Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Negativan uticaj veštačkih vitamina
PostPoslato: Čet Dec 13, 2007 3:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Jan 14, 2007 9:06 pm
Postovi: 427
Ovo je prepisano sa Serbiancafe 13. Decembar 2007 a koliko mi je poznato jedan naš lekar je prvi došao do ovog zaključka ali ga je farmaceutska mafija napravila ludakom ! E pošto su ovo istraživanje radili amerikanci, sada oni nisu ludi , šta reći ?

Uzimanje veštački proizvedenih vitamina nema nikakav pozitivan uticaj na zdravstveno stanje, već ga, naprotiv, može ozbiljno ugroziti, pokazalo je istraživanje međunarodnog naučnog tima. U istraživanju je učestvovalo 250.000 ljudi, a studija je pratila uticaj vitamina A, E, C, betakarotena i elemenata selena u tragovima. Rezultati su objavljeni u stručnom časopisu Američkog medicinskog udruženja (American Medical Association). U tom istraživanju najbolje je prošao vitamin C, a selen nije doprineo popravljanju zdravstvenog stanja ispitanika, ali ga nije ni ugrozio. Korišćenje vitamina E povećalo je rizik od smrti za četiri procenta, betakarotena za sedam, a vitamina A za čak 16 odsto. Kod žena koje su uzimale dnevnu dozu vitamina A dvostruko veću od preporučene, udvostručila se pojava osteoporoze. Kod oba pola, bez razlike, vitamini C, E i betakaroten su povećali nivo LDL, tzv. lošeg holesterola.
Učesnici istraživanja koji su uzimali povećane doze betakarotena, koji se smatra sredstvom za zaštitu od raka, na kraju su oboleli od tumora za 18 odsto više od prosečne populacije.

Veće doze vitamina D uticale su na povećano zgrušavanja krvi, čime se povećava rizik od tromboze. Pri tome je 70 odsto svih ispitivanih osoba na početku istraživanja bilo potpuno zdravo.

Svi navedeni vitamini su smatrani značajnim antioksidantima, znači likvidatorima slobodnih radikala. To su začeci ćelijskog metabolizma koji ubrzavaja starenje organizma, snižavaju imunitet i dovode do nastanka kardiovaskularnih bolesti, raka, Alchajmerove i Parkinsonove bolesti.

Pozitivan uticaj vitamina A, C i E protiv slobodnih radikala je dokazan, ali iz „superstudije” proizilazi da iza tih pozitivnih rezultata ne stoje samo vitamini. Ulogu imaju i druge materije, koje su sadržane samo u prirodnim proizvodima. Veštački stvoreni vitamini te materije nemaju, tako da nas ne mogu sačuvati od ozbiljnih bolesti, ukazali su autori studije. (Tanjug)

_________________
Zdravlje je najveće bogatstvo !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 13, 2007 8:46 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 14, 2006 11:33 am
Postovi: 98
Lokacija: Kraljevo
Svasta,pa i nije im neko otkrice,normalno je da pojedini vitamini kad se duzi oeriod unosi veca kolicina od preporucene imaju negativne posledice,neki zgrusavaju krv,neki smanjuju sposobnost zaceljivanja rana,npr. duze uzimanje vece kolicine vit. C napravi kamen u bubregu.Pa cak i na svakoj kutici vitamina pise npr. "1-2 tablete dnevno ili po savetu lekara",zasto bi onda iko uzimao 40mg vit. E i 2gr vit. C,i ne znam 2gr. Mg.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 10:08 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 07, 2005 1:18 am
Postovi: 323
Citiraj:
...zasto bi onda iko uzimao 40mg vit. E i 2gr vit. C,i ne znam 2gr. Mg.


Zato sto se za lecenje nekih poremecaja i bolesti preporucuju vece dnevne doze od propisanih. Npr. kod lecenja muskog steriliteta, kod priprema zena za vantelesnu oplodnju ili trudnocu, posle ozbiljnijih operacija i sl.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 23, 2007 9:28 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 14, 2006 11:33 am
Postovi: 98
Lokacija: Kraljevo
zabrinuta75 je napisao:
Citiraj:
...zasto bi onda iko uzimao 40mg vit. E i 2gr vit. C,i ne znam 2gr. Mg.


Zato sto se za lecenje nekih poremecaja i bolesti preporucuju vece dnevne doze od propisanih. Npr. kod lecenja muskog steriliteta, kod priprema zena za vantelesnu oplodnju ili trudnocu, posle ozbiljnijih operacija i sl.


Koleginice ili sta ste vec,nisam mislio na ekstremne situacije nego na svakodnevni zivot,a velike kolicinie npr. gore navedenoh vitamina mogu da izazovu,glavobolju,povracanje,krvarenje(vit. E) a vit.C preko 2gr izaziva proliv,stvaranje kamenca,pojacava kiselost mokrace...
Za lecenje sterilititeta kao i za ostale intervencije ne vidim razlog zasto bi se uzimalo preko 1000mg dnevno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 23, 2007 11:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Jan 14, 2007 9:06 pm
Postovi: 427
Poštovani Dr. Studenica :

Da li vi tvrdite da su veštački vitamini po svom hemijskom sastavu i načinu nastajanja isto što i prirodni vitamini ili ste samo načuli da je to tako ili sam se ja nešto loše shvatio ?

_________________
Zdravlje je najveće bogatstvo !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 24, 2007 2:47 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 04, 2007 1:37 am
Postovi: 199
zabrinuta75 je napisao:
Citiraj:
...zasto bi onda iko uzimao 40mg vit. E i 2gr vit. C,i ne znam 2gr. Mg.


Zato sto se za lecenje nekih poremecaja i bolesti preporucuju vece dnevne doze od propisanih. Npr. kod lecenja muskog steriliteta, kod priprema zena za vantelesnu oplodnju ili trudnocu, posle ozbiljnijih operacija i sl.



Zabrinuta,
koji se vitamini preporucuju prije vantjelesne? Ja sam prvi put uzimala folnu kiselinu, a drugi put nisam nista pa mi je endometrijum bio dosta tanak.
Inace, od maja 2007 pijem bromergon zbog nesto visih vrijednosti prolaktina koji jos od ljetos u okvirima referentnih vrijednosti (pod terapijom).
Kako obe VTO nisu uspjele, stalno se pitam sta sam to mozda mogla preduzeti, a nisam!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 24, 2007 4:09 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 14, 2006 11:33 am
Postovi: 98
Lokacija: Kraljevo
SQL je napisao:
Poštovani Dr. Studenica :

Da li vi tvrdite da su veštački vitamini po svom hemijskom sastavu i načinu nastajanja isto što i prirodni vitamini ili ste samo načuli da je to tako ili sam se ja nešto loše shvatio ?


Ne razumem sta konkretkno zelite da pitate,ali ne nisu isti,cak po nekim istrazivanjima ne valja preterivati sa vestackim vitamininima i uzimati ih dug vremenski period jer se onda organizam "olenji" ako mogu tako da se izrazim i onda teze i usvaja vitamine i minerale iz hrane koja se konzumira.Ovde je koliko se secam diskusija o uzimanju vecih doza od preporucene.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Nista lose...
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 2:54 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 07, 2005 1:18 am
Postovi: 323
Citiraj:
Koleginice ili sta ste vec,nisam mislio na ekstremne situacije nego na svakodnevni zivot,a velike kolicinie npr. gore navedenoh vitamina mogu da izazovu,glavobolju,povracanje,krvarenje(vit. E) a vit.C preko 2gr izaziva proliv,stvaranje kamenca,pojacava kiselost mokrace...
Za lecenje sterilititeta kao i za ostale intervencije ne vidim razlog zasto bi se uzimalo preko 1000mg dnevno


Ako ste doktor, onda nismo kolege. Ja sam pravnik, a u medicinsku problematiku koja se tice lecenja muskog steriliteta i vantelesne oplodnje, sam morala da udjem silom prilika.

Nisam mislila nista lose. Htela sam samo da kazem da se kod lecenja nekih poremecaja (npr. muski sterilitet) preporucuju vece dnevne doze vitamina, minerala, aminokiselina i sl. od inace preporucenih dnevnih doza. Na primer, za popravljanje spermograma preporucuju dnevno uzimanje 400 I.U. vitamina E, 1000 mg vitamina C (a ako je pacijent pusac, onda i vise), do 200mcg selena, 50mg cinka, 2g L-carnitina, 1g Acetyl-L-carnitina i do 8g L-arginina.

Svesna sam da moj suprug zbog nastojanja da popravi svoj spermogram uzima vece doze gore navedenog od inace prepisanih dnevnih doza i zbog toga SVAKAKO BRINEM.

Sta je resenje? Ne uzimati vestacke vitamine, vec se truditi da sve potrebno unesemo kroz hranu? Kako da budem sigurna da ce moj suprug hranom uzeti potrebne dnevne doze vitamina, minerala i aminokiselina? Priznacete, nije bas jednostavno svakodnevno izbalansirati unos namirnica tako da se unose sve ono sto je organizmu potrebno, a narocito nije lako ako se tretira neki problem, pa su i potrebe organizma vece.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 9:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 04, 2007 1:37 am
Postovi: 199
Studenica je napisao:
zabrinuta75 je napisao:
Citiraj:
...zasto bi onda iko uzimao 40mg vit. E i 2gr vit. C,i ne znam 2gr. Mg.


Zato sto se za lecenje nekih poremecaja i bolesti preporucuju vece dnevne doze od propisanih. Npr. kod lecenja muskog steriliteta, kod priprema zena za vantelesnu oplodnju ili trudnocu, posle ozbiljnijih operacija i sl.


Koleginice ili sta ste vec,nisam mislio na ekstremne situacije nego na svakodnevni zivot,a velike kolicinie npr. gore navedenoh vitamina mogu da izazovu,glavobolju,povracanje,krvarenje(vit. E) a vit.C preko 2gr izaziva proliv,stvaranje kamenca,pojacava kiselost mokrace...
Za lecenje sterilititeta kao i za ostale intervencije ne vidim razlog zasto bi se uzimalo preko 1000mg dnevno



Vitamin C od 1,5 gr je mom suprugu znatno smanjio aglutinaciju (spremiogram) dok kod uzimanja 1 gr nije imao tako dobar rezulatat.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 10:22 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 07, 2005 1:18 am
Postovi: 323
Citiraj:
Vitamin C od 1,5 gr je mom suprugu znatno smanjio aglutinaciju (spremiogram) dok kod uzimanja 1 gr nije imao tako dobar rezulatat.


Eto vidite. Kazem ja da su kod lecenja nekih poremecaja potrebne vece doze.

Kao sto svaki lek istovremeno cinivsi korist organizmu cini i stetu, tako verovatno deluju i vece doze vitamina i minerala. Najbolje je naci pravu meru, ali je to najcesce tesko.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 47 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: