Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Pomoc oko kamena u bubregu
PostPoslato: Pon Okt 08, 2007 2:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 07, 2007 2:31 pm
Postovi: 3
Lokacija: Sabac
Pozdrav
Imam kamen u levom bubregu velicine 5mm. Da li spada u grupu vecih ili manjih. Ako moze neka pomoc za izbacivanje kamena, recept, ili ga je bolje razbiti laserski-ako neko zna gde se vrsi i koliko kosta...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 11, 2007 3:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 30, 2006 2:49 am
Postovi: 9
Moj kamen je otprilike kao i tvoj 5-6 mm.
I nalazi se na početku mokraćnog kanala (blizu je bubrega).
Urolozi u početku nisu bili sigurni da li ga razbijati ili ne (jer je veličinom na granici), ali kako se već dosta dugo ne miče, idem na razbijanje ESWL metodom.
Ta se metoda koristi ako je kamen u bubregu ili ako je visoko u mokraćnom kanalu. Ako je nisko koriste se neke druge metode.

_________________
---------------
Gordan


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 3:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 07, 2007 2:31 pm
Postovi: 3
Lokacija: Sabac
Pozdrav
Mozes li mi reci kakva je to metoda ESWL, laserska ili nesto drugo.Gde ima, koliko kosta...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 4:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 30, 2006 2:49 am
Postovi: 9
Ta se metoda koristi negdje od 1983 godine.
Ležiš na vodenom jastuku ili u kadi s vodom, a doktor prati tvoj kamen i gađa ga jakim koncentriranim valovima zvuka (ili elektromegnetskim valovima).
Koristi se za slučajeve kad je kamen ili u bubregu ili na početku mokraćovoda i ako nije jako velik.

Ja idem preko socijalnog na to razbijanje ...
Kad to obavim za 10-ak dana moći ću napisati više o tome ...
Kažu da dosta boli ...

_________________
---------------
Gordan


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 10:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 07, 2007 2:31 pm
Postovi: 3
Lokacija: Sabac
Pozdrav
Srecno sa otklanjanjem, pitanje jedno: jesi li probao neku od metoda, mislim vezano za neke cajeve ili mozda neke recepte


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 11:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 30, 2006 2:49 am
Postovi: 9
Hvala, i ja se nadam da ce sve proci sa sto manje problema i bolova.
Nisam nista probao. Vec formirani kamen se jedino moze mehanicki usitniti ili izvaditi. Ne moze se rastopiti.
Cajevi i sl. sprecavaju infekcije, mogu biti dobri za prevenciju i sl. Trebas piti puno tekucine, pa tvoj kamen mozda izadje van (to boli). I pazis sta jedes, da smanjis rast kamena.
Moj nece van pa mora ESWL-om.

_________________
---------------
Gordan


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 23, 2007 3:00 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Kalklus do 5-6mm najcesce nije za "razbijanje", ukoliko se ne zaglavi u vratu bubrezne casice, kada stvara ceste tupe bolove ili kada se zaglavi na nekom od fizioloskih suzenja uretera i tada nastaju kolike.
Tada se mora intervenisati.
Prvo se pokusa konzervativnim metodama lecenja a ukoliko pacijent ne eliminise kamen u roku od nekoliko dana, pribegava se razbijanju kamena.
Lasersko se ne upotrebljava, sem direktno kroz mokracni kanal /ureterorenoskopska laser litotripsija/.
Ultrazvucno se nekada radilo u tzv Dornijeovim kadama ali je napusteno, inace bilo je izraziyo bolno i sprovodilo se u opstoj anesteziji.
Sada se kamenje razbija elektromagnetnim talasima tzv ESWL /extracorporeal shock wave lithotripsy/ i uz eventualnu peroralnu analgopremedikaciju, nije bolno! i vrlo je bezopasno sa izuzetno retkim komplikacijama.
Operativno uklanjanje kamena je poslednja instanca, kada nista od navedenog nije u stanju da resi Vas problem.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 23, 2007 5:19 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Moj muz je imao kame u bubregu nekoliko puta, jedan je bio i 14mm i zaglavio se i na kraju poceoap uretru i time doveo do trovanja krvi mokracom, svasta je bilo, sepsa, sok soba, da ne pricam.

Prvi put smo bili u Francuskoj. Radjeno je ultrazvucno razbijanje kamena. Radi se u totalnoj je uzasno boli (kao najgori napad, npr) i posle toga se piski u neku teglu koja ima sito na grlicu, da se uhvati sedimentacija i parcici kamena.

Drugi put je bilo ovde, u Americi. Radili su mu razbijanje kamena laserom, jer se opet bio zaglavio. Znaci, ubace kamericu kroz mokracni kanal i laserom iseckaju kamen koji se onda opet ispiski.

Posle operacije nekoliko meseci, muz je svakodnevno pio uvin caj i hladan caj od persuna. Sada pije tablete Rowatinex, nemacke su poreklom ali mi ih kupujemo preko interneta iz Nemacke, ovde ih nema. Pio ih je jedno vreme u Beogradu, tamo ih sigurno ima. Homeopatske su, napravljene od neke smole koja odrzava zdravlje urinarnog trakta, mogu i zdravi da ih piju, a ja sam ih pila kad sam imala infekciju besike i izbegla antibiotike! Jaku su zdrave i nema nuspojava a sprecavaju sedimentaciju kalcijuma u bubrezima od koje nastaje kamen.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 23, 2007 8:33 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
I jos nesto, kad sam malopre pomenula ESWL metodu muzu, samo sto mu nisu oci ispale od iznenadjenja. Objasnio mi je to ovako:

- u tom razbijanju se muci ceo taj deo tela, znaci nije fokusiran udarac na bubreg.
- ultrazvukom se "muci" samo bubreg koga talasi bukvalno tresu da u njemu smrve kamen da bi se ispiskio
- laserom je najbolje, jer se tretira samo sam kamen, a tkivo bubrega je mnogo manje namuceno.

Ja se secam da je moj muz najkrace krvario bas posle laserske operacije kamena, a posle ultrazvuka je imao krv u mokraci nedeljama... moze da plati socijalno do sutra - nemoj da zaboravis da su kod nas do skora kamenje vadili klasicno hiruski :o :o

Raspitaj se da li negde mozes da dobijes laser jer kamen je hronicno stanje i treba da sacuvas bubreg posto ovo nece biti poslednji put da moras na razbijanje.

Srecno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 5:09 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Vec sam objasnio da je razbijanje kalkulusa ultrazvucnim talasima napustena metoda, iz mnogih razloga, da sada ne sirim temu...
Lasersko razbijanje sam takodje objasnio, radi se u opstoj, kratkotrajnoj ili lumbalnoj anesteziji. Ureterorenoskopom, koji sadrzi opticko vlakno, udje se kroz uretru i besiku u mokracni kanal, dodje do kamena koji se nalazi u kanalu a potom kroz lasersko vlakno laserskim snopom kamen lagano "kruni" do potpune dezintegracije i eliminacije iz uretera. Ni ova metoda nije u svim slucajevima uspesna, jer se desava da kalkulus ne pukne, vec da se pod laserskim talasima vrati nazad u bubreg. U takvim slucajevima se plasira u mokracni kanal tanka perforirana sonda tzv "Double-J sonda", kako se bubreg ne bi "blokirao" ponovo istim kamenom i pacijentu se radi ESWL.
Laser litotripsija je izvanredna metoda za razbijanje kamena u mokracnom kanalu ali ne moze se uvek primeniti /suzenje kanala, visok polozaj, nepravilnost kanala.../. Ovom metodom moze se takodje razbijati kamen u donjem polu bubrega.
Za razbijanje kamena u samom bubregu koristi se ESWL /elektromagnetna/ i nije potrebna anestezija, dovoljna je blaga peroralna analgezija, nekada ni to. Radi se kod dece od 3 godine bez anestezije, bez ikakvih problema.
A sto se Rowatinex-a tice, dobar je za potpomaganje eliminacije fragmenata kalkulusa ili "peska", ima blago diuretsko i blago spazmoliticko dejstvo ali svakako nije za kontinuiranu upotrebu.
Ima ga u Srbiji i jeftin je ali nije resenje problema.
Resenje je u pronalazenju uzroka stvaranja kalkuloze /detaljnim metabolickim ispitivanjem/ i prevenciji ponovnog stvaranja.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 5:15 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
P.S.
Nikako ne zamenjujte antibiotsku terapiju homeopaticima, pa ni Rowatinex-om!
Ukoliko je antibiotska terapija indikovana od strane nadleznog lekara, treba je neodlozno i primeniti.
Ne treba se igrati lekara, jer se kasnije stanje moze iskomplikovati.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 11:51 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Ne, nisam zamenjivala antibiotsku terpaiju, nego sam koristila Rowatinex da potpomognem ojacanje unirarnog trakta posle cestih infekcija. Pomogao mi je to da saniram.

Ja i dalje ne razumem - zasto Rowatinex nije dobar kontinuirano?

Kod mog muza je nadjena povisena funkcija paratiroidnih zlezdi kao razlog stvaranja kamena. Sad (4. god posle drugog kamena) je na MRI opet vidjen kamen u istom, desnom bubregu od 2mm :cry:

Receno mu je da je jedino resenje vadjenje jedne od paratiroidnih zlezdi ali jos cekamo za to.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 12:28 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Majmunche je napisao:
Ne, nisam zamenjivala antibiotsku terpaiju, nego sam koristila Rowatinex da potpomognem ojacanje unirarnog trakta posle cestih infekcija. Pomogao mi je to da saniram.

Ja i dalje ne razumem - zasto Rowatinex nije dobar kontinuirano?

Kod mog muza je nadjena povisena funkcija paratiroidnih zlezdi kao razlog stvaranja kamena. Sad (4. god posle drugog kamena) je na MRI opet vidjen kamen u istom, desnom bubregu od 2mm :cry:

Receno mu je da je jedino resenje vadjenje jedne od paratiroidnih zlezdi ali jos cekamo za to.


Da vam pojasnim,
Rowatinex ne ojacava urinarni trakt. Najbanalnije receno, to vam je kao da pijete malo maslinovog ulja sa malo Lasix-a i malo Spasmex-a. Ne postoji preparat koji je dobar kontinuirano, bar do sada nije izmisljen, zato se i pravi pauza...pa procitajte malo i upustvo!
Sto se paratireoida tice, ne znam tacnu sliku /ultrazvucno, scintigrafski, da li je na terapiji/...kolika mu le ALP, Ca, Ca++, P, PTH...osteodenzitometrija...mozda nije nuzna operacija? U svakom slucaju, dok to ne resi, stvarace mu se kamen iznova i iznova...

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 7:08 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Ne znam sve ove nalaze, skoro smo promenili endokrinologa, jer je lekar opste prakse utvrdio (nevezanda muz ima i hipotireoditis). Za smanjenu funkciju tiroide pije syntrex 0.75mg dnevno i krajem januara ide na kontrolu opet. Zbog toga mu je godinama bio povisen holesterol. Radio je ultrazvuk tiroide i nema noduse samo je tiroida malo uvecana.

Za paratiroideu ne znam mnogo tek su mu to skoro dijagnostikovali ali su nam rekli da nema drugog nego da izvade jednu jer se HIPER funkcija ne leci nicim. Medjutim, kolicina kalcijuma u krvi mu nije povisena??

A istorija stvaranja kamena (uvek u desnom bubregu) je sledeca:
20god - jedan od 6mm, radjena ultrazvucna litotripsija; posle nalaz cist
28god - jedan od 7mm, jedan od 14mm, radjeno laserom

Sada ovaj od 2mm koga su videli na MRI. Sad je dao 24h urin na analizu pa cemo da vidimo.

Mozete li da mi pojasnite ove analize koje ste naveli? (ALP, Ca, Ca++, P, PTH...osteodenzitometrija...) Da li se to odnosi na para ili i na obicnu tiroidu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 7:26 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Otisla sam na sajt Rowatinexa, i cak i u tom uputstvu (kao i onom koje je doslo sa pakovanjem) nisam nasla nista o tome da ga ne treba kontinuirano piti. Takodje, nasla sam potvrdu o tome da se koristi za ojacanje urinarnog trakta i prevenciu infekcija a ne samo za kamen.

Za one koji znaju Engleski:

Kako pomaze u slucaju infekcije:
"Antiphlogistic action: possessing anti-inflammatory, anti-irritant effect on mucous membranes of urinary passages."

Indikacije:
Indications:

For prophylaxis & treatment of:

1. Urolithiasis.

2. Nephrolithiasis.

3. Renal colic.

4. Dysuria-oliguria.

5. Urinary tract infection.

6. Pre-operative & post-operative treatment of urological diseases.

7. To improve renal functions.

Nema nikakve poznate kontraindikacije.

Na kom uputstvu pise drugacije?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 35 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: