Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: stimulacija i ovarijalna rezerva
PostPoslato: Ned Mar 02, 2008 3:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Mar 02, 2008 11:11 am
Postovi: 250
Lokacija: beograd
Sta kada dopler pokaze slabiju prokrvljenost jednog jajnika i lekar dijagnostikuje granicnu ovarijalnu rezervu uz FSH manji od 6 a sve u pripremi za VTO?
Molim pomoc!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 02, 2008 3:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Avg 27, 2007 5:07 pm
Postovi: 640
Sve to sto pominjes, slabiji dotok krvi u matericu, smanjen broj antral folikula, moze da pokazuje smanjenu rezervu.


FSH je samo jedan od indikatora. Npr ti mozes imati super fsh a nizak amh (anti-mullerian hormone test) sto je mnogo bolji prediktor ovarijalne rezerve. Ja bih ti savetovala da ga izvadis. Moze da se uradi kod nas..

Koliko imas antralnih folikla...? Treba da krenes na ivf i da mozda dobro razmislis o protokolu. Ako imas smanjen broj antralnih onda duzi protokol nije tako dobar za tebe jer ce da potisne aktivnost jajnika totalno i antagonist protokol bi bio korisniji ... Npr kombinacija gonal f + menopur + cetrotid...

Svi ovi faktori mogu da ti daju ideju kako ce tvoje telo da reaguje na stimulaciju. Broj antralnih folikla ceti dati indikaciju koliko folikula ces napraviti u stimulisanom ciklusu...

Nadam se da ovo pomaze...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 02, 2008 7:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Mar 02, 2008 11:11 am
Postovi: 250
Lokacija: beograd
Mini,hvala na odgovoru.Ne znam dovoljno o "protokolu",nova sam u ovome,nada me drzala godinaama...tek sa 36 godina podvrgla sam se laparoskopiji i -sve je u redu.Spermogrami su bili ok,njih 5-6 redom,sve do poslednjeg na Betaniji koji nas je i bacio na VTO,naravno uz moje godine.Dopler mi je radjen nakon 6 meseci kontraceptiva koje sam uzimala u dijagnosticke svrhe prvi put u zivotu i doktorkin stav i jeste bio da su me malo "uspavali" pa je levi jajnik RI=0.85 a desni RI=1,dakle ov.rezerva granicno snizena.Zato sam dobila kontraceptive 1 mesec a onda me ceka neka "bombica".Broj antralnih folikula nije naveden,pise samo da su vidljivi.Pokusavam da naucim sto vise o ovome kako bih obavestena usla u celu pricu,sa malo vise nade da ce uspeti.Verujem da moja doktorka zna sta radi,pitala sam je stosta,ali s merom,da ne preteram...Sad glumim opustenost,a iznutra kuvam...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 02, 2008 8:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Avg 27, 2007 5:07 pm
Postovi: 640
CAo,

Slobodno pitaj pitanja... Pa oni su tamo da ti pomognu..Svakako treba da se naoruzas s znanjem jer nemas vremena za gubljenje. Ja sam pocela sa 36. Govorili su mi sve je OK. Samo pokusavaj prirodno, dali mi klomid i izgubili dragoceno vreme...

Pogotovo ako placas za postupak trazi da ti kazu koliko imas antralnih jer je to bitna informacija... Kolike su velicine...
Izvadi amh test. To ce ti dati veoma dobru ideju o rezervi jaja i ne gubi vreme. Dobro je sto pocinjes sa vto.

Pilule supresiraju jajnike tako da ako nemas mnogo antralnih moze biti riskantno za nacin kako reagujes na lekove... No bar neces imati ciste. Isto tako dugi protokol obicno daje bolji kvalitet jaja.

Slobodno pitaj... Ovde na forumu mozes naci dosta informacija i iskustvo drugih moze biti dragoceno...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 02, 2008 8:18 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Mar 02, 2008 11:11 am
Postovi: 250
Lokacija: beograd
Hvala,jos jednom,na odgovoru,osecam se dobrodoslom zahvaljujuci tebi :D
Pitacu,vec sutra moram da zovem da proverim da li je dobro sto mi je IgG na rubeolu i CMV pozitivan(koliko znam to je potvrda da sam prelezala ili vakcinisana).
Sto se folikula tice,informacije o njima su iz perioda ("samo se ti opusti") folikulometrija i bilo ih je po 3-4 na svakom jajniku,dominantni je pucao na 23-25 mm uz redovne jake bolove sa desne strane,pri debljini zida uterusa od 9-11mm,kako kad,uvek oko 14 dana...ma sve je delovalo idealno...kazu da su hormoni ok,mada mi je estradiol uvek jao nizak 3.dan a onda skoci...pa me napadne progesteron i 10 dana PMS-a imam temperaturu.
Sad ovde davim umesto kod Dr.Izvinjavam se. :roll:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 71 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: