Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Alo, kolege, BRE! :))))
PostPoslato: Pon Avg 09, 2010 1:27 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Naslov ovog testa je zanimljiv i intrigantan, ali morao samo tako...

Pre neki dan odem do lokalnog doma zdravlja da obidjem kolege, kad mi koleginica (inace spec. opste medicine kao i ja) u razgovoru ladno saopsti: "Ja ne lecim bolesti stitne zlezde, ja pacijenta pripremim, a on (endokrinolog), neka radi svoje, bas me briga, zasta je subspecijalizirao endokrinu, to je njegov posao!". Malo se iznenadih, prosto mi je bilo zao sto cujem to, ocekivao sam da cemo da imamo iste stavove, da ce i ona da se zali sto nema klinicku autonomiju i sto je sistem svakog dana sve gori i gori, samo nas gusi i pojedinim "svetim karavama" prinosi "darove", a nas specijaliste opste medicine tretira kao da ne postojimo. Eto, kad smo vec kod endokrinologije, pa otkad je normalno da ako ja napisem uput (ovo je bilo dok sam radio u drzavnoj primarnoj zdravstvenoj zastiti kao izabrani lekar) pacijent PLACA za tireohormone, a ako mu uput izda (ili u izvestaju predlozi) endokrinolog, onda se NE PLACA NISTA?! Znaci li to da samo endokrinolog zna kad je potrebno uraditi TSH, T3 i T4? Obratite paznju - placa se i ako iste analize trazi "obican" internista, kolega bez subspecijalizacije...?!!! Znaci, SVI SMO BLESAVI, NEMAMO POJMA, samo je on, sa godinu dana koliko mu traje ta subspecijalizacija, naucio sve sto treba, a mi smo dzaba isli na studije, na specijalizacije i na ko zna kakva usavrsavanja...

Srbija je stvarno zemlja cuda. Nasa medicina, lekari i narod - sve je to naviklo da se odmah trazi "majstor za pokvaren deo" - ako je besika ili prostata - urolog, ako je bureg - nefrolog, ako je zeludac ili crevce - gastroenterolog, limfni cvor - hematolog, hromoni - endokrinolog, srce - kardiolog, mozak - neurolog, koza - dermatolog... I za sve to ove "glavne dase" su jedini koji ISTA ZNAJU, nemoj neko da bi probao makar i one najcesce bolesti sam da leci, ne pipajte nista, samo pisite upute i recepte, uzmite vasih 500-600 evra mescno i cutite! Prehlada - otorinolaringologu! Svrab - koznom! Bilo kakva temeratura - infektologu! Pritisak - internisti. Svakom svoje! A ako ne znate kome - onda uput SVIMA! Ne daj Boze da zenu bole trbuh i ledja, ima da se proseta od ginekologa do hirurga, od gastroenterologa do nefrologa, od fizijatra do reumatologa... I na kraju (moram da kazem ovo, jace je od mene, oprosticete) :lol: PRDNE I LAKNE JOJ!

Mladim kolegama koji su se vec unesrecili, pa zavrsili medicinu, skrecem paznju na jednu lepu i razumnu podelu medicinskih grana, koju bi neki da ukinu i da nam uzurpiraju svako pravo na rad:

Medicina se deli na INTERNISTICKE i HIRURSKE grane. U ove druge spadaju HIRURGIJA, PLASTICNA HIRURGIJA, KARDIOHIRURGIJA, GRUDNA HIRURGIJA, NEUROHIRURGIJA, ORTOPEDIJA, UROLOGIJA, OFTALMOLOGIJA, ORL i MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA.

Ne saljite pacijente specijalistima ovih specijalnosti, osim ako ima jasnih indikacija za operaciju - i ako pacijenti zaista zele da se operisu. Nemojte da vam od ovih HIRURGA dolaze izvestaji sa predlozenom medikamentoznom terapijom - to ste mogli da ordinirate i sami. Jednom i zauvek: UROLOG OPERISE, ima za njega posla koliko hocete - a cistitise i uretritise i benignu hiperplaziju prostate lecicete sami! Isto vazi i za druge "operatore" - ortoped, na primer, leci prelome, stavlja gipsove, menja kukove... Ortoped NE LECI ISHIJAS ni humeroskaplarni periartrit, to je najgora glupost koju vidjamo svakodnevno u Srbiji! Za sve hirurske grane ima itekako dovoljno patologije koja zahteva operativno lecenje - neka se lekari tih specijalnosti bave time! Slicno - za sve subspecijaliste ima itekako dovoljno retkih bolesti kojima ce se baviti, nije pritisak za kardiologa (nije ni za internistu!), nije obican dijabetes za endokrinologa, nije bronhitis za pulmologa. (Nije ni za PNEUMOFTIZIOLOGA, tek tu je ceo apsurd ovdasnjeg zdravstva upecatljiv, u gradu u kome zivim i radim pneumoftiziolog pregleda svakog pacijenta za koga se trazi RTG pluca, kao da niko drugi ne znam da pogledam PA snimak, kao da mi lekari opste medicine i specijalisti opste medicine ne znamo da lecimo bronhitise i pneumonije???!)

Ministar je svojevremeno (u nizu guposti koje je ucinio) ukinuo/zabranio volonterske specijalizacije i subspecijalizacije. Pritom, neometano je nastavljen upis studenata na studije medicine i sada imamo GOMILU lekara koji, navodno, nisu kompetentni maltene ni za sta, vec mogu samo da pisu upute "kolegama" koje su se prethodno domogle "isplativijih" pozicija. Takodje, imamo i hiljade nezaposlenih lekara, koji i da hoce NE MOGU da se dalje usavrsavaju, cak ni o svom trosku, jer je zabranjeno. A zasto??? Da ne bi doslo do pobune. Jer, lako je smiriti i ucutkati 100 lekara koji su tek diplomirali, bez njih se moze, nije steta. Ali sta ako nam se dvojica gastroentrologa u celom jednom regionu pobune, "ode mast u propast!", ako sad odjednom kazemo da moze svaki internista i svaki specijalista opste medicine da ide o svom trosku na subspecijalizaciju gastroenterologije, ova ce dvojica nevidjeno da se nasekiraju, ima da prestanu da rade, i onda sledecih godinu-dve nece imati ko da napravi ni jednu gastroskopiju, ni jednu kolonoskopiju, bice HAOS! Eeee, to ministar ne zeli, pa nam ne dozvoljava da se usavrsavamo. Dovoljno ih je (na kraju krajeva, i on je jedan od njih!), ne treba vise...

Zbog svega ovoga, zbog BEZORAZLUKA kojim manipulisu sa nama, preko "Lekarse komore", preko KME, preko raznih kolektivnih ugovora, uredbi, dopuna, odluka i sl... - NE DAJTE DA VAS IKO VISE DEGRADIRA!

Budite ono za sta ste se i skolovali, KOMPETENTNI LEKARI, doktori medicine, ljudi koji bolesnima i napacenima RESAVAJU PROBLEME. Nemojte, kao koleginica sa pocetka ovog teksta, da se sklanjate u stranu i da trazite izgovore. NE DAJTE SE! Radite ono sto znate i ne dajte drugima da vam uzimaju posao.

Pozdrav!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Alo, kolege, BRE! :))))
PostPoslato: Pon Avg 09, 2010 1:56 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
E pa doktore Vi sre VRH.Prvo sam se rasplakala jer sam pisala o tati i nisam uspela da se smirim dok niste napisali ovaj text koji me je nasmejao do suza i došao kao kec na jedanaest.
Možda ste Vi želeli da on bude ozbiljan al kad pročitah o ženi koju boli stomak ja ga neprotumačih kao ozbiljan,mada je ostatak prava realnost i naš narod zaista nije raspoložen da za svaku sitnicu ide i gubi vreme od specijaliste do specijaliste.
U svakom slučaju,ako se razbolim od danas Vi ste mi izabrani lekar jer šta je to zapucati do Požarevca i uživo čuti koju pametnu.

Veliki pozdrav za Vas,stvarno ste divni.

_________________
"Božija volja te nikada neće odvesti tamo gde te Božija Milost neće zaštititi."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Alo, kolege, BRE! :))))
PostPoslato: Pon Avg 09, 2010 1:56 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
E pa doktore Vi sre VRH.Prvo sam se rasplakala jer sam pisala o tati i nisam uspela da se smirim dok niste napisali ovaj text koji me je nasmejao do suza i došao kao kec na jedanaest.
Možda ste Vi želeli da on bude ozbiljan al kad pročitah o ženi koju boli stomak ja ga neprotumačih kao ozbiljan,mada je ostatak prava realnost i naš narod zaista nije raspoložen da za svaku sitnicu ide i gubi vreme od specijaliste do specijaliste.
U svakom slučaju,ako se razbolim od danas Vi ste mi izabrani lekar jer šta je to zapucati do Požarevca i uživo čuti koju pametnu.

Veliki pozdrav za Vas,stvarno ste divni.

_________________
"Božija volja te nikada neće odvesti tamo gde te Božija Milost neće zaštititi."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Alo, kolege, BRE! :))))
PostPoslato: Pon Avg 09, 2010 9:42 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jul 10, 2009 2:36 pm
Postovi: 229
Verovatno ce tako i biti. Ima puno razloga-nestrucnost, nezainteresovanost, svi su u nekim problemima koje projektuju i na posao. Za svaki od ovih razloga imalo bi da se pise i-ha-ha, ali ja pretpostavljam da vi vec slutite odgovore.
Pre neki dan pricam sa kolegom-tehnicarem koji radi na internom-prijemno, trenutno vazi ova opcija--svaki pacijent moze doci kod njih da se pregleda, a ukoliko lekar proceni da stanje nije urgentno placa 100% troskove. Dakle, pacijent je taj koji odlucuje da li je njegovo stanje hitno ili nije.
Primer - licno za mene, lekar specijalista mi propisuje jak antibiotik 8 meseci, odem kod lekara opste medicine u dom zdravlja (tada sam jos pripadala pedijatriji), koji po izvestaju specijaliste, nece da mi propise taj lek, jer zaboga antibiotik ne sme da se pije duze od 15ak dana. Verovatno ljudi zbog ovakvih i slicnih primera 'naviknuti i uplaseni za svoje zdravlje' pa prvo trce kod specijaliste. I to su uglavnom ljudi koji cesce posecuju lekare. Ljudi koji retko posecuju lekara, prvo idu u Dom zdravlja. Po ovim nepisanim pravilima ovako se funkcionise kod nas.
Mnogo je supljina u nasem zdravstvu, nelogicnih, pa je mene recimo do prosle godine, kao osobu staru 24 godine, lecio pedijatar u domu zdravlja! Ja, licno, kao student 5.godine medicinskog fakulteta, po svojoj proceni prvo idem u urgentni centar, jer mi je tako mnogo lakse (izuzimajuci prehlade, koje sama lecim). Zasto? Smatram da lekari u Domu zdravlja kod nas funkcionisu po principu vase koleginice, pa skracujem putanju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Alo, kolege, BRE! :))))
PostPoslato: Pon Avg 09, 2010 9:22 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 22, 2009 10:28 pm
Postovi: 618
e doktore Vi ste legenda! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ja sma se sada tek zapitala da li je ona moja(moram da se tako izrazim,sta da se radi)napisanulja uopste komepetentna da mi ista kaze vise i da li je vajda ici kod nje
mislim da cu posle ovoga ozbiljno da razmislim o medicinskim studijama


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Alo, kolege, BRE! :))))
PostPoslato: Sub Avg 14, 2010 1:18 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
ivice,
osvrnucu se ovde na fenomen da nema revolta, pobune medju kolegama! uclanio sam se na facebook-u u grupu "nezaposleni lekari" - u njoj nema ni jedne jedine reci o sustini problema! u njoj svi cijucu "vaaljdaaa ce biti neki konkurs.." a i sami znaju da ce na tom "nekom konkursu" stranacka garnitura da raspodeli ko ce raditi! zaista neverovatno, kao da je neko isprao mozak.

na subspecijalizacijama iz internistickih oblasti kolege - dakle ljudi koji vec minimum 7, a najcesce i 10-tak god. rade samostalno, dezuraju i IMAJU VISE PACIJENATA NEGO MNOGI DOCENTI I PROFESORI pristaju na to da pisu anamneze, da im se ne da da prismrde ultrazvucnim aparatima i slicno!

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Alo, kolege, BRE! :))))
PostPoslato: Sub Avg 14, 2010 10:20 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Ma alo ajde da se ne zavaravno previse. Ljudi kad izadju sa faksa stomatoloskog i medicinskog izlaze sa jako malo prakticnog znanja i uglavnom terorijom koja je isparila negde u etar samim tim se plase da rade svoj posao pa treaze razne izgovore ne bi li izbeli posto znaju koliko su suplji. Samo sto cu ja to da kazem otvoreno a drugi ce da uvijaju i da smisljaju masu grugih razloga. Da vecina zeli da radi i preuzme odgovornost nasao bi se nacin ali vecini odgovara da pise recepte i da ne radi posto im nije do odgovornosti a nije im do odgovornosti jer nemaju poverenje u svoje znanje i vestine.

Prosto
Fakultet sa dovoljno teorije (ni malo ni previse) + jako mnogo prakse = znanje koje ostaje u glavi sa praksom = strucnjaci sa znanjem = takvi strucnjaci zele da rade svoj posao jer veruju u sebe

Fakultet sa suvoparnom teorijom + jako malo prakse (ili bez prakse) = znanje koje isparava do najvise 3 meseca posle ispita = ucenje za ocenu i za profesora = kadar koji izlazi i nema pojma = kadar koji se ne usudjuje da radi svoj posao posto zna koliko je supalj.

Ja ne kazem da nema izuzetaka ali je njih malo i njih koci ona veca masa kojoj ovo sve zapravo odgovara.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Alo, kolege, BRE! :))))
PostPoslato: Sub Avg 14, 2010 2:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
Sve ovde sto ste drage kolege napisali apsolutno stoji, dr ivice Vama se divim na entuzijazmu i procitala sam i Vas prirucnik za lekare opste medicine-odlican je. Sto se tice komentara zasto se niko ne buni, kao neko ko je u potrazi za zaposlenjem-situacija je toliko jadna i bedna da ne mozete ni da zamislite. To koliko ko zna i ume uopste, ali uopste, nazalost, nije bitno. Ja se ne plasim svog posla, znam sta znam, a i sta ne znam(sto je jos bitnije), nemam problem da ucim, i usavrsavam se, ali verujte raspodela poslova se obavlja na ko zna kom nivou i tu nema veze ni prosek, ni znanje.A mislim da i vi svi to dobro znate. Ako vas i pozovu na neki razgovor, dobicete predavanja o tome kako prosek 9,00 nije dovoljan,pa ni za jedan posao u medicini :roll: ,a onaj sto te ispituje preko puta jedva zna maternji jezik, a o proseku ni govora i slicne nebuloze. Toliko brzo se razocarate da vam uopste nije do toga da ista govorite, jer ste toliko mali sraf u toj masineriji, da se pitate sta trazite tu uopste...A o nekoj specijalizaciji, ultrazvuku i bilo kom usavrsavanju, mogu samo da mastam...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Alo, kolege, BRE! :))))
PostPoslato: Pon Avg 16, 2010 2:43 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Drbgd,

kolega moj dragi, to sto te napisali da svi samo "cijucu", to je pogodak u centar centrova! Ja sam zabezeknut inercijom i sposobnoscu da se 'adaptiramo" na svaku novu i novu glupost Tomice Milosavljevica i klike! Pa zar nije neverovatno da niko ne zagrmi posle ove vesti o 600 ili koliko lekara koje ce Srbija da "posalje" u Nemacku (citaj: da se ratosilja i smanji nezaposlenost, i "ministar" ce da ispadne pametan i efikasan!)??? Zar je normalno da se u dnevnicima i vestima o tome cuje samo tek po neka recenica, i onako se izmedju redova samo kaze da se to radi bez konkursa (NARAVNO!) i da je naveci broj kandidata (cuj "kandidata'??? Pa kako kad nema konkursa???) iz Beograda i da ce o slanju odluciti Ministarstvo (jao, bas zgodno, evo vec vidim decu profesora i raznih druh "stihova" kako pakuju svoje torbice!)... Znaci, poslacemo mlade lekare da specijaliziraju tamo, i imaju obavezu da zakljuce ugovor na 10 godina tamo (nece se ni vratiti posle toga, sto je, zapravo, doobro i za njih i za lekare ovde - ALI NE VALJA ZA NAROD!). A koga cemo poslati - pa nece to moci tek tako ako Ivica oce i zamislja - transparentno i posteno. Eh, kako da ne! Sta nas/vas ima da bude briga kako i po kojim kriterijumima mi ima da odaberemo tih 600 medju 2.000 nezaposlenih lekara samo u BG i okolini, mi cemo to da uradimo "strucno", "ekspertski" i nema sta tu sad mnogo javnost da se mesa. (Kazu - jedan od kriterijuma ce biti poznavanje nemackog jezika... Jelte bre ljudi, kad ste poslednji put sreli mladog coveka koji se razbija od studiranja medicine u Srbiji da govori nemacki???? Nemacki slabo govore i ova gastarbajterska deca sto odu sa mamo i tatom/babom i dedom u Bec, treba im i po 4-5 godina da nesto beknu, a samo da sad ne nadju 600 nezaposlenih lekara koji govore nemacki....?????!)

Definitivno - "narod je ova umirati sviko..." - sto rece Aleksa Santic....

A evo i deo prepravljene verzija te pesme:

OSTAJTE TAMO

Ostajte tamo, sunce ovog neba Nece vas grijat ko sto tudje grije
Grki su ovdje zalogaji hljeba Gdje stana nema i gdje posla nije.


(...)

Ne dajte tuzi da vam dusu pati Ostanite tamo u narucju svijeta.
Zivite zato da mozete slati Rodbini vasoj para i paketa.


(...)


Samo da pomenem jos jedan primer sta sve mi cujemo i trpimo i nikom nista: jeste li primetili onog v.d. direktora Instituta za onkologiju (doterali ga na mesto uhapsenog "cistostatik-tender-mahera"), taj v.d. direktor (ja bih reko: v.d. nadzak baba!) nam je strucno pruzio utehu preko svih mogucih medija da lista cekanja za zracenje na kojoj se ceka do dva ipo meseca "i nije tako duga"...??????!!!!!!!!!! Ja sam pola sata stajao sa vilicom na patosu, mislio sam da malo sta moze da me iznenadi vise u Srbiji, ali ovo je zaista preko svake mere..... Pa COVECE BOZJI, imas li ti imalo stida i srama da tako branis i pokrivas te koji su te postavili da budes v.d., jel BAS moras da se tako upropastis lupetanjima koja su ti stavili u usta, reko mu Tomica i ona iz RZZO da to kaze - i on covek ni pet ni sest - nego KAZE!!! ... Pa NEVEROVATNO! Kaze nam, dakle, prevedeno, taj genije srBske med(e)cine: "OOOO, Srbi, ako vam slucajno cveta neki karfiol u debelom crevu, ili imate rak posred pluca, ili vam je grkljan otisao do djavola, ili vam posred dojke stoji lopta od 10cm - ma nema zurbe, eto, dobicete zdracenje negde oko Nove Godine - a do tada, ne razmisljajte o metastazama, o sirenju malignog procesa, ma nece to nas, to se desava samo u americkim filmovima i u tim njihovim americkim medicinskim knjigama, a mi znamo da je dva-tri meseca cekanja kad imas najgoru bolest na svetu NISTA, mi smo v.d. i profesor doktor i mi znamo kako je kod nas - stoga, nema zime, posebno ako umrete u jesen!!!!"


studentbgd

Mnogo ste ogorceni na fakultete i mislite da bi neke velike promene u nastavi promenile ljude. Promene su svakako pozeljne i pisali smo o tome, eto ja napisah celu knjigu koja ide u tom smeru (cak pojedini kazu da ne bi bilo lose da ta knjiga bude i udzbenik - ali, ne pitam se ja o tome....). Praksu mozete da obezbedite bilo gde - ako se medicinski fakulteti konacno sete STA i KOGA obicavaju i skoluju: skoluju LEKARE OPSTE MEDICINE - znaci (ako cemo posteno), najveci deo prakse bi trebalo da bude NE U BOLNICAMA, nego bas pored lekara specijalista opste medicine, u primarnoj zdr. zastiti, na frontu, gde treba uciti sta je zito a sta kukolj, gde treba uciti kako izgleda konj, a ne kako se jase zebra, gde nije potrebno da znas sta je Kajzer-Flajserov prsten (samo kad se setim toga, dodje mi da vrisnem, taj znak smo ucili ko da ce svaki drugi bolestan Srbin koji mi udje u ordinaciju da ima povisen bakar - e, samo ako to nije vazno - eto na sta smo gubili vreme!).... Verujte mi da sam upoznao par studenata koji u Kragujevcu na tamosnjem medicinskom fakultetu (za koga sam uvek - ranije - tvrdio da bih ga zatvori cim bih mogao!), vise deca naucise i sada kao (tek/vec) apsolventi bolje povezuju znanja, pametnije koriste dedukciju i daju tacnije dijagnoze nego stotine onih koji su sa prezirom gledali na Kragujevac, Nis, Pristinu.... Ko hoce da nauci, naucice, nece ga spreciti nista. Student A.A. (Necu ime da mu kazem, uskoro ce da postane i on dr med. pa cu tada da ga reklamiram) je dolazio kod mene u ordinaciju jos kad je bio na 3. godini - gledao kako se uzima anamneza, citao EKG snike koje smo radili, gledao radiografije, ucio se propedevtici.. A NIKO GA NIJE TERAO! Sedelo dete po ceo dan, otac mu je moj pacijent i eto - zamolilo dete, ja pristanem, zasto da ne... A.A. je sada zmaj (naglasavam - nema za to nikakve "mentorske" zasluge!), eno ga pise radove za kongrese, ici ce na postdiplomske, a kliniku (onu baznu, krupnu, najfrekventniju, ukjucujuci i primarnu i naprednu dijagnostiku i osnovne terapijske postulate) ima u dzepu! Sad bih smeo da mu poverim svoje najdraze da ih pregleda, jer znam da ne bi zabrljao nista... Toliko o tome - a dete studira u Kragujevu i mogao bi isto da se prepusti matici i da 'izraste" u mediokriteta koji ne zna nista, ne ume nista, ne sme nista i nece nista....


Dannina,

Hvala za komplimente za knjigu. Sledece godine, ako bude zdravlja, izdacu knjigu "Ultrazvik za lekare opste medicine" zainat! :) Ili mozda i ne izdam stampano izdanje (zavisi gde budem radio i sta, da sad ne objasnjavam, u nekim sam pregovorima), nego napisem sve u PDF-u i namerno postavim free-verziju svima za download, da svi koji hoce mogu da nauce koliko im treba za pocetak.U stvari, evo, jedan deo knjige koji je vec napisan, UZ vrata - sa fokusom na stitnu zlezdu - mogu i da posaljem kome treba i ko mi napise email:) Pa kad Vas sutra pitaju gde ste to naucili i odakle znate - a vi kazite slobodno da ima dzaba na internetu. Jer dosta su pojedini sa MALO ZNANJA zaradjivali MNOGO, pa onda to naduvavali do bola - podizali sve na "ekspertski" nivo (kako mi je muka od ove reci!), a zapravo su bili FAH IDIOTI - u svom uskom i preuskom fahu znaju milion stvari koje su nepotrebne normalnom prosecnom pacijentu - a za sve ostalo u medicini su idioti. Na zalost, model "fah idiota" je postao dominantan (ne samo u medicini) i sada nista drugo i ne vredi pokusavati...

Sve najbolje!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Alo, kolege, BRE! :))))
PostPoslato: Pon Avg 16, 2010 10:01 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 22, 2009 10:28 pm
Postovi: 618
doktore Ivice,ja se vama zaista divim,ali ja za to citanje i ucenje sa interneta(a zaista mogu da se hvalim znanjem)sam od strane svoje ''doktorke'' bivala ignorisana i proglasavana za osobu bez mozga(pomirila sam se sa cinjenicom,jer ovo je Srbija)
Ja sam procitala obe vase knjige i dosta naucila iz toga.

A to sto salju studente u Nemacku,ja znam da iz mog mesta doktori i sestre odlaze u Norvesku(to sam saznala u skoli stranih jezika,posto svi zivi jure i uce Norveski),a to je po meni zaista jadno.

O cekanjima da ne pricam,covek ode sa nesnosljivim bolovima,zakazu mu pregled ali samo pregled 6 meseci kasnije,a do tada moze da se umre komotno.Ili npr ja sam isla da zakazem kod ocnog i ni manje ni vise su mi zakazili 7 meseci kasnije(mogla sam oslepeti,al nema veze,nije ni bitno)

Ja jesam mozda deriste jos uvek,ali ne vidim nista lose u tome sto znam vise o nekim stvarima od nekih ''doktora'',tako da sam ja resila da pocnem da budem kao Patrik Zvezda(ko ne zna ko je to,mogu da mu objasnim)pa se nadam da ce biti ok.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Alo, kolege, BRE! :))))
PostPoslato: Sre Avg 18, 2010 5:06 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Avg 14, 2010 12:26 pm
Postovi: 153
Lokacija: SRB - USA

mene je medicina koštala dva braka - propala. ali ne žalim se to je bio moj izbor tojest ja sam sve svoje dao medicini i to je to.

ali do dan danas imate te umišljene doktorke podvlačim doktorke kojma je teško da kažu i 'dobar dan' , jer misle da su nešto posebno jer su završile medicinu, a to je fakultet kao i svaki drugi - a to što su one umislile da će sa stečenom titulom doći do para ili se bolje udati to je njihov moždani problem.
90% tih takozvanih studenata medicine su upisali fakultet jer hoće pare ili statusni položaj koji se stiče titulom dr. a, za poštenog lekara neće u srbiji nikad biti velikih para.
a za neke od tih velikih doktorki sto sada svuda ordiniraju privatno razni kreveti pamte kako su dospele do tih mesta. zašto to ne reći otvoreno kad je to istina. pa danas se podrazumeva da neke doktorke da bi napredovale budu ljubavnice svojim načelnicima.

a, u unutrašnjosti imate mlade, željne znanja lekare koji sede i ćatišu i pišu bezvezne recepte i služe kao prepisivačka administrativna škola. mesto da se svima pruži šansa i svi nauče svemu što ih zanima. ili se pak u palankama nalaze stari lekari naučeni na počasti i poklone koji se protive bilo kojoj promeni u njihovom patetičnom prstoru. što se ti matori istrošeni lekari koji više ne služe ničemu ne penzionišu ukazom i oteraju sa svojih korumpiranih mesta malih bogova u malim palankama i ne puste mlade lekare koji hoće da povuku da dođu do izražaja.

i ceo sistem je napravljen naopako počev od lažne zdravstvene ustanove koja sebe naziva v.m.a. do privatnih klinika koje ne služe ničemu nego paradiranju i otimačini u svilenim rukavicama.
neradnici u kbc-ovima u beogradu i lekari u dz koji se bune što će morati da rade do 20:00h i koji odbijaju da leče bilo šta teže od kijavice , ako i to znaju da leče.

ne možete mi nabrojati 5 dobrih medicinskih knjiga na srpskom jeziku a, da nisu prevodi.
a o naučno istraživačkom radu da i ne govorim - ko je kakav ovde pa rad ORIGINALAN i napisao - sve je to laž i prevara, od hirurga koji u privatnoj klinici u obrenovcu uzme 3.000 dinara za to što pipne ali ponavljam samo pipne trbuh i da pacijentu da pije ranisan, do operacije takozvanih profesora u beogradu koji operišu debelo crevo za 3.000EUR.

što kaže dino merlin - sve je laž, samo pusta laž.

i ministar je u pravu.

u pravu je što se nije operisao u srbiji.

zar bi vi? da ne morate!



Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Alo, kolege, BRE! :))))
PostPoslato: Sre Avg 18, 2010 6:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Posto radim (nisam vlasnik!) u privatnoj (poli)klinici, ne bih mogao da se slozim da ne sluzimo nicemu... Zasto mislite da ikome otimamo pare - posebno mi koji ne radimo u drzavnom zdravstvu uopste, ne 'prevlacimo" pacijente iz bolnica i domova zdravlja?... Mislim da st emalo previse razocarani i radikalno, pa upotrebljavate ono sto je Nice jednom nazvao "filozofijom cekica" :) Kritika je u redu, ali selektivna i racionalna, objetivna i promisljena.

...Uzgred - ne, ministar NIJE u pravu, bas je on kriv sto je sistem ucmao i bas je on taj koji je onemogucio da se obrazuju novi neurohirurzi i da se zastite takvi neurohirurzi kao sto je bio doktor Eugen Slavik (koji je ispao zrtveno jagnje, ali to je tek druga i dugacka prica...)

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 20, 2010 4:51 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Avg 14, 2010 12:26 pm
Postovi: 153
Lokacija: SRB - USA
Ja nisam razocaran ja sam najpre ogorcen - i kao sto napisah u jednom od prethodnih postova ne treba niko licno da prihvata moju gorcinu. sve sto kazem nema nameru da uvredi nekog , iako koristom licna imena i prezimena, ja samo pricam istinu i to je to. i nazivam reci pravim imenom - a ako neko smatra to za uvredu onda on ima problem u glavi.

vi ste vidim covek koji radite neke pozitivne stvari - a, i porodican sto je veoma vazno.
ali je cinjenica da se danas u privatnim klinikama mahom uzimaju pare i prodaje magla, a o transferu pacijenata iz drzavnih u privatne klinike svuda se pise - cak negde i otvoreno, pa evo cak i ovde (vidite moj post o dr luki andjelicu takozvanom ginekologu koji radi drzavno, a isto i privatno to je u podforumu ginekologija).

Vi ste koliko vidim iz Pozarevca, e pa tamo ima jedna ordinacija 'dr Moma' , a taj takozvani doktor moma markovic koji radi polovicne preglede, a PH nalaze salje u Pozarevacku bolnicu gde mu ih patolozi rastumace preko telefona, ne daju nalaz na papiru u vidu zvanicnog dokumenta, pa onda kad pacijent zavrsi kod lekara u beogradu niti imate kompletan pregled niti imate dokument PH verifikacije. Jel to lecenje ili otimanje para? A doticni ima klijentelu iz celog Branicevskog okruga kojima zato sto se kod njega ne ceka za debele pare odradjuje preglede i kao postavlja dijagnoze ,a da pritom niko i ne zna koja je zaista PH dijagnoza u pitanju jer papira nema. A naravno, slanje PH uzoraka u Pozarevacku bolnicu ide tajno i uz davanje para patologu - zato i nigde nema napismeno izvestaja. Sta je to nego koriscenje drzavne imovine , patoloske opreme u Pozarevackoj bolnici za privatan rad, a kako bi se izbegli dokazi PH dijagnoza se diktira preko telefona - PA TO NEMA NIGDE U SVETU!!!

A i u Beogradu ima jedna takozvana privatna klinika - dr ristić, da, tamo su velika imena poput takozvanog doktora lukavčevića dr stojana koji je samozvani profesor samo ne znam gde - pošto je dotični tezgario po svakoj privatnoj ordinaciji koja postoji u beogradu, da se ogrebe o svaku mrvicu koja postoji. prvo je bio primarijus na v.m.a. a onda i virtuelni profesor u oglasima od vecernjih novosti do halo oglasa. e taj samozvani profesor stojan lukavčević ode u dr ristić i napiše izveštaj u kome stoji samo anamneza i to štura i kratka, i potom nalaz palpacije(ćitaj-pipanja) trbuha i zaključi da pacijenta treba hospitalizovati negde i da je za bolničko lečenje. i za to uzme debele pare. pa to može da uradi i priučeni trećerazredni šloser. e sada vi meni kazite da li je to otimanje para ili ne? zašto se taj pacijent ne hospitalizuje u tako eminentnu ustanovu kao poliklinika dr ristić?

pa tu dr ristić polikliniku treba zatvoriti a osoblje pohapsiti počev od direktorke koja na tuđoj muci zarađuje milione. što se u dr ristić ne hospitalizuju teški pacijenti? ne, nego tamo samo dođete i popričaju sa vama, za to vam uzmu velike pare, a onda kažu da treba da se hospitalizujete u državnu ustanovu jer ste teški pacijent.
uostalom, kakva je to privatna klinika koja ima tri hirurga zapošljena koji uopšte ne operišu nego kucaju anamneze i onda kažu da treba da se pacijent operiše u bolnici - i za to uzmu pare. hirurg koji ne operiše nije hirurg! a takve privatne ustanove kao što je dr ristić treba zatvorirti i umesto njih tu napraviti dom za beskućnike, narodnu kujnu ili azil za napuštene životinje - jer se tamo ništa humano ne radi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Alo, kolege, BRE! :))))
PostPoslato: Sub Avg 28, 2010 12:16 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Još jedan mali post odavde iz Grčke, pa odoh na kupanje :)

Zaista bi bilo potpuno neprofesionalno i nekolegijalno da ne kažema makar reč-dve o Dr m. markoviću. Čovek ke otvori privatnu internističku ambulantu kao gastroenterolog pre 15 godina, kada niko to nije smeo ni da pokuša. Jedini je gastroenterolog-privatnik u Braničevskom regionu, pa nije ni čudo što ima veliku klojentelu - da je sreće, ne bi se kod "državno" 8bolničkog) gastrooenterologa čekalo na gastroskopiju 2 i 3 meseca. Pride, da je sreće, mnogi bi i sami sebi platili subspecijalizaciju iz gastroenterologije i ne bi gastroskopija bila tako nedostupna. Što se tiče slanja uzoraka na PH pregled, o tome ne znam detalje, ali znam da je patilog radio do uvođenja neustavne zabrane i kao konsultant u privatnim laboratorijama. sve u svemu - nije red da se piše o ljudima bez jasnih argumenata, a i tada je ipak ispravnije pisati na drugim mestima - konkretno, zdravstvenom inspektoru, lekarskoj komori, a može i kao privatna tužba, ako neko ima jasne dokaze da je oštećen. Ono što je nepobitno - a pratim to već 15 godina - e da je dr Moma odličan i iskusan gastroenterolog koji daje pouzdane i konkretne dijagnoze.


O poliklinici dr Ristić u Bg ne znam puno, znam da postoji dom Zdravlja sa istim imenom, ali ako je on tako registrovan, onda i nema pravo da se bavi hirurgijom, niti da angažuje hirurge. Inače, potpuo se slažem da hirurg koji ne operiše i nije hirurg. Pokušavam stalno da objasnim kolegama lekarima neoperativnih grana da ne šalju ni jednom hirurgu (hirurgu u užem smislu, ortopedu, urologu, neurogirurgu, otorinolaringologu...) pacijente kojima nije potrebna operacija. Jer zaista - šta ćemo onda mi da radimo? Da ne pominjem da sam zagovornik intenzivne ambulantne hirurške prakse koja se mora spustiti na nivo primarne zdravstvene zaštite. svaki lekra bi morao da ume da ukloni lipom, aterom, da ušije ranu...

Pozdrav, odoh još par dana na sunčanje, pa nazad na posao :)

Sve najbolje!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Alo, kolege, BRE! :))))
PostPoslato: Sre Sep 08, 2010 11:32 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Avg 14, 2010 12:26 pm
Postovi: 153
Lokacija: SRB - USA
dr ivica je napisao:
Još jedan mali post odavde iz Grčke, pa odoh na kupanje :)

Zaista bi bilo potpuno neprofesionalno i nekolegijalno da ne kažema makar reč-dve o Dr m. markoviću. Čovek ke otvori privatnu internističku ambulantu kao gastroenterolog pre 15 godina, kada niko to nije smeo ni da pokuša. Jedini je gastroenterolog-privatnik u Braničevskom regionu, pa nije ni čudo što ima veliku klojentelu - da je sreće, ne bi se kod "državno" 8bolničkog) gastrooenterologa čekalo na gastroskopiju 2 i 3 meseca. Pride, da je sreće, mnogi bi i sami sebi platili subspecijalizaciju iz gastroenterologije i ne bi gastroskopija bila tako nedostupna. Što se tiče slanja uzoraka na PH pregled, o tome ne znam detalje, ali znam da je patilog radio do uvođenja neustavne zabrane i kao konsultant u privatnim laboratorijama. sve u svemu - nije red da se piše o ljudima bez jasnih argumenata, a i tada je ipak ispravnije pisati na drugim mestima - konkretno, zdravstvenom inspektoru, lekarskoj komori, a može i kao privatna tužba, ako neko ima jasne dokaze da je oštećen. Ono što je nepobitno - a pratim to već 15 godina - e da je dr Moma odličan i iskusan gastroenterolog koji daje pouzdane i konkretne dijagnoze.

pa vidite problem je u tome što čitam i ja te takozvane dijagnoze sve sa cenama usluga i nekompletnom dijagnotikom tipa bez ph nalaza. kakav je to pregled deb.creva bez ph nalaza - i to pregled levog kolono i čak i to nekompletni , ma dajte to može guranjem sonde i onaj što mu je iq niži od broja cipela da uradi - a to što vi branite kolegu iz vašeg mesta i lokalni drž' mo se zajedno mentalitet je jasan. pa tužno da je jedini tamo - što nije obučio još ljudi, što nema par dana kada radi za džabe, što tako ne pokaže svoju humanu stranu, ne nego lepo uradi polovičan pregled bez ph nalaza i uzme pare i onda kaže da taj pacijent mora u bolnicu da ide u beograd - a to da se ph nalazi saopštavaju telefonom je u najmanju ruku skandalozno, pa šta sada svi pacijenti treba da rade da se priključe na konferencijsku vezu kada patolog krišom tom akdemiku momi saopštava dijagnozu.
i pazte sad tu tek konstataciju koju iznosite da je odličan gastroenterolog - po čemu to znate pa on nema licencu da radi endoskoppije, nego se priučio negde i uzeo braničevski kraj kao svoj vilajte u kom je on medicinski satrap pa cedi sirotinju raju uz neke takozvane prgelde. a gde je tu vođenje i follow up pacijenatat ja vas pitam.
lako je sedeti u svojoj privatnoj ordinaciji i biti sam svoj šef i praviti se mudrac kad konkurencije nemate.

e sad vi ikiliki vidite, ja neću da drukam kolege niti sam to ikada radio - ja sam ga spasao zdravstevenih inspekcija jer sam nezadovoljne porodice odgovarao da ga tuže u takozvano ministarstvo zdravlja.
građanin moma je moj dužnik i pored toga što ga ja ovde javno prizivan jer ovo je internet koji uopšte ne podpada pod kredibilne institucije ove pseudo države srbije.

tako da ne morate vi ikiliki da ga branite, jer sam ga ja već 2x konkretno odbranio ,a da on toga nije ni svestan , od tužbi dve porodice. uvek ću odbraniti javno ikolegu, a u 4 oka mu reći sve što mislim.



O poliklinici dr Ristić u Bg ne znam puno, znam da postoji dom Zdravlja sa istim imenom, ali ako je on tako registrovan, onda i nema pravo da se bavi hirurgijom, niti da angažuje hirurge. Inače, potpuo se slažem da hirurg koji ne operiše i nije hirurg. Pokušavam stalno da objasnim kolegama lekarima neoperativnih grana da ne šalju ni jednom hirurgu (hirurgu u užem smislu, ortopedu, urologu, neurogirurgu, otorinolaringologu...) pacijente kojima nije potrebna operacija. Jer zaista - šta ćemo onda mi da radimo? Da ne pominjem da sam zagovornik intenzivne ambulantne hirurške prakse koja se mora spustiti na nivo primarne zdravstvene zaštite. svaki lekra bi morao da ume da ukloni lipom, aterom, da ušije ranu...

ja ću što se te privatne klinike za bogaljenje živih i zdravih tiče, a zove se dr ristić samo reći da bi bilo bolje za celu našu pseudo državu srbiju da je tamo mesto te klinike-prevaraonice ili neka bara ili nek močvara, ma bolje da je tu pao tomahawk nego na savezni sup '99 jer se tu onda ne bi mogla podići takozvana klinika - kapela dr ristić sa velikim stručnjacima za uzimanje parta i poklona. e to vidite oni mogu drugima da sole pamet, a meni ne. ja bih bio mnogo sretniji da neke stvari neznam - ali šta je tu je. neke istine ću poneti u grob ali ovo za polimrtvačnicu dr ristić i nije tajna to svako malo medicinski prosvetljen zna šta je - manufaktura medicinskih kreatura i čistilište za nesretan i bolestan svet!


Pozdrav, odoh još par dana na sunčanje, pa nazad na posao :)

Sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: