Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: biopsija grlića materice
PostPoslato: Čet Jul 12, 2007 1:33 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Nov 08, 2006 4:43 pm
Postovi: 86
Lokacija: Beograd
Dragi forumasi i dragi doktori sa foruma,
Imam 33 godine, redovne cikluse na 26-28 dana (jednom godisnje se "promene" tj. dobijem ranije ili kasnije i to je tako godinama unazad i uglavnom u vreme leta i mora). Moj momak i ja vec 6 meseci pokusavamo da napravimo bebu, ali jos nista.
On je radio spermogram koji je bio na donjoj granici i data mu je terapija vitaminima i da uradi kontrolni nalaz za 4 meseca. Takođe je prestao da puši čim je dobio taj nalaz jer smo ga smatrali lošim. Prestala sam i ja. Spermokultura je bila ok.
Ja sam se dugo patila sa eserihijom u urinu i mislim da sam je izlecila.
Takođe, imam već oko 2 godine na grliću materice polje AW epitela između 11h i 13h. Papanikolaou je bio II grupa. Uradila sam biopsiju (uputio me je doktor koji ima svoju privatnu ordinaciju kod svog saradnika u državnu ustanovu i nisam ništa platila - ovde hoću da pohvalim svog doktora jer je maksimalno strpljiv, pažljiv, ima vremena da odgovori na sva moja pitanja .......... :) ).
Dok još nisam uzela rezultat doktor koji je radio biopsiju me je zvao i rekao da je nalaz gotov i da je ok, da ne treba da brinem i da idem jednom godišnje na kontrole kao i inače i to je to.
A na rezultatu koji sam tek juče (mesec dana posle pregleda :oops: otišla da preuzmem) piše:

Makroskopski nalaz: Beličast isečak 3mm
Mikroskopski nalaz: Materijal je obložen pločastoslojevitim epitelom u kome se vide znaci parakeratoze umerenog stepena, koilocitoze kao i bazalne papilomatozne proliferacije bez znakova displazije. Subepitelno tkivo je infilrovan infiltratom povećane gustine (ako ima grešaka u kucanju, onda su njihove - ja sam doslovce prekucala nalaz)
Pato-histološka dijagnoza: Inverted condyloma. Cervicitis chronica.

Napominjem da sam ranije imala u cervikalnom brisu Klebsielu (2006 u proleće) koja je po antibiogramu izlečena (radjen CB u Frontu).
Mikoplazma, ureaplazma, trihomonas - nista nije pronađeno, vaginalni i cervikalni bris - VB u redu, CB enterokok - izlečen (rađeno u novembru prošle godine na klinici za mikrobiologiju KCS).
Početkom ove godine (u februaru) u VB i CB candida, takođe izlečene.
Za sada je sve u redu.

Ono za šta molim je tumačenje nalaza biopsije grlića kao i eventualni savet za sledeći korak ka željenoj trudnoći. Moj doktor je trenutno na odmoru pa mene zanima mišljenje sa foruma jer mi se Obgyn i PedjaDj dopadaju po svemu što sam čitala da su pisali.

Pozdrav svima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 12, 2007 10:23 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Aida
očigledno se nije radilo o tzv. AW (sirćetno belom) epitelu već kondilomatoznim promenama što je potvrđeno HP nalazom, u prevodu ništa strašno, sem što zahteva češću kolposkopsku kontrolu i PAP test.

Savetujem Vas da vodite ljubav (bar još šest meseci), a ne da "pravite bebu", jer smo valjda svi plod ljubavi a ne pravljenja beba!!! :-?

Ukoliko za godinu dana "redovnih" (bar 2-3xnedeljno) odnosa ne dođe do trudnoće krenite sa ispitivanjem.

Pozdrav i srećno Dr PeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 13, 2007 9:22 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Nov 08, 2006 4:43 pm
Postovi: 86
Lokacija: Beograd
:oops: da,da,da, to sam mislila. Mislim to, vođenje ljubavi, ne "pravljenje bebe". Mislim :oops: :lol: da, hvala za savet. Mi smo po tom pitanju aktivni i redovni :wink:
Hvala i za odgovor. Napisala sam polje AW epitela jer su mi dok nisam otišla da uradim biopsiju uvek pisali u nalazu kolposkopskog pregleda "polje AW epitela koje se nehomogeno boji Lugolovim rastvorom".
U svakom slučaju, bitno mi je da se to nije proširilo kad su već kondilomatozne promene, a ako sam dobro shvatila čitajući koješta oni su virusnog porekla i brzo se šire.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 13, 2007 7:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Aida,
Kondilome prouzrokuju HPV-humani papiloma virusi, ne mora da znači da će se kondilomi brzo širiti, sve je stvar imuniteta domaćina tj. vas.

Ja bih za prognozu stavio troznak, mogu da se povuku, stagniraju ili razmnože.

Idite redovno na zakazane kontrole i ne brinite.

Vođenje ljubavi doneće plodove emocija, srećno!!!
DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 66 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: