Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Aspartam
PostPoslato: Pon Mar 23, 2009 3:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 28, 2008 7:45 pm
Postovi: 29
Lokacija: Beograd
Ja sam dijabeticar i u nekom od proizvodima koje upotrebljavam u vecoj kolicini ima aspartama. S obzirom da dojim bebu da li aspartam ulazi u mleko i da li je stetan po bebu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 23, 2009 6:32 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
A šta je to što uzimaš i u kojoj količini? Kažeš "u većoj", ali me zanima koliko je to :D

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 23, 2009 7:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 28, 2008 7:45 pm
Postovi: 29
Lokacija: Beograd
Konkretno keks Tako Dijet.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 23, 2009 7:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 28, 2008 7:45 pm
Postovi: 29
Lokacija: Beograd
A sto se tice kolicine, pa jedno pakovanje dnevno 150 gr.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 24, 2009 4:33 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Mislim da je ta količina previše,
Nego, pošto nemam kod sebe ovaj keks, hajde, ako ti nije problem, baci pogled na sastav, tj. nutritivne vrednosti na 100 gr, pa da vidimo šta sve ima taj keks i koliko svega toga uneseš tokom dana.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 24, 2009 6:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 28, 2008 7:45 pm
Postovi: 29
Lokacija: Beograd
energetska vrednost: 359kcal
proteina 7g
ugljeni hidrati 58g od cega seceri 1g, saharoza 0g, fruktoza 0g, laktoza 1g
mast 11g od cega zasicne masne kiseline 3.1 g i holesterol 0.44mg
dijetetska vlakna 1.4 g
i natrijum 0.09g


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 25, 2009 2:57 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
I sad sve puta 1.5, pošto pojedeš 150 grama... lele
Ti samo iz keksa u danu uneseš preko 500 kcal i skoro 90 gr ugljenih hidrata, 15 gr masti i tako dalje... To je jedan poveći normalan obrok!
Ali, da ti odgovoim na pitanje - šećera uzimaš 3 gr (ako računamo i laktozu). Aspartam je kancerogen samo ukoliko se uzima u mnogo većim količinama. Međutim, na većini proizvoda za dijabetičare piše kolika je dnevna preporučena količina. Ne znam da li piše i na ovom, ali sigurno ne stoji da treba smazati celu kutiju.
Sve u svemu, predlažem ti da smanjiš konzumiranje keksa i baciš se na nešto zdravije.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 25, 2009 8:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Npr voce ili orahe, bademe i slicno. Normalno, sve u granicama.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 31, 2009 11:26 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Feb 13, 2006 6:49 pm
Postovi: 75
Kad smo kod ove teme da li neko zna gde se može nabaviti splenda nekada je to bilo moguće u rodiću ali oni to odavno ne uvoze. :P HVALA unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 01, 2009 10:41 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 28, 2008 7:45 pm
Postovi: 29
Lokacija: Beograd
Splendu sam videla, ja mislim, u radnji za dijabeticare, na Slaviji kod stanice 48, 42 i tramvaja u Bulevaru. Nisam 100% sigurna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 01, 2009 10:53 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Bio sam u AmeriKi prije 3 nedelje, na nekih 10-ak dana kuliranja u Kaliforniji. Elem, dok sam bio tamo, iskoristio sam priliku da 3-4 puta dnevno posjetim starbucks i slicne kafa-shopove, jer, je li, prave dobru kafu.
No, u svakoj su pored obicnog i onog smedjeg secera u ponudi bile i tri vrste zasladjivaca, pakovane u malim kesicama. Jedna od te tri sorte mi je bila poznata iz espresso shopova u Evropi ali ona dva nisu. Tako sam jedan dan sjeo i vidio razliku - tri kesice, roze, svijetloplava i zuta. Jedna bazirana na saharinu, druga na sukralozi, treca na aspartamu. Sve tri manje vise imaju identican ukus, kontam, ponuda je tu da bi svako mogao da izabere svoj otrov. Ja sam izabrao aspartam, po obicaju.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 01, 2009 11:26 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 28, 2008 7:45 pm
Postovi: 29
Lokacija: Beograd
Pretpostavljam da je jedna od tih kesica, ova roze boje, dobro poznati Sweet and Low.....ako se secas koji "otrov je u njoj" ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 02, 2009 9:56 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Da, u njoj je bio saharin. U plavoj je bio zasladjivac marke splenda, napravljen od sukraloze, a u zutoj aspartam.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 02, 2009 10:05 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 28, 2008 7:45 pm
Postovi: 29
Lokacija: Beograd
Hvala na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Aspartam - slatki otrov
PostPoslato: Sub Jul 09, 2011 9:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 20, 2010 9:26 pm
Postovi: 162
Prehrambena industrija već neko vreme prikriva zabrinjavajuće rezultate ispitivanja uticaja aspartama na naše zdravlje. Aspartam naime sadrži 10% metanola, koji može da bude smrtonosan već pri dozi od dve čajne kašičice, jer se u telu pretvara u formaldehid i mravlju kiselinu. U aspartamu se nalazi i fenilalanin i aspartamska kiselina, koja se inače u kombinaciji sa aminokiselinama postepeno razgrađuje,zbog čega brzo dolazi do centralnog nervnog sistema u nenormalno visokim koncentracijama i tako preterano stimuliše moždane ćelije, što za posledicu ima i njihovo odumiranje. Aspartam sprečava normalan razvoj fetusa, uzrokuje spontane abortuse i urođene mane, izaziva migrene, multiplusklerozu, dijabetes, alchajmerovu bolest i tumore. Ako se količina fenilalanina u krvi trudnice petostruko poveća, to izaziva 10% smanjenje IQ ploda.

Fenilalanin u aspartamu onemogućava nastajanje serotonina, supstance koja, između ostalog, reguliše i osećaj sitosti,zbog čega je pogrešno mišljenje da je dobar za smanjenje težine.

Količina metanola u telu ne bi trebalo da pređe 7,8mg na dan. Jedan litar pića, koje je zaslađeno aspartamom sadrži oko 56mg metanola. Tako ljudi, koji pojedu više proizvoda sa aspartamom, unesu 250mg etanola dnevno u telo, što 32 puta prevazilazi preporučenu granicu.

Aspartam nalazimo u praktično svim proizvodima sa napisom „bez šećera“, pre svega u žvakaćim gumama, dijetetskih napicima, lakim jogurtima i slično.

Aspartam je veštački zaslađivač, koji se dodaje mnogim napicima (dijetalna pića) i jelima (jogurti) i slatkišima (bombonama, žvakaćim gumama).
On je u izuzetno širokoj upotrebi u savremenoj ishrani, uprkos tome što uzrokuje zabrinjavajuće simptome, od gubitka pamćenja, pa sve do tumora na mozgu. FDA(američka uprava za hranu i lekove), ga je odobrila kao siguran prehrambeni dodatak, mada je aspartam jedna od najopasnijih supstanci, koju dodaju u hranu.

Naučnici koji su proučavali neželjena dejstva aspartama utvrđuju da unošenje tog sredstva može da izazove, podstakne ili pogorša hronične bolesti, kao što su tumor na mozgu, multipla skleroza,
epilepsija, sindrom hroničnog umora,Parkinsonova bolest, Alchajmerova bolest, duševna zaostalost, limfom, deformacije kod novorođenčadi, bol u mišićima i dijabetes.

Glavni sastojci aspartama su: aspartamska kislina (40%), fenilalanin (50%) i metanol (10%). Posebno problematičan je metanol, koji je smrtno opasan otrov. Pri zagrevanju aspartama iznad 30 stepeni Celzijusa stvara se slobodni metanol, koji može da izazove trovanje.

I još savet za kraj - kada sledeći put budete kupili neki proizvod, na kome piše velikimi slovima BEZ ŠEĆERA, pogledajte sitan tekst na etiketi. Ako na njoj piše da sadrži aspartam znajte da se igrate svojim zdravljem i zdravljem svoje dece.

_________________
"Treba otimati radost
danima sto beže
na svetu mreti je lako
živeti je teže."

Majakovski


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: