Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Presolol
PostPoslato: Pon Okt 02, 2006 12:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Okt 02, 2006 11:56 am
Postovi: 1
Posto imam poviseni krvni pritisak, vec godinama, koji je narocito eskalirao krajem prosle i pocetkom ove godine. Vrednosti su bile 110/150 : 115/150… (U porodici je hipertenzija nasledna). Obratio sam se kardiologu pocetkom februara i prvo mi je prepisan diunorm (diuretik) a potom drugi lekar nakon obavljenih pretraga selektivni beta-blokator Presolol. Lekar je utvrdio i da imam ubrzan rad srca (oko 100-110 otkucaja u minuti). Poceo sam sa dozom 50 mg ujutru i 25 mg uvece. Posle tri meseca sam sam smanjio dozu na 25 mg ujutru jer mi je zaista bilo bolje i nije bilo potrebno da nastavljam sa vecom dozom. Sada bih zeleo da prekinem terapiju, osecam se bolje nemam tako visok pritisak i glavobolje. Uzgred farmaceut mi je rekao da beta-blokator deluje na potenciju?!
Da li mogu da prekinem uzimanje ovog leka koji koristim evo vec 8 meseci a od toga 5 meseci minimalnu dozu? Imam 31 godinu i ne bih zeleo da se naviknem na svakodnevno koriscenje lekova. I da li bi antagononisti kalcijuma (ako sam dobro napisao) bili dobra zamena?

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 02, 2006 12:38 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Sep 27, 2006 2:27 pm
Postovi: 78
Nisam lekar ali znam ponesto o beta blokatorima jer sam ih i ja pila i napravila sam gresku jer sam naglo prekinula da ih uzimam. Znaci probaj da prekines sa presololom ali postepeno smanjuj dozu dok ne dodjes do kraja sto znaci prvo izbaci vecernju dozu i tako neko vreme pij samo ujutru pa onda tu dozu jutarnju prepolovi i tako pij neko vreme i onda probaj bez ijedne doze pa ces videti kako se osecas, Meni je bilo dobro neko izvesno vreme ali posle toga i dan danas imam problema sa pulsom koji ide cak i do 125-130 otkucaja sto je za mene strasno jer sam ja ipak zensko i imam samo 27 godina. Tako da cu morati da pocnem sa ponovnom konzumacijom beta blokatora. Eto to ti je neki moj savet pa ti postupi kako mislis da je najbolje za tebe. Pozdrav :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 02, 2006 8:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 13, 2006 10:36 am
Postovi: 54
Oprez sa beta blokatorima, jer nagli prekid moze da izazove hipertenzivnu krizu(koja moze da ugrozi i zivot i nimalo nije bezazlena). I tacno je da dugotrajna upotreba moze da utice na potenciju. Zato je najbolje da porazgovaras sa lekarom koji ti je lek prepisao, verovatno kardiologom, samo on moze da ti ukaze kako da prekines terapiju postepeno (ako je to uopste indikovano). I beta blokatori i antagonisti kalcijuma imaju svoje prednosti i mane. Takodje ti savetujem da prilikom "odvikavanja" meris pritisak 3 puta dnevno: ujutro, u podne i uvece. Tako ces imati uvid u stanje pritiska i efekte koje neuzimanje leka pravi.
Veliki pozdrav i srecno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 12, 2006 5:27 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 5:37 pm
Postovi: 82
Promena ili prestanak terapije mora da potiče od Vašeg lekara, a na osnovu promene stanja koje je dijagnostikovano ili usled neželjenih ili pratećih efekata koji prate terapiju i pri tome je kompromituju.
Ne možete sami doneti odluku o tome da jednu grupu lekova zamenite drugom. Farmaceut je u pravu kada vam je rekao da beta blokatori utiču na potenciju ali, da li kod Vas utiču na potenciju ili imate neke druge neželjene ili prateće efekte?
Beta blokator je u Vašem slučaju korišćen zbog promena ritma (ubrzani rad srca) i uz to je delovao antihipertenzivno. Uglavnom se u modernoj terapiji više ne leče tahiartitmije, ali kardiolog je izvršio prepisivanje terapije na osnovu celokupne slike i Vašeg povišenog krvnog pritiska.
Postoje još neke grupe preparata koje se koriste u terapiji hipertenzije i oni imaju svoje mane i prednosti. Da bi se utvrdila promena terapije morate se ponovo obratiti lekaru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 06, 2007 4:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 06, 2007 4:52 pm
Postovi: 4
Uzimam Presolol vec 10 godina zbog tahikardije. To da utice na potenciju nema veze sa zivotom. Cista lazorija. (pitajte moju zenu). To je izmislio neki impotentni tip koji je krivicu svalio na beta blokatore.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 06, 2007 8:24 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Beta blokatori mogu uticati na pad potencije, ali i ne moraju: to jeste jedan od moigucih nezeljenih efekata, koji se ne mora manifestovati kod svih pacijenata.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 08, 2007 11:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 06, 2007 4:52 pm
Postovi: 4
Garfield-e
jel ti to iz licnog iskustva ili si negde kao procitao? Nemoj da plasis narod bre ovde. Jel znas ti sta znaci pad potencije kod muskaraca kojima je to bitno u zivotu. I kako kod nekih deluje a kod nekih ne. Kod svih deluje na ono sto treba a na ono sto ne treba , e to cu da vidim koga cu da cepnem a koga ne. Izvini ali mislilm da pricas neosnovano i napamet.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 09, 2007 8:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Pa sta da ti kazem - tako su me ucili na medicinskom fakultetu onih...cek da preracunam kolko...hm, 6 godina+1 staza+4 specijalizacije...? ah da, dakle onih 11 godina kolko tamo provedoh....da, javlja mi se, kanda su se citale neke zabavne knjige za tih malo jace od deceniji, a i ovu deceniju posle toga -po nekim tamo kongresima i simpozijumima...znas ono, Politikin zabavnik i Bazar i tako laka stampa......sto vec doktori citaju....tamo negde, u toj nekoj stampi, nekim sitnim slovima - a ja frik, pa citam i ono sto pise pod slikama i kad me ne teraju! - pisalo nesto u tom smislu o Beta blokatorima....Ali neka te to ne zavede - mislim, ja citam sve i svasta, cak i znakove na putu, kad vozim, ponekad cak i naglas...tako da - u pravu si ti, nisam ja merilo znanja ni pameti kad je delovanje lekova u pitanju.....Ti si svakako pametniji na tu temu. :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 11, 2007 10:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 06, 2007 4:52 pm
Postovi: 4
Dobro bre Doco, nemoj se vredjas odma.
Gutam Presolol vec 10-12 godina i za sada nemam bas nikakve probleme na temu - potencija. Nadam se da ce tako i da ostane. Mozda sam ja neki izuzetak. E vala i neka sam. To mi u opste ne smeta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 12, 2007 10:45 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Nisi izuzetak: lepo rekoh - kod nekih pacijenata se javljaju sporedni efekti lekova, kod nekih ne. Ni jedne ni druge to ne cini izuzetcima. Prosto, nema pravila kod kojih ce pacjenata da se pojavi neki od (ili veci broj) sporednih efekata: to je sasvim individualna stvar u najvecem broju slucajeva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 14, 2007 9:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 06, 2007 4:52 pm
Postovi: 4
Hvala Doco,
i bez ljutnje. Drago mi je na kraju krajeva da ja spadam u tu grupu koja nije na udaru te opake pojave koja se manifestuje padom potencije. Hvala i pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 94 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: