Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Vazno pitanje za ginekologa!
PostPoslato: Pet Apr 04, 2008 4:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 04, 2008 4:16 pm
Postovi: 5
nisam sigurno ni prva ni poslednja koja se nasla u ovakvoj situaciji, i izvinjavam se ako vec negde postoji slicno pitanje.

Cela prica traje preko 3 godine, iako sam u pocetku bila prestravljena sada sam samo besna i zbunjena.

imam, 24 godine, a 2004. godine dobila sam kandidu i nikako nisam mogla da je se otarasim. u to vreme sam pila antibiotike i imala jako stresan period u zivotu. isla sam kod doktorke (privatna klinika) svaka 2 meseca i na kraju kada sam po ko zna koji put, otisla na kontrolni bris, za vreme pregleda zena je odjednom skocila sa recenicom "jao kako to nisam videla ranije!"- mozete samo da zamislite koliko sam se odsekla! rekla je da imam papilome na grlicu, neku tacku i leukoplakiju.
kada sam je pitala sta je to, ona mi je rekla "pa to ti je slicno raku ali nije!!!!!!" moras na biopsiju sto pre obavezno.

na svu srecu, momentalno sam zakazala pregled u visegradskoj kod jednog poznatog strucnjaka vec sutradan.
covek me je pregledao i rekao da na grlicu nema nista, i da je sve u redu. onda sam otisla na kolposkopiju kod njegove koleginice koja dala dijagnozu>
oko spoljnjeg matericnog usca vidljivo je malo polje ektopije sa trakama metaplasticnog epitela na kome nema vidljivih atipicnih polja. (inace Papa je II, kao i bris)

malo sam se smirila ali mi djavo nije dao mira, i otisla sam na institut za majku i dete takodje preko prepuruke.

doktorka me je pregledala i rekla da ta misteriozna tacka nije nikakva tacka, vec da imam takav oblik grlica. da ne vidi nikakve promene, i da moze ako insistiram da uradi biopsiju, ali je po njoj apsurdno da sece zdrav grlic.

Biospiju nisam uradila, Papa je opet bio II.
to je sve trajalo do pocetka 2006, dakle skoro 2 pune godine!

nakon godinu i nesto dana, posto mi je toliko trebalo da se psihicki pripremim za sledeci pregled, odlucila sam da opet uradim testove i otisla sam kod jednog privatnika opet preko preporuke.

ispricala sam mu sve sto mi se desilo, od pocetka do kraja.
uradio mi je kolposkopiju i rekao da imam kondilome, a da ona misteriozna tacka, ustvri predstavlja neku vrstu zlezde ili tako nesto (ne znam tacan strucni naziv), i da je to normalno, da ne smeta i da se ne dira. a sto se kondiloma tice reci ce mi kad stignu rezultati pape.

Papa je bio II, kao i bris.

za vreme pregleda imala sam priliku da gledam na ekranu kako sve to izgleda, i kada je premazao grzlic rastvorom sve vreme me je ubedjivao da to sto ostaje belo, to su kondilomi, a ja nista belo videla nisam! dakle, ceo grlic je bio premazan a bele povrsine nigde!

Taj isti lekar, kod njega sam bila psolednji put u decembru, mi je rekao da ne treba nsita da se radi i da sam sto se njega tice potpuno zdrava!

verovatno sam smorila sa ovolikim postom, ali mene zanima sledece:
1. kako je moguce da toliko lekara daje razlicitu dijagnozu?
2. sta ja sada treba da radim, da radim biopsiju na grlicu koji je verovatno zdrav samo da bi se smirila, ili da cekam?

toliko imam pitanja, ali posto je post vec predugacak zaustavicu se ovde, samo bi volela da cujem misljenje nekog lekara, jer ja vise ne znam kod koga da odem i ko je u pravu. to nisu stvari za zezanje, ali ja zaista ne znamkome da verujem. ako nama pacijentima samo preostaje da verujemo privatnicima da imamo sve i svasta, sto samo oni vide, onda zaista nemam reci.

Hvala, svima na vremenu za citanje, i unapred se zahvaljujem ginekologu ako ima vremena da odgovori.

Pozdrav
[/i]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 04, 2008 4:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 12:32 pm
Postovi: 14
Ja nisam ginekolog, ali u potpunosti te razumem jer sam bila u slicnoj situaciji pre 5 godina. Imala sam peckanja prilikom mokrenja i nesnosne bolove. Isla sam od ginekologa do ginekologa, svi su mi davali razlicite dijagnoze, od cisti na jajniku do trudnoce, davali razlicite lekove i vaginalete da bi ja na kraju jednog dana u 12 sati nocu, placuci otisla kod komsije koji je ginekolog( ranije mi je bilo glupo da njega cimam, bilo me blam) i on mi odmah sutradan zakazao pregled, lepo mi je rekao da nista nije sa ginekoloske strane i dao mi da uradim urinokulturu i ispostavilo se da sam imala bakterije u mokraci. Sve u svemu ti se svodi na to da moras imati ginekologa kojeg licno poznajes, drugacije ce te gledati nego ostale, nece ti nepotrebno izvlaciti pare. To ti je iz mog iskustva


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 04, 2008 9:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 04, 2008 4:16 pm
Postovi: 5
Da, slazem sa sa tim sto si rekla, ali nije lako naci ginekologa koga znas ti ili neko do tvojih i jos plus da je dobar strucnjak :)

ovo sto se tebi desilo je skandal, jer je to toliko ocigledan simptom da te toliko boli i pecka, ja sam imala 2,3 puta urinarnu infekciju u uvek su takvi simptomi, to je lekar MORAO da pretpostavi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 05, 2008 4:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 12:32 pm
Postovi: 14
Znam da je skandal, ali onda sam bila klinka i nisam znala kako da odreagujem. Sada bi to bila druga prica. Bez tuzbe i objave u dnevnim novinama sigurno ne bi proslo. U bolnici mi je receno da sam trudna, iako sam dr objasnjavala da pola godine nisam imala odnose od bolova, a ona je urlala na mene i vikala da sam trudna nakon izvrsenog pregleda.Katastrofa. Ako nikog ne poznajes onda nadji nekog dobrog privatnika gde ide neka tvoja drugarica koja je zadovoljna. Ovo sto se desava u nasem zdravstvu je strasno.Mojoj drugarici je jedan hteo da sece jajnik i rekao da ima vanmatericnu trudnocu da bi ona na kraju otisla kod mamine drugarice i ova joj rekla da je sve ok


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 05, 2008 11:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 05, 2008 10:57 pm
Postovi: 6
Draga Vanja,
treba da imas jednog ginekologa kome verujes i sa kojim tvoji susreti nisu stresirajuci, i gde se svi problemi resavaju dobro. Glupo je ici i konsultovati se usput kod koga stignes jer cujes mnogo razlicitih misljenja.
Doktori su dosta sujetni i svaki misli da bas on sve najbolje zna.
Ja sam 10 godina zivela u Nemackoj a zatim 7 u Americi i velika je razlika u odnosu lekara prema pacijentima tamo i ovde.
Toplo ti preporucujem dr Vranesa u Visegradskoj, ili u ordinaciji Anta Medica u Nebojsinoj, koji je meni posle mnogo lutanja i razlicitih predloga resio problem koji sam dugo imala. Covek ti sve detaljno objasni da bukvalno sama doneses odluku sta dalje ciniti.
Ja sam promenila bar 20 ginekologa od kada sam ponovo u Beogradu (zadnje 2 godine) i imam razlicitih iskustava. Mislim da ovde mnogi doktori manipulisu strahom pacijenata iz raznih razloga. To se u normalnim zemljama kaznjava.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 06, 2008 3:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 04, 2008 4:16 pm
Postovi: 5
najstrasnije od svega je sto kamo srece da sam ja jedina kojoj su se takve stvari desile. od mojih 5 najboljih drugarica, 3 su imale veoma slican problem. znam da nije dovoljnan uzorak da bi proglasila zdravstvo skandaloznim u srbiji, ali citanjem foruma taj uzorak se svakodnevno povecava.

ono sto meni najvise smeta u svemu tome (pored stresa i gomile para koje ostavljam po raznoraznim klinikama i laboratorijama) je sto ne znam sta da radim dalje!

niko od svih tih lekara mi nije rekao da ista treba uraditi. medjutim meni nije jasno ako je neko siguran da kondilomi postoje zar nije najnormalnije predloziti skidanje pacijentu? a pacijent naravno moze da odbije ili da pristane.

Sumirana slika je:
- jedan lekar je video sve i svesta,
- 3 lekara nisu videla nista neobicno
- jedan je video kondilome, ali je rekao da ne treba da se radi nista i da sam ZDRAVA??? Pobogu, kako sam zdrava ako je covek ubedjen da imam kondilome??

ovo su dijagnoze date za 3 godine maltretiranja, a ja samo mogu da vam kazem da moj grlic izgleda apsolutno isto! nisam lekar ali kada uvecate bilo koju sliku ne znam ni ja tacno koliko puta valjda preko 10, i polu corav covek moze da vidi jasno.

najnormalniji gladak grlic, malo crvenkast tamo gde je rupa, to su se svi slozili daje normalno, i sa jednom malom tackom za koju su svi rekli da se ne skida jer nije bolest. (ne znam tacno sta je zaboravila sam, a niko nije ni napisao u izvestaju).

A najstrasnije je sto znam da sam kad odem na pregled, mogu slobodno da ocekujem neku petu dijagnozu. volela bi da imam jednog lekara ali sve preporuke sam iskoristila i evo dokle me je dovelo :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 11, 2008 11:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 05, 2008 10:57 pm
Postovi: 6
Nisi moju preporuku probala. Put do cilja je ponekada dug. Meni se isplatilo. A i gomili mojih drugarica.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 12, 2008 12:57 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Vanja
Nivo obučenosti ginekologa za kolposkopiju (i ne samo kolposkopiju) nije ujednačen, dalje nije isto da li se pregled obavlja nakon premazivanja 3% Sirćetnom kiselinom ili bez nje kada ih je teže otkriti. Dalje često se brkaju sa papilomatozom vulve češće iz ne znanja a bogami često i zbog nesavesnog rada!

Vas očigledno zbunjuje i to što se i kod postojanja kondiloma ništa ne preduzima, pa ukoliko su isti diskretni i ne šire se onda se sačeka godina jer preko 80% devojaka razvije imunitet i isti se povlače u tom periodu.
Druga je priča ako se HPV tipizacijom utvrde visoko onkogeni tipovi HPV 16,18, 21,22 itd. Problem je što se tipizacija virusa plaća a nije jeftina.
Pošto u ordinaciji gde radim takođe postoji video-kolposkop ja svaku viđenu promenu na grliću slikam i fotografiju ubacim u izveštaj tako da se svako može uveriti u moju tvrdnju.
Na kraju da vas upozorim na osnovu ovakvih foruma ne možete suditi o našem zdravstvu jer uzorak nije reprezentativan, stičete iskrivljenu sliku, na žalost ružno se duže i intenzivnije pamti.
Meni je ordinacija u vreme godišnjih odmora puna naših devojaka koje kad god svrate u domovinu žele da se i ovde pregledaju i čuju naše mišljenje, retko koja se pohvalno izrazila o zdravstvu zemlje u kojoj radi.

Pozdrav DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 21, 2008 9:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 04, 2008 4:16 pm
Postovi: 5
Pre svega bi volela da se zahvalim doktoru Pedji na odgovorima.

Nisam neko vreme bila na forumu.
Samo sam zelela da podelim sa vama najnovije rezultate i odgovore na dileme koje sam imala.

Na pregledu od pre par dana receno mi je da je sve u redu. Kondilome nemam, Papa je II, VS II, hlamid.ureap.mikopl.-negativan.

Doktorka je rekla da ne vidi ovulu naboti i da se verovatno povukla. Ja sam cak trazila da je skinemo ako je tu, doktorka je rekla da nema potrebe a i nema je za sad.
Postoji ektopija koja je mala i koju cemo pratiti zbog mogucih infekcija i to je to.


Moj savet za sve devojke, posebno one u reproduktivnom dobu koje najcesce i imaju ektopiju: Za svaki sumnjivi nalaz trazite drugo misljenje, i testove kao sto su PAPA, VS, hlamidija, mikoplazma i ostalo uradite s vremena na vreme i ako vam to nisu izricito rekli.

Jos jednom zahvaljujem posvecenim lekarima na forumu i VELIKI POZDRAV!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 56 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: