Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 24, 2009 4:26 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Voogla je napisao:
danka je napisao:
..
I dan danas moja rodjena majka za svaku popravkicu trazi anesteziju kod tog istog stomatologa...dakle neko prihvati, a neko ne...
No, nebitno ko je hteo da razume shvatio je... :D
Necu vise polemisati na ovu temu jer je gotovo sve vec receno...a i ovde smo da pomognemo ljudi, a ne da se natezemo da li treba dati anesteziju ili ne za opravku...


Kada pomenu svoju majku, onda verujem da ti je jasno vise nego sto sam mislila i ako spadas u one taze zubare koji su pazljivi i obzirni, onda je ok.

A kako si sam reako da si tu da pomognes, onda odgovori @Milosu86 cije pitanje je nekako zaposatvljeno.
poz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 25, 2009 2:15 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
uuups, duplirano.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 25, 2009 11:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 2:10 am
Postovi: 39
majja je napisao:
Voogla je napisao:
majja je napisao:
naredna 3 dana me boli sve živo od uboda anestezije

Ne znam koju ste anesteziju primali, ali ovo ne bi smelo da se desava...


Bilo koju! I mandibularnu, i ovu kako je ja zovem "običnu", bilo u desni, bilo u nepce....svaki ubod me boli i to ne samo od jednog zubara, nego od svih kod kojih sam bila u celom mom životu!!


Draga majja,

bol posle anestezije moze nastati iz nekoliko razloga,a to su:

-ostecenje tkiva iglom sa anesteziju.Ili se iglom ubode jedan povrsni sloj kosti,koi je jako dobro inervisan-jako osetljiv na bol,ili je sam vrh igle ostecen,mikroskopski presavijen,sto uzrokuje povredu tkiva,

-prebrzim ubrizgavanjem anestetika,kada se ne daje dovoljno vremena okolnom tkivu da se istegne i prilagodi na lokalno povecan pritisak u tkivu.Tada dolazi do kidanja okolnih vlakana,sto uzrokuje bol,

-ubrizgavanjem takozvanih jon-kontaminiranih anestetika.Ovo znaci da je anestetik suvise dugo drzan u spricu,na kome je igla,i dolazi do prodora jona bakra iz metala od koga je napravljena igla u anestetik,

-posledica lokalne toksicnosti anestetika,dakle u podrucju davanja anestezije.

Svaki od ovih uzroka moze uzrokovati naknadni bol.Ako malo razmotrimo ove navedene uzroke,a posto navodis da ti se to desava kod bilo kog stomatologa,onda mi se kao realno moguci razlozi namecu samo dva-ili svi stomatolozi daju anesteziju suvise brzo,sto dovodi do naknadnog bola (a vecina stomatologa,narocito oni stariji,smatraju anesteziranje rutinskom tehnikom i ne obracaju paznju na brzinu davanja anestezije),ili se jednostavno radi o reakciji tvog organizma na anestetik,lokalno.

Ostali razlozi otpadaju,jer ne daju svi stomatolozi anesteziju na identican nacin,a mala je verovatnoca da se anestetik nadje kod svih stomatologa u spricu dovoljno dugo da dodje do jon-kontaminacije.

Ono sto bih ja uradio jeste da pre dobijanja anestezije napomenem stomatologa da se javlja bol,i da "uspori" sa ubrizgavanjem anestezije,ili,ako i posle toga postoji bol,da pokusa sa nekim drugim anestetikom u nekoj sledecoj poseti njemu,jer danas se u najvecem procentu koristi Lidocain-adrenalin 2ml 2%.

Mozda vredi pokusati sa Cistocain-om DS,koji sadrzi adrenalin (koji se opisuje kao "krvac" za naknadni bol) u odnosu 1:200.000 (kod Lidocaina sa adrenalinom taj odnos je mnogo veci i iznosi 1:80.000,sto znaci adrenalina je vise skoro 3 puta),ili Ubistesin-om.

U svakom slucaju na stomatologu je da bude pazljiv prilikom davanja anestezije,ali takodje,treba da ima na raspolaganju i druge lokalne anestetike,u slucaju da postoji neka smetnja za davanje Lidocain-a.

Na samom kraju,mozda tvoj organizam jednostavno tako reaguje,jer davanje anestezije svakako predstavlja povredjivanje tkiva,makar i minimalno,kada je celokupna procedura anesteziranja izvrsena korektno,ili cak i kada je anestetik promenjen.

Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 26, 2009 4:16 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Huh, hvala na ovako opširnom odgovoru. Iz svega pročitanog, mislim da je u pitanju prebrzo ubrizgavanje anestetika. Izmedju ostalog, ja sam alergična na penicilin, pa je možda izbor anestezije za mene i sužen.

Kad smo već kod toga, imam još jedno pitanje: SVAKI put kad primim anesteziju, meni srce počne mnogo ubrzano da lupa, puls mi bude i preko 130 (mada činjenica je i da mi je ubrzan pri svakoj poseti zubaru :oops: ), pritisak mi skoči na 140/90, a inače je nizak, cela se tresem, bukvalno odskačem sa stolice (činjenica jeste da se ja puno puno prepadnem, jer nakon preživljene anafilakse, svako ubrizgavanje bilo čega u moj organizam, pa makar to bila i obična infuzija, ja se živa isprepadam, jer očekujem ONAKVU reakciju).
Da li je to zbog moje (lude) glave i tog preživljenog straha ili ipak adrenalin iz anestezije odradi i svoje??

Pozz i hvala unapred na odgovoru. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 26, 2009 4:17 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Majjo, dok ti Whitesmile ne odgovori (kakav fantastican nik za stomatologa ili studenta stomatologije!) da ti samo kazem da ne potcenjujes anestetike koji u sebi ne sadrze adrenalin - jeste da je dejstvo krace, ali mnogima i te male anestezije budu sasvim dovoljne (na primer, ja zbog hiperetnzije uvek primam anestetik bez adrenalina, mada i takvih ima vise vrsta.... a i kada nisam imala hipertenziju, ja sam uvek pre bilo kakvog rada pominjala svome zubaru da povremeno imam tahikardije i to uvek jer on to ne mora da zapamti).

Jedan od razloga sto tesko menjam svog zubara je taj sto tacno znam kako mi deluje anestetik koji mi on(a) licno da.
Za mene je to vrlo vazno tako da sam vec dugo vremena veoma relaksirana kada sedim na zubarskoj stolici.

pozdrav,
PS: @majjo, kanda se staro drustvo ama bas sasvim osulo, pa mi nesto i nije zao sto uskoro necu moci izlaziti na net jedno vreme...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 27, 2009 2:29 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 2:10 am
Postovi: 39
majja,ako si alergicna na penicilin,to obavezno reci stomatologu,ako te vec nije pitao,jer postoji mogucnost istovremene alergije i na pojedine anestetike i na druge lekove koji bi se mogli upotrebiti u ordinaciji,a na stomatologu je da zna koji su to anestetici.

Sva tri anestetika koje sam naveo u prethodnom postu,pripadaju grupi anestetika na koje NE POSTOJI istovremena alergija sa penicilinom,i zato su sa te strane bezbedni.Takodje,sami anestetici( lidokain u jednom,i artikain u druga dva) koriste se siroko vec skoro 40 godina,sa sporadicno prijavljenim slucajevima alergija.Zato se,na osnovu statistickih podataka,smatraju vrlo bezbednim anesteticima.I ako postoji alergija na neki od njih,ona nije direktno povezana sa alergijom na penicilin.

Sto se tice ovih opstih reakcija koje opisujes,mislim da su samo posledica tvog (opravdanog) straha,na osnovu prethodno prezivljenog iskustva.Na kraju krajeva,ni sam efekat anestezije,pogotovu u donjoj vilici,nije prijatan,i u praksi se srecem sa jako malo pacijenata koji mandibularnu anesteziju (ona u donjoj vilici) prihvataju "sa radoscu"-utrni pola jezika,pola donje vilice,pola donje usne,sto proizvodi onaj poznati efekat kao da je taj deo otekao,kao da je "nabujao",razlicito to pacijenti opisuju (kod mene u ordinaciji cak pojedini traze da se pogledaju u ogledalo,da vide "jel im pola glave oteklo").Ali bitno je da ne osecaju bol pri radu,i da sve prestaje za oko 2 sata.

Zato ipak mislim da je "stvar u nasim glavama".Na tebi je da se za intervenciju psihicki pripremis,a na stomatologu je da i on doprinese opustenom atmosferom,prijatnoscu,ljubaznoscu,znas vec.Naime,sto se tice gornje vilice,mala je mogucnost ubrizgavanja anestetika u krvni sud,ali postoji realna sansa da se to desi pri anesteziranju u donjoj vilici (mandibularna i mentalna anestezija).Zato je na stomatologu da sve izvede korektno (prvenstveno da aspirira-povuce klip sprica unazad, da utvrdi da se ne nalazi vrhom igle u krvnom sudu).Inace,reakcije koje ti ocekujes,"da adrenalin odradi svoje",znacile bi da je i anestetik istovremeno ubrizgan u krvni sud,a to daje i neke druge reakcije koje ti ne opisujes.Zato,poradi na svojim strahovima,a opet pominjem posla tu ima i za stomatologa.

Ja cu uvek dati odgovor,ako znam,zato su mi odgovori ovako siroki,pisem "na pamet",bez pregleda i susreta sa pacijentom,sto je vrlo nezahvalno.Zato i navodim mnoge razloge,jer nikad ovim nacinom niko ne moze biti siguran o cemu se radi.Zato je na meni da objasnim "sta moze",a ti na osnovu svog iskustva procenis,zajedno sa stomatologom,o cemu se radi.

Pozz i za tebe,i pisi ako imas jos pitanja.Ja ako ne znam,"dubecemo na trepavicama",negde sam to napisao,da dodjemo do odgovora,jer na forumu sigurno ima ljudi koji su i specijalisti u pojedinim granama,i prate trendove u svojoj oblasti.

@danka:

Inace,sto se tice tvog slucaja,anestetici sa adrenalinom ne da nisu kontraindikovani (ono,treba biti obazriv,da se ne daje bas 3 anestezije u jednoj poseti),vec se upravo preporucuju,jer adrenalin znatno produzuje i produbljuje anesteziju,sto intervenciju cini bezbolnom.

Sta hocu da kazem?Ukupna kolicina adrenalina,koji dovede do povisenja krvnog pritiska,a koji organizam stvori tokom stomatoloske intervencije,daleko je veca ,od kolicine adrenalina koji se ubrizga zajedno sa anestetikom.

Drugim recima anestetik+adrenalin=dublja(jaca) i dugotrajnija anestezija.Manje bola=manje adrenalina koji ce tvoj organizam izluciti u toku intervencije=manja mogucnost da dodje do povecanja krvnog pritiska.

Jel ti neko od stomatologa rekao da pre stomatoloske intervencije treba da uzmes lekove za povisen pritisak koje koristis,t.j. da ih redovno koristis?Time se znacajno umanjuje mogucnost povecanja krvnog pritiska kod hipertonicara,sto je bitno,pogotovu za intervencije kod kojih se ocekuje krvarenje-vadjenje zuba,na primer,a i druge,ponekad banalne intervencije koje kod hipertonicara daju znatno produzeno krvarenje.U svojoj praksi,uvek zahtevam od pacijenta koji boluje od hipertenzije,da navede da li redovno koristi terapiju koja je propisana.

Cesto mi se desava da pacijenti kazu "znate koristim to i to,al eto,bas sad nisam uzeo/uzela".Od vadjenja zuba,kod mene nema nista.Neka potrazi drugog stomatologa,ili neka redovno uzima antihipertenzive,i onda dodje kod mene.

Ja takve kompromise ne pravim.Steta je po pacijenta da mi u ordinaciju dodje sa krvarenjem,posle 3 sata,a to se moglo izbeci jako glatko.

Nesvidja ti se moj nick? Boze,zasto,stomatologija je i estetska disciplina,pored ostalog...:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 27, 2009 6:39 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
danka je napisao:
Majjo, dok ti Whitesmile ne odgovori (kakav fantastican nik za stomatologa ili studenta stomatologije!) da ti samo kazem da ne potcenjujes anestetike koji u sebi ne sadrze adrenalin - jeste da je dejstvo krace, ali mnogima i te male anestezije budu sasvim dovoljne (na primer, ja zbog hiperetnzije uvek primam anestetik bez adrenalina, mada i takvih ima vise vrsta.... a i kada nisam imala hipertenziju, ja sam uvek pre bilo kakvog rada pominjala svome zubaru da povremeno imam tahikardije i to uvek jer on to ne mora da zapamti).

Jedan od razloga sto tesko menjam svog zubara je taj sto tacno znam kako mi deluje anestetik koji mi on(a) licno da.
Za mene je to vrlo vazno tako da sam vec dugo vremena veoma relaksirana kada sedim na zubarskoj stolici.

pozdrav,
PS: @majjo, kanda se staro drustvo ama bas sasvim osulo, pa mi nesto i nije zao sto uskoro necu moci izlaziti na net jedno vreme...

Jeste se društvo osulo, ali to možda znači da nam je svima (možda) bolje u tim nekim segmentima, mada bilo bi lepo da kucnemo povremeno po neko slovce.

Moj stomatolog odlično zna kako ja reagujem i koliko se plašim, zna i kako se tresem :lol: toliko sam upečatljiv pacijent, da uopšte nema potrebe da mu to naglašavam posebno svaki put. :lol:

whitesmile je napisao:
majja,ako si alergicna na penicilin,to obavezno reci stomatologu,ako te vec nije pitao,jer postoji mogucnost istovremene alergije i na pojedine anestetike i na druge lekove koji bi se mogli upotrebiti u ordinaciji,a na stomatologu je da zna koji su to anestetici.

Naravno da sam mu rekla, uvek sa sobom nosim i ceduljicu (za ne daj bože ako mi se neka intervencija treba uraditi a da ja npr nisam pri svesti :lol:, mnogi me zadirkuju zbog toga, ali ja zaista ne bih preživela još jedno ONAKVO iskustvo :( )
whitesmile je napisao:
Sva tri anestetika koje sam naveo u prethodnom postu,pripadaju grupi anestetika na koje NE POSTOJI istovremena alergija sa penicilinom,i zato su sa te strane bezbedni.Takodje,sami anestetici( lidokain u jednom,i artikain u druga dva) koriste se siroko vec skoro 40 godina,sa sporadicno prijavljenim slucajevima alergija.Zato se,na osnovu statistickih podataka,smatraju vrlo bezbednim anesteticima.I ako postoji alergija na neki od njih,ona nije direktno povezana sa alergijom na penicilin.

Hvala na ovim informacijama. :)
whitesmile je napisao:
Sto se tice ovih opstih reakcija koje opisujes,mislim da su samo posledica tvog (opravdanog) straha,na osnovu prethodno prezivljenog iskustva.Na kraju krajeva,ni sam efekat anestezije,pogotovu u donjoj vilici,nije prijatan,i u praksi se srecem sa jako malo pacijenata koji mandibularnu anesteziju (ona u donjoj vilici) prihvataju "sa radoscu"-utrni pola jezika,pola donje vilice,pola donje usne,sto proizvodi onaj poznati efekat kao da je taj deo otekao,kao da je "nabujao",razlicito to pacijenti opisuju (kod mene u ordinaciji cak pojedini traze da se pogledaju u ogledalo,da vide "jel im pola glave oteklo").Ali bitno je da ne osecaju bol pri radu,i da sve prestaje za oko 2 sata.

Grozan je osećaj, mene JAKO podseća na ono što sam preživela (kažu lekari da je to pseudo anafilaksa i da pravu ne bih ni preživela, ali šta god da je, osećaj je jeziv!!), čim nešto počne da mi trne, čak i ruka kad je nezgodno držim, meni se momentalno javi taj jeziv osećaj. I ja imam utisak da mi pola lobanje otekne prilikom dobijanja mandibularne. Mada, prošli put kada sam je primila, u toku ubrizgavanja sam osetila BOL u donjoj trojci :roll: , onako, kao kad se proverava strujom vitalitet zuba, i tada je sve počelo da mi trne od brade, pa tek onda unazad, ka mandibuli :lol: . Jezik mi skoro uopšte nije utrnuo, čak nije dobro ni unutrašnja strana vilice, ali to mu nisam ni rekla (samo da mi ne bi dodavao više anestezije :lol: nego sam trpela bol kada je dokačio tu stranu.

Ja npr uopšte nemam problem sa strahom od bola, zaista trpim puno, miran sam pacijent (osim ako ne primim anesteziju, tada se tresem "za sve pare" :lol:), ne cimam se na stolici, zijam koliko god da je potrebno, dignem ruku kada baš ne mogu da izdržim :lol: a ako me tada čika zuba ne konstatuje, ja pribegnem svom malom triku, te dišem na usta i zamaglim mu ogledalce, pa hteo ne hteo, mora da prekine :lol: :lol: :lol:

whitesmile je napisao:
Zato ipak mislim da je "stvar u nasim glavama".Na tebi je da se za intervenciju psihicki pripremis,a na stomatologu je da i on doprinese opustenom atmosferom,prijatnoscu,ljubaznoscu,znas vec.Naime,sto se tice gornje vilice,mala je mogucnost ubrizgavanja anestetika u krvni sud,ali postoji realna sansa da se to desi pri anesteziranju u donjoj vilici (mandibularna i mentalna anestezija).Zato je na stomatologu da sve izvede korektno (prvenstveno da aspirira-povuce klip sprica unazad, da utvrdi da se ne nalazi vrhom igle u krvnom sudu).

Zubar mi je stvarno ok, svaka mu čast na strpljenju sa mnom, uvek gleda da me zabavi i opusti (nekad se čak osetim i kao da sam malo dete koliko pokušava da mi skrene misli). Uvek mi čak i napomene da popijem nešto za smirenje pre nego što dodjem, jer se stvarno vanserijski uplašim, a ja to nikada ne uradim, jer "ne volim da pijem lekove". Teška sam ko crna zemlja.
whitesmile je napisao:
Inace,reakcije koje ti ocekujes,"da adrenalin odradi svoje",znacile bi da je i anestetik istovremeno ubrizgan u krvni sud,a to daje i neke druge reakcije koje ti ne opisujes.Zato,poradi na svojim strahovima,a opet pominjem posla tu ima i za stomatologa.

Koje su to reakcije?!
Nisam napomenula da mi se često dešava da uz to što se tresem cela, da mi se jave i "krugovi" pred očima u ritmu lupanja srca, nekada mi se desi da vidim i štrafte :roll:, a često mi bude i jako muka. Jednom prilikom kada mi je vadio zub mi je toliko bilo muka, da mi je rekao da odložimo vadjenje za drugi put.....tada sam se odmah prizvala pameti i rekla mu: "E sad kad si mi dao anesteziju, neću ti ustati odavde dok mi ga ne izvadiš!! Nema šanse da mi propadne sada ovaj pretrpljeni strah!!" :lol:
whitesmile je napisao:
Ja cu uvek dati odgovor,ako znam,zato su mi odgovori ovako siroki,pisem "na pamet",bez pregleda i susreta sa pacijentom,sto je vrlo nezahvalno.Zato i navodim mnoge razloge,jer nikad ovim nacinom niko ne moze biti siguran o cemu se radi.Zato je na meni da objasnim "sta moze",a ti na osnovu svog iskustva procenis,zajedno sa stomatologom,o cemu se radi.

Pozz i za tebe,i pisi ako imas jos pitanja.Ja ako ne znam,"dubecemo na trepavicama",negde sam to napisao,da dodjemo do odgovora,jer na forumu sigurno ima ljudi koji su i specijalisti u pojedinim granama,i prate trendove u svojoj oblasti.

Ma svaka ti čast na strpljenju i odgovorima!! Puno puno ti hvala!! Znači dosta i ova net priča!! :)

whitesmile je napisao:
Sta hocu da kazem?Ukupna kolicina adrenalina,koji dovede do povisenja krvnog pritiska,a koji organizam stvori tokom stomatoloske intervencije,daleko je veca ,od kolicine adrenalina koji se ubrizga zajedno sa anestetikom.

Drugim recima anestetik+adrenalin=dublja(jaca) i dugotrajnija anestezija.Manje bola=manje adrenalina koji ce tvoj organizam izluciti u toku intervencije=manja mogucnost da dodje do povecanja krvnog pritiska.

Ovo je meni rekao i moj stomatolog. Isto. U dlaku. Kaže da su te količine andrenalina zanemarive i da mnogo više sama izlučim adrenalina nego što se može naći u ampuli anestezije.

P.S. ja imam nizak pritisak 90/60, ne koristim nikakvu terapiju, ali kad mi ubrizga anestetik i kaže mi da prošetam malo (po ordinaciji, čekaonici) ako mi je tako lakše, ja onda obavezno sednem pored drugarice koja mi je obavezni trabant prilikom posete zubaru :lol:, izvadim iz tašne aparat za pritisak i tom prilikom ga izmerim i bude katastrofa: 140/90, puls 132 - tako je bilo predzadnji put. A onda me je zubar video šta radim, izbečio se na mene i rekao mi da nisam normalna i da momentalno sklonim to čudo sa ruke, inače će me katapultirati :lol: (naravno, sve je to u šaljivom tonu).

Cirkus.

Muke moje niko ne zna. :lol: :lol:

Ko pročita sve ovo - skidam kapu!! :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 27, 2009 12:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
danka je napisao:
Majjo, dok ti Whitesmile ne odgovori (kakav fantastican nik za stomatologa ili studenta stomatologije!) da ti samo kazem da ne potcenjujes anestetike koji u sebi ne sadrze adrenalin - jeste da je dejstvo krace, ali mnogima i te male anestezije budu sasvim dovoljne (na primer, ja zbog hiperetnzije uvek primam anestetik bez adrenalina, mada i takvih ima vise vrsta.... a i kada nisam imala hipertenziju, ja sam uvek pre bilo kakvog rada pominjala svome zubaru da povremeno imam tahikardije i to uvek jer on to ne mora da zapamti).

Jedan od razloga sto tesko menjam svog zubara je taj sto tacno znam kako mi deluje anestetik koji mi on(a) licno da.
Za mene je to vrlo vazno tako da sam vec dugo vremena veoma relaksirana kada sedim na zubarskoj stolici.

pozdrav,
PS: @majjo, kanda se staro drustvo ama bas sasvim osulo, pa mi nesto i nije zao sto uskoro necu moci izlaziti na net jedno vreme...

Jeste se društvo osulo, ali to možda znači da nam je svima (možda) bolje u tim nekim segmentima, mada bilo bi lepo da kucnemo povremeno po neko slovce.

Moj stomatolog odlično zna kako ja reagujem i koliko se plašim, zna i kako se tresem :lol: toliko sam upečatljiv pacijent, da uopšte nema potrebe da mu to naglašavam posebno svaki put. :lol:

whitesmile je napisao:
majja,ako si alergicna na penicilin,to obavezno reci stomatologu,ako te vec nije pitao,jer postoji mogucnost istovremene alergije i na pojedine anestetike i na druge lekove koji bi se mogli upotrebiti u ordinaciji,a na stomatologu je da zna koji su to anestetici.

Naravno da sam mu rekla, uvek sa sobom nosim i ceduljicu (za ne daj bože ako mi se neka intervencija treba uraditi a da ja npr nisam pri svesti :lol:, mnogi me zadirkuju zbog toga, ali ja zaista ne bih preživela još jedno ONAKVO iskustvo :( )
whitesmile je napisao:
Sva tri anestetika koje sam naveo u prethodnom postu,pripadaju grupi anestetika na koje NE POSTOJI istovremena alergija sa penicilinom,i zato su sa te strane bezbedni.Takodje,sami anestetici( lidokain u jednom,i artikain u druga dva) koriste se siroko vec skoro 40 godina,sa sporadicno prijavljenim slucajevima alergija.Zato se,na osnovu statistickih podataka,smatraju vrlo bezbednim anesteticima.I ako postoji alergija na neki od njih,ona nije direktno povezana sa alergijom na penicilin.

Hvala na ovim informacijama. :)
whitesmile je napisao:
Sto se tice ovih opstih reakcija koje opisujes,mislim da su samo posledica tvog (opravdanog) straha,na osnovu prethodno prezivljenog iskustva.Na kraju krajeva,ni sam efekat anestezije,pogotovu u donjoj vilici,nije prijatan,i u praksi se srecem sa jako malo pacijenata koji mandibularnu anesteziju (ona u donjoj vilici) prihvataju "sa radoscu"-utrni pola jezika,pola donje vilice,pola donje usne,sto proizvodi onaj poznati efekat kao da je taj deo otekao,kao da je "nabujao",razlicito to pacijenti opisuju (kod mene u ordinaciji cak pojedini traze da se pogledaju u ogledalo,da vide "jel im pola glave oteklo").Ali bitno je da ne osecaju bol pri radu,i da sve prestaje za oko 2 sata.

Grozan je osećaj, mene JAKO podseća na ono što sam preživela (kažu lekari da je to pseudo anafilaksa i da pravu ne bih ni preživela, ali šta god da je, osećaj je jeziv!!), čim nešto počne da mi trne, čak i ruka kad je nezgodno držim, meni se momentalno javi taj jeziv osećaj. I ja imam utisak da mi pola lobanje otekne prilikom dobijanja mandibularne. Mada, prošli put kada sam je primila, u toku ubrizgavanja sam osetila BOL u donjoj trojci :roll: , onako, kao kad se proverava strujom vitalitet zuba, i tada je sve počelo da mi trne od brade, pa tek onda unazad, ka mandibuli :lol: . Jezik mi skoro uopšte nije utrnuo, čak nije dobro ni unutrašnja strana vilice, ali to mu nisam ni rekla (samo da mi ne bi dodavao više anestezije :lol: nego sam trpela bol kada je dokačio tu stranu.

Ja npr uopšte nemam problem sa strahom od bola, zaista trpim puno, miran sam pacijent (osim ako ne primim anesteziju, tada se tresem "za sve pare" :lol:), ne cimam se na stolici, zijam koliko god da je potrebno, dignem ruku kada baš ne mogu da izdržim :lol: a ako me tada čika zuba ne konstatuje, ja pribegnem svom malom triku, te dišem na usta i zamaglim mu ogledalce, pa hteo ne hteo, mora da prekine :lol: :lol: :lol:

whitesmile je napisao:
Zato ipak mislim da je "stvar u nasim glavama".Na tebi je da se za intervenciju psihicki pripremis,a na stomatologu je da i on doprinese opustenom atmosferom,prijatnoscu,ljubaznoscu,znas vec.Naime,sto se tice gornje vilice,mala je mogucnost ubrizgavanja anestetika u krvni sud,ali postoji realna sansa da se to desi pri anesteziranju u donjoj vilici (mandibularna i mentalna anestezija).Zato je na stomatologu da sve izvede korektno (prvenstveno da aspirira-povuce klip sprica unazad, da utvrdi da se ne nalazi vrhom igle u krvnom sudu).

Zubar mi je stvarno ok, svaka mu čast na strpljenju sa mnom, uvek gleda da me zabavi i opusti (nekad se čak osetim i kao da sam malo dete koliko pokušava da mi skrene misli). Uvek mi čak i napomene da popijem nešto za smirenje pre nego što dodjem, jer se stvarno vanserijski uplašim, a ja to nikada ne uradim, jer "ne volim da pijem lekove". Teška sam ko crna zemlja.
whitesmile je napisao:
Inace,reakcije koje ti ocekujes,"da adrenalin odradi svoje",znacile bi da je i anestetik istovremeno ubrizgan u krvni sud,a to daje i neke druge reakcije koje ti ne opisujes.Zato,poradi na svojim strahovima,a opet pominjem posla tu ima i za stomatologa.

Koje su to reakcije?!
Nisam napomenula da mi se često dešava da uz to što se tresem cela, da mi se jave i "krugovi" pred očima u ritmu lupanja srca, nekada mi se desi da vidim i štrafte :roll:, a često mi bude i jako muka. Jednom prilikom kada mi je vadio zub mi je toliko bilo muka, da mi je rekao da odložimo vadjenje za drugi put.....tada sam se odmah prizvala pameti i rekla mu: "E sad kad si mi dao anesteziju, neću ti ustati odavde dok mi ga ne izvadiš!! Nema šanse da mi propadne sada ovaj pretrpljeni strah!!" :lol:
whitesmile je napisao:
Ja cu uvek dati odgovor,ako znam,zato su mi odgovori ovako siroki,pisem "na pamet",bez pregleda i susreta sa pacijentom,sto je vrlo nezahvalno.Zato i navodim mnoge razloge,jer nikad ovim nacinom niko ne moze biti siguran o cemu se radi.Zato je na meni da objasnim "sta moze",a ti na osnovu svog iskustva procenis,zajedno sa stomatologom,o cemu se radi.

Pozz i za tebe,i pisi ako imas jos pitanja.Ja ako ne znam,"dubecemo na trepavicama",negde sam to napisao,da dodjemo do odgovora,jer na forumu sigurno ima ljudi koji su i specijalisti u pojedinim granama,i prate trendove u svojoj oblasti.

Ma svaka ti čast na strpljenju i odgovorima!! Puno puno ti hvala!! Znači dosta i ova net priča!! :)

whitesmile je napisao:
Sta hocu da kazem?Ukupna kolicina adrenalina,koji dovede do povisenja krvnog pritiska,a koji organizam stvori tokom stomatoloske intervencije,daleko je veca ,od kolicine adrenalina koji se ubrizga zajedno sa anestetikom.

Drugim recima anestetik+adrenalin=dublja(jaca) i dugotrajnija anestezija.Manje bola=manje adrenalina koji ce tvoj organizam izluciti u toku intervencije=manja mogucnost da dodje do povecanja krvnog pritiska.

Ovo je meni rekao i moj stomatolog. Isto. U dlaku. Kaže da su te količine andrenalina zanemarive i da mnogo više sama izlučim adrenalina nego što se može naći u ampuli anestezije.

P.S. ja imam nizak pritisak 90/60, ne koristim nikakvu terapiju, ali kad mi ubrizga anestetik i kaže mi da prošetam malo (po ordinaciji, čekaonici) ako mi je tako lakše, ja onda obavezno sednem pored drugarice koja mi je obavezni trabant prilikom posete zubaru :lol:, izvadim iz tašne aparat za pritisak i tom prilikom ga izmerim i bude katastrofa: 140/90, puls 132 - tako je bilo predzadnji put. A onda me je zubar video šta radim, izbečio se na mene i rekao mi da nisam normalna i da momentalno sklonim to čudo sa ruke, inače će me katapultirati :lol: (naravno, sve je to u šaljivom tonu).

Cirkus.

Muke moje niko ne zna. :lol: :lol:

Ko pročita sve ovo - skidam kapu!! :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 27, 2009 2:40 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Zahvaljujem @Whitesmile (nisam ironisala kada sam napisala da ti je odlican nik, za mene stomatolog ima ogromnu ulogu upravo i u estetici).

Tesko da bi mi se moglo desiti da odem kod svog zubara a da ne uzmem dnevnu terapiju.... to bi bilo k`o da odem a da ne operem zube, znaci nezamislivo...

@majjo povezi odlazak stomatologu sa necim vrlo prijatnim posle neke OBICNE intervencije, (mozda neka kupovina koju si zelela ili nesto sl), mozda ti tako strah malo popusti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 27, 2009 7:31 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
danka je napisao:
@majjo povezi odlazak stomatologu sa necim vrlo prijatnim posle neke OBICNE intervencije, (mozda neka kupovina koju si zelela ili nesto sl), mozda ti tako strah malo popusti.


xaxaxa ko malo dete treba da varam samu sebe!! :lol: :lol: :lol:

Nema šanse draga, posle zubara sam jedino sposobna da se zakucam u krevet i spavam, jer me toliko iscrpi da se jedva i do kuće dovučem, a zubar mi je vrlo blizu. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 28, 2009 1:10 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 2:10 am
Postovi: 39
Citam ovo sto pises majja,i sve nesto vise uvidjam da se kod tebe ne radi o strahu od same stomatoloske intervencije,vec o strahu od ne daj boze novog anafilaktickog soka.

Stomatolog treba da bude malo i "psiholog",i da razume pacijenta.Nekako kod tebe prepoznajem crtu anksioznosti i sklonosti prema panicnim napadima.Ne sekiraj se,nije to nista strasno.Najbitnije je u svemu,da ti je u glavi misao,da od tih "simptoma" koje navodis,ne moze nista strasno da se desi.Ali postoji to "ocekivanje najgoreg" kod tebe,takozvana anticipacija,koju ne mozes da kontrolises,a za koju smatram,da kod tebe predstavlja pravi uzrok problema.

Zato ti necu pisati o simptomima toksicnog dejstva anestetika,jer,cim ih nisi pomenula,nisi ih ni dozivela,i prema tome,to bi bilo bas nepotrebno,i samo bi te jos vise uvlacilo u tvoj svet "simptoma".Preterano se osluskujes,upravo iz ove anticipacije,ali,naravno,nekako ti samokontrola izmice.

Zato za tebe zaista jeste indikacija-potreba za premedikacijom.To je uzimanje odredjenih lekova,pre stomatoloske intervencije.Daje se dijazepam 5 mg na 8 sati,jedan dan pre intervencije,i jedna tableta pre same intervencije,sutradan.Posle intervencije,odes kuci,i spavaces,ali ne od iscrpljenosti strahom,kao sto opisujes,vec zbog dejstva dijazepama.Naravno,imaj u vidu da,iako se radi o leku za smirenje,stomatoloske intervencije nece trajati mesecima,vec,pretpostavljam iz nekoliko poseta,tako da se nista strasno nece desiti,ako uzmes par puta dijazepam.Drugim recima,siguran sam da si citala po internetu o dijazepamu,i da on stvara zavisnost,ali veruj mi,za stomatoloske indikacije,to su tako male doze,i tako se kratko upotrebljavaju,da nece doci ni do cega negativnog.

Jos jedan lek koji se moze primeniti,je prometazin.To je jedan stariji lek,pod nazivom Phenergan.Ima dvostruko dejstvo-em sto brzo dovodi do otklanjanja straha,em se koristi i kao lek protiv alergije,cime se eventualna alergijska reakcija smanji znatno,jer si "pokrivena lekom" i pre same alergije,ne daj boze.Jednom recju,jednim potezom "ubijes dve muve" :D .

Posto navodis da imas nesto snizen pritisak,najbolje je uzeti jednu dozu pred spavanje,od 25 mg,i jednu dozu od 12.5 mg,jedan sat pre stomatoloske intervencije.

Sve u svemu,nemoj da te brinu tablete,jer neces postati tabletoman ili zavisnik,koriscenjem tableta nekoliko puta.One su kod tebe zaista potreba-indikacija,a ne zloupotreba.

Moja preporuka je da se posavetujes sa stomatologom,koji ce ti mozda promeniti doze,ili dati neki drugi lek,ja ovo navodim samo kao primere.Bice lakse i tebi,a mnogo lakse i njemu.

Nemoj da se opterecujes stomatologijom toliko,ona kod jednog pacijenta traje uglavnom u nekoliko poseta.Zato izaberes stomatologa koji ce kvalitetno da odradi svoj posao,a ti se prethodno pripremis.

Krajnji rezultat su kvalitetni radovi,i zadovoljan pacijent,sto na kraju vodi u potrebu za kontrolne preglede na svakih 6 meseci,gde sumnjam,da ako je sve korektno odradjeno,ce imati nesto "novo" da se radi.

Puno pozdrava.

P.S.U pravu si danka,sto ovo niko ne odgovara Milosu86???Kolege,ukljucite se i dajte svoje misljenje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 29, 2009 1:58 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
hahaha ti jesi podosta psiholog čim nećeš da mi kažeš koji su to simptomi, jer bih ih svakako sama napravila :lol: :lol: :lol:
Svaka čast!! :D
Zadovoljna sam ovim tvojim NEodgovorom na pitanje!! :lol:

Upravo tako. Shvatio si srž problema. Ne plašim se ni bola, ni borera, ma više ničega, samo da ne doživim ponovo istu stvar ili ne daj bože, da je ne preživim. Imam ok zubara, provalio me je i uvek mi ponovi isto: Maki, koliko si puta preživela kad ti dam anesteziju, opusti se, ništa neće da ti se desi. ALI ne lezi vraže, meni mozak radi 200/h, to što sam milion puta prošla ok, ne znači da ću i milion i prvi, jel da??!! :wink: :lol:


Ubedio si me, uzeću sledeći put, doduše ne ove lekove o kojima pričaš, nego Xanax za koji znam da me opusti, jer ne smem da se igram i doziram lekove čak ni po preporuci, jer svi oni jako, baš jako deluju na mene. kada popijem 1/4 od najmanje doze, ja sam u roku od pola sata komirana. Ne smem ni da zamislim šta bi bilo da popijem celu tabletu nečega. :lol:

Imam zakazano u utorak, javljam kako sam prošla nakon vadjenja zuba!! Da, da, imam još jedan za vadjenje. Tj nadam se da imam samo još jedan....videćemo......radovi su u toku...... :cry:

Hvala ti puno na svim odgovorima!! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 30, 2009 9:37 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Gmaz je izleteo napolje bez cimanja, za samo par sekundi, doduše, koren po koren i na vrhu jednog je ona grozna mekana "stvar" nema ga više, ja sam i dalje pod anestezijom......

Whitesmile, jel to što je mekano gnojna kesa? Gangrena??!! Reče mi da je bio pod upalom.....
Pošto mi je sačuvao zubar to, ja sam dobrano prostudirala kad sam stigla kući, to taaako jezivo smmmrrrrdiiiiiii da ja nemam pojma kako mi zadah nije bio takav, a zasigurno nije, jer bih OVO osetila iz aviona...

Nadam se da ovog puta neće biti komplikacija... :roll:

Držite mi fige sada! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 30, 2009 11:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 2:10 am
Postovi: 39
Draga nasa majja,

radi se o takozvanom periapikalnom procesu,narodski receno,doslo je do prodora bakterija u kost oko vrha zuba,kroz otvoren kanal zuba,gde se prethodno nalazio zivac,a koji je unisten.Naravno,organizam se brani,i ne dopusta "neprijatelju" da se bas tako krece kroz kost,"bez pregleda licnih dokumenata :).I posto je organizam shvatio da je uljez stetan po njega,tvoj organizam ga je poslao u "zatvor"-kesicu,koju si proucavala.

Miris je neprijatan jer se tu nalazi izobilje bakterija,njihovi produkti koje ispustaju,mrtvo tkivo,ali ne sekiraj se,kesica koju opisujes je znak da je sve odradjeno kako treba,i da je sad "sve cisto",pod uslovom da nije zaostala neka ne daj boze kesica koja potice od nekog od drugih izvadjenih korenova.Ali to sve pokaze snimak,tako da je na tvom organizmu sada,da rana zaraste.

P.S.Sta uradi sa Xanax-om?On je lek izbora za panicne napade,i ako si ga nekad koristila,to je to.

Pozz i pisi!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 01, 2009 5:58 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
whitesmile je napisao:
Draga nasa majja,

radi se o takozvanom periapikalnom procesu,narodski receno,doslo je do prodora bakterija u kost oko vrha zuba,kroz otvoren kanal zuba,gde se prethodno nalazio zivac,a koji je unisten.Naravno,organizam se brani,i ne dopusta "neprijatelju" da se bas tako krece kroz kost,"bez pregleda licnih dokumenata :).I posto je organizam shvatio da je uljez stetan po njega,tvoj organizam ga je poslao u "zatvor"-kesicu,koju si proucavala.

Miris je neprijatan jer se tu nalazi izobilje bakterija,njihovi produkti koje ispustaju,mrtvo tkivo,ali ne sekiraj se,kesica koju opisujes je znak da je sve odradjeno kako treba,i da je sad "sve cisto",pod uslovom da nije zaostala neka ne daj boze kesica koja potice od nekog od drugih izvadjenih korenova.Ali to sve pokaze snimak,tako da je na tvom organizmu sada,da rana zaraste.

P.S.Sta uradi sa Xanax-om?On je lek izbora za panicne napade,i ako si ga nekad koristila,to je to.

Pozz i pisi!


Hvala ti ponovo na brzom i opširnom odgovoru, obožavam kada mi neko do detalja opiše procese u organizmu!! :lol:

Nije mi snimano ni pre ni nakon vadjenja, nadam se samo da je na jednom korenu samo bio taj zatvor!! :roll:

Pomno pratim i dežuram oko rane i dalje :lol: , krvarucka mi još uvek po malo, zub je vadjen oko 20.00 a u 23.00 sam popila Nimulid, jer je počelo dosta da me boli čim je prestala anestezija da mi deluje. Rana mi ovog puta deluje ok, kao da pravilno zarasta, ne vidim onu rupetinu. Samo da bude ok ovog puta, jer bih odlepila da opet budem 10 dana bar pod analgeticima.

Xanax je delimično odradio stvar, iskulirala sam maksimalno, ali sam ipak doživela onu moju "treskavicu" istog sekunda kada mi je ubrizgao anesteziju, samo što je ovog puta trajala znatno kraće i definitivno mi se srce uzlupa momentalno kako mi se ubrizgava anestetik. :-?
Ako je to moja (luda) glava, onda stvaaarnooo..... (sad mi fali smajli koji udara glavom u zid :lol:).

Koristila sam ga ranije u nekim meni veoma teškim životnim situacijama i pomagao mi je, mada ja generalno ne volim TE lekove, jer mi uvek deluje 1/4 leka od najmanje doze 0.25 i blazira me potpuno, tako da ne volim uopšte da ih (zlo)upotrebljavam, ali odradi mi uvek stvar!! :wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: