Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Gonoreja - podmukla bolest
PostPoslato: Uto Jan 22, 2008 7:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 3:06 pm
Postovi: 35
Pozdrav svima na forumu. Pročitavši gomilu pitanja i odgovora na ovom forumu, videh da devojke uglavnom imaju probleme sa kondilomima, gljivicama, hlamidijom, a vrlo malo sam našla podataka o veoma podmukloj bolesti zvanoj gonoreja, koja je meni zadala puno problema. Veoma bih volela da čujem komentar od dr Pedja Dj, naravno kao i od svih vas koji su možda imali slično iskustvo.
Imam 31 godinu, udata sam, muž 39 godina, radim kao arhivar, nisam imala trudnoća ni porođjaja. Imala sam 2 operacije: 2005. izvađena Bartolinijeva žlezda sa leve strane, decembra 2006 urađena miomektomija intramuralnog mioma veličine 6×6 cm, koji se nalazio na zadnjem levom zidu materice.
Počeću sa 10-ak godina unazad, a videćete zašto kad pročitate ceo mail.
Sa 18 godina (1995. god.) sam imala prvi seksualni odnos, sa 19 sam otišla prvi put kod ginekologa, razlog – spolja kod vaginalnog otvora napipala sam kvržicu veličine 1cm, odgovor od ginekologa - cista Bartolinijeve žlezde. Nije rađen nikakav bris, rečeno mi je da ne brinem, dati antibiotici (sada se ne sećam koji), usledila je kontrola za 7 dana, potom kontrola za godinu dana. Napominjem da nisam imala pojačan sekret, bol, peckanje, svrab, žlezda me uopše nije bolela pri dodiru, samo se pipala pod rukom.
Sledećih godina sam kontrolisala tu žlezdu, sticajem okolnosti kod različitih doktora, jer sam studirala i bila van svog rodnog mesta. NIKO MI NIKAD nije radio bris na neku bakteriju konkretno, samo su mi određivali grupu sekreta, koja je uvek bila VI grupa. Svi do jednog su mi rekli da se ponašam kao da je nema, sve dok ne poraste u toj meri da mi stvara problem.
Od 1998-2001. godine sam imala vezu sa jednim momkom, a potom od 2001-2005. nijedna veza, nijedan seksualni odnos. Godine 2004. radim prvi put Papa test (na moje insistiranje pošto sam imala već 27 godina): „II grupa, masa Le“. Zbog te mase Le, doktorka me šalje u privatnu laboratoriju, sećam se da sam nosila pločicu sa razmazom na Go direktni (izvinjavam se doktorima ako je nestručno) sa nalazom: „U direktnom mikroskopskom preparatu nađena je masa diplokoka u leukocitima i izvan leukocita, masa epitelnih ćelija – nađena bakterija neisseria gonorrhoeae“.
Možete zamisliti moj šok kad sam pročitala rezultat! Bez seksualnih odnosa 4 godine, a imam gonoreju. Primila sam longacef i ciprocinal, i sledeća 2 nalaza su bila uredna. Napominjem da dok sam primala ovu terapiju, apsolutno nisam osetila nikavu promenu u količini, boji, mirisu sekreta, jer ja zapravo nisam ni imala nikakve simptome, kao da i nisam imala nikavu infekciju!
Kad je doktorka videla nalaz, rekla je da je meni uzrok zapušenja žlezde samim tim i bila gonoreja i da se to često dešava kod gonokokne infekcije. Zamislite sad moj rezon, ako je to tačno, ja sam gonoreju dobila pri prvom seksualnom odnosu (jer sam uvećanu žlezdu napipala prvi put 1995), još pre 10 godina! A apsurd koji se nameće je da me nijedan od ginekologa nikad nije poslao da uradim koknkretan bris, već su mi samo određivali grupu sekreta, koja uzgred nikad nije ni bila IV grupa, već stalno VI, a sada mi ta ista doktorka kod koje sam na redovne kontrole išla poslednjih godina kaže da je cista B. žlezde uobičajena kod gonoreje!!!
Potom sam 2005. izvadila „čuvenu“ žlezdu, jer je tokom tih 10-ak godina porasla i veoma mi smetala najviše u fizičkom smislu, nikad me nije bolela (cista je bila 3×3cm posle operacije – histopatološki nalaz). Tek ovde sam na forumu čula za marsupijelizaciju žlezde, meni su kao jedinu opciju naveli vađenje iste!!!

Žao mi je što tad nisam proverila bris u još nekoj laboratoriji, a evo zašto:
- nikad nisam imala veći svrab, peckanje, izuzetno pojačan sekret, tupe bolove u donjem delu stomaka, bolove tokom ili posle odnosa, krvarenje posle odnosa, nije me peckalo kad uriniram, pregled kod ginekologa me nikad nije boleo...kod ginekologa sam išla jednom godišnje na kontrolu i da bih kontrolisala žlezdu, koja se vremenom uvećavala, ali koja mi sem fizičkog prisustva uopšte nije smetala;
- za sve to vreme sam uvek bila VI grupa sekreta;
- sticajem okolnosti sam radila i krvnu sliku i urinokulturu tokom svih tih godina nekoliko puta, Le nisu nikad bili povišeni (4-5 hiljada), Se uvek 15/30 (rečeno mi je da je malo povišena Se normalan kod žena), u urinokulturi nikad nisu izolovane patogene bakterije;
- pošto od 2001-2005. godine nisam imala nijedan seksualni odnos, logika mi nalaže da ako sam imala gonoreju, onda bih verovatno za to vreme završila sa težom upalom, bolovima u stomaku, možda u bolnici...
- nekoliko puta sam tokom one 4 godine bez seksualnih odnosa zbog prehlade i stomačnih problema (proliva) primala ampicilin, palitrex, pentraksil, bactrim, dovicin, hemomicin, injekcije gentamicina, a mahom svi ti antibiotici deluju na gonokoke, pa se pitam kako je moguće da iako je infekcija postojala, nije izlečena tim antibioticima.

Zbog svega toga se nadam da je bila greška, a možda nije jer:
- kada je prvi put rađen Papa test, nađena je i ranica na grliću, koja po rečima doktora nije bila strašna, a koja se posle antibiotske terapije zbog nađene gonoreje potpuno povukla za 6 meseci, što znači da neka upala i jeste bila;
- u Papa testu nikad više nisu nađeni Le;
- začepljenje Bartolinijeve žlezde je sigurno uzrokovano nekom bakterijom, možda stvarno gonorejom.

Izvinjavam se zbog dužine pisma, ali mislim da je ovo moje iskustvo interesantno da pročitaju i druge dame na forumu, ali bih volela da mi cenjeni dr Pedja odgovori:
- Da li je gonoreja stvarno tako podmukla bolest, da ne daje ama baš nikakve simptome, a da pritom perzistira u organizmu i uništava vaše reproduktivne organe?
- Da li ginekolog stvarno ne može ni da posumnja na gonoreju prilikom običnog pregleda, a vi je stvarno imate?
- Da li postoji još neka bakterija manje opasna, koja se isto raspoređuje u parove kao diplokok, pa je eventualno nastala neka greška, tj. možda je mikrobiolog pogrešio prilikom davanja dijagnoze?

A GLAVNI RAZLOG zašto sve to pitam je taj što sam u braku godinu dana, od toga 6 meseci pokušavam da ostanem trudna i ništa se ne dešava. Kao što sam na početku rekla, operisala sam miom decembra 2006, ali ne zbog neostajanja u drugom stanju, jer tad nisam ni pokušavala, već zbog brzine rasta (za godinu i po dana je sa 2,5×2 cm porasto na 6×6 cm) i 3 različita doktora su mi savetovala operaciju. Posle pauze od 6-7 meseci posle operacije, savetovana mi je trudnoća što pre, ali od jula meseca 2007. pa do sada - NIŠTA. S obzirom na mogućnost infekcije gonorejom, koja je ako je stvarno bila, perzistirala u organizmu bar 4 godine, i mog neostajanja u drugom stanju već 6 meseci, da li savetujete ispitivanje prohodnosti jajovoda, s obzirom da gonokok ostavlja priraslice na njima? Pitam, zato što svi ginekolozi listom, pa i vi čitajući vaše odgovore, savetujete bar godinu dana pokušavanja...
...I stalno se vraćam na one postove što je pisala Obgyn da naši ginekolozi ostave na miru pacijentkinje koje nemaju nikakve simptome, jer vagina nije sterilna i da će se svaki put pronaći nešto...I stalno se vrtim u krug i pitam po hiljaditi put da li je moguće onda imati tako opaku bolest bez ikakvih simptoma i godinama ista ta bolest ne biti prepoznata ni sa moje strane ni od strane doktora.
Pozdrav svim forumašima, naročito doktorima koji nađu vremena da s vremena na vreme posete ovaj sajt.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 23, 2008 5:25 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Tvoje iskustvo je stvarno poucno i hvala sto si ga ovako detaljno opisala. Sto se tice mase razlicitih misljenja raznih lekara - jako retko postoji samo jedan odgovor na neko medicinsko pitanje, ma koliko neki lekari zeleli da to nametnu. I jeste zbunjujuce primati sve te oprecne informacije, nije lako snaci se sa njima. Zato i postoje druga misljenja. Po meni bi trebalo da ulozis truda (i imas srece, naravno) da nadjes nekog ginekologa sa kojim imas dobar medjuljudski odnos i kome verujes i postavis mu/joj sva ta pitanja koja imas povodom zaceca. Nekad je samo stres u pitanju, nekad se desi da, eto, "ne ubodete" u pravo vreme, a nekad zaista postoji veci razlog. U svakom slucaju - srecno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 23, 2008 5:26 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
P.S. U Americi se bris na sifilis, gonoreju i hlamidiju radi za svaki polugodisnji sistematski pregled, bez obzira na seksualnu aktivnost baz zbog toga sto nekad nema simptoma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 24, 2008 3:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 3:06 pm
Postovi: 35
„Majmunche“, veliki pozdrav tebi, kao prvoj osobi koja je nasla vremena da se uključi u ovaj moj problem. A što se tiče tvog komentara o različitim mišljenjima i stavovima lekara, reći ću ti i ovo.
Kada sam „izlečila gonoreju“, definitivno sam ostavila za sobom državne lekare, već se uputila kod jednog privatnog starijeg lekara, koji inače uživa veliko poverenje i od kolega i od pacijenata. Kad sam mu sve to ispričala, rekao mi je da je sve moguće, da 2 i 2 u medicini ponekad nisu 4, ali da on lično ipak smatra da je to greška lekara, rekao je :“Ma kakva gonoreja“, izrazio veliko nepovernje u privatnu labaratoriju u kojoj sam odnela bris. Tom prilikom on mi je uradio VS, Papa test, kolposkopiju, analize na hlamidiju, mikoplazmu i ureaplazmu (sve u redu), ultrazvuk, gde je prokomentarisao da su jajnici „savršeni“ i sem tog mioma, rekao mi je da sam ja savršeno zdrava. Kao što sam ispričala, taj miom sam na kraju morala da operišem. Tad sam insistirala da radim HSG, ali je on izričito rekao ne, pogotovo što tad nisam bila udata, nikad nisam ni pokušavala da ostanem trudna i rekao je da će to da se radi kada i ako to nekad bude bilo potrebno.
U međuvremenu sam zatražila mišljenje i drugog ginekologa, u principu se složio sa njim, i rekao da gonoreja stvarno kod žena može da bude asimptomatska, ali u početku, a da sam za sve te godine morala da dobijem jaku upalu male karlice, tzv. PID, i da to po njemu ne bi prošlo bez temperature, jakih bolova i da ja ne mogu ni da zamislim kako to izgleda.
Posetila sam i jednu doktorku-mokrobiologa, koja tvrdi da se gonoreja sa sigurnošću može otkriti zasejavanjem na određene hranljive podloge, i da se posle nekoliko dana gledaju kulture koje su izrasle, a de se mikroskopskim preparatom može vrlo lako pogrešiti. Naime, vrlo česta, ali bezopasna bakterija enterokokus se grupiše u parove kao diplokok i moguće je pomešati je sa gonokokom. To je njeno mišljene, prenosim ono što mi je rečeno.
Jedino je doktorka kod koje sam se lečila od gonoreje u početku tvrdila da je to sve moguće, da bi na kraju i ona promenila mišljenje i rekla da nema potrebe da lažem da 4 godine nisam imala seksualne odnose!!! Ja stvarno nisam imala potrebe da lažem, niti sam lagala, jer bi i meni mnogo lakše bilo da sam je pokupila pre par nedelja, nekim neobaveznim seksualnim odnosom, a ne da sam tako nešto imala godinama.
Tu se završio moj odlazak kod raznoraznih lekara, za sada idem kod tog ginekologa, o kome sam pisala na početku. Njemu stvarno beskrajno verujem, i idem kod njega za mesec dana na kontrolu i videću šta on predlaže dalje, jer meni je sad najveća želja ostati trudna. Ali sam htela da podelim ovo iskustvo sa još nekim i veoma bih volela da mi se javi devojka koja je imala gonoreju, ako je uopšte ima na ovom forumu, ili možda zna nekog ko je imao.
Takođe bih volela da mi se javi i neko od doktora.
P.S. Takođe ni doktor koji je radio miomektomiju, nije hteo prilikom operacije da pregleda jajovde, jer je rekao da od mene ne želi da napravi bolesnu ženu, (koja to još uvek po njemu nije) i da će za to biti vremena ako budem imala poteškoća sa ostajanjem u drugom stanju.
I ja ih imam stvarno, da li zbog eventualnih priraslica, moje psihe, velike želje i nestrpljenja da što pre ostvarim trudnoće, ili je možda sasvim treća stvar u pitanju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 24, 2008 6:33 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Bas dobro zvuci taj ginekolog koga si nasla. I ja sam imala veliku srecu da nadjem super doktorku ovde koju "ne pustam!" :D
I svidja i se sto i taj lekar koji ti je radio miomektomiju nije hteo da te svrsta u "bolesne zene"... samo, nemoj ni ti sama sebe tu da svrstavas. Moze da postoji milion benignih razloga zasto zena ne ostaje u drugom stanju. Psiha utice na nivo prolaktina koji inhibira ovulaciju - to je objasnjenje za onu cuvenu pojavu da se par godinama leci od steriliteta na sve moguce nacine, na kraju odustane, resi da usvoji npr, opuste se, i zena spontano ostane u drugom stanju za par meseci. Dakle, psiha (bez obzira na moju profesionalnu deformaciju) igra OGROMNU ulogu i zaista pogledaj da li postoji nacin da se ne fokusiras toliko na tu zelju i da se opustis sto je vise moguce, da pustis, jednostavno, da se desi. Lakse je reci nego uraditi, ali pokusaj...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 24, 2008 7:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 3:06 pm
Postovi: 35
Hej, sve je to i meni samoj jasno. Ali u onim okolnostima (kad nisi fokusiran na pravljenje dece), možda si raspoložena za sex svaki dan, pa možda 2 puta dnevno, pa onda ti recimo nije do toga nedelju dana... i tako redom. A kad si fokusiran na to, onda, hteo ne hteo, računaš plodne dane, oduzimaš, sabiraš, množiš, deliš i mahom planiraš svaki odnos... Tako da se plašim da mi se jedna tako lepa stvar ne svede na rutinu. Razmišljam kako je onim parovima koji godinama pokušavaju!!!
A s druge strane ne možeš bez računjanja, kad smo mi žene svesne da samo jednom u mesecu imamo šansu da zatrudnimo i to samo nekoliko sati.
Iskreno, ne bi mi bila tolika frka da ne jurim bebu zbog nastanka eventualno novog mioma. Doktor je izričit po tom pitanju, što pre, jer je materica ili podložna tome ili ne, velika je verovatnoća da se pojavi još koji miom...i sad zamisli da se sečem i drugi put, a nijedno dete nisam rodila...
Hvala na lepim i stručnim savetima. Žao mi je što nas ima tako puno sa sličnim problemima, ali lepo je imati podršku od vas ovde.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 24, 2008 9:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Da, ali nemoj da bude kontraproduktivno. Obzirom da je ovulacija 48h a sprema moze da prezivi i do 5 dana, nije bas samo par sati prozor.... bas bi bilo glupo da u tome i neuzivate. Znam da znas, kao sto rekoh i gore, ali veruj, sve to ima svoje vreme, ima razog zasto nije do sada (to je vec vrlo intimna stvar, kako vidis pitanje sudbine i ostalo), ali zaista mislim da kad treba - desi se. Samo hrabro, ponekad i zaboravi racunaljku, bice ok, videces!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 12:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 3:06 pm
Postovi: 35
Sa više od milion novih prijavljenih slucajeva godišnje (kada se dodaju i neprijavljeni slucajevi ovaj broj se duplira), gonoreja je najcešca seksualno prenosiva bolest i najcešce prijavljena prenosiva bolest u svetu.

To je uzeto sa jednog sajta o polno prenosivim bolestima.
Posto se niko ne javlja, da li onda to statistike lazu, ko to toliko oboleva...

Ima li neko komentar, da li moze neki strucan odgovor?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 5:17 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Pa mozda, kao sto je i sa tobom bio slucaj, ni ne znaju da je imaju, t.j. mozda i ima neko na ovom forumu ko ima gonoreju a da to i ne zna jer je asimptomatican. U svakom slucaju, po meni bi trebalo da se to ukljuci u redovne testove na polugodisnjem kontrolnom pregledu kod ginekoliga, kao sto je i ovde.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 28, 2008 9:29 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 3:06 pm
Postovi: 35
Kako se salju pp? Izgleda da ja to ne umem da saljem. Molim pomoc. Primila sam pp, zelim da odgovorim, i kaze mi kao da je poslata ta poruka koju sam napisala, ali u -poslate poruke- nema mog odgovora. Posto se devojka ne javlja, kontam da joj nije ni stigla.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 28, 2008 2:29 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Dec 30, 2007 10:51 am
Postovi: 73
Lokacija: Beograd
marriprug je napisao:
Kako se salju pp? Izgleda da ja to ne umem da saljem. Molim pomoc. Primila sam pp, zelim da odgovorim, i kaze mi kao da je poslata ta poruka koju sam napisala, ali u -poslate poruke- nema mog odgovora. Posto se devojka ne javlja, kontam da joj nije ni stigla.


Marriprug, dobila sam tvoju novu pp (prvu nisam) i odgovorila sam ti. Javi ako nesto ne bude ok.

veliki pozzzz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 26, 2008 10:29 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Marriprug

Ima i drugih bakterija koje se postavljaju kao diplokoke ili zrno kafe!
Dijagnozu direktnim mikroskopiranjem tj. identifikaciju bakterija nadležan je da postavi Mikrobiolog, a ne Histopatolog tako da se ja suzdržavam da poverujem u istu pogotovu što vi niste imali nikakve simptome.
Izostanak simptoma takođe govori čak i da ste imali gonoreju što je malo verovatno da je bila u blažoj formi!

Takođe Vi niste imali upalu tzv. Bartolinitis koji ide sa otokom žlezde, crvenilom, bolom, temperaturom, već običnu cistu tj. Cysta gl. Bartholini koju ne izaziva gonokok!

Što se tiče potomstva probajte godinu dana da vodite ljubav pa ako ista neda plodove tj. bebe uradite HSG za početak!

PS. Učestalost gonoreje na našim prostorima teško je odrediti jer se očigledno ne prijavljuju svi novi slučajevi, pogotovo privatne ordinacije a siguran sam da je poprilično ima, s obzirom na promiskuitet naroda i nizak nivo zdravstvene prosvećenosti.

Pozdrav i srećno DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 27, 2008 10:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 3:06 pm
Postovi: 35
Dr Pedja, hvala Vam na odgovoru.
Mnogo mi je lakše posle svega ovoga što ste napisali.
I ja se iskreno nadam da je u pitanju bilo nešto drugo, a ne gonoreja, štaviše skoro da sam ubeđena 100%.
Sve najbolje i Vama i još jednom hvala na iscrpnom odgoovru i izdvojenom vremenu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 23, 2008 8:37 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 3:06 pm
Postovi: 35
Posto sam ja otvorila ovu temu, napisacu ti sta ja mislim.
Sto se tice oznake tvoje grupe,nemam pojma sta bi to trebalo da znaci, ali po terapiji koju ti je dala (i za koju je rekla da ce da deluje), nema sanse da je triper.
Canesten se daje, koliko ja znam za gljivice, a za gonoreju se daju antibiotici. Poucena mojim slucajem, ja uopste vise ne verujem u odredjivanje grupe sekreta, vec samo u ciljani bris.
Ako sumnjas u bilo sta, pogotovo ako ne postoji poboljsanje od canestena, bolje uradi ciljane briseve na odredjene bakterije.
Pozdrav i sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 72 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: