Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Za ObGyn- spontani pobacaji
PostPoslato: Pon Okt 08, 2007 11:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2007 4:16 am
Postovi: 695
Lokacija: Beograd
Postovana ObGyn,

Imam 32 godine, bavim se nastavnickim i istrazivackim poslom (oblast humanistickih nauka, za mene stresan), suprug 37 i do sada dve spontane trudnoće koje su se završile u petoj nedelji (biohemijske). Posle prvog spontanog (tada 30 god) radila sam bris cervixa i ustanovljena je ureoplazma.
U međuvremenu uradili smo i genetsku pretragu na trombofilije jer je suprug nedugo posle mog spontanog imao masivnu emboliju pluća. Ispostavilo se da smo oboje hetrozigoti za MTHFR faktor. Uradila sam i faktore koagulacije koji su OK (osim protrombinskog vremena koji je nešto ispod ref.vrednosti: 69% (ref verdnosti 78-142% ). Nivo homocisteina je takođe uredu= 10,6 (ref. < 15).
Rezultati pretrage na antikardiolipinska antitela, lupus antikoagulans, antifosfolipidna at, Anti-TG Ab, ANA, antimikrozomalna at, antitireoglobulinska at, antispermatozoidnih antitela, anti dsDNA, anti Ro, anti La, pANCA i cANCA, anti Sm/RNP at su takođe u redu.
U novembru 2006 (nakon godinu dana- s tim što do tog perioda nismo pokušavali ostvariti trudnoću) u ciklusu u kojem je pracen rast folikule ostala sam ponovo trudna. Po preporuci doktorke pila sam dabroston tablete 2x1 narednih 10 dana od ovulacije, budući da se dešavalo da imam kraću lutealnu fazu i da pre početka menstruacije imam dan-dva spoting. Dva dana po prestanku uzimanja tableta uradila sam betu koja je iznosila 216, tri dana posle beta je bila 442. Pet dana nakon toga beta je pala na 72. Dabroston sam uzimala ponovo od otkrića trudnoće do pada bete.
U obe trudnoce imala sam trudnicke simptome i otprilike u isto vreme kao i u prvoj gubitak tih subjektivnih simptoma i kasnije pad bete. U toku spontanog, na svoju ruku, a čitajući vaše preporuke pretraga kod rekurentnih spontanih uradila sam hormonske analize 3. dana (prvi put u životu). Tada je FSH bio 15, a E2 80 (izdvojila sam samo ono što je problematično). Po preporuci endokrinologa ponovila sam nalaze nakon 4 meseca:
(mart 2007):
3dc FSH-10 (ref. 3,5- 12,5)
LH- 3.5 (ref. 2,4- 12,6),
E2- 63 (ref. 25- 195)
inhibin B-120 (ref. za 5-6 dc: 10- 262; cut off 80pg/ml)
Anti Mullerian hormon-0,143 (ref. 0- 5,290; cut off 0,1 ng/ml)
progesteron 21dc-9ng/ml;
Sledeci ciklus 2 dc FSH-7, LH-4, E2-31, inhibin B-32, progesteron 21 dc-11,4ng/ml.
Ponovila sam analize 3 dc samo za fsh i E2 (iz radoznalosti), fsh je bio 13,5, a E2 49,6.
Ostala sam zbunjena zbog tolike razike u roku od 24 h (razmisljam da nisam ubola krajnje tačke sinusoide u lučenju hormona?)

Posle spontanog, ciklusi su se skratili u proseku na 26 dana (od 24- 32 dana). Do tada su bili prilično uvremenjeni (28-29 dana). Primećujem da je i dužina krvarenja kao i intenzitet smanjen. Primetila sam da više nemam tako bolne menstruacije. Ranije se dešavalo u toku menstruacije da imam i tzv. vagusnu bol (čini mi se da ginekeolozi to tako zovu)- donji stomak egzalitran, bez kontrakcija, ubrzan puls, pad pritiska, gornji i donji pritisak blizu jedan drugog, mučnina (ponekad s povraćanjem), hladan znoj i pad temperature, nesvestica i hiperventilacija. Ovakvi bolovi kod mene su se javljali u proseku jednom u godini-dve (poslednji put u toku spontanog).
Od ostalih hormonskih analiza rađeno je određivanje profila prolaktina (vrednosti su: 258; 129; 119 (ref. do 530)), TSH (1,79 (ref. 0,4-4,0)), kortizol 465 (ref.do690)…
Nikad nisam primetila da imam mleko na pritisak dojke i bradavice
Nalaz endokrinologa: isključena kongenitalna adrenalna hiperplazija, nadbubrežne žlezde normalno funkcionišu, sobodni testosteron u granici normale, prolaktin u granici normale

Takođe, moj kariotip je pokazao da imam izražene satelite na p kraku 17 hromosoma (46, xx, 17 ps), dok je suprugov kariotip Ok.
Spermogram Ok.
TORCH analize posle oba spontana OK (osim granicna vrednosti rubelle(siva zona-ni pozitivno ni negativno) kod poslednjeg spontanog.
U svojim 20-tim godinama imala sam ceste upale jajnika, 2000g ranicu na grlicu i hlamidiju, ureoplazmu i mikoplazmu- to je posle par meseci sanirano. Od tada svake godine proveravam prisustvo ovih bakterija (moja opsesija)- jedino je ureoplazma bila pozitivna (sada je ona sanirana).
Rezultati HSG-a (rađeno: jun 2007): Cervikalni kanal b.o. Kavum uterusa trouglastog oblika, dobro razvijen, sinistroponiran. Ivice endometrijuma jasne, kavum homogeno ispunjen kontrastom, sem defekta u punjenju uz desnu ivicu 10x5 mm. Desni jajovod rigidnog izgleda projektuje se čitavom dužinom, kontrast se izliva u trbušnu šupljinu. Levi jajovod se projektuje čitavom dužinom, elevirane ampule, propušta kontrast u trbušnu duplju delom u ograničeni prostor.
Poslednji nalaz UZ (jul 2007): Uterus sinistroponiran i sinistrorotiran u AVF promera 75x35x45. Uterus nepravilnih ivica i nehomogene građe. Napred bočno levo vidljiv subserozni miom promera 20mm, bez degenerativnih promena i bez jasne vaskularizacije. Suspektan defekt građe desnog roga na zadnjem zidu, mogući submukozni miom promera oko 12 mm. Cervikalni kanal normalne dužine uz vidljivu inkluzionu cistu na prednjoj usni. Ispitivanje cirkulacije kolor dopplerom ne ukazuje na patološke promene u maloj karlici.

Letos je u toku 2 ciklusa rađena stimulacija klomifenom.
U prvom ciklusu 1x50 mg od 3- 7 dc: 4 izdvojena folikula, primljen pregnyl 5000Ij, no ostala je sumnja da su se pretvorile u ciste, doktor reče LUF, endometrijum 10 mm
U drugom ciklusu klomifen od 4- 8 dc (2 izdvojena folikula, ordiniran pregnyl), endometrijum trolinijski 7,7 mm. U oba ciklusa bez vidljive ovulatorne sluzi.
Inače u prirodnim ciklusima endometrijum ide do 12 mm i imam ovulatorne sluzi. A ovulacija se najčešće dešava na desnom jajniku (otprilike 6:2)

Da rezimiram nalaze FSH i E2:
Vrednosti FSH bila su sledeca:
15 mlU/ml; 10 mlU/ml; 7 mlU/ml, 13 mlU/ml .
A vrednosti E2:
80pg/ml; 63pg/ml; 31 pg/ml, 27,7 pg/ml
(redosled vrednosti fsh korespondiraju redosledu vrednosti E2)

Dimenzije i volumen jajnika 6 dc i to 1. ciklus nakon II spontanog (ciklus pre toga FSH je bio 15):
-Desni j.: 2,53 x 2,03 x 1,84 cm (volumen 4,95 ml)
-Levi j.: 3,33 x 2,9 x 1,99 cm (volumen 10,06 ml)

Volumen jajnika meren letos 4 dc: desni 7 ml, levi 7 ml

Zanima me Vaše mišljenje o mogućem uzroku spontanih (aneuploidije ili nešto drugo obzirom da su obe otišle u isto vreme) kao i o “blizini” menopauze. Dobila sam savet od reprodukt. endokrinologa i od lekara koji se bavi IVF-om da bi trebalo da krenem tim putem i to što pre. Šta Vi mislite? (već godinu dana ciljanim odnosima i praćenjem UZ ne ostajem u drugom stanju). Saznanje o značenju povišenog fsh me je uveo u paniku a plašim se da ne donesem ishitrenu odluku. U braku smo 4 godine, od toga 2 u pokušavanjima.

Majka ima 57 god. i još nije prošla godina dana od gubitka poslednje menstruacije, baka (s majčine strane) je otišla u menopauzu sa 49 god. Majčina sestričina nije imala dece (uzrok steriliteta nama nepoznat).
Otac boluje od Ca prostate. S majčine strane bilo je članova šire porodice koji su bolovali od Ca.
Histeroskopiju i LPSC jos nisam uradila.
Muž i ja smo oboje pušači (od 10-20 cigara dnevno, u periodu kad su se desile trudnoće pušila sam 5-10 cigara dnevno), ne konzumiramo alkohol, kafu povremeno.
Nisam nikad bila ozbiljnije bolesna niti zračena
Ako je od analiza urađeno nešto nepotrebno, za to sam kriva jedino ja jer je jedan deo urađen na vlastitu ruku.

Uh, izvinite ako sam preterala u detaljima :oops:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 48 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: