Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: OD SKORO DIJABETICAR-POMOZITE
PostPoslato: Ned Avg 12, 2007 1:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 12, 2007 1:00 pm
Postovi: 2
PRE DVA MESECA SAZNALA SAM DA BOLUJEM OD SECERNE BOLESTI,SECER MI JE BIO 32.NAKON MESEC DANA PROVEDENIH U BOLNICI I ANALIZA KOJE SU MI RADILI,RECENO MI JE DA MI JE PANKREAS OSTECEN I DA NEMA NIKAKVU FUNKCIJU,RADI SE O SECERU TIP 1.SADA KORISTIM INSULIN 3-4 PUTA DNEVNO,A SECER MI NEKONTROLISANO VARIRA,CAK I PADA ISPOD NORMALE.OSECAM DA MI SLABI VID I IMAM DRHTAVICU.PA SAM RAZMISLJALA DA ODEM JOS KOD NEKOG LEKARA.DALI NEKO MOZE DA MI PREPORUCI NEKOG PROVERENOG STRUCNJAKA,NEKI CAJ ILI BILO STA STO JE NJEMU POMOGLO?INACE IMAM 20 GODINA,UNAPRED HVALA NA BILO KAKVOJ POMOCI. :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 12, 2007 3:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 22, 2005 5:07 pm
Postovi: 166
Lokacija: Novi Sad
Za pocetak, ako vec nisi, kreni sa sajtom www.diabeta.net. Tamo ces pronaci puno korisnih informacija vezanih za diabetes, pocev od toga sta je diabetes, koje su sve opcije tretiranja bolesti, pa sve do prakticnih informacija vezanih za ishranu dijabeticara. Najbitnije u tretiranju diabetesa jeste dobra glikemijska kontrola, sto bi znacilo - drzati secer sto je moguce blize normalnim vrednostima (4-6). To naravno nije bas lako uvek postici, ali uz dobru edukaciju i dobro poznavanje same bolesti moze se prilicno normalno ziveti.
Obzirom da si dijabeticar nekih 2 meseca, malo je cudno da ti vid slabi, jer se to kao komplikacija dijabetesa javlja tek posle nekoliko godina, i to kao posledica lose regulisanog dijabetesa. Moguce je da ti se vid pomuti u situacijama kada je secer ispod normale, tj. kada si u hipo stanju, a tada se javlja i drhtavica (slabost) koju osecas.
Za pocetak bi najbolje bilo da pronadjes dobrog dijabetologa (endokrinologa) koji ce te uputiti kako da pronadjes svoju optimalnu proporciju insulin/hrana/aktivnost, kako bi secer bio sto bolji.
Puno pozdrava i sve najbolje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: HVALA PUNO
PostPoslato: Ned Avg 12, 2007 4:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 12, 2007 1:00 pm
Postovi: 2
AKO BI MOGLA DA MI PREPORUCIS NEKOG DR. BILA BIH TI ZAHVALNA.SVAKI SAVET MI JE OD POMOCI. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 12, 2007 5:25 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Mar 09, 2006 8:27 pm
Postovi: 77
Lokacija: Novi Karlovci
Naoruzaj se strpljenjem i znanjem i ziveces kao i svi drugi tvoji vrsnjaci.Za to je potrebno vreme i mnogo ucenja,a samim tim i iskustva.Nisi napisala iz kog si grada,pa ne mozemo da ti preporucimo strucnjaka.Ima ih dosta u nasoj zemlji,ali ima i mnogo pacijenata,pa nemaju dovoljno vremena za sve,a uz sve to pacijenti se bas i ne pridrzavaju saveta.Najvaznija je samokontrola i samodisciplina.Sama si svoj lekar i ako to prihvatis,uspeces.To sto imas problema sa vidom i drhtavicom,moze biti od hipo,ali naucno ne razjasnjeno je da se to u pocetku insulinske terapije desava nevezano za visinu glikemije.Moja cerka je imala u pocetku i trnjenje desne butine,sto me je tad prepalo,ali sam od dr dobila to objasnjenje.Sve je brzo proslo.Na ovom forumu imas mnogo korisnih saveta,listaj ga,mnogo ce ti pomoci i pitaj sve.Svi smo prosli kroz taj pocetak i hiljade nedoumica.Svim srcem sam uz tebe i zelim ti svu srecu ovog Sveta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 13, 2007 11:25 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Dobrodosla u slatku druzinu Pere Kvrge..ili kako se vec zvao. Prvo, bez panike, jos uvijek si frisak dijabeticar, tako trebace ti jos par mjeseci dok se to sve ne stabilizuje. Mozda ce te 3-4 doze trebati da se raspodijele na 5-6 da bi raspored inzulina bio ravnomjerniji (sto veci broj doza, to bolje, normalno ukupna kolicina se raspodijeli).

Vid ti slabi, kao sto je Danijela vec rekla, najvjerovatnije zbog niskog secera koji moras da zaustavis. Obicno je dovoljna casa mlijeka ili kasika meda. Obrati paznju na to da kada ti secer padne, odmah ce da skoci posto i ti a i tijelo ubacujete dodatne kolicine secera u sistem, tako moras da mjeris krv i pariras dodatnim inzulinom kasnije ako secer pocne da ide previsoko na gore.

Ono sto bih ti ja preporucio je da registrujes (u svojoj glavi) sta si radila prije tih incidenata, tako da bi znala i uzrok - ako to dobijes posle inzulina, mozda si uzela previse ili si jela premalo ili si potrefila krvni sud, a mozda si jela prekasno, tj mozda bi trebala da prvo jedes pa onda das inzulin. Znaci, trebace ti malo vremena dok sve ovo ne prepoznas i ne rijesis pa ces onda moci i da stabilizujes kretanje secera.
Bitno ti je isto da ljudi oko tebe znaju za simptome hipoglikemije, za svaki slucaj.

Sto se doza tice, doktori su ti vjerovatno odredili koje inzuline, kada i koliko da uzimas. Moj "off the record" savjet ti je za pocetak da ih pratis, a kasnije ces sama vidjeti gdje su potrebne promjene, pa o tome ili popricaj s doktorom ili probaj sama. 2 jedinice manje ili vise te nece ubiti u svakom slucaju. No, te promjene ce ti biti potrebne, jer vremenom ti bolest "sazrijeva", tj stabilizuje se, tvoje tijelo se mijenja (staris :) ), hrana varira (cokolada, djavolje djelo :) ) itd..

I, bez panike, to sto ti se sada desava smo svi prosli i jos smo zivi ;)

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HVALA PUNO
PostPoslato: Pon Avg 13, 2007 1:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
darkocd je napisao:
AKO BI MOGLA DA MI PREPORUCIS NEKOG DR. BILA BIH TI ZAHVALNA.SVAKI SAVET MI JE OD POMOCI. :D


Od sveg srca mogu ti preporuciti Bogom danog dr. Milana Petakova !

Znam da je primao ambulantno svakog ponedeljka od 13h. u zgradi Klinickog centra, naravno sa uputom lekara. Tu na salteru u prizemlju zakazes pregled, tamo gde pise - Endokrinologija, a kad dodjes kod njega, onda si na konju. Sve dalje sto bude bilo potrbno, cuces od njega i bices u sigurnim rukama. Mlad, pametan, dobar....Sve najlepse mgou reci za njega.

A, tebi zelim sve najbolje...

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 13, 2007 2:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
Htela bih da vas sve pitam jedno pitanje koje me muci poodavno, a na koje niko nije znao da mi da konkretan odgovor, iako je dijabetes stogodisnja boljka. Dakle, koliko se secer u krvi "penje" kod najzdravijeg coveka 2,3 sata posle jela? Ili, koja je najveca dozvoljena vrednost secera u krvi kod zdravih ljudi posle jela? Naravno, idem od pretpostavke da se radi o coveku koji nema visak kilograma, fizicki aktivan, i nema nekih vecih zdravstvenih problema.

Do sad sam uvek dobijala smutne odgovora, tipa "zavisi sta jede" ! Ne zanima me sta jede, nego koliko je dozvoljena taj najveca vrednost secera u krvi, konkretno !
Ako se decidno odredjuju jutarnje vrednosti, citam malopre na nekom sajtu odredjena jutarnja vrednost u krvi 7,7 .!!!..a, sve preko toga je bolest, onda su lekari sigurno odredili i najvecu dozvoljenu vrednost posle jela.
Molim odgovor.... :wink:[/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 13, 2007 7:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Ja mislim da ta neka granica ne postoji. A ono zavisi sta jede je nazalost tacno..doduse, 12 i slicno je, barem po meni malo previse.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 13, 2007 9:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Mar 07, 2007 10:23 pm
Postovi: 133
Za granicu 'normalnog' secera posle obroka: smatra se da je neko dijabeticar ukoliko u dva nasumicna merenja secera ima preko 11.1. Dakle, to bi bila i granica 'normalnog' secera.

Zasto koristim navodnike oko reci 'normalan'? E pa, da li znate otkud ta granica? Nekoliko decenija unazad, u Americi, sastala se grupa lekara, endokrinologa, ljudi iz nauke, ali i politike, osiguravajucih drustava i sela da se dogovori kada je neko dijabeticar. Postojeca brojka od 11.1 je nastala posmatranjem grupe Pima americkih indijanaca koji imaju neku fantasticnu brojku od 80-90% stanovnistva preko 50. godine sa dijabetesom. Naravno, osiguravajuca drustva, politicari su nagurali brojku za dijagnostikovanje na 11,1 (sto manje dijabeticara, to drzava manje placa). Ova cifra i uopste metodologija je kritikovana od strucne javnosti puno puta, ali se i dalje nalazi u lekarskoj praksi.

Tesko da ti neko moze reci sta je to normalno. Neki su veoma liberalni, pa je 8-9 ok, a sa druge strane postoji misljenje da dijabeticari imaju pravo, i treba da idu na vrenosti secera koje imaju zdravi dvadesetogodisnjaci - da nikad ne prelazi 6.1 posle obroka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 15, 2007 8:01 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
Mislis, posle jela, ona 2,3 sata, nagura recimo na 10, pa se posle vrati na 6,1?
Ili, da je maximun toj najveceg secera posle jela-6,1?
Proverila bih ja to lako, al nece niko od mojih " zdravih" prijatelja da dopusti da ga bocnem posle klope, da proverim....Plase se.. :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 17, 2007 7:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2005 9:20 am
Postovi: 237
Jako zavisi od toga šta se jede i kakav je dan uopšte, pa je teško govoriti o "normalnim" vrednostima.
Meni se pola sata nakon jela šećer popne, nekada sa normale na 7-8, a nekada i na 12, pa i više. Dva sata nakon jela obično je ili normalan ili tek za mrvicu povišen.
Moja snaja (bivši sportista, zdrava i aktivna) je znala da varira sa rezultatima toliko da smo se pitali ima li merenje ikakvog smisla. Nakon obilnog ručka i dobre porcije čokolada i čaše (nezdravog) soka njen je šećer pola sata kasnije bio 4.8.

Mislim da nema nekog opšteg pravila, sem onog da dva sata nakon jela treba da se unormali.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 12, 2007 12:47 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
Pa, i tih 2 sata nije strogo odredjeno. Kod nekih ljudi je 2,a kod nekih je 3. Zavisi od metabolizma.

Ljudi, bre, gde ste? Gde nam je Diabeta ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HVALA PUNO
PostPoslato: Sre Sep 12, 2007 1:25 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Mar 03, 2007 11:15 am
Postovi: 5
Lokacija: Beograd/Lazarevac
darkocd je napisao:
AKO BI MOGLA DA MI PREPORUCIS NEKOG DR. BILA BIH TI ZAHVALNA.SVAKI SAVET MI JE OD POMOCI. :D

Dr. Natasha Rajkovic ,Institut za Dijabetis i Endokrinologiju ,Dr. Milana Subotica 13 ,odeljenje D . Izvanredan doktor !!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 13, 2007 11:08 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
jasbi je napisao:
Ljudi, bre, gde ste? Gde nam je Diabeta ?

Malo bila na odmoru, malo se smrzla na moru, a kada sam se vratila kući, sačekalo me posla više nego što mogu da postignem. Čak su me i tokom odmora saletali novinari zbog opšte premetačine oko insulina i patrola RZZO. Ne mož' čovek da pobegne sve i da hoće... :roll:

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 11, 2007 8:36 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
neverending je napisao:
Jako zavisi od toga šta se jede i kakav je dan uopšte, pa je teško govoriti o "normalnim" vrednostima.
Meni se pola sata nakon jela šećer popne, nekada sa normale na 7-8, a nekada i na 12, pa i više. Dva sata nakon jela obično je ili normalan ili tek za mrvicu povišen.
Moja snaja (bivši sportista, zdrava i aktivna) je znala da varira sa rezultatima toliko da smo se pitali ima li merenje ikakvog smisla. Nakon obilnog ručka i dobre porcije čokolada i čaše (nezdravog) soka njen je šećer pola sata kasnije bio 4.8.

Mislim da nema nekog opšteg pravila, sem onog da dva sata nakon jela treba da se unormali.


Mislim iako je diskusija bila po'odavno, ipak je aktuelna uvek.Ovaj mi post deluje najidealniji, i najrealniji i identichan, je mnogima pa i meni samoj.Tachno je, da pochesto se pitam da li merenje ovo vredi i da li je tachno? Jer kako reche neverending, zavisi shta i koliko si jeo pre merenja?Da li si bio fizichki aktivan tog dana ma i na kraju krajeva pochesto ono shto kazu shta Bog da i eto gotovo .Mislim ponekad da ovde pravila nema nego SRECA :roll: .Pozdrav :wink: .Bar kod pojedinih :wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: