiče na začeće loša regulacija,koliko znam,ne utiče.Mislim da većina problema nastaje ako u trudnoći majke dijabetičarke tipa 1 nije dobra regulacija.Premda,isto tako dobro znam da to nije lako postići jer u prva 3,4 meseca su niske vrednosti i česte hipoglikemije,a poslednjih meseci je potrebno više insulina nego inače da šećeri budu dobri.Organizam traži slatko nenormalno,da sve bude još komplikovanije.Meni u prvoj trudnoći niko nije uradio HbA1C ni pre trudnoće,ni u toku a ni posle,tako da ja sada uopšte ne mogu da kažem da li sam ja prošla kroz sve to dobro regulisana ili ne.Nisam imala mogućnosti da stalno kontrolišem vrednosti jer su trake bile jezivo skupe pa sam merila baš kad sam se jako loše osećala,a tada svakako znam da nisam kako treba,pitanje je samo da li mi je šećer 14 ili 16,17...Ili opet,ako je nizak,da li je 3 ili 4.Znam samo da sam nekih 12 sati posle carskog reza izmerila sama sebi šuk(pre toga nisam ni bila u stanju) i da mi je bio oko 16.Internista koji je tada bio dežurni mi je rekao kad je to čuo da dam sebi 14 jedinica insulina!!!Tada sam shvatila da oni pojma nemaju i da sam sama sa sobom.Da sam dala toliko insulina,a još nisam bila počela da jedem pitanje da li bi se uopšte ikad i probudila.Kasnije je sve bilo u redu,izašla sam iz bolnice nakon 7 dana,skinula konce kao i sve druge porodilje od tog dana,donela svoju princezu kući i počela da živim jedan novi,lepši i ispunjeniji život.To je ukratko neko moje iskustvo,pitajte ako vas još šta zanima,ukoliko se setim,bilo je to skoro pre 8 godina....

_________________
Nauči gledati sitnice da bi mogao živeti večno.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 97 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: