Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Displazija dojki!
PostPoslato: Uto Apr 12, 2011 5:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 24, 2009 1:20 pm
Postovi: 5
Prvo, izvinjenje ukoliko je ovakva tema vec bila otvorena na forumu, moram da priznam da nisam bas temeljno prosla kroz sve stranice.
Naime, pre par dana ginekolog mi je ustanovio displazicne dojke. Zanima me nesto vise o tome, sta su zapravo displazije, koliko mogu da budu opasne ili ne, da li moze nekako na njih da se utice ili ne, i da li te displazije predstavljaju riziko faktor za nastanak karcinoma. Malo sam se uplasila jer imam 24 godine, idem na redovne gin preglede, sve je ok uvek i sad odjednom ovo, a malo me je doktorka i naplasila sa pricama o mnogo mladjim devojkama pa i deci od 11,12 godina kojima je ustanovljen kancer dojke, nazalost. Rekla mi je da idem na ultrazvuk i da to primenjujem bar jednom godisnje zbog prevencije.
Hvala vam unapred na odgovoru!
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Displazija dojki!
PostPoslato: Sub Apr 16, 2011 8:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 24, 2008 4:05 pm
Postovi: 247
Mogu da ti kažem svoje iskustvo.Naime,moja mama je imala karcinom dojke,izlečen hvala Bogu,pa su meni i mojoj sestri preporučili,preglede jednom godišnje,ultrazvučne,ili na onkološkoj klinici palpatorno(pipanjem).Odmah su nam rekli da su nam dojke displastične,a to znači,kako su nam objasnili, da su sklone displaziji (što i nije neko objašnjenje),kao trebalo bi da rodim troje dece i da ih sve dojim što duže,jer imam jako razvijene mlečne žlezde :o .Inače sam uvek imala male grudi,ali posle porođaja sam se pretvorila preko noći u "Pamelu",i imala toliko mleka da je to nezamislivo.Dojila sam oba deteta po godinu dana.Posle perioda dojenja,grudi su mi se smanjile kao pre.Sada mi preostaje da idem na kontrole redovno i nadam se da me ne zadesi isto što i moju majku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Displazija dojki!
PostPoslato: Pon Apr 18, 2011 1:38 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 24, 2009 1:20 pm
Postovi: 5
Hvala na odgovoru, i moje iskrene zelje da vas zaobidje taj los gen.
Ja nemam jos nameru da radjam, bar jos 4,5 godina, tako da kod mene to nece delovati, hehe, mada sam cula da dojenjem te displazije nestaju. u svakom slucaju jos jednom hvala na podeljenom iskustvu :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Displazija dojki!
PostPoslato: Pon Apr 18, 2011 1:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 31, 2010 1:32 am
Postovi: 332
Displazija dojki se naziva fibrocistična bolest dojke. Za njen nastanak se optužuju hormoni i genetika. Postoji više oblika displazije dojki, negde dominiraju ciste, negde bujanje veziva. Smatra se da je povećan rizik za malignitet ali vi se redovno kontrolišite i neće biti problema.
Pozdrav :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Displazija dojki!
PostPoslato: Sre Jun 15, 2011 10:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 06, 2005 7:59 pm
Postovi: 28
Pozdrav svima,
nadam se da sam odabrala odgovarajucu temu...

Imam 26 godina, nisam radjala. Pre tri meseca napipala sam na levoj dojci neku kuglicu, velicine graska. U tom periodu imala sam menstruaciju, pa me je neko posavetovao da sacekam da prodje i odem na pregled. Jedni su mi preporucivali onkologa, drugi radiologa, posle sam opet cula da taj pregled bez problema moze da uradi i ginekolog, pa sam otisla kod svog ginekologa. U tom momentu sam bila na sredini ciklusa i ta famozna kuglica je vec bila uveliko smanjena u odnosu na onu velicinu s pocetka menstruacije.
Doktorka mi je uradila palpatorni test i UZ i rekla da se ne vidi nista, da ona oseca pod prstima i da je to najverovatnije pocetak displazije, da su mi nabujali hormoni, dala mi da pijem mesec dana Tocopherol i da dodjem za tri meseca na kontrolu (kada dobijem menstruaciju jer kaze da su tada grudi najispraznjenije i da se najbolje i vidi i oseca).
Dakle ta kuglica raste pred menstruaciju i smanjuje se posle nje ali ne nestaje, a pred samu mentruaciju je i bolna.

Ono sto mene malo muci, je to sto je ona rekla "pretpostavljam" i sad nisam pametna da li postoji verovatnoca da je u pitanju neki tumor, cista ili nesto slicno a da ona to nije mogla da vidi...i da li opet otici kod ginekologa (nje ili nekog drugog sve jedno) ili kod radiologa, onkologa...nekog treceg? Moja majka ima displazicne grudi i na njenom snimku sa UZ-a se lepo vide crne mrljice na mestu tih displazija.Da li je uopste moguce da se nesto pod rukom oseca a da na ultrazvuku ne moze da se vidi?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 82 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: