Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: za Pedju: Defekt lutealne faze
PostPoslato: Sre Jun 28, 2006 8:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 25, 2006 4:38 pm
Postovi: 44
Zbog defekta lutealne faze i skracenja ciklusa, a obzirom da planiram trudnocu, moj ginekolog preporucuje Utrogestan. Cijenila bih Vase misljenje vezano za ovu preporuku.

Hvala unaprijed.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 28, 2006 8:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 25, 2006 4:38 pm
Postovi: 44
Dodala bih: Imam 39 godina, prije 9 god. 1 porodjaj (zatrudnila bez problema), prije 8 mj. Missed AB (zatrudnila bez problema). Nakon Misseda, obavljala sam ginekoloske kontrole cesto, jer zelim jos jednu bebu. Pracenjem ciklusa (Color Doppler UZ) proteklih mjeseci uoceno je da su mi ciklusi anovulatorni (nekad bez vodeceg folikula, nekad perzistentni folikul). U maju se pokusalo sa indukcijom ovulacije Klomifenom, ali sam od 19. do 21. dana imala smedjkasto krvarenje, za sta se jedan ginekolog izjasnio da je to bilo ovulatorno krvarenje, a drugi da je u pitanju menstruacija, te je odluceno da se stimulacija ne nastavlja. 19 dana nakon tog krvarenja ponovno mi se pojavilo smedjkasto krvarenje i trajalo 4 dana, u toku kojeg je obavljen pregled UZ Color Doppler (3.dan ciklusa), i receno mi je da je to menstruacija. Protoci art.uterine RI-0,83, endometrij debljine 4 mm, ehogen, desni ovarij sa folikulom od 10 mm, lijevi sa dva folikula 7 i 9mm uredne sonografske gradje i protoka. Retrouterino bez slobodne tekucine. Naredni pregled bio je 8. dan ciklusa: endometrij trolinijski 6,7 mm, na desnom ovariju periovulatorni folikul 16.8 mm, lijevi ovarij sa dva folikula 8 i 10 mm, Douglas b.o. Deseti dan ciklus uradjen LH test (u urinu), koji je bio pozitivan, a na desnom ovariju istog dana folikul 23x17 mm sa perifolikularnim protocima R.I. 0.47 (preovulatornog tipa). Dvanaesti dan ciklusa endometrij 8.1 mm trolinijski, lijevi ovarij sa dva manja folikula, na desnom ovariju rupturirani periovulatorni folikul vel. 20x15 mm sa R.I. 0.44, Douglas b.o. 17. dan ciklusa: endometrij 5 mm, desni i lijevi ovarij bez folikula.

Ginekolog kaze da se ne vidi zuto tijelo, da je doslo do atrezije i rupturiranog folikula, da je endometrij tanji, te pretpostavlja (na osnovu indirektnih znakova, kroz pracenje ciklusa Dopplerom) da je problem sa Progesteronom i insufic.zutog tijela. Hormonalnu analizu takodje radim ovog mjeseca, ali ce rezultati biti tek za 1 mj. od posljednjeg vadjenja.
On kaze da treba zapoceti sa Utrogestanom, ali me zanimalo Vase misljenje vezano za ovu preporuku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 01, 2006 12:01 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
:) Hvala na ukazanom poverenju draga Nadia!
Mislim da vaš ginekolog greši, tako tanak endometrijum pre će biti posledica niskog estrogena, nego manjka progesterona. Ne pije vodu da se je endometrijum onako otanjio, on ponekad stagnira u razvoju, ali tako istanjen tu nešto ne štima, dali je isti lekar radio ta merenja i dali su rađena vaginalno sondom!? :-?
U prvoj polovini menstruacionog ciklusa estrogeni izazivaju proliferaciju tj. razvoj i zadebljanje endometrijuma, a u drugoj polovini ciklusa progesteron izaziva sazrevanje endometrijuma i pojačan rad žlezdi, to je abeceda!
Kod izvesnog broja žena Klomifen izaziva loš razvoj endometrijuma, te ga kod njih treba izbegavati. Kada endometrijum i folikuli dostignu optimalni razvoj daje se Amp. Pregnil 5-10.000 ij.
Trebate prvo u toku menstrualnog krvarenja da uradite hormonski status(+21 i 24 dan Progesteron), a nakon pripreme i HSG tj. snimanje "kanala". Tek nakon toga (ako je sve u redu) može da se krene sa stimulacijama, a na raspolaganju su i drugi preparati pored Klomifena.
Želim vam dobro zdravlje i uspeh u započetom poslu. :D :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 01, 2006 11:08 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 25, 2006 4:38 pm
Postovi: 44
Pedja, hvala puno za odgovor i lijepe zelje!

Do juna me vodila doktorica koja je u maju zapocela stimulaciju ovulacije Klomifenom (bez prethodne horm.analize), a koja je bila neuspjesna. Naime, 19.dan majskog ciklusa se pojavio smedjkasti iscjedak pracen bolovima po dnu stomaka, te sam uplasena nazvala doktoricu, a ona je rekla da je vjerovatno nastupila menstruacija (?!), da se odmorim tri mjeseca i da pokusamo ponovno. Mozda sam previse ocekivala nadajuci se da ce mi reci da odmah dodjem na pregled da bi bili sigurni sta se desava, ali ona to nije ucinila. Kako mi se njen stav nije dopao (planiranje ponovne stimulacije bez da sam ijednom uradila horm.analize), odlucila sam promijeniti ljekara, pa me od juna vodi drugi ginekolog. Taj ginekolog prati posljednji (junski) ciklus od pocetka (danas je 20. dc) putem TV CD. U ovom ciklusu ovulacija je konacno nastupila spontano. Tokom pracenja ciklusa, cinilo se da u prvoj fazi sve ide kako treba, i razvoj vodeceg folikula i endometrija (u vrijeme ovulacije je bio 8.1 mm). Medjutim, 17. dc TV CD je pokazao da nema zutog tijela a da se endometrij stanjio. Da li bi to mogao biti uticaj Klomifena iz prethodnog ciklusa?
Da napomen, moji ciklusi traju 25 dana, a po preporuci ovog drugog ginekologa zapocela sam horm.analize po shemi: 7., 14., 18., 21. i 24.dc.
Znaci, propustili smo uraditi pocetnu analizu u toku menstruacije koju ste pomenuli. Da li to bitno utice na dalje planiranje tretmana?

Hvala unaprijed.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 01, 2006 1:58 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Just curiosity...

Kako je dijagnostikovan "defekt letealne faze" ???

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 01, 2006 3:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 25, 2006 4:38 pm
Postovi: 44
Postovana ObGyn,

Navela sam u drugom postu - ginekolog je na to pusmnjao "na osnovu inderektnih znakova putem pracenja ciklusa TV CD", ali je rekao da ćemo "u svakom slucaju sacekati rezultate horm.profila prije nego se odlucimo za dalji tretman", za koji vec sada navodi da bi ukljicivao Utrogestan. Iskreno, ne volim poigravanje sa hormonima, citam i Vase odgovore na slicna pitanja pa me mnogo stvari zbunjuje kada je u pitanju horm.protokol. Citala sam da horm.treba uraditi vec 3.dan ciklusa, a moj doktor to nije trazio?! Veoma bih cijenila ako biste Vi zadovoljili moju radoznalost. Naime, Vase pitanje me malo uznemirilo, jer pretpostavljam da se ne slazete sa preliminarnom dijagnozom. Sta je razlog da nema zutog tijela i moze li se ono vidjeti putem TV CD peti dan nakon ovulacije? Sta je moglo dovesti do tako brzog stanjenja endometrija (12.dan ciklusa debljina 8.1. mm, 17. dan 5 mm)?

Nadam se Vasem odgovoru.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 01, 2006 4:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 25, 2006 4:38 pm
Postovi: 44
Postovani Pedja i ObGyn,

Citala sam da defekt lutealne faze (na sto sumnja moj ginekolog) nastaje kao posljedica poremećaja u ranoj folikularnoj fazi gdje ne dolazi do adekvatnog porasta FSH i ne nastaje adekvatan porast estradiola i gdje se najčešće radi o smanjenoj preovulatornoj koncentraciji FSH, odnosno estradiola i LH. Ako je ovo tacno, mene zanima kako je onda moguce da je LH test pokazao skok (druga crtica je cak bila jace crvena) i da je neposredno prije ovulacije dominantni folikul bio vel.23x17 mm? Drugi dan nakon ovulacije na mjestu ovoga rupturirani folikul i nedometrij 8.1 mm, a tri dana nakon toga niti folikula niti zutog tijela, a endometrij 5mm? Desava li se to kod manjka FSH i LH? Sta jos utice na stvaranje zutog tijela? Pretpostavljam da je na moja pitanja tesko odgovoriti bez horm.profila, ali sta biste preporucili kod ovakvih nalaza TV CD, terapiju samo estrogenima ili u kombinaciji sa gestagenima? Zaista sam zabrinuta.
Hvala unaprijed.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 02, 2006 10:05 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Nadia vi ste se baš opteretili!
Sasvim je dovoljno uraditi nivo Progesterona u krvi 21 i 24 dana ciklusa iz koga će se videti eventualni defekt lutealne faze.
Što se tiče tzv. transvaginalnog ultrazvuka TV UZ, neznam zašto stalno TV CD tj. transvaginalni kolor dopler!? :-? Možda zbog cene!!???
Želim vam dobro zdravlje i uspeh u započetom! :D :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 02, 2006 12:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 25, 2006 4:38 pm
Postovi: 44
Pedja, veliko hvala jos jedanput!

Kod ovog ginekologa sam po preporuci, a TV CD ne plaćam (državna ustanova).

Sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] i 69 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: