Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 57 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 23, 2008 10:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 11:44 pm
Postovi: 352
Kada jednog dana svi mladi lekari odu iz zemlje jer ne mogu ovde da rade, nece ni biti opstih strucnih diskusija?!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 24, 2008 1:07 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 24, 2008 12:41 am
Postovi: 5
Strucno pitanje za uvazene kolege-kako se izboriti na psiholoskom planu sa svim ovim pesimistickim informacijama u vezi zaposljavanja na polju medicine?Odakle covek da crpe snagu za cekanje?Ili jos bolje pitanje-odakle novac za golu egzistenciju?Imamo li mi alternativu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: hmmmm
PostPoslato: Uto Jun 24, 2008 5:16 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Mnogo je beskucnika i ludaka na ulici o kojima niko nista ne zna.
A cujem da transplantolozi vape za organima. :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 24, 2008 7:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Prvo, nece svi otici sigurno, jer nemaju gde da odu, i Zapad i Istok su prepuni lekara.

Drugo, mozete cekati da pomru stariji (a hocemo svi jednog dana, to je nemoinovno), da se promeni sistem zdravstvenog osiguranja, da se promeni ministar i da sami sebi po svom izboru mozete da platite strucno usavrsavanje, pa onda konkurisete izvikanim starijim kolegama. (Imam sasvim konkretnu ideju: ako neko ima para i znanja, zasto mu ne bi dozvolili da volotira specijalizaciju, pa i subspecijalizaciju, narod ceka po 3 i po 6 meseci na obican UZ srca, a gospodin ministar ne dozvoljava da se covek sam, o svom novcu, iskoluje za kardiologa...?)

Trece - drage kolege, ako zaista zelite da budemo svi cenjeni, moramo da sprecimo fakultete da upisuju ovoliko studenata. Daleke 1988 ja sam upisan medju 440 na Medicinski Fakultet u Beogradu. Tad smo jos uvek bili SFRJ i tih 44 moglo se nadati (da nije propala velika lepa stara Jugoslavija) da ce naci posao i u hrvatskoj i u Sloveniji i bilo gde u okruzenju - zar je jedan Grk studirao sa nama...

Koliko se danas upisuje po godini? A fakulteti nam priznati "onoliko"? I kakvi su to kriterijumi, ja se cudim iz dana u dan, samo slusam, ili smo mi iz tih generacija bili uzasno glupi, ili su ovi novi klinci danas sve sami genijalci, non-stop slusam kako je neko u Kragujevcu polozio farmakologiju sa mesec dana ucenja, u Nisu polozio patologiju sa mesec dana laganog prelistavanja skriptica i dobio desetku... I to mi se licno hvale ti studenti, buduce kolege?... Ali, bolje da cutim.

Zakljucujem svoje pisanje na ovu temu konstatacijom za razmisljanje:

Ima 28.000 lekara u Srbiji.

Citiraj:
DVADESET OSAM HILJADA!


Sad kad ste vec postali lekari, makar pojedini jos uvek bez posla, razmislite da li vam je u interesu da se ovaj trend devalvacije usled hiperprodukcije nastavi... Pa da nas za 5 godina bude 30.000, za deset godina 40.000, a nacija sve manja i manja...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 27, 2008 1:23 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 11:44 pm
Postovi: 352
Ah, da. Ali politicari time kupuju socijalni mir, a i kako da se dete nekog poslanika koji je jedva zavrsio i srednju skolu ne upise na fakultet , pa na koji, naravno na medicinu, tu su i deca Haskih optuzenika, novopecenih bizmismena, sekretarica i naravno profesora. I kako da ne upisemo 450 studenata kad na katedri interne medicine ima 230 profesora pa kome ce oni da predaju, sami sebi, kao i do sada?! A ministar u stvari zeli biti Tito, bice ministar do kraja svog zivota!!! I na kraju ko se kako upisao tako je i zavrsio a tako se izaposlio i dobio specijalizaciju. Imam konkretne primere, mogu Vam napisati na pp, jer time treba da se bave istrazivacki novinari a ne da im ja olaksavam posao i pisem to na javnim forumima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 27, 2008 1:53 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Dec 14, 2006 9:36 pm
Postovi: 806
Trenutno staziram o poslu razmisljam do onog trenutka dok mi se ne ukljuci razum, ili vam dok mogu da mastam o svom buducem radnom mestu. Onog trenutka kada se setim da je mesto na ginekologiji rezervisano jos pre nekoliko god. za dete nacelnice (koje je tek 3. godina) a oftalmologija prepunjena jer su zaposlili decu i snaje, a o hirurgiji da ne pricam... e tada stanem i vratim se na ovaj (realni) trenutak u kojem sam samo jedan od studenata koji su sa relativno visokim prosekom i debelim ucenjem zavrsili fax, (bez zvucnog sam i poznatog prezimena) a od posla sta ce biti tek cemo videti...

Nije ni cudo, po kojoj logici jedan lekar moze da radi i kao profesor i da redi u operacionoj sali pa jos posle toga u privatnoj praksi a nadje vremena i da bude u skupstini
:evil: :evil: :evil: :x :x :x :x da li to jedino njima dan traje 60 sati ili su pak oni neka super bica pa stizu svemu da se posvete i da daju svoj maksimum, onoliko koliko se i ocekuje....????? E zato od takvih ne mozemo da dodjemo do posla, jer su pokupili po 4 radna mesta i isto toliko plata... Aman bre!!!! Kada vidim prof. sa mog faxa kako se siljka po skupstini a na ispitima ga redovno zamenjuju jer nije prisutan a naravno prima platu kao da jeste :x :x :x :x

A dekan zaseo na svoj presto i naravno nema nameru da se pomeri odatle. 8 godina je sef poniznima... doduse da ne gresim dusu sina je zaposlio da bude prof. na socijalnoj medicini, ako nista drugo da ne ubija ljude, jer mu je poznavanje medicine na nivou prosecnog gradjanina koji je o bolestima cuo iz novina i pricama komsinice... a onda se naravno taj isti vinuo u politiku, NARAVNO i to ni manje ni vise nego napravio svoju stranku... :lol: :lol: to je jako popularno postalo, moze biti neki odraz kulture i sirine, boze me sacuvaj ko odlazak u pozoriste :o :-?

Tako da, bilo bi mesta i za drugi narod kada bi se ti megalomani zadovoljili jednim radnim mestom i pustili ovaj mladi svet da radi ono za sta se skolovao...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 27, 2008 10:09 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
BRAVO , Dragana i Ikasa, za ove postove!!!

Ja sam tako prosao kao sto Iksa opisuje - doktorska i druga "pedigrirana' deca ispred mene. Bez obzira na prosek, brzinu studiranja, zalaganjei znanje tokom staza...

O ovima u Skupstini, ovima svemogucima, koji imaju vremena i pameti za sve:

Gospodja izabrana da bude predsednik skupstine je profesor (jedna plata), nacelnik instituta/klinike (druga plata), clan Upravnog odbora JAT-a (treca plata), a verovatno ima i platu u Skupstini!!! :o :o :o

Prethodni je predsednik skupstine bio specijalizant ortopedije kad je na to mesto izabran. Sad je vidjen za ministra (jedna plata), operise jednom nedeljno negde po Vojvodini i/ili Beogradu (duga plata) - podatak na osnovu intervjua u novinama, strucni je saradnik i konsultant u Zavodu za radnike zeleznice u Beogradu (treca plata), a verovatno je i on clan nekog upravnog odbora (cetvrta plata???)

Pritom, hiljadu lekara sedi bez posla na zavodu u Beogradu!?

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 27, 2008 10:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 11:44 pm
Postovi: 352
Da, predsednik skupstine je bio specializant i onda je na brzinu proslog juna za vreme mandata polozio i specijalisticki ispit, odlicnom ocenom, naravno, samo se pitam kad je stigao da uci od svakodnevnog zasedanja skupstine a i 'mukotrpnog' rada na klinici i sa mladjanom zenicom studentkinjom kojoj takodje pomaze oko fakulteta, a mislim, citaj nadam se , da ona ne studira medicinu, pa sta li onda pomaze. A da znate samo da postoje i odredjeni ljudi koji su odmah po stazu dobili i specijalizaciju, zbog hitnih potreba odredjenih bolnica i domova zdravlja. Ma sta da Vam pricam kad su na fakultetu najbolje prolazila deca sekretarica u dekanatu, jer one jednostavno nameste svoje cedo kod najboljeg profe, i ciste ruke.
A, da, moja dobra drugarica zavrsila ovde medicinu i otisla u San Diego, uci za nostrifikaciju i u medjuvremenu radi u elitnom citaj skupom restorani kao hostesa, i kad citavih sedam dana nas dragi ministar i tata i sin Bulajici na kongresu gastroenterologa u San Diegu koji su oni proveli u restoranu a ne u kongresnoj sali, pa valjda placa drzava, a oni to znaju, pa sta ima da gibe vreme....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 28, 2008 12:43 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 24, 2008 12:41 am
Postovi: 5
Dobro bre ljudi nemoj da ste toliko ogorceni.Sve to sto pisete je oduvek bilo,a i bice i nadalje. Goruci problem jeste kako doci do hleba sa ovim zanatom. Ima li ko kakav kvalitetan predlog? Ja svakog dana slusam o tome ko se i na koji nacin zaposljava. Neki ljudi su genetski optereceni da se bave medicinom-kao neki gore navedeni.Njihovi roditelji su znali da je visok prosek jedan od najvaznijih parametara,pa ne samo da su im pozavrsavali fakultete nego i sa svim desetkama , tako da mi prosecni jednostavno ne mozemo i na kojekakvim "javnim konkursima" da se probijemo.Tako je kako je :roll: .Realnost je surova, ali moramo da budemo optimisti!!! :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 28, 2008 10:25 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Citiraj:
Da, predsednik skupstine je bio specializant i onda je na brzinu proslog juna za vreme mandata polozio i specijalisticki ispit, odlicnom ocenom, naravno, samo se pitam kad je stigao da uci od svakodnevnog zasedanja skupstine a i 'mukotrpnog' rada na klinici


...I cim je postao specijalista, posle 3 meseca je angazovan kao strucni konsultant u Zavodu za zdravstvenu zastitu radnika "Zeleznica Srbije" u Savskoj ulici, kao da nigde u Beogradu i u Srbiji nije bilo ni jednog starijeg i iskusnijeg ortopeda. A i kao da je bas ortoped potreban zavodu u kome nema ortopedske hirurske sale? Ma ne, nije uopste u pitanju politika :-?

Kako preziveti sa zanatom koji imamo? Samo sa nadom da ce narodu ostaviti makar malo para, pa da ima nesto i da plati. Inace, neka nastave da cede narod na sve strane, pa nece biti para ni ministru, ni raznim medicinskim dinastijama ni za pljeskavicu na Slaviji, a kamoli za po cetiri plate odjednom i za San Dijego! Malo su svi prebrzo zaboravili '93. godinu!

Mladim kolegama bez posla: trazite pravo da se skolujete dalje, makar o vasem trosku, trazite pravo da radite isto sto i starije kolege, koje su se docepale dijagnostickih procedura od kojih prave novac, a onda udarile zabranu za kurseve koje su i sami pohadjali! Volonterska specijalizacija MORA da bude omogucena svakom. Volontersko usavrsavanje - SVAKOM. Kad su vec napravili 28.000 "doktora", neka bar dozvole da ti "doktori" postanu i LEKARI...

U poslednjih 5-10 godina u Srbiji se u lekarskoj profesiji najlepse zivi od dijagnostike. Sredis, na primer, da dobijes neurologiju (ili ti se kakvim cudom posreci da ti daju specijalizaciju bez veze - mada je to skoro naucna fantastika!), zavrsis to za 4 godine, odes na kursic za EEG od 6 meseci, jeste da skoro nicemu ne sluzi i da je u 99% izvestaja "nalaz uredan" - sto znaci da su pacijenti badava slani na "slikanje" - ali zasto da ne, tu je parica! Pa onda odes i na kursic za Doppler krvih sudova vrata, pa milina jedna! Ne treba ti ni subspecijalizacija, ni ordinacija (moze i kod nekog kolege koji vec ima ordinaciju), samo se pobrini da drzavni aparati budu preoptereceni, da se zakazuje sto dalje (danas zakazujemo za ovaj mesec, ali SLEDECE godine!), i OBAVEZNO gledaj da se nametne svima da su ove tvoje dijagnostike obavezne - cak i kad nisu!

Lokalni Zdravstveni centar naredio - ko hoce na skener glave, mora da ima uradjen EEG, Rendgen lobanje, doppler krvnih sudova vrata i lab. analize. Pa dobro, a kakve veze ima Rendgen lobanje sa tamo nekim tumorom usred malog mozga? I kakve veze ima Doppler KSV, ako je proces intrakranijalni? A o lab. da ne govorim - pola groblja ima SUPER analize! Sve im bilo "u fizioloskim granicama", samo su malo pomrli!

Elem - narod voli sijalice i zujalice, pa mu to kolege koje se time bave i pruzaju. Ultrazvuk srca se snima svima redom (kao da ce mnogo da se vidi iz toga nekome ko ima obicnu blagu hipertenziju, ili ce da se vidi na kojoj koronarki je nestabilan plak???), doppleri se rade i gde treba i gde ne treba, EEG (opis laika: "one stipaljke na glavu") se radi kadgod se moze, daj slikanje, nije vazno sta i zasto, samo da je neka masina, da ne bude da je baba umrla, a nismo je vodili da se slika!

Na kraju, sledi zakljucak: PA STO ONDA SVI DA NE IDEMO NA TE KURSICE, zar je to tolika velika nauka da se nauci, ko kaze da samo kardiolog ume da tumaci Holter-ekg, to je EKG kao i svaki drugi, kao sto je i UZ/Doppler vrata isto toliko stran na pocetku nekom "kursadziji" neurologu koliko i bilo kom drugom lekaru. Kad moze neurolog, onda mogu i ja, mozemo svi.

Na zalost, "zanat" nam se promenio, slusalice mozete da bacite, sivenje rana nije u modi, spatule i neuroloske cekice dajte deci da se igraju, palpiranje i perkusiju zaboravite... Sedaj za masinu i SLIKAJ!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 29, 2008 12:09 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
Dr Ivica, svaka cast na pisaniju... Lepo ste srocili sve u jednom... Ziva istina, ja sam zadnji put uzela stetoskop u ruke pre dve godine, pa vi vidite,a i tad nije bilo bas intenzivno. Toliko o vezbama, gde treba nesto da se nauci, kad vas uci neki"kursadzija"sto bi vi rekli...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: .....
PostPoslato: Ned Jun 29, 2008 10:39 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Treba da prestane da se gleda prokleti prosek jer prosek ocena ne znaci nista. Ja da sam profesor pre bi primio na specijalizaciju nekog studenta koji mi je recimo pomagao u operacionoj sali dobrovoljno tokom studija makar taj imao i slabiji prosek od nekog bubaca. Jer teorija i praksa idu ruku pod ruku ali se cesto i razidju. Ne moze jedan bubac koji sve vreme sedi i buba da bude bolji od nekoga ko uci (sa razumevanjem ono sto mu treba u zivotu) ali i provodi vreme na klinici nikako ali nikako.

Na dalje treba usitniti specijalizacije. Ako mene zanima plasticna hirurgija nosa zasto ja onda moram da ucim i plastiku grudi, i stomaka , i zadnjice?
Znaci napraviti masu malih specijalizacija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 29, 2008 5:58 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
E, pa to bi bilo, ipak, previse! Da pocnemo da delimo ljude na delove tela, nije to sustina medicine...Z nas plastiku nosa, a neko padne na ulici ili ti dete dobije zauske ti nemas pojma sta da radis, iako si mozda najbolji na svetu u svojoj oblasti... Mada i ovakve specijalizacije, kakve god da su su nam nedostupne,,,


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 29, 2008 10:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
dannina je napisao:
E, pa to bi bilo, ipak, previse! Da pocnemo da delimo ljude na delove tela, nije to sustina medicine...Z nas plastiku nosa, a neko padne na ulici ili ti dete dobije zauske ti nemas pojma sta da radis, iako si mozda najbolji na svetu u svojoj oblasti... Mada i ovakve specijalizacije, kakve god da su su nam nedostupne,,,


Sa opstim medicinskim obrazovanjem mogu da se slozim, ali da neko bas moze da zna celu medicinu od A-S i da je drzi u glavi sa tim nikako. Ko to tvrdi taj o medicini pojma nema. Kada sam rekao plastika nosa nisam mislio da se ne uci opsta medicina. Nego da to bude specijalizacija. Kada bi svaki doktor mogao da zna celu medicinu to bi bilo super ali to nije bas tako. Specijalizacije uostalom sluze da bi se smanjili rizici od gresaka, jer zamislite da svaki doktor radi sve, samo bi bilo pitanje kada bi napravio gresku jer mu se nesto pomesalo u glavi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 29, 2008 11:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 24, 2008 12:41 am
Postovi: 5
VELIKI POZDRAV ZA DR IVICU :D !!!Ovo je bio odlican odgovor!!Vi, mlade kolege, razmisljajte na koji nacin cemo da pokrenemo inicijativu za pokretanje volonterskih specijalizacija ili nekog drugog resenja.NIJE POENTA SAMO KUKATI NA POSTOJECU SITUACIJU I PROBLEME!! :roll: .Moramo naci nacina da resavamo zajednickim snagama ove probleme,pa makar inicijativa krenula i ovako preko foruma.Svaki predlog je dorodosao!!!

_________________
"DUM SPIRO.SPERO!"


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 57 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: