Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 9:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Majmunche je napisao:
Ne znam sve ove nalaze, skoro smo promenili endokrinologa, jer je lekar opste prakse utvrdio (nevezanda muz ima i hipotireoditis). Za smanjenu funkciju tiroide pije syntrex 0.75mg dnevno i krajem januara ide na kontrolu opet. Zbog toga mu je godinama bio povisen holesterol. Radio je ultrazvuk tiroide i nema noduse samo je tiroida malo uvecana.

Za paratiroideu ne znam mnogo tek su mu to skoro dijagnostikovali ali su nam rekli da nema drugog nego da izvade jednu jer se HIPER funkcija ne leci nicim. Medjutim, kolicina kalcijuma u krvi mu nije povisena??

A istorija stvaranja kamena (uvek u desnom bubregu) je sledeca:
20god - jedan od 6mm, radjena ultrazvucna litotripsija; posle nalaz cist
28god - jedan od 7mm, jedan od 14mm, radjeno laserom

Sada ovaj od 2mm koga su videli na MRI. Sad je dao 24h urin na analizu pa cemo da vidimo.

Mozete li da mi pojasnite ove analize koje ste naveli? (ALP, Ca, Ca++, P, PTH...osteodenzitometrija...) Da li se to odnosi na para ili i na obicnu tiroidu?


alkalna fosfataza/odraz stepena resorpcije kostanog matriksa/, kalcijum u serumu, jonizovani kalcijum, fosfor, paratireoidni hormon u serumu-metodom odrdjivanja na nuklearnoj medicini i osteodenzitometrija-snimanje gustine kostane mase.
Inace, paratireoidnih zl. ima 4 i eventualno po neka ektopicna/na neocekivanim lokalizacijama/, zato se i radi scintigrafija parat. zl., kako bi se jasno uocile i lokalizovale i tamo gde su i obicno a i tamo gde ih inace ne ocekujemo.
Bez nivoa parathormona se ne postavlja indikacija za uklanjanje parat. zlezde!
Kamen od 2mm se ne uklanja, vec se spontano eliminise konzervativnom terapijom. Naravno prethodno se uradi IVU, kako bi se stekao uvid u mogucnost spontane eliminacije, jer se moze desiti da iako je kalkulus svega 2mm, da do eliminacije ne moze doci jer postoji ili vrat casice u kojij se kamen nalazi uzi od 2mm ili neko suzenje mokracnog kanala koje eliminaciju ne dozvoljava.
Pozdrav!

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 9:31 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Majmunche je napisao:
Otisla sam na sajt Rowatinexa, i cak i u tom uputstvu (kao i onom koje je doslo sa pakovanjem) nisam nasla nista o tome da ga ne treba kontinuirano piti. Takodje, nasla sam potvrdu o tome da se koristi za ojacanje urinarnog trakta i prevenciu infekcija a ne samo za kamen.

Za one koji znaju Engleski:

Kako pomaze u slucaju infekcije:
"Antiphlogistic action: possessing anti-inflammatory, anti-irritant effect on mucous membranes of urinary passages."

Indikacije:
Indications:

For prophylaxis & treatment of:

1. Urolithiasis.

2. Nephrolithiasis.

3. Renal colic.

4. Dysuria-oliguria.

5. Urinary tract infection.

6. Pre-operative & post-operative treatment of urological diseases.

7. To improve renal functions.

Nema nikakve poznate kontraindikacije.

Na kom uputstvu pise drugacije?


Pa nece vam bas proizvodjac napisati sve o leku, bar ne tako otvoreno, to se ipak zove antireklama a farmaceutska industrija je ipak industrija! Pa tako i na zvanicnom sajtu Rowatinexa stoji sledece:

1.Contraindications: None known.

2.Special Warnings and Special Precautions: ROWATINEX is not suitable for use in patients with severe colic, anuria or severe infection of the urinary tract. Keep out of the reach and sight of children.

3.Drug Interactions: Caution should be used in patients receiving oral anti- coagulants or other drugs metabolised by the liver where dose is critical.

4.Pregnancy and Lactation: Although no teratogenic effects have been reported, ROWATINEX should not be given in the first trimester of pregnancy. Although no evidence is available, ROWATINEX should not be given to lactating females.

5.Effects on Ability to Drive and Use Machines: None.

6.Undesirable Effects: An insignificant number of patients reported slight and transient gastric disturbance. Vomiting has been rarely reported. In two cases there was drug intolerance [cause unknown] - side effects were uncommon and minor.

7.Overdose: If medication has been recently ingested, the stomach should be emptied by gastric lavage. Observation should be carried out with symptomatic treatment if necessary. Monitoring of cardiac, respiratory, renal and hepatic functions are advised.
8.Toxicology experiments in animals suggest that massive doses of essential oils may result in CNS depression leading to stupor and respiratory failure or stimulation leading to excitement and convulsions.
9.Gastric irritation may occur leading to nausea, vomiting and diarrhoea.



Da li su vam mozda malo kontradiktorne ove stavke?
Ja vam ne odgovaram na vasa pitanja iz razloga licne promocije, vec da bih vam pomogao. Ne nalazi se bas svaka informacija na internetu, zato i postoje zdravstvene sluzbe i brojne uze specijalnosti! Tako ni u knjigama za studiranje, specijalizacije i subspecijalizacije, pa i u onim za jos uze specijalnosti u okviru najuzih subspecijalizacija, ne stoji bas sve! nesto malo toga bazira se i na iskustvu i vremenom stecenom znanju.
No, kako god...ako zelite da uzimate bilo koji preparat neograniceno dugo, bez tzv "terapijskih prozora", niko vam to ne moze zabraniti.
Pozdrav i srecno!

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 9:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
I jos nesto,
Rowatinex sa svojim maslinovim uljem i ostalim sastojcima ima antiiritantno dejstvo i pomaze laksu eliminaciju uz smanjenje afekta fragmenata ili citavog kalkulusa na vulnerabilnu sluznicu uretera i uretre a to ne znaci da sprecava ili prevenira infekcije urotrakta, niti da kako vi kazete "jaca urotrakt".
Jednostavno receno, deluje blago diuretski, blago spazmoliticki i "podmazuje ureter" radi lakse pasaze stranog sadrzaja u njemu.
Mislim da je bili sasvim dovoljno i opsirno, kako strucnom, tako "laickom" terminologijom.
Sto se mene tice, ova tema je zavrsena.
Puno pozdrava!

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 9:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Pa mislim da na uputstvu mora da stoji ako lek ne sme da se uzima duze od odredjenog perioda. To stoji na gomili drugih lekova, zasto ne bi na ovom. Nije moguce da svi drugi lekovi se ne plase od toga da im opadne prodavanost zbog tog limita a samo da Rowatinex ne stavlja to u informaciju pacijentima... :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 11:03 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Gomila je slabo definisana kolicina...nego navedite bar 10 lekova koji se rutinski propisuju a u kojima to pise...eto ne mora vise.

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 27, 2007 2:38 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Ambien - lek za spavanje
Kreme sa kortizolom za olaksavanje simptoma psorijaze
Razni diuretici
Razni laksativi
Lekovi za skidanje temperature
Sirupi za kasalj

To ovako, po secanju. Na svakom pise da ne sme da se koristi u kontinuitetu vise od X dana (da ne kopam sada po fijoci sa lekovima).

Ni jedan urolog, ni jedan sajt, ni jedno uputstvo za upotrebu do sada nije navelo da postoji ovakvo ogranicenje za Rowatinex.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 27, 2007 2:38 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Pardon - kreme sa kortizonima :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 06, 2008 1:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 06, 2008 1:12 pm
Postovi: 2
Lokacija: lazerevac
ja idem na razbijanje kamena laserski ESVL i zanima me da li je to bolno.Imam kamen velicine 16mm.Imam zakazano u sredu u jedan sat i zanima me kolko je to bolno?

_________________
zelim da cujem svacije misljenje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 06, 2008 5:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Vrlo podnošljivo.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pomoc oko kamena u bubregu
PostPoslato: Pet Avg 26, 2011 10:51 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 02, 2011 12:35 pm
Postovi: 4
Draganvma je po mom skromnom misljenju doktor,spec urolog i vezano za opcije i resenja oko kamena/peska u urotraktu ovo su jedna od najboljih i najpreciznijih upustava koje sam procitao.Pohvala !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pomoc oko kamena u bubregu
PostPoslato: Pet Avg 26, 2011 2:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Internista, nefrolog, uže-Načelnik centra za ESWL i metaboličko ispitivanje kalkuloze urotrakta

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pomoc oko kamena u bubregu
PostPoslato: Pon Sep 19, 2011 10:50 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 19, 2011 9:53 am
Postovi: 2
Pozdrav svima, i ja imam problem sa kamenom koji je krenuo iz bubrega! :( Visednevne neizdrzive muke, bolovi koji ne reaguju na terapiju, plasiranje Double J stent-a, makrohematurija... prvo se kamen nije video... a onda na kontroli posle 7 dana na UZ je bio u pocetnom delu mokracnog kanala velicine 11m... nakon toga sam radila i IVU gde je i potvrdjeno da je kamen u visini donjeg pola bubrega ali velicine 5mm! Savetovano mi je razbijanje kamena! Tako da mi je sada zakazana ureterorenoskopska litotripsija! znam da se radi u kratkotrajnoj opstoj anesteziji...endoskopom se kroz mokracne kanale dolazi do kamena i tu se razbija! Ali me interesuje...da li razbijanje u mom slucaju moralo bas ovom metodom da se radi, a ne npr ESWL -om? Postoperativni tok!? Koliko dugo de ostaje u bolnici i da li se nakon razbijanja kamena ti sitni delovi odmah vade ili se posle ceka da se oni spontano izbace mokrenjem?? Molila bih da mi neko od lekara da svoje misljenje! I naravno interesuju me iskustva onih kojima je ovo vec radjeno ! Hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pomoc oko kamena u bubregu
PostPoslato: Pon Sep 19, 2011 8:17 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 15, 2009 7:10 pm
Postovi: 2290
to jeste adekvatna metoda u vasem slucaju...bitno je samo uspesno usitniti kamen, pa cete te delove izmokriti...malo cete odlezati nakon intervencije i istog dana bi trebalo da idete kuci...postoperativni tok ne bi trebalo da bude problematican, moze biti nadrazajnih bolova pri izbacivanju delova kamena, ali se to resava analgeticima ako bude potrebno...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pomoc oko kamena u bubregu
PostPoslato: Uto Sep 20, 2011 1:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 19, 2011 9:53 am
Postovi: 2
Hvala puno na odgovoru... :) mada mene i dalje interesuje zasto u mom slucaju nije moglo da se radi totalno neinvazivnom ESWL metodom? Ili da se eventualno pokusa sa lekovima koji bi smanjili obim kamena pa bi se tako lakse izmokrio? Iskreno...i plasim se malo opste anestezije :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pomoc oko kamena u bubregu
PostPoslato: Čet Sep 22, 2011 7:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
insegura je napisao:
Pozdrav svima, i ja imam problem sa kamenom koji je krenuo iz bubrega! :( Visednevne neizdrzive muke, bolovi koji ne reaguju na terapiju, plasiranje Double J stent-a, makrohematurija... prvo se kamen nije video... a onda na kontroli posle 7 dana na UZ je bio u pocetnom delu mokracnog kanala velicine 11m... nakon toga sam radila i IVU gde je i potvrdjeno da je kamen u visini donjeg pola bubrega ali velicine 5mm! Savetovano mi je razbijanje kamena! Tako da mi je sada zakazana ureterorenoskopska litotripsija! znam da se radi u kratkotrajnoj opstoj anesteziji...endoskopom se kroz mokracne kanale dolazi do kamena i tu se razbija! Ali me interesuje...da li razbijanje u mom slucaju moralo bas ovom metodom da se radi, a ne npr ESWL -om? Postoperativni tok!? Koliko dugo de ostaje u bolnici i da li se nakon razbijanja kamena ti sitni delovi odmah vade ili se posle ceka da se oni spontano izbace mokrenjem?? Molila bih da mi neko od lekara da svoje misljenje! I naravno interesuju me iskustva onih kojima je ovo vec radjeno ! Hvala unapred!


1. Malo je nejasan opis? Kako mislite da se radi URS litotripsija ako je JJ stent u ureteru? I gde se sada nalazi kamen? U donjem polu bubrega ili ureteru?
2. Ako se na RTG snimku ne vidi kamen a nalazi se u kanalu, ESWL nije metoda izbora. Ako se vidi, onda je to druga priča ali bez uvida u snimke je izlišno govoriti.
3. Neretko se desi da se kamen u kanalu (ako je blizu bubrega) ne razbije, već se reponira u bubreg, stavi se stent i radi se ESWL. Pacijent mora i na to da bude spreman.
4. Postoperativni tok nije dug ako intervencija prođe bez komplikacija.
5. Šta može, to se izvadi, šta ne - spontano se izmokri.
5. Nema tog leka koji topi kamen.
Dovoljno koncizno?

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 57 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: