Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Pitanje za dr.Pedju oko hsg-a
PostPoslato: Pet Jul 04, 2008 4:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 03, 2008 9:01 pm
Postovi: 19
Postovani doktore, molim Vas da mi objasnite razliku izmedju ultrazvucnog i rentgenskog hsg-a? Ono sto ja znam je da je ultrazvucni komforniji jer nema analiza pre postupka, anestezije...zanima me da li vi radite taj postupak?Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 06, 2008 5:11 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Gđo
I za HSG tj. histero-salpingo-grafiju i za HSSG tj. histero-salpingo-sono-grafiju trebaju iste analize!
1. CB -(bris grlića) da ne bismo pri ubrizgavanju kontrasta (bez obzira kojeg i za šta) ubrizgali infekciju u matericu, jajovode i trbuh. pacijentkinje),
2. SE i Le kao indikatori upale.

Princip je isti ubrizgava se kroz grlić u materičnu šupljnu tečnost-kontrast koji prolazi ili zaostaje kod određenih stanja.

Razlika je u korišćenoj vrsti zraka za dobijanje slike, kod HSG je Rengen aparat, a kod HSSG utrazvučni aparat i naravno najveća razlika u kvalitetu snimka, a samim tim i u tumačenju viđenog.
Priča o zračenju je prevaziđena jer današnji Rtg aparati minimalo zrače,a priča o HSSG se forsira jer svaka ordinacija ima UZ aparat.

Lično preferiram HSG jer je kvalitet snimka neuporedivo bolji, mada radim i HSSG kod određenih slučajeva.

Pozdrav DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 10, 2008 1:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 03, 2008 9:01 pm
Postovi: 19
Hvala na jasnom odgovoru.Elem, ja vec imam dva hsg-a, iz 2oo1.i 2003. godine, oba pokazuju prohodnost jajovoda, ali 2004. je uradjena miomektomija i ponovo mi je predlozen hsg zbog eventualnih priraslica posle operacije, ali ja zaista nisam mogla ponovo da podnesem tu proceduru i bol ( oba hsg-a su radjena bez ikakve anestezije).Ako nije problem, zanima me i cena ultrazvucnog hsg-a kod Vas, i opet Vase misljenje o tome koji biste izabrali za mene? Dr. mi predlaze ponovo hsg mada ja, sa 41. godinom sumnjam u svrsishodnost ponovnog hsg-a.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 10, 2008 4:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 14, 2008 4:23 pm
Postovi: 42
Virna koliko sam te razumela jajovodi su ti bili prohodni oba puta a ipak si imala jeke bolove?
Mene svi ubedjuju da boli samo ako nisu prohodni.
Prenesi mi malo svoje iskustvo ako ta ne mrzi,posto i ja treba da idem na hsg.
Izvini zbog upadanja na temu
:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 10, 2008 10:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 03, 2008 9:01 pm
Postovi: 19
Ne mrzi me, taman posla...obavezno radi sa anestezijom.Bol zavisi od vise faktora, od tolerancije na bol sto je individualno, ali u principu boli jer te ipak razvlace.Ja sam to ipak dobro podnela, to traje nekih desetak minuta ali je nepotrebna i ta trauma pored mnogih koje imamo.Kako li je tek kad su zapuseni, brrrrr, ne smem ni da zamislim! Jedna zena iz moje sobe nije mogla ni na noge, dovezli su je u krevetu iako su joj bili prohodni jajovodi.Prevazidjeno je raditi hsg bez anestezije, al eto, sta sam ja tad znala, mislila sam tako mora.Ali ne mora i nemoj nikako bez anestezije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 10, 2008 11:55 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Gđo
da imate 31 god predložio bih drugo ali sa 41 hitno na IVF, ne dozvolite da vam izgube i poslednju šansu!
HSG -a ste se već naradili, mnogo pametnije bi bilo da su vam uradili laparaskopiju.
Niste naveli vrednosti spermograma i da li ste skoro radili hormonski status?

Pozdrav DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 11, 2008 9:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 03, 2008 9:01 pm
Postovi: 19
I ja tako mislim.Laparoskopija nije predlagana jer je uradjena operacija mioma na unutrasnjem zidu materice i tu je valjda sve vidjeno sto je trebalo, bar ja tako mislim. Hormonski status je radjen u oktobru prosle godine, posle toga nije nista od toga trazeno, izgledao je ovako:fsh 9,43, lh2,55 prolaktin 152, estradiol 20,4, tsh 4,11 ( sto je bilo granicno pa je proveren za koji dan i bilo je FT3 5,o8, tsh 3,o4 FT4 17,4o AMC-at (TPO) 8,3O) . Napominjem da posle nije ponovo trazen hormonski status. Spermogram takodje iz oktobra 2007.g.
zapremina 3,8 koagulacija DA likvefakcija 29 viskoznost i izgled NORMALNA broj spermatozoida 73,3 broj spermatozoida 279,3 progresivno pokretnih 30 pokretnih 10 nepokretnih 6o normalne forme 32 abnormalne forme 68 glava 35 vrat / rep 33 spr.-leukocii 9-15. Receno je da je spermogram dobar, mada je on ranije varirao i u dva navrata ranije bila je dijagnoza normozoospermija. Svakako nameravmo da uradimo i HOS test vezano za spermogram. Unapred hvala za komentar!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 12, 2008 9:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Mar 13, 2008 12:21 pm
Postovi: 59
Jel mozes molim te da mi malo objasnis sta je to "HOS test vezano za spermogram." :o Zalosno je sto covek mora sam da izucava, razne stvari i da se bori i nogama i rukama za neke potpuno normalne stvari. Uvek ti svaki lekar po neku stvar ne kaze. HVALA!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 12, 2008 11:19 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
virna je napisao:
Spermogram takodje iz oktobra 2007.g.
zapremina 3,8 koagulacija DA likvefakcija 29 viskoznost i izgled NORMALNA broj spermatozoida 73,3 broj spermatozoida 279,3 progresivno pokretnih 30 pokretnih 10 nepokretnih 6o normalne forme 32 abnormalne forme 68 glava 35 vrat / rep 33 spr.-leukocii 9-15. Receno je da je spermogram dobar, mada je on ranije varirao i u dva navrata ranije bila je dijagnoza normozoospermija. Svakako nameravmo da uradimo i HOS test vezano za spermogram. Unapred hvala za komentar!

Poštovana gđo
mada je daleko od beznadežno lošeg, spermogram je ipak sa usporenim kretanjem i povećanim br. abnormalnih formi (pročitajte normalne vrednosti), tako da ne stoji nikako da je kod vašeg partnera normozoospermija već se radi teratozospermiji i asthenospermiji!

Za Nevenu:
HOS test je test kojim se ispituje propustljivost membrana spermića u hipoosmolarnom rastvoru što se više njih skvrči to bolje znači da su oni i funkcionalno dobri a ne samo anatomski. Dobar HOS test korelira sa sposobnošću spermića da penetriraju membranu jajne ćelije!

Pozdrav DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 08, 2009 8:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 08, 2009 6:22 pm
Postovi: 17
Dr Pedja zamolila bi Vas za odgovor.Pre 10 meseci mi je ustanovljena endometrioza imala sam cistu na levom jajniku koja je odstranjena laparaskopijom pre 7 meseci,primala sam dipherelin 1 mesecno *6 meseci ,vestacki klimaks ,posle terapije sam bila na second look laparaskopiji Dr je rekao da je operisao jajovode jer su bili sa priraslicama od endometrioze ,sirio kanale i cistio,sada treba da uradim Hsg da se vidi kolika je sansa da prirodno ostanem u drugom stanju.
I dijagnoza mi je:

St.post laparoscopiam pp endometriosis genital.ext.
Adhaesiones pelvis minoris
Ovarium captivum bilat
Occlusio tubae ut. Pars distalis bilat.

Primenjeno lecenje:

second look laparaskopia
Adhaesiolysis Deliberatio ovari bilat
Dilatatio tubae ut. pars distalis bilat
Aplicatio antiathaesivum "Intecoat"
Lavage et drainage cavi abd

Molim Vas ako mozete da mi pojasnite malo sta mi je dijagnoza i sta je radjeno prilikom operacije.Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: caoooo
PostPoslato: Sre Jul 08, 2009 11:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 08, 2009 2:20 pm
Postovi: 9
Lokacija: stara pazova
pre svega pozzz ....dragi dr..imam 24 godine i od 19 pokusavam da ostanem u drugom stanju bez uspeha..poslednju menstruaciju sam imala 03.06 uvek dobijem par dana ranije jos uvek nisam dobila imam povremenu mucninu,bol u grudima,i osecaj da cu svakog momenta dobiti a onda to sve prodje i nista...molim vas pomozite mi radila sam test pre par dana i pokazao je da je negativan da li postoji mogucnost da sam trudna..unapred hvala pozzzzzzzzzzzzz

_________________
.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 11, 2009 9:38 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga "Vilenice"
sigurno niste trudni.
Pošto nisam vidovit, morate reći nešto više o sebi da bih uvideo u čemu je Vaš problem. Pogledajte u lepljiva kako se piše tj. iznosi problem.

Za Željku
Vi ste imali priraslice od Endometrioze, iste su odstranjene, a morate uraditi HSG da bi se videlo da li su se ponovo stvorile.

PS. Gde ste radili Laparaskopiju, čudime da vam nisu objasnili šta su vam radili?

Pozdrav DrPedjaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 13, 2009 7:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 08, 2009 6:22 pm
Postovi: 17
Laparaskopiju sam radila u bolnici u Subotici i dr. mi je to rekao za priraslice,a posto je na dijagnozi latinski nije mi najjasnije sta sve to pise ,sad mi je jasno zasto za tako kratko vreme posle ciscenja priraslica ide Hsg.Dr.je koristio i neki gel protiv priraslica koji sam nabavila preko predstavnistva ,intercoat se zove i nadam se da ce mi pomoci da se manje stvaraju.Rekao mi je i da su jajovodi osteceni od endometrioze,pa Hsg da se proveri kako se kontrast krece.Hvala Vam na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Pitanje za dr.Pedju oko hsg-a
PostPoslato: Uto Jun 14, 2011 8:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:24 am
Postovi: 2
Poštovani,radila sam HSG,neophodno mi je vaše tumačenje
U normalno razvijenoj i oblikovanoj maloj karlici nativno nema patoloških promena.
Uterus je normalno razvijen i oblikovan, adheezijama sinistroponiran u AVRF.
Obe tube(više leva) su u ampularnim segmentima okludirane postinflamatornim mukusnim čepovima koji se potisnu u peritonealnu duplju ubrizgavanjem kontrasnog sredstva, a tube se time dezobliterišu. Kontrasno sredstvo u peritonealnoj duplji ostaje zarobljeno među periovaričnim i periuterinim adhezijama a delom se sliva u Douglas-ov špag.
Da li su mi jajovodi prohodni ili ne? :(


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 65 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: