Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: HSG-za dr Pedju DJ
PostPoslato: Uto Apr 14, 2009 3:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 15, 2008 5:38 pm
Postovi: 29
Postovani dr PedjaDj
Trebalo bi da radim HSG u Soldo medicini, pa sam uradila potrebne prethodne analize , cervikalni bris i leukociti su u redu a sedimentacija je povecana i iznosi 35. Da li sa takvom sedimentacijom mogu da zakazem i uradim HSG ili ne i kako da smanjim sedimentaciju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 16, 2009 8:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 23, 2008 11:41 am
Postovi: 35
Uh i ja isto i zbog toga sam je proslog meseca i propustila!
Doduse, bila je 16, ali se ja nisam osecala dobro, bila sam zestoko prehladjena! Nadam se da ce sad biti bolje..
Koja je vrednost koju Vi ne smatrate visokom? Da bi mogao HSg da se uradi..
Takodje, ako je izolovano nesto sto nije signifikantno iz briseva, da li moze da se radi, ili mora da budu sterilni?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 17, 2009 2:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Drage dame
kod nejasnih slučajeva treba napraviti jedan ginekološki pregled na kome bi se utvrdilo da li je SE posledica neke upale u maloj karlici ili je zbog nekog drugog razloga NPR reumatskog oboljenja ili anemije.

Pozdrav DrPedjadj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 17, 2009 2:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Zaboravih da napišem
Normalna bi SE u prvom satu trebala da bude ispod 10, a u 2. h manje od duple vrednosti prvog sata, mada bi svaka laboratorija trebala da da svoje referentne vrednosti.
Ukoliko je u cervikalnom brisu izolovana tzv. saprofitna flora ili je broj bakterija ne signifikantan može se uraditi HSG.

Pozdrav i srećno Dr Pedjadj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 18, 2009 9:42 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 15, 2008 5:38 pm
Postovi: 29
Hvala puno Dr na odgovoru :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 01, 2009 9:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 20, 2009 1:21 am
Postovi: 20
ja bas i nebi preporucila pedju za hsg-jel imam losih iskustva...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 04, 2009 11:07 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 11, 2008 3:29 pm
Postovi: 5
Meni je, pre par dana, dr Pedja radio HSG u dr Soldo medicini, i imam samo reci hvale i za doktora i za ostalo osoblje tamo. Zaista sam prezadovoljna kompletnim tretmanom.

Dr Pedja je porazgovarao i sa mnom i sa mm pre zahvata, sve objasnio, pokusao da me rastereti straha i zaista uspeo da me opusti i cak i nasmeje. Sam zahvat naravno, nisam ni osetila, jedino secanje mi je na dobar san, nakon kojeg sam odmah bila u stanju da komentarisem sa dr Pedjom rezultate (koji su, hvala Bogu, dobri), koji se zaista potrudio da nam strpljivo sve objasni, pokaze snimke i ohrabri za dalje.
Nakon zahvata me je malo boluckao stomak taj dan, cak i manje nego u ciklusu i nisam krvarila uopste.

Sve u svemu jedno iskustvo, koje je moglo biti traumaticno za mene jer nisam nikad bila u anesteziji, se zavrsilo bez stresa. Tome je u najvecoj meri doprineo dr Pedja i ljubazno osoblje dr Soldo klinike, sa kojima sam se, napominjem, sad prvi put se susrela i zaista ne bih imala razloga da ih pohvalim da to nisu zasluzili :D .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 04, 2009 11:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 15, 2008 5:38 pm
Postovi: 29
Evo i ja se pridruzujem pohvalama:-)
danas sam i ja uradila HSG u Soldo medicini kod drPedje i jako sam zadovoljna, naravno najbitnije je da su rezultati dobri i jajovodi prohodni. Doktor je jako ljubazan, sve je proslo u najboljem redu, pored anestezije nista nisam ni osetila, sve se zvrsilo u pola sata i posle toga sam vec isla u soping :) Stomak me malo, cak neprimetno, bolucka i minimalno krvarim, ali s obzirom koliko sam se plasila svega, prezadovoljna sam :D !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 05, 2009 9:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 20, 2009 1:21 am
Postovi: 20
meni je uradio hsg-i oba jajovoda su mi kao bila zapusena,tako da sam otisla zbog toga na laparaskopiju,i cudom su se cudili,gde sam radila hsg,jer su oba jajovoda prohodna,i bez priraslica.....tako da sam za dzabe isla na operaciju,anesteziju,dzabe su me sekli,a o psihickom mom stanju i soku da i ne govorim,na sam pomen Pedjinog imena su okretali ocima.....toliko o njegovoj strucnosti.....a da nepricam da sam posle hsg-primala 15gentamicina,da mi nije izvadio sondu kad je slikao-koja treba da se inace izvadi...i svaka mu cast


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 09, 2009 12:58 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Poštovana Dacice

ako zaista niste bili dobro što nikada ne može biti potpuno u nijednom poslu isključeno, najprirodnije bi bilo da se javite meni a ne da to saznajem preko interneta.

Potražite snimke HSG ima ih po internetu a nisu moji i videćete da su svi sa sondom u suprotnom bi kontrast iscurio napolje.

Ako je neko i neznam gde to mogao i "okretao očima" to govori o njihovom "akademskom" nivou, a ne o mojoj stručnosti!

Što se tiče samog HSG nalaza on se i 30 do 40% ne slaže sa laparaskopskim nalazom, zato se i radi laparaskopija. Onaj ko radi ovaj posao to treba da zna i ne čidi se nađenom sem ako želi da ocrni kolegu, a sa željom da kod pacijenata stekne jeftine poene što je vidim u vašem slučaju uspelo.
Da je HSG dovoljan ne bi se radila laparaskopija!

Čak i kod potpuno normalnog nalaza na HSG ukoliko ne dolazi do trudnoće u narednih godinu dana radi se Laparaskopija.

Toliko o tome, zaista iskreno mi je žao zbog svega što ste doživeli.

Pozdrav i srećno DrPedjaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 09, 2009 10:50 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 08, 2008 6:19 pm
Postovi: 234
Dacica,
Ja sam na ovom forumu poprilicno iskritikovala dr Pedju i pri svojim stavovima ostajem, ali oni se ne odnose na HSG.
Kao i ti radila sam u Soldo medicini.
Nalaz je bio prohodni jajovodi sa mogucim priraslicama.
Medjutim, posle sest meseci laparoskopija je pokazala da nema priraslica, ali da je levi jajovod potpuno zapusen a desni odlicno prohodan.
Dakle apsolutno neslaganje.
Kod tebe je sve ispalo obrnuto u boljem smislu i budi srecna zbog toga.
Ja sam u prvom momentu bila zatecena i rekla da dr nije imao pojma da procita snimke.
Ipak, i drugi lekari koji ne vide nalaz laparo tvrde da su na osnovu HSG prohodni.
Trauma ove dve intervencije je svakako neuporediva, ali je dijagnosticka vrednost laparo i histeroskopije svakako mnogo veca.
Pozdrav i budi srecna sto je sve tako ispalo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: za dacicu
PostPoslato: Pon Maj 11, 2009 11:58 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Comparison of hysterosalpingography and laparoscopy in predicting fertility outcome
Ben W.J. Mol1,2,5, John A. Collins3,4, Elizabeth A. Burrows4, Fulco van der Veen2 and Patrick M.M. Bossuyt1
1 Departments of Clinical Epidemiology and Biostatistics and 2 Reproductive Medicine, Academic Medical Centre, University of Amsterdam, Amsterdam, the Netherlands, Departments of 3 Obstetrics and Gynaecology and 4 Clinical Epidemiology and Biostatistics, McMaster University, 1200 Main Street West, Room 3N52, Hamilton, Ontario, Canada L8N 3Z5

In a meta-analysis comparing results of HSG and laparoscopy for the diagnosis of tubal pathology, HSG had a sensitivity of 65% for the diagnosis of tubal occlusion, in cases where laparoscopy was presumed to be the `gold' standard (Swart et al., 1995). This finding indicates that 35% of the tubes that were found to be occluded at laparoscopy showed patency at HSG. That particular finding made the choice of laparoscopy as the `gold' standard questionable, since patency at HSG in our opinion proves that laparoscopy was incorrect in diagnosing tubal occlusion in these patients. The results of the present study seem to indicate that laparoscopy is a better predictor for infertility than HSG, albeit not a perfect one. However, this conclusion is hampered by the fact that the median interval to laparoscopy after normal HSG was 10 months, compared to 4.5 months in cases where HSG was two-sided abnormal. Thus, the difference in prognostic capacity between HSG and laparoscopy is likely to be overestimated. Only prognostic studies in which HSG and laparoscopy are performed at the same moment can overcome this issue.

There seems to be no straightforward explanation for the difference in predictive capacities of HSG and laparoscopy that were found in the present study. Possibly, the direct visualization of methylene blue in relation to the Fallopian tubes, as compared to the indirect visualization of contrast at HSG might be responsible for this difference. Despite the fact that laparoscopy seems to be a better predictor for infertility than HSG, we postulate that HSG should keep its place in the diagnostic work-up for subfertility. Normal HSG reduces the probability that a tubal factor plays a role in future fertility prospects. Only in 5% of the patients with normal HSG was double-sided tubal occlusion detected at laparoscopy. Although fertility prospects in these couples were virtually zero, we think that a probability of 1 in 20 to detect severe abnormalities at laparoscopy – observed after a median time between HSG and laparoscopy of 10 months – is so low that earlier laparoscopy is not justified. It should be kept in mind that the median delay of laparoscopy of 10 months implicates that the fraction of abnormal laparoscopy among all patients with a normal HSG is even lower than 5%. When deciding about a delay of laparoscopy, one should also take into account other aspects of the prognostic profile of the couple, of which female age is the most important. In case female age is >36 years, the success rates of IVF–embryo transfer are expected to decline and delay of diagnosis and treatment is not justified (Templeton et al., 1996; Van Kooij et al., 1996).

In contrast, laparoscopy performed after a two-sided abnormal HSG showed no abnormalities in 42% of the patients. Since fertility prospects in these patients were only slightly impaired, whereas patients with two-sided occluded HSG and laparoscopy showing bilateral occlusion had strongly impaired fertility prospects, laparoscopy performed after a two-sided abnormal HSG could be very useful, since it divides patients with a two-sided occluded HSG into a large group in whom fertility prospects are slightly impaired and a large group in which fertility prospects are strongly impaired.

Apart from HSG and laparoscopy, other tests are available for the assessment of the status of the Fallopian tubes. Atalas et al. (1997) recently demonstrated that sonohysterography performed better than HSG in the detection of intrauterine abnormalities, using laparoscopy as the reference strategy. The functional approach of the Fallopian tubes might be evaluable with radionuclide HSG, although a recent report on this method indicates that at present it does not seem to be a reliable method in the infertility work-up (Lundberg et al., 1997). Transvaginal hydrolaparoscopy allows direct visualization of the ovaries and Fallopian tubes in an outpatient setting (Gordts et al., 1998). However, all these techniques have been evaluated in relatively small groups of patients, and the prognostic capacity for fertility has not been established yet. Before their implementation in clinical practice, their capacity to predict future fertility should be assessed, preferably in a direct comparison with HSG and/or laparoscopy, as was done in the present study.

When comparing HSG and laparoscopy, we should keep in mind that both procedures provide more information than the condition of the Fallopian tubes alone. Whereas HSG provides information on the status of the intrauterine cavity, laparoscopy allows inspection of the intra-abdominal cavity, for instance to see if endometriosis is present. The latter has become especially important, since it was recently shown that laparoscopic treatment of endometriosis improves fertility prospects by 13% (Marcoux et al., 1997). Thus, in the final decision on the clinical value of HSG and laparoscopy, one should consider issues other than solely tubal pathology. However, such an analysis is beyond the scope of this study. When focusing on tubal pathology, we conclude that laparoscopy should not be considered as perfect in the diagnosis of tubal pathology. For clinical practice, we recommend that laparoscopy can be postponed until at least 10 months after a normal or one-sided abnormal HSG, whereas laparoscopy provides useful information immediately after a two-sided abnormal HSG.

Ako ne verujete meni pročitajte jedno svetsko mišljenje o ovom problemu!
Izvinjavam se što tekst nisam preveo, a i verujem da će ovako izvorno prenesen biti uverljiviji.
U svakom slučaju svima vama želim svu sreću i uspeh u započetoj borbi.

S poštovanjem DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 21, 2009 12:30 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Nema komentara, iznenađenosti procentima? Ništa... :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HSG-za dr Pedju DJ
PostPoslato: Sre Sep 23, 2009 2:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 11, 2009 1:56 pm
Postovi: 3
Pozdrav svima pre svega,
Već godinu dana isčitavam forum, tj od kada sam se počela baviti svojim sterilitetom, zaista me mnogo toga interesovalo, dosta toga sam naučila tj. informisala sam se koliko mi je potrebno ali sam se isto tako načitala kojekakvih gluposti. Pa eto požela sam podeliti i svoj problem sa osobama koje dele sličnu sudbinu, a i sutra idem na HSG pa sam malo i uznemirena, ne zbog samog pregleda već zbog rezultata.
Evo ukratko:
Imam 31 godinu, moj suprug 48 čiji je spermogram odličan, spermokultura negativna na bakterije, tako da smo pretrage što se njega tiče zasad zaustavili. E sad ja : Neželjena trudnoća u 20 godini-abortus, a nakon toga mi je preporučena spirala tada bakatna "Biokuprum mini", koju sam imala 2x po 3 godine sa pauzom od godinu dana. 2008 godine sam imala operaciju slepog creva koje je prsnula kako je hirurg rekao a ne samo puklo. Posle te operacije nisam se osećala više isto kao pre-ugojila sa se, postala sam nekako troma...
Unazad 2 godine pokušavamo da ostanemo trudni, ali nažalost...U Maju ove godine mi je prvi put izostala menstruacija, te mi je moj ginekolog objasnio postupke u putu ka dijagnozi steriliteta. I krenuli smo od analize hormona. Moj hormonski status je pokazao da imam povišen prolaktin 2550 (ref. vr. 102-496), te me ginekolog uputio kod endokrinologa koja me je pak upitila na magnetnu rezonancu i još jednom izvaditi PRL. Magnetena r. - nalaz normalan, bez ikakvih znakova prolaktinoma i bilo kakvih nepravilnosti. Ponovljen PRL 877(ref. vr. 102-496), Endokrinolog : "Hiperprolaktinemija nepoznatog porekla, ako je to uzrok steriliteta uvesti bromokriptin". Pila sam 1/4 od 2,5mg mesec i po. Kontrolni PRL ostao isti 833. Ginegolog - endokrinolog predložio 3x1/2 uz postupno uvođenje. Pijem tako evo dve nedelje i užasno loše ga podnosim. Ali mi je Ginegolog - endokrinolog predložio da uradim i HSG da vidimo i to stanje kako bi ustanovili da PRL jeste ili nije jedini krivac. Eto sutra idem i na taj pregled pa videćemo. Strepim da su neprohodni jajovodi, ginekolog mi je rekao da je vrlo moguće zbog spirale i operacije slepog creva.
Bilo bi lepo da mi ona koja se nalazi u istoj ili sličnoj situaciji kao ja kaže svoje mišljene ili isustvo ali i Vi dr Peđa. Podrav za sve.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HSG-za dr Pedju DJ
PostPoslato: Pon Okt 24, 2016 7:00 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Okt 24, 2016 6:53 am
Postovi: 1
Zdravo svima,

Od ginekologa sam dobila preporuku da uradim HSG, nakon razmisljanja gde i kako uraditi moja odluka je nekako pala na SOLDO kliniku.

E sad prilicno sam uplasena narocito sto se radi pod anestezijom... nikad nisam bila pod opstom anestezijom tako da ne znam ni kako cu podneti..... pa me je malo strah oko svega toga...

Volela bih ukolika je neka od vas imala iskustva sa HSG u toj klinici da podeli svoje iskustvoo :)

Hvala unapred


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Majestic-12 [Bot] i 53 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: