Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Cetiri godine posle...
PostPoslato: Sub Sep 18, 2010 12:02 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Mar 07, 2007 10:23 pm
Postovi: 133
Nisam se odavno javljao, iskreno, nisam ni pratio forum odavno, pa evo mali update sa moje strane radi svih onih kojima jedno iskustvo vise moze biti od pomoci...

LJudi koji su stalno na forumu verovatno znaju moju pricu. Ukratko, moj brat je tip 1, po dijagnozi je usao u remisiju, 'skinuo' se sa insulina, poceo da prati ishranu dr. Bernstein-a...

Cetiri godine kasnije, moj brat i dalje nije na insulinu. U medjuvremenu, svasta se desavalo - on je zavrsio fakultet, zaposlio se, i naravno - opustio se. Iako je ishranu relativno strogo pratio, ponekad bi i pojeo pljeskavicu sa sve lepinjom, vesalicu u restoranu sa sve krompiricima, gomilao ugljene hidrate u pivima... aparat, koji je krajnje neredovno koristio je video svasta - od 4 do 13, ali u glavnom od 5 do 9. I sada je tako, s tim sto su cetvorke i petice redje nego sedmice i osmice.

Pre par godina sam bio misljenja da bi trebalo odmah reagovati insulinom, cim glikemije pocnu da prelaze 7-8, ali znate sta - ako ce burazer ceo zivot provesti mereci i dozirajuci, sada mislim da cetiri godine u dvadesetim bez insulina ipak puno vrede!

I sta mogu reci posle cetiri godine: iskustva sa insulinom nemamo, osim pocetnih petnaestak dana po dijagnozi u bolnici. Ipak, ono sto mogu reci, to je da bih preporucio svakom novootkrivenom ishranu sa vrlo niskim ugljenim hidratima kao najbolji nacin da sacuvaju preostalu funkciju pankreasa sto duze. Mozda nekome izgleda tesko da ostavi hleb ili krompir, ali ja (nedijabeticar) se tako hranim vec 4 godine, osecam se sjajno i u kondiciji. Nedavna kontrola krvi je pokazala da nam je (burazeru i meni) holesterol i trigliceridi u donjoj polovini referentnih vrednosti. Nije tesko, iako ponekad, mada vrlo retko, odstupimo od rezima ishrane, sto je normalno. I u svemu ucestvujemo normalno - svadbama, slavama, idemo po restoranima, pijemo alkohol... sve moze low carb.

Nedavno sam procitao istrazivanje (nista rekla-kazala, istrazivanje!) koje navodi da neki pacijenti produzavaju 'medeni mesec' decenijama!!! (zao mi je sto nemam link, ali proslo je par meseci) Lekari ce vam kod nas reci (doktorka Lukic, npr.) da ne mozete ni vi a ni oni nista da ucinite po pitanju ocuvanja beta celija po dijagnozi. Ali to prosto nije tacno. Ono sto sigurno mozete da uradite, to je da smanjite opterecenje pankreasa niskim ugljenim hidratima u ishrani, i da precizno dozirate insulin koji primate (ako ga primate) da ciljate na normalne vrednosti - oko petice! I, znate sta - jednoga dana cete verovatno poceti da dajete sebi insulin, ali mozda cete, kao moj brat, imati i 4 godine bez njega! A kada dodje vreme da pocnete sa insulinom, doziranje ce biti daleko lakse zato sto ce doze biti manje, manje greske, redje hipoglikemije, bolji hba1c...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: