Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: carcinom transitiocellulare/squamosum v.urinariae high grade
PostPoslato: Pon Maj 26, 2008 2:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 26, 2008 2:28 pm
Postovi: 7
Mom bratu,koji je invalid je postavljena dijagnosa Ca transitiocellulare v.urinariae high grade.na osnovu ct nisu mogli da utvrde da li je solidna formacija promera 12x9 cm divertikul njegove besike ili tumor vec su to uradili na osnovu biopsije posle cistoskopije.Predlozena je totalna cistektomija sa derivacijom pa posle uspostavljanja bubrezne f-je hemoterapija.Molim vas da mi sto vise kazete o svemu mada znam da je prognoza losa i lekari kazu da ne treba ocekivati cudo.On ne zna za dg.mada je pametan covek i vidi da se nesto lose desava.Psihicki sve to tesko podnosi mada je porodica max.uz njega i ne da mu da klone.Boricemo se do kraja a ja molim sve one koji mogu da pomognu savetom ili informacijom da to urade .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 26, 2008 10:04 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Prognoza zaista jeste ozbiljna sa tumorom najveceg gradusa ali da li je procenjeno na osnovu CT-a da li postoji infiltracija misicnog sloja besike?? jer ako je u pitanju papilarni tumor koji raste u lumen besike
bez probijanja bazalne membrane(iako i tumori ovakvog visokog gradusa bili oni inicijalno papilarni imaju tendenciju da postanu inavazivni)onda je prognoza bolja ako je [b] bazalna membrana intaktna
ali opet cistektomija je na ovakav gradus preporucljivija od neke TUR resekcije.Inace kakvo je egzaktno stanje besike i limfnih zlezda znacete nakon cistektomije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: carcinom transitiocellulare/squamosum v.urinariae high grade
PostPoslato: Uto Maj 27, 2008 12:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 26, 2008 2:28 pm
Postovi: 7
Postovani Severuse,prvo da ti se zahvalim na brzom odgovoru a zatim da ti posaljem jos podataka.U CT nalazu stoji:nema sigurnih znakova za precizniju delineaciju same m.besike mada distalno postoje naznake za prisustvo izvesno manje ovalne formacije,promera oko 6 cm a koju okruzuje heterodenzna formacija 12x6 cm te u dif.dg.postoji dilema da li se radi o ekspanzivnoj solidnoj masi koja se fistulozno ispunjava ili se radi o neurogenoj vecoj m.besici sa divertikulima.Posle toga je radjena cistoskopija gde je uzet uzorak za histopatoloski nalaz i rezultat je sledeci:hist.obradjeno tkivo predstavljaju zidovi m.besike,sa dominantnom sl.hronicnog cistitisa u egzarcerbaciji i brojnim distroficnim kalcikatima u subepitenom tkivu.Izdvojeni fragment pokazuje elemente skvamoznog ili urotelnog karcinoma visokog stepena malig.sa skvamoznom diferencijacijom ali sa primarnim subepitelnim sirenjem,bez zahvatanja glatkomisicnog sloja zida.tumor je sastavljen od solidnih polja rasta,dok su tumorske celije krupne,bogate citoplazmom ,sa polimorf.nukleusima i naznacenim nukleolusima,sa retkim mitotskim figurama i poljima keratinizacije.Bazalna membrana i subepitelno tkivo su su u celini zahvaceni tumorom sa infiltracijom limfatika.Prisutna su dva fragmenta povrsnog glatkomisicnog sloja zida bez elemenata filtracije.Zakljucak:Ca transitiocellulare high grade/ca squamosum v.urinariae,pT1. Cistitis hronica exarcerbata.Incrusted cistitis. Eto to je to i da napomenem da posle izbijanja gnojnog abscesa u januaru kada je uradjena incizija ima i fistulu vesicocutaneu.Tada nisu ni sumnjali na tumor jer nikada nije imao nikakve simptome do pojavljivanja abscesa.Inace invalid je od rodjenja posle operacije spine bifide,ima 45 godina,mentalno najnormalniji covek itd.Malo je sve ovo konfuzno jer hocu da posaljem sto vise podataka pa se izvinjavam svima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 27, 2008 3:31 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
E vidite tu ima nekoliko bitnih podataka:da ima retenciju,inkontinenciju iritabilnu besiku i samim tim kompromitovanu dinamiku praznjenja besike i sklonost urinarnim infekcijama a na terenu istih nastao je i planocelularni karcinom(slicno sekvenci skvamozna metaplazija-displazija-karcinom kakvu imaju pusaci u plucima) samo sto ovde postoje oba tipa i tranziciocelularni i skvamzoni.Inace kamen temeljac lose prognoze tumora besike je kasno otkrivanje sto ovde nije slucaj obzirom da je stadijum pT1(mada ako je bazalna membrana probijena bez infiltracije misicnog sloja to bi trebalo biti pT2a ) ali opet i taj stadijum predstavlja tumor ogranicen na sluznicu.Cistektomija je ovde metoda izbora a konzilijum ce odluciti da li ce uslediti HT.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 27, 2008 4:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 26, 2008 2:28 pm
Postovi: 7
Postovani Severuse,Vase reci mi zaista mnogo znace u trenutku kada su lekari dosta skrti na recima sto se tice tezine slucaja,sto i shvatam s obzirom na dijagnozu.Ja volim pravu istinu ma kakva bila jer mi tek ona daje snage da istrajem u borbi koja nam predstoji zato cu biti slobodan da Vam dam opis jos nekih simptoma i interesuje me njihovo znacenje.Naime,posle incizije apscesa u januaru uspostavljena je komunikacija besike sa spoljasnjom sredinom pa problem resavamo urostomama (ploce sa kesama)gde urin otice.Medjutim u zadnjih 10-ak dana otvorile su se spontano jos 2 rupice u neposrednoj blizini vec postojece.Na njima izlazi jos dosta gnoja pa me interesuje da li treba da uzima jos neki antibiotik posto do operacije uzima citeral 2x1 i pancef tab.1x1.U momentu prijema u bolnicu krvna slika je bila ocajna,Hgb 57,sedimentacija veca od 150,kreatinin 230,tumor markeri koji su uradjeni su bili u granicama normale(debelo crevo,prostata,opsti...)Sada smo transfuzijama uspeli da HGB dignemo na 93,sedimentacija je 90,crvena krvna zrnca na 3,5,bela da spustimo na 14,9g/l.Instlirani su mu bilateralno jj stentovi .Pritisak mu je nizak 90 /50 i interesuje me da li je to uzrok njegove pospanosti ,posto spava veci deo vremena ili je to posledica bolesti.Takodje uvece dobije temperaturu od 38-39 stepeni i posle upotrebe nekog antipiretika preznoji se i ona mu spadne.Drugi dan ga pak uhvati povracanje .Bolove ima veoma retko i posle upotrebe novalgetola prodju.Voleo bih da ove simptome prokomentarisete i da date Vase misljenje.Ukoliko Vam je potrebno poslacu Vam jos podataka . Inace,bila je planirana neoadjuvantna hemoterapija ali su odustali zbog poboljsanja krvne slike i misljenja su da bi sad trebalo uraditi operaciju.Operacija je planirana za 10-15 dana i bice u KBC Srbije.Pozdrav iz Bara.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 27, 2008 4:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Evo ja cu da vam kazem :primarna patologija sto se tice neurogene besike kao posledica spine bifide komplikuje hronicnim cistitisom i mozda cak i hronicnim pijelonefritisom(zbog skoka kreatinina) sa periodima egzacerbacije a sada je inflamacija posebno uzela maha sa apscediranjem i fistuliziranjem sto zbog prisustva granulacionog tkiva pogoduje odrzavanju infekcije.Th infekcije odlicna mada bih je dao kao i.v. a ne per os zbog bolje sistemske distribucije a uz cistektomiju vrlo pozeljna i ekscizija fistule .A simptomi su posledica ozbiljne hronicne infekcije besike i bubrega.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 27, 2008 4:48 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
I da dodam HT na ovakvu infekciju nikako!!!,ako bi izbila leukopenija mogla bi nastati i G- sepsa koja se siri poput pozara.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 28, 2008 9:24 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 26, 2008 2:28 pm
Postovi: 7
Hvala na odgovorima i savetima.Da li ste mislili na preoperativnu ht?Od nje se odustalo i ici ce se na operaciju odmah pa kasnije kako kazu posle uspostavljenja bubrezne f-je,HT.Da li je potrebno pojacati terapiju do operacije zbog infekcije koja je ocigledno uznapredovala i njegovog opsteg loseg stanja? I recite mi molim vas,koliko operacija traje,koliko je rizicna i jos nesto sto mislite da bi trebalo da znam o tome?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 28, 2008 5:30 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Preoperativna HT nikako!!!A eventualno jos aminoglikozid na ovo mada je to pitanje jer ako je bubrezna funkcija u startu losa(hronicni pijelonefritis) poseban oprez ili nikako.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 29, 2008 10:07 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 26, 2008 2:28 pm
Postovi: 7
Postovani Severuse,moracu da Vam postavim samo jos par pitanja odnosno da neka i ponovim da bih znao sta nas ocekuje.Pre toga da kazem da se bratu s vremena na vreme pojavi fibrin u mokraci pa me interesuje sta to znaci?Drugo ,da li je po vasem misljenju potrebno ukljuciti jos neki antibiotik ili promeniti dozu vec postojeceg jer trenutno stanje je ocigledno posledice infekcije koja se razvija.I ako mozete da mi odgovorite koliko u proseku traje operacija,mislim uobicajeno jer znam da se to ne moze nikad reci sigurno? Pozdrav i trudicu se da Vas vise ne gnjavim pitanjima koja su mozda suvisna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 29, 2008 2:29 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Pa kad je zapaljenje tako izrazeno nije neobicno da se razne forme plazmatskih proteina pojave u gnoju ukljucujuci i fibrin.Ja nisam nikakvog misljenja u vezi uvodjenja jos jednog antibiotika jer niti vodim pacijenta,niti sam ga video a forum ne sluzi za menjanje terapije terapija se menja u ambulanti ili na odeljenju po uvidom u objektivno stanje,a pitanje koliko traje operacija je potpuno suvisno jer se nikada ne zna kakav ce biti operativni nalaz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 29, 2008 3:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 26, 2008 2:28 pm
Postovi: 7
Hvala dragi Severuse,veliki pozdrav.Sledece nedelje smo u BG pa sta nam Bog da.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 08, 2008 1:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 26, 2008 2:28 pm
Postovi: 7
Postovani Severuse,evo me sa novim informacijama posle 2 meseca.Brat je operisan 11juna na Institutu za urologiju u Bg.operacija je trajala oko 4 sata, protekla u najboljem redu,kao i oporavak.Prof.Micic koji ga je operisao kaze da se davno nije susreo sa tako velikim tumorom koji je poceo da se siri prema prednjem trbusnom zidu i na par mesta ga i probio kao sto sam ti i naveo ranije.Inace je poceo kao tumor urahusa pa se kasnije sirio.Imam slike izvadjenog tumora i on zaista deluje strasno i velicine je preko 20 cm sto znaci da je znatno narastao za poslednjih mesec dana.Za cudo nije zahvatio krvne sudove pa na pretragama koje su radjene nisu vidjene metastaze.Poceo je sa hemoterapijom i to:Gemzar 1 gr jedan dan pa sedam dana pauze i tako 3 puta a onda 2 nedelje pauze i jos jedan takav ciklus pa na jesen kontrola. Sta mozemo da ocekujemo dalje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 08, 2008 7:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Znate kako to je bio ogroman tumor a to sto nije zahvatio magistralni krvni sud ne mora da znaci da nije mogao da se siri preko sopstvenog vaskularnog korita iz tog razloga se i daje sada HT,sto se tice stadijuma prognoza je pod znakom pitanja obzirom da je bio zahvacen i prednji trbusni zid tako da je veoma velika verovatnoca da dodje ili do lokalnog recidiva ili do pojave metastaza sto ne mora da znaci da ce tako i biti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 40 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: