Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Smanjena vrednost PSA bez lecenja
PostPoslato: Pon Jun 03, 2013 6:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 03, 2013 6:21 pm
Postovi: 4
Molila bih nekog ko se razume da mi objasni sledece:
Kako je moguce da se vrednost PSA u slucaju karcinoma prostate smanji - najpre sa 21 na 8, a zatim sa 8 na 6 bez lecenja?
Mom ocu je ustanovljen rak prostate u pocetnoj fazi. Na to je ukazala vrednost PSA zbog cega je izvrsena biopsija. Vrednost PSA je pre nepunih godinu dana bila 21 i tada mu je receno da ce samo pratiti stanje, a biopsija je uradjena aprila i tada je vrednost PSA bila 8.
Najnoviji rezultat je uradjen pre par nedelja, jer smo zeleli jos jednom da proverimo, posto je isao na konzilijum sad u maju. Vrednost Je pala na 6. Naglasavam da nije lecen jos uvek, nikakvu terapiju nije primio. Dobio je zracenje i cekamo da krene sa tim.
Unapred hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Smanjena vrednost PSA bez lecenja
PostPoslato: Uto Jun 04, 2013 2:12 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
А да ли је можда променио начин исхране и живота?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Smanjena vrednost PSA bez lecenja
PostPoslato: Uto Jun 04, 2013 5:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 03, 2013 6:21 pm
Postovi: 4
Nije. Nacin ishrane je upravo poceo da menja, pre nedelju dana i to se samo odnosi na prestanak upotrebe crvenog mesa u ishrani, tako da to jos uvek ne moze biti uzrok.
Danas je jos jednom uradio PSA i sada je vrednost 3,4. Lekar mu je danas rekao da ni nema objasnjenje za smanjenje PSA, sem ako nije poceo da se leci alternativnom medicinom, sto on nije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Smanjena vrednost PSA bez lecenja
PostPoslato: Sre Jun 05, 2013 10:40 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
Можда је кришом нешто пио и неће да каже.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Smanjena vrednost PSA bez lecenja
PostPoslato: Čet Jun 06, 2013 10:36 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Jul 12, 2005 1:46 pm
Postovi: 2402
Nesto sam slusao i citao da PSA ne mora bas uvek da bude merilo da li je karcinom ili nesto drugo-mada kazete da jeste karcinom al mislim da tu PSA sad vise nema znacaja-moje misljenje je da se njemu mozda popravilo ukupno stanje pa i PSA smanjio a daj Boze i kancerogene celije da su se smanjile--mozda bi trebalo jos jednom testirati na kancer.
Takodje sam citao da ljudi sa karcinomom prostate mogu dugo da zive bez nekih vecih tegoba????


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Smanjena vrednost PSA bez lecenja
PostPoslato: Čet Jun 13, 2013 9:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 03, 2013 6:21 pm
Postovi: 4
Vaso, hvala na pojasnjenju. Da, moguce da se popravilo ukupno stanje organizma, ali zar je moguce da se celije raka smanje same od sebe? I na sta mislis kad kazes - tes na kancer? Na ponovnu biopsiju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Smanjena vrednost PSA bez lecenja
PostPoslato: Ned Jun 16, 2013 11:40 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Jul 12, 2005 1:46 pm
Postovi: 2402
da na ponovnu biopsiju--al iskreno ne forsirati sa tim pretragama---ako je bolje i bolje se oseca dobro je--mada ne treba zanemariti potpuno i kad se dobro oseca.
Mislim da je moguce da se smanji broj kancerogenih celija--mada necu da tvrdim.
NO -IPAK BIH U DOGLEDNO VREME URADIO OPET BIOPSIJU--
SVAKO DOBRO


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Smanjena vrednost PSA bez lecenja
PostPoslato: Uto Jun 25, 2013 7:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 07, 2013 12:36 am
Postovi: 7
Niste naveli rezultate biopsije i Glison skor, takođe u koliko uzoraka je nađen kancer (obično se radi biopsija sa 10 uzoraka, od kojih, na primer, 2 ili 3 imaju kancerozne ćelije, ostale ne). Kažete da je vaš otac imao vrednost PSA 21 pre godinu dana ali da mu je preporučeno samo praćenje. Ovo me iznenađuje, zato što je PSA od 21 dosta velika, i obično se daju antibiotici da se isključi infekcija, ali ako to ne utiče na snižavanje PSA vrednosti, preporučuje se biopsija. Verovatno je postojao neki razlog zbog kojeg je vaš otac poslat na biopsiju, iako sa izvesnim kašnjenjem.

Da li je vaš otac pio antibiotike ili uzimao lek kao što je Proskar protiv dobroćudnog uvećanja prostate? Moguće je da se paralelno desila i infekcija prostate ili uvećanje prostate čijim otklanjanjem bi se smanjila i PSA vrednost. Ono što je sigurno je da PSA vrednost u slučaju karcinoma prostate RASTE, POLAKO ALI SIGURNO. Nije toliko bitna apsolutna vrednost koliko brzina dupliranja PSA vrednosti. Na primer, vreme dupliranja PSA vrednosti od 3 meseca ukazuje na dosta agresivan rak, dok vreme dupliranja PSA vrednosti od 9 meseci ukazuje na vrlo sporu bolest. U svakom slučaju je pozitivno to da se vašem ocu vrednost PSA snižava iako za to ne postoji vidljiv razlog. Kao što sam rekla, jedini uzork za takvo drastično smanjenje (a bez lekova) može biti da je postojala paralelna infekcija, koja se sad smirila. Da li je vašem ocu data mogućnost operacije ili samo zračenja?

Moj otac već dve godine ima rak prostate, tako da sam veoma upoznata sa temom, i rado ću vam pomoći, ali morate napisati malo više informacija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Smanjena vrednost PSA bez lecenja
PostPoslato: Uto Avg 06, 2013 12:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 03, 2013 6:21 pm
Postovi: 4
Tanja, puno hvala na objasnjenju.
Ne znamo da li je postojala infekcija, nije mu to tada receno, verovatno da jeste cim je tolika vrednost psa bila i cudi me da niko nije od lekara imao odgovor na to pitanje.
Nije tada dobio nikakve lekove za infekciju, on pije samo svoju regularnu terapiju za pritisak i to je to.
Sto se tice operacije - ne...predlozeno mu je pracenje ili zracna terapija.
Uglavnom, danas mu je bio prvi dan zracne terapije, a imace 40 tretmana.
Ono sto me zanima je ishrana i aktivnosti - ponasanje tokom tog perioda...
I jos nesto,a vrlo vazno - da li pacijent treba da jede pre same terapije, da bi creva bila puna ili creva moraju biti prazna zbog eventualnih ostecenja?
Ovo mi je vrlo vazno, a nismo bas sigurni, jer su med. sestre prilicno nezainteresovane a od nekih pacijenata je cuo da treba da jede pre toga...
Hvala ti na odgovoru. Nadam se da je tvom ocu bolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Smanjena vrednost PSA bez lecenja
PostPoslato: Pet Avg 09, 2013 4:22 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 09, 2013 4:13 am
Postovi: 3
Najnoviji rezultat je uradjen pre par nedelja, jer smo zeleli jos jednom da proverimo, posto je isao na konzilijum sad ough maju. Vrednost Je pala na Half a dozen. Naglasavam nrrr nije lecen jos uvek, nikakvu terapiju nije primio. Dobio je zracenje we cekamo idet krene sa bernard.
RS 2007 Gold


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Smanjena vrednost PSA bez lecenja
PostPoslato: Sre Avg 14, 2013 8:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 07, 2013 12:36 am
Postovi: 7
Ćao atomic, važno je da pre zračenja prostate creva budu prazna (ovako se odmiču od prostate pa je manje oštećenje) a bešika puna (naduva se kao balon i odmakne od prostate). Želim sve najbolje vašem ocu. Operacija se ne radi u slučaju da je opšte zdravstveno stanje loše, pacijent je stariji (iznad 70-75god zavisi od doktora), pacijent odbija operaciju ili ako se sumnja da je tumor izašao van prostate. Zračenjem može da se obuhvati "veće polje" oko prostate. U zavisnosti od mogućnosti da je rak i u limfnim čvorovima, nekad se polje zračenja proširi i na limfne čvorove oko prostate.

Na žalost kod mog oca već postoje koštane metastaze, ali već 2,5 godine se odlično drži. Nisam imala iskustva sa zračenjem, ali ono što drugi pacijenti sa rakom prostate pišu da imaju generalnu slabost tokom zračenja, učestalu stolicu (ovo se javlja tek kasnije, nekad čak i par meseci nakon završetka pa čak i jedne godine nakon zračenja!), i učestalo mokrenje. Koliko može, treba da ostane aktivan, to je naravno uvek dobro.

Pozdrav i svako dobro vašem ocu i vama!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Smanjena vrednost PSA bez lecenja
PostPoslato: Sre Apr 16, 2014 7:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 16, 2014 6:25 pm
Postovi: 2
Evo da i ja nesto dodam u vezi operacije i zracenja karcinoma prostate.
Pre deset godina sam imao operaciju prostate. Bila je zahvacena 30% karcinomom pa su mi je totalno komplet odstranili. Ili da se bolje izrazim, izvadili su mi celu prostatu.
Od tada je proslo 10 godina i sve je bilo u redu do pre par meseci kada su mi preko krvi ustanovili da je PSA 0,35. Na osnovu toga poslat sam na snimanje i tacno su mi ustanovili gde se nalazi karcinom i njegovu velicinu od 8 mm. Dobio sam 42 zracenja. Svaki dan sem nedeljom. Sto se tice creva jedino je bitno da je besika puna tako da sam ja 1 sat pre zracenja pio po 1.5 do 2 l vode a za debelo crevo u zavisnosti od pozicije karcinoma koriste balon koji sprecava gorenje debelog creva. Kod mene nije bilo potrebno. Zracenje sam podneo veoma dobro. Bez ikakvih posledica, mucnina, mokrenja, proliva ili bilo sta drugo pa sam se cesto pitao da li me u opste zrace (salim se). Jedina promena je bila malo crvenilo po kozi gde se radilo zracenje kao da me malo uhvatila suncanica ali i to je proslo kad su mi dali da mazem kremu i mleko.
Prosao sam zracenje i sad posle dve nedelje na moj zahtev uradjena mi je kontrola krvi i PSA (mada se to ne radi prva dva tri meseca dok se tkivo ne regenerise) i vrednost PSA odmah nakon zracenja je 0,06 cime su strucnjaci jako zadovoljni jer kazu da ce se to jos stabilizirati i regeneracijom tkiva smanjiti na 0.
Eto prosao sam operaciju a prosao sam i zracenje i jako sam zadovoljan stanjem.
Osecam se normalno i zdravo i da mi sve to nije radjeno ne bi ni razmisljao ni znao da sam imao karcinom jer i prvi put pre 10 godina su mi na osnovu PSA ustanovili karcinom a ja licno ni tada ni sada nisam imao nikakvih tegoba niti saznanja da nesto nije u redu i da imam karcinom.
Pre zracenja sam posetio dosta foruma kako nasih tako i straih i saznao mnogo toga o alternativnoj medicini.
Vreme bilo kratko jer sam imao vec zakazan pocetak zracenja ali ipak sam za tih dve nedelje pre zracenja probao tu alternativnu medicinu i to sledecu:
- Djumbir i med
- Soda bikarbona
- Aronija
- Gorke semenke od kajsija
- Brojsov sok
Posle desetak dana koriscenja svega ovoga trazio sam da mi se uradi analiza krvi tacno jedan dan pre zracenja i za cudo za 10 dana vrednost PSA se smanjila sa 0,35 na 0,30.
Vremena za dalju primenu alternativne medicine vise nije bilo. Poceo sam sa zracenjem i prestao da koristim te prirodne lekove.
Ubedjen sam da bi daljom primenom ovih lekova doslo do drasticnog smanjenja PSA i do ozdravljenja.
Verujem i doktorima a verujem i prirodnim lekovima ali najvise verujem sebi i to je mozda i najjaci lek koji mi je pomogao.
Svima koji imaju ove probleme zelim brzo ozdravljenje.
Srecno


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 84 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: