Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Cysta - border line
PostPoslato: Pon Jun 26, 2006 9:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 26, 2006 12:50 pm
Postovi: 2
Stara sam 37 godina, na jednom jajniku mi je radjeno nekoliko operacija.

-Decembra 1999 Laparoscopia, Cystis ovarii dex., Puctio cyst.
-Januara 2001 Laparotomia, TU cysticum per magnum ovarii dex, myoma uteri, salpingitis chr.adhesiva cum hydrosalpinx utriusquae

Nakon toga je proslo pet godina, redovno sam kontrolisala CA125 i radila ultrazvucne preglede. Cista se i posle druge operacija ponovo vratila i postojala sve godine do pre dva meseca kada sam se odlucila za trecu operaciju.

-April 2006 Adnexotomia , odstranjen jajnik i jajovod sa diagnozom »border line«. Histopatoloski nalazi potvrdjuju papilarni granicno maligni serozni cistaden sa fokalnomikropapilarnim histoloskim uzorkom. Posle operacije nisam dobijala nikakve terapije.

Sada je dva meseca od te operacije i na istom mestu gde je bio jajnik pojavilo se novo tkivo, velicine 24 mm , CA125 je 29,1 a CA19-9 0,3 sto je sve u granicama normale, FSH je 22 ostali hormoni su uredu.

Napominjem da sam prosli mesec radila IVF iz prirodnog ciklusa i folikometrijom se pokazalo da drugi jajnik razvija cetiri folikula. Pred samu punkciju su na ultrazvucnom pregledu ustanovili da se pojavilo gore pomenuto novo tkivo te punkcija nije bila izvedena.
Decu nisam radjala. Imala sam 1993 spontani pobacaj.

Da li pristati na adnexotomiju ili na hysteroktomiju?
Predlog doktora je da, ukoliko se ukaze, da se odmah odstrani i drugi jajnik i materica i da se ide na hemoterapije da ne se tkivo ne bi sirilo dalje.
Sta ciniti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 27, 2006 4:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Dec 25, 2005 8:45 pm
Postovi: 267
jati moras s vremena na vreme da svoje pitanje azuriras kad vidis da je spalo na kraj liste


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 27, 2006 6:09 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
ja kako papagaj...stalno ponavljam kada postavljate pitanje...postavite ga na nacin kako je objasnjeno u ljepljivoj..

Dakle sa 37 godina, i nezavrsenim planovima o potomstvu ( da li uopste imate djece ili ovo treba da bude prva trudnoca preko IVF-a ?), ako se radi o borderline ovarian tumor...ja bih preporucila samo odstranijvanje tog jajnika na kome je histopatologija pokazala borderline promjene.
Ako imate jedan zdrav jajnik Vasa sansa da ostanete trudni nije uopste ugrozena, jer cete kao sto vidite imati velike sanse da produkujete zdrave jajne celije. Rizici u Vasim godinama i sa IVF-om jeste veca sansa za spontane pobacaje, ( IVF radi hromozomske analize pa je iskljucena sansa za najcesce hromozomske anomalije ), veci rizik za komplikacije u trudnoci kao sto je dijabetes, povisen krvni pritisak, i probleme u porodjaju...ali to nije vezano za jedan ili dva jajnika.

Istina je da je standardna terapija jeste histerektomija i odstranjivanje jajnika bez potrebe za hemoterapijom !!! i hirurskim odstranjivanjem limfnih cvorova, jer su to tumori jajnika sa veoma niskim malignim potencijalom.

Kao specijalista opste ginekologije i akuserstva ( general ObGyn ) ja uvijek trazim konsultaciju od ginekoloskog onkologa, a ja pretpostavljam da ce Vas Vash ginekolog poslati na konzilijarnu komisiju da se odluci o daljem pracenju, koje ce biti bazirano na histoloskoj vrsti i stepenu diferencijacije tumora, stepenu rasirenosti koja se vidi prilikom laparotomije. Iako niskog malignog potencijala mislim da je
laparotomija neophodna ( sto je otvaranje trbusne duplje preko bikini reza, ispiranje fizioloskom i slanje ispirka na citologiju u potragu za malignih stanicama ), pregleda drugog jajnika, materice, i palpacije svih okolnih ( mokracna besika i debelo i tanko crijevo ) i trbusnih organa ,dostupnih limfnih cvorova i , kao i trbusnog peritoneuma.

Ukoliko je nalaz nakon laparotomije negativan ( nema nigdje nikakvih promjena osim na tom janiku ) a ex tempore potvrdi da se radi o borderline tumoru jajnika kada zavrsite planiranje potomsta i ostvarite porodicu, ja bih savjetovala histerektomiju i odstranjivanje i drugog jajnika, bez dodatne hemoterapije ( jer se taj pristup vise ne radi ), sa redovnim kontrolama kod ginekologa-onskologa prve godine svaka 3 mjeseca, druge i trebe godine svakih 6 mjeseci, a onda godisnje 4. i 5.godinu. Ako je sve u redu tih 5 godina mozete da se vratite na redovnu godisnju kontrolu kod svog ginekologa (opsteg).

Vas tumor nije Ca 125 senzitivan, i taj marker nije potrebno odredjivati u buduce, ako je stalno bio ispod 35. Ako niste trudni sada ili u procesu IVF bilo bi uputno uraditi CT scan abdomena i RTG pluca.

Jos jednom i ako se uradi adneksetomija i u buducnosti histerektomija davanje hemoterapije u Vasem slucaju nije standard of care.

Srecno, i javite mi sta je konzilijum odlucio i ko su bili clanovi istog.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 29, 2006 3:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 26, 2006 12:50 pm
Postovi: 2
Zahvaljujem na odgovoru uz dve napomene koje sam vec napisala:

- izvadjen mi je jajnik pre nepuna tri meseca i na tom istom mestu raste novo tkivo

- uzorak sa drugog jajnika je takodje poslat na histopatolosku analizu prilikom adneksektomije i nalaz je bio serozni cistadenom

- nisam radjala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 02, 2006 12:51 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Draga Jati,
Drago mi je da se javljate sa obavljenom operacijom i konzilijumom iz Ljubljane...ako iko tamo nesto radi po svjetskim pravilima, rade Slovenci, i zaista mnogo investiraju u obrazovanje i imaju dobru ginekologiju. Vidim da su njihovi IVF klinike jedine koje rade po svjetskim standardima, uzevsi u obzir postupke, nacin odnosa prema pacijentima, informacije koje daju, objasnjavaju svaki detalj sto je u stvari duznost svakog ljekara, ali u vecini bivse Yu, to je samo san...dakle, sigurna sam da ce ljekari u Ljubljani da Vam daju pravi odgovor i da se mozete opustiti kada je u pitanju tretman Vase bolesti.

Kao sto rekoh definitivna terapija borderline tumora je histerektomija i obostrano odstranjivanje jajnika...ali...obzirom da niste radjali i da zelite da ostvarite trudnocu, potrebno je donijeti odluku konzilijarnu, na osnovu stage of the tumor and hystological grade ! koji je maligni potencijal tumora...dakle ako je to nisko maligni tumor, moze se sacekati sa definitivnom terrapijom i dati Vam godinu dvije dok ne ostvarite trudnocu, sto ce zahtijevati ginekoloskog onkologa i obstetricara za visoko rizicne trudnoce da se ukljuce u pracenje iste...ili postoji opcija da se uradi stimulacija ovulacije, izvade folikuli, oplode sa spermom vaseg parntera, i zamrznu ! tumor tretira hemoterapijom, koja ce dovesti do prekida menstruacije...koja ce se poslije pojaviti ponovo, i da onda kada ste oporavljeni se podrgnete transferu embriona i ostvarite trudnocu....dakle ginekoloski onkolog i Onkolog ! je potrebno da donesu plan oko Vaseg lijecenja...kao sto rekoh, histerektomija i obostrana ovarijektomija je poslednji korak ! i ne treba ga preduzimati ako postoje druge mogucnosti.

Srecno.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 72 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: