Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Da li mi je potrebna biopsija - prvenstveno za ginekologe ?
PostPoslato: Pet Nov 30, 2007 10:30 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 08, 2007 10:17 am
Postovi: 225
Pre otprilike godinu dana bila sam na kontroli u svom DZ. Utvrdjeni su sledci rezultati :
PAPA II grupa
vaginalni sekret III grupa.
Doktorka mi je komentarisala rezultate, rekla da su OK, a onda obicnom olovkom dopisala "prostrani mozaik" i rekla da stavljam vaginalete kantariona.
Kako mi je ovo rekla na kraju pregleda i nije se posebno uzbudjivala, nisam ni ja, tako da nisam ni staljvala vaginalete.
Prosle nedelje odem privatno kod doktorke, jer mi je menstruacija kasnila dobre 2 nedelje, radila mi je vaginalni UZ i rekla da mi je endometrijum materice 5 mm, tako da menstruaciju ne ocekujem za narednih 7 dana i da ona nije pristalica izazivanja menstrucija a silu. Naravno ne u nedogled.
Sutra dan dobijem menstruaciju :roll:
Nije ovo poenta... veceras odem po nalaze
PAPA II grupa
VS II grupa
Dakle, opet dobri, ali doktorka hoce da mi radi biopsiju grlica ?
Kaze da je to "skola Narodnog fronta" tj. da PAPA test sa 70 - 80 % sigurnosti govori o ozbiljnosti promene, a patohistoloski nalaz 100 %.
To mi je rekla i prosli put i ja joj verujem, samo se pitam sta bi drugi, pre svega, ginekolozi rekli o ovom stavu i da li treba da idem na biopsiju i
i zlazem se invazivnoj metodi.
Ni materijalni momenat nije zanemarljiv, cena intervencije je 10 000 din.
Zanima me da li sam ovo mogla dobiti i u npr. "Narodnom frontu" ili bi se rezultat jednostavno smatrao normalnim na osnovu PAPA testa i grupe sekreta ?
Molim vas da mi odgovorite sto pre, jer sam zakazala intervenciju za 7 dana, pa bih volela sto vise misljenja.
Hvala :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 30, 2007 11:24 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Da nije ovde u pitanju "skola privatne ordinacije", t.j. bilo sta sto se moze iole opravdati a donosi novcanu nadoknadu - uraditi, bez obzira da li je apsolutno potrebno. Jer valjda se radi i o porodicnoj zdravstvenoj istoriji, licnoj zdravstvenoj istoriji, i drugim faktorima rizika koji moraju da se uzmu u obzir, pre nego sto se odluci na dijagnostiku necega sto je verovatno ok...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 01, 2007 12:05 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 08, 2007 10:17 am
Postovi: 225
Radi se o dr. Marijani Banasevic.
Do nje sam dosla preko ovog foruma, nekoliko devojaka i zena se pohvalno izrazilo o njoj.
I ja sam napisala preporuku, jer mi se cini da je doktorka sasvim OK, a posle toga se javila zena koja je to potvrdila.
Evo jos jedne cinjenice da bi se dobila bolja slika.
Mislim da vise ne radi u "Frontu", ali posto je relativno mlada, oko 40 god., sigurno da je donedavno radila.
Da li ima neka pacijntkinja sa slicnim problemom i da li se seca sta joj je tamo predlagano ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 01, 2007 8:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2005 9:20 am
Postovi: 237
Papa II je ok nalaz i ne vidim što bi te terali na biopsiju :o
Ako postoje promene na grlići (i uopšte), one se najpre prate i leče lekovima, pre nego što te tutnu pod nož. Da je papa III shvatila bih predlog, ovako mogu samo da tumačim da lekari ponekad u privatnoj praksi zaborave zbog čega su tu.
Ako postoji mozaik, zbog čega to nije upisala kao i sve ostalo, nego naknadno dopisala olovkom??? Da bi posle naplaćene i verovatno nepotrebne biopsije mogla da obriše il išta, ne kontam.
Kada počneš da sumnjaš u mišljenje svog lekara - menjaj ga ili najpre otvoreno porazgovaraj sa njom, pa onda menjaj. Reci da si tražila drugo mišljenje i da niko nije potvrdio njen stav, pa te zanima zbog čega te bez pokušaja lečenja odmah određuje za biopsiju.
Daleko od toga da je biopsija najstrašnija stvar na svetu, ali zahtevaj potpune informacije (i to napismeno), pre nego što bilo šta odlučiš.
Aj' držim ti fige.
Možda naleti neko od lekara ovde pa da konkretno mišljenje, mada mislim da ćeš i pretragom tema naići na ono što te zanima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 01, 2007 8:11 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 08, 2007 10:17 am
Postovi: 225
@neverending
Cao, hvala na odgovoru. Nisi me dobro shvatila. Doktorka iz DZ mi je na kraju tumacenja rezultata, dopisala obicnom olovkom "prostrani mozaik" i nije tome davala neku paznju.
Godinu dana kasnije u privatnoj ordinaciji dr. Marijana Banasevic mi predlaze bipsiju zbog iste stvari :o , tumaceci to doktrinom koja se sprovodi u Narodnom frontu, tzv. "skolom Narodnog fronta" kako je ona naziva.
Stvarno nisam pametna i ja bih volela da mi se javi neki ginekolog.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 01, 2007 8:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 08, 2007 10:17 am
Postovi: 225
Postavila sam isto pitanje i na "Krstarici", dobila ovaj link sa hrvatskog sajta. Ono sto je dr. pricala nije bez veze.
Mozda stvarno nece samo da mi uzme pare nego da maximalno iskljuci mogucnost rizika :roll:
Radila sam PAPA test i kolpsokopiju, ostaje jos patohistoloski nalaz. :-?


Godišnja PAPA kontrola smanjuje rizik umiranja od raka vrata maternice za 90%. Optimalna je PAPA kontrola na šest mjeseci, obvezna jednom godišnje. Najbolje vrijeme za uzimanje uzorka je oko sredine ciklusa. Ukoliko se promjene otkriju dovoljno rano, liječenje je jednostavno, relativno lako i poštedno. Točnost PAPA testa je oko 75 - 80%, u kombinaciji s drugim metodama (kolposkopija i histologija) točnost raste do 95%.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 03, 2007 12:58 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
Evo i ja nesto da kazem :) Slazem se sa neverending.
Ta prica oko tacnosti nalaza stoji,ali ako vam je PAPA II grupa,ne shvatam zasto biste radili biposiju?I odakle vam mozaik?Nije se stvorio sam od sebe?!
Ja bih ponovila kolposkopiju,pa dobro razmislila da idem na biopsiju.Niste napisali koliko imate godina i da li ste radjali do sada,jer se zenama koje nisu radjale preporucuju intervencija na grlicu,samo ako su bas neophodne,zbog zarastanja,stvaranja oziljaka,koji mogu da prave problem pri porodjaju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 03, 2007 10:30 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 08, 2007 10:17 am
Postovi: 225
Hvala ti, na odgovoru. Imam skoro 42 godine i MM i ja smo odlucili da usvojimo dete, tako da sigurno necu radjati.
Intervenciju sam zakazala za petak, ali posto imam jedno krstenje u subotu, pomericu ili odloziti dok se jos ne raspitam.
Ipak, volela bih da mi se javi neki doktror, ne mogu reci doktorki koja je 5 godina studirala medicinu, a onda 3-4 specijalizira ginekologiju : "Procitala sam na internt forumu..." :roll: , kad bih imala misljanje lekara, mogla bih da kazem, rekao mi je taj i taj dr., pa da vidimo.
Tebi jos jednom hvalana trudu, sve najbolje :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 03, 2007 2:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2005 9:20 am
Postovi: 237
Jako je nezahvalno na netu tražiti odgovor na ovakvo pitanje, jer ima takvih tekstova koji te mogu i razveseliti i opustiti, ali i onih koji te mogu pokopati za narednih pet godina.
Ja sam imala mozaik koji nije kontrolisan biopsijom, jer smo najpre isprobali lekove i upalilo je. Papa i kolposkopija se podrazumevaju, a ukoliko se mozaik ni posle lečenja ne smanji, niti dođe do bilo kakve promene na bolje, tek onda bih razmišljala o bilo kakvoj intervenciji, al to sam ja (ipak ista ta ja je na zvuk reči "male šanse za opstanak trudnoće" skočila pod nož da bi ovu održala i sada sam ko prekookeanski brod :) , tj. dve nedelje pred termin).
Razmisli dooooobro, a odluka je svakako tvoja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Za Padme:
PostPoslato: Pon Dec 03, 2007 4:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 20, 2007 1:01 pm
Postovi: 24
Ne znam razloge zbog kojih neces radjati, ali nekako sam imala zelju da ti kazem da je moja prijateljica koja je juce proslavila svoj 42. rodjendan i 15 godina pokusavala da ostane u drugom stanju, obisla milion lekara, lecila se i lecila, trenutno u petom mesecu prve trudnoce! I to prirodnim putem!!!

Pozdrav!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 03, 2007 5:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 08, 2007 10:17 am
Postovi: 225
@neverending
O pa nisam znala :D , nadamo se uskoro lepim vestima.
@todorovsm
To je nasa odluka, posle nuspesnog lecenja steriliteta, a vec smo toliko mentalno i na svaki drugi nacin "usli" u proces usvajanja da nema nazad :wink:
I tvojoj prijateljici zelim zdravu i lepu bebicu.
Izgleda da smo na ovom forumu prepustene same sebi, ja sam postavila temu o moderatorima, ali nista :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 04, 2007 1:36 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 20, 2007 1:01 pm
Postovi: 24
Za Padme:
Zelim Vam da sto pre uzivate sa svojim cedom!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 04, 2007 9:49 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 08, 2007 10:17 am
Postovi: 225
Hvala :D
danas sam zakazala razgovor sa ginekologom, da jos jednom vidim da li mi je biopsija potrebna, da li se promene mogu leciti, zasto uopste nastaju i sl.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 04, 2007 6:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 08, 2007 10:17 am
Postovi: 225
Ovo mi je napisala zena na jednom drugom forumu, nisam pitala za dozvolu da objavim, ali pretpostavljam da se ne bi ljutila jer je u pitanju zdravlje, procitajte njeno iskustvo :
"...ja sam isto pre godinu dana bila sa dijagnozom mozaik, II papa i II sekret. I kao kontrole na svakih 6 meseci. Nakon 6 meseci, II papa na granici da bude III i dalje mozaik i sekret II grupa. Preporuka: samo kontrola i kutija povidon-jod vaginaleta.

Ne budem lenja i promenim doktorku. Sad mi je sve isto samo sto mi je Papa III grupa, pa odem kod još jedne doktorke kontrole radi. E sad, ove dve nove doktorke, obe se zgroze kad su videle da me ova prethodna nije poslala na biopsiju sa mozaikomm i Papa II na III. Uzassssssss. Izgubis mesece, stanje se pogorsa, i ko zna šta sve može da bude u pitanju, zato što je nju mrzelo da mi napise uput...

Tako da, odradi to, ako ti je dr preporucila. Ja bih bila sretnija da sam to odradila dok mi je papa bio II grupa, jer silne vaginalete, lekovi i kantarioni nisu pomogle... Nekad to ide samo od sebe, ali kad se stvori mozaik, koliko znam, uvek je bolje biti na oprezu. ..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 05, 2007 8:29 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 12, 2007 6:45 pm
Postovi: 74
neverending je napisao:
Jako je nezahvalno na netu tražiti odgovor na ovakvo pitanje, jer ima takvih tekstova koji te mogu i razveseliti i opustiti, ali i onih koji te mogu pokopati za narednih pet godina.
Ja sam imala mozaik koji nije kontrolisan biopsijom, jer smo najpre isprobali lekove i upalilo je. Papa i kolposkopija se podrazumevaju, a ukoliko se mozaik ni posle lečenja ne smanji, niti dođe do bilo kakve promene na bolje, tek onda bih razmišljala o bilo kakvoj intervenciji, al to sam ja (ipak ista ta ja je na zvuk reči "male šanse za opstanak trudnoće" skočila pod nož da bi ovu održala i sada sam ko prekookeanski brod :) , tj. dve nedelje pred termin).
Razmisli dooooobro, a odluka je svakako tvoja.


Mozes li da mi kazes kojim si lekovima izlecila mozaik?
Ja sam dobila macmiror complex, dr kaze da ce to da mi ga izleci, pa me zanima sta si ti koristila?
A evo i moje dijagnoze:
oko OEU polje ektopije (negativno)
od 11 h do 3 h po periferiji uzano polje mozaika (negativno)
ostala povrsina (pa nesto sto ne mogu da desifrujem nikako) cervixa pokrivena skvamoznim epitelom (pozitivno)

Znas li mozda sta je taj skvamozni epitel?
Papa mi je druga grupa, brisevi su u redu. Kolposkopija na 6 meseci... klasika...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 83 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: