Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: I sta je na kraju uzrok?
PostPoslato: Sub Maj 05, 2007 8:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 7:37 pm
Postovi: 7
Moj problem je poceo sa obicnom prehladom i upaljenim limfnim zlezdama...Zatim je poceo suv kasalj uz dijagnozu-bronhitis.Od samog pocetka me je pratila temperatura oko 37,5.Nedelju dana kasnije zlezde su se znatno uvecale,izgubila sam apetit,pocela da povracam i stalno mi se spavalo.Dobila sam uput za infektivnu kliniku,gde su mi uradjene analize krvi i utvrdjeno je da su mi transaminaze mnogo uvecane,uradjen je ultrazvuk abdomena,gde sam imala uvecanu jetru i slezinu sa zadebljanjima na zuci...Leukocitarna formula je pokazivala virus,medjutim uradjen je test na CMV i PBD koji je bio negativan...Zbog jakih bolova u usima i gusi,dobila sam Kliacil,i bolovi su popustili.Infektolog je dao za dijagnozu infektivna mononukleoza,iako nije uspeo da je dokaze...Pitao me da li imam macku u kuci,rekla sam da imam,ali nije na to sumnjao...Na kontroli je uocio,tokom slusanja pluca,pukote,pa mi je dao Longacef 5x2g...Nakon toga stanje se jos vise pogorsalo.Temperatura je skocila na 38,5,pocela sam da povracam cesce,prestala sam skroz da jedem...
Infektolog je tek tad trazio snimak pluca,jer ja nisam vise mogla da disem,a puls je bio ubrzan i u toku lezanja u krevetu.Snimak je pokazao upalu sa desne strane i upucena sam kod pulmologa.
Primljena sam na Institut za plucne bolesti,na intenzivnu negu,zbog jake upale i smanjenog kiseonika u gasnim analizama.Tamo sam lezala 15 dana,primala kiseonik,infuzije i antibiotsku terapiju.Za tih 15 dana nije utvrdjeno zbog cega je doslo do upale.Radjene su virusoloske analize na 5 grupa virusa,svi su negativni.
Temperatura se smanjila,pluca su se ocistila( manje priraslice su ostale),osecam se mnogo bolje,mada se jos uvek brzo zamaram.
Posto sam pre par godina imala virus koksaki,privatno sam uradila analizu na taj virus i rezultat je bio pozitivan...
Pitam se,sta je to izazvalo:bronhitis,kao mononukleozu(jer nije dokazana),pneumoniju...sve ono sto me zadesilo sa 23 godine...Da li je to mogao koksaki da izazove,neki drugi virus,ili neka bakterija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 06, 2007 2:11 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Imam samo dve stvari da prokomentarisem: prva se tice koksaki virusa koji si vec imala - ispitivanje na koksaki virus potpuno je besmisleno raditi u privatnim laboratorijama jer ce rezultat (posebno ako si imala manifestnu koksaki infekciju) uvek biti pozitivan. Radi se o lazno pozitivnom nalazu koji nam prakticno ne govori nista sem da si nekad, negde imala kontakt sa koksaki virusom (i to je virus sa kojim smo svi svakodnevno u kontaktu i koji ima veliki broj tipova, samo je odredjeni tip B koksakija specifican za miokarditis i perikarditis koji su posledica infekcije koksakijem, ostali virusi ne izazivaju bitne tegobe). Dakle, samo TORLAK radi TIPIZACIJU koksaki virusa, i samo laboratorija na Torlaku moze ti pouzdano reci d ali si imala infekciju izazvanu opasnim B tipom koksakija. Tako da to sto si radila u privatnoj reziji slobodno zaboravii nemoj se opterecivati jer taj nalaz ne znaci ama bas nista. Sto se tvoje upale pluca tice, sva je verovatnoca da si imala virusnu upalu jos od samog pocetka: virusne upale pluca cesto prolaze nemanifestno jer se na samom pocetku pa sve do poodmakle faze ne cuje nalaz na plucima a temperatura ne mora da bude visoka. Dominantan nalaz je kasalj, opste lose stanje, eventualno povecani limfociti. Obicno se rtg pluca trazi malo ranije nego kod tebe, moja je pretpostavka da su ti uradili snimanje na pocetku da bi ustanovili virusnu upalu. Ovako nisu, a taj ko ti je dijagnostikovao mononukleozu sa negativnim EpstajnBar virusom na testiranju moze da ide da se ubije odma. Jedini dijagnosticki (pouzdan) znak mononukleoze je (jos uvek i uvek bilo) pozitivan rezultat iz krvi. Sve u svemu, nemoj se opterecivati mnogo, zapravo nista se dramaticno nije desilo niti imas razloga za strah. Opusti se, odmaraj se sto vise, uredno spavaj i hrani se, jedi sto vise voca i uzimaj sto vise tecnosti. To je sve.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 06, 2007 4:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 11:09 pm
Postovi: 312
I ja ti savetujem da test na koksaki uradis na Torlaku; grupa B koksaki virusa je ona koja je opasnija i koja moze napasti organe ili organske sisteme......uglavnom vecina ljudi od eventualnih komplikacija u organizmu izazvanih koksakijem pominju miokarditis, perikarditis, ali on se takodje moze odraziti i na ostale organe.
Ja sam se isto tako jako dugo lose osecala, imala sam mesecima povisenu temperaturu, tahikardije, zamor, pa mi je slucajno otkrivena virusna upala pluca, a na sve to sam imala i brojne tegobe sa crevnim sistemom, zlezde u vratu....itd...dosta slicnih tegoba kao i ti...pa sam tek posle godinu dana lutanja od lekara do lekara otkrila koksaki na Torlaku i vrednosti su bile izrazito visoke.

Savetovala bih te da zbog povisenih transaminaza i uvecane jetre odradis i test na hepatitis B i C.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 07, 2007 1:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 7:37 pm
Postovi: 7
Hvala vam na odgovorima!
Sve te analize su vec uradjene.Radili su mi analize na HIV,HEPATIT,ADENO VIRUSE i tralala...Ja sam htela da odem na Torlak da uradim analize,ali danas se to vise ne moze,jer ti treba prvo misljenje infektologa ili kardiologa za uput...Kardiolog na urgentnom mi je pre odlaska u bolnicu rekao da odem da proverim,ali sam ja bila tada u losem stanju,a i on to nigde nije napisao,tako da mi nista ne vredi...
Tada kad sam imala koksaki,imala sam manjih srcanih problema,doduse bilo pa proslo,ne ponovilo se...Ali ne mogu da shvatim da nikog ne zanima da otkriju sta mi je.
To mi je druga virusna upala pluca za manje od godinu dana...Ja razumem da posto radim u vrticu stalno sam izlozena,ali cemu...I verujem da svako voli da da zna sta mu je...Meni bar nije dovoljno to:"Imala si nesto sto lici na mononukleozu ali nije bila,a upala pluca nije nista,i ne znamo od cega je,verovatno od prehlade ili si nesto pokupila usput!"A toliku su frku napravili kad su me videli na sta licim,i poslali me na intenzivnu.
Da li neko moze da tvrdi sa sigurnoscu da koksaki ne izaziva nikakve respiratorne infekcije...Ja sam jos u srednjoj skoli ucila da koksaki moze da izazove bronhitis...A zar upala pluca ne moze da bude jedna od komplikacija bronhitisa?!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 07, 2007 2:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 11:09 pm
Postovi: 312
amily je napisao:
Da li neko moze da tvrdi sa sigurnoscu da koksaki ne izaziva nikakve respiratorne infekcije...Ja sam jos u srednjoj skoli ucila da koksaki moze da izazove bronhitis...A zar upala pluca ne moze da bude jedna od komplikacija bronhitisa?!


Nisam sigurna da li i jedan doktor moze nesto da tvrdi ili negira kad je koksaki u pitanju...oni se svi pre ili kasnije pocinju oslanjati iskljucivo na sopstveno iskustvo i svoju uzu specijalnost, a s druge strane sam virus daje niz (ne)povezanih tegoba koje specijaliste odvlace u razlicite smerove i otuda se sama dijagnoza i stvarno stanje tesko otkriva.
Mene su npr. zbog tih tahikardija i visemesecne temperature slali kod psihijatra sto mi je sigurno otezavalo stanje jer je najgore kad nekog doktora morate ubedjivati da vam nije dobro. I na kraju sam sama otkrila da imam koksaki, znaci niko me nije uputio na Torlak, a da ti ne pricam koliko sam strucnih clanaka i literature procitala pre nego sto sam odlucila da uradim tu analizu.
A kad sam se konacno pojavila sa rezultatima kod cenjenih doktora odjednom su svi bili pametni i ostroumni.

Kad je taj virus u pitanju nikad se ne zna koji ce organ napasti, ili nece. Skoro sam upoznala decka kome je pre par godina koksaki napao jetru i kako on kaze to je tad bio prvi slucaj u nasoj zemlji, a isto tako je njegovim lekarima trebalo godinu dana da otkriju sta mu je.Isto sam upoznata sa slucajevima gde je koksaki napao pankreas, stitnu zlezdu, pluca, zglobove, i naravno srce.
Ako je tebi bolje i ako mozes normalno da funkcionises onda ti savetujem da pustis to na neko vreme i da radis na pojacavanju imuniteta, a ako i dalje budes osecala zamor ili neke druge tegobe insistiraj da ti daju uput za Torlak.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot], larsfloris i 44 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: