Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 774 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 52  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 19, 2006 6:22 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Hvala na odgovoru, da - tako sam i mislila. Malko sam se nasmejala da necete ni da gledate bez OPT :), ozbiljna stomatologija itekako podrazumeva niz pomocnih dijagnostickih metoda.

Nemojte me pogresno razumeti, Tedy, mene ne zanimaju konkretni primeri koje ste naveli, to sve znam, vec me zanima vase generalno misljenje na temu - odakle "zapadu" teorija o postojanju/nepostojanju tercijerne teskobe i bez umnjaka?
Mislim, ja cu vrlo lako pronaci samu teoriju :), ali me zanima vasa interpretacija stava, mislim - ne zanima me toliko sta, nego ZASTO :), odakle razmimoilazenja i "na koju stranu".

Mi imamo isto tako prilicna razmimoilazenja po pitanju nekih (doktrinarnih) stavova, u odnosu na "prekookeance" (pa i u odnosu na neke nordijske zemlje), ali - meni je ocigledno da je to jednostavno zbog drugacijeg profila morbiditeta prema K klasifikaciji (da zanemarimo za tren uzimanje para :)).

Ne znam da li me razumete: ako na ozbiljnom medjunarodnom kongresu, sportski-rekreativno, proteticari uz kafu pokrenu jedno od svojih "catch 22" pitanja - kako nadoknaditi samo jedan prvi stalni molar koji nedostaje, a kolega iz Helsinkija cuti, i na direktan upit kaze, u cudu da nikad nije video ANODONCIJU prvog molara :), onda tacno znam na cemu sam :):).

Da li mislite da je slicna situacija i u ortodonciji?

Jos jednom hvala i prijatno vece svima :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 20, 2006 1:18 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
E pa sad,Vi sad ulazite u previse psiholosko-filozofski ovom problemu.Ja neznam odakle duva vetar,osim sto znam da oni koji tu teoriju brane je nedostatkom umnjaka i pojavom teskobe .Ja to mogu da posmatram recimo ,ako su vilice norm.razvijene ,zubi norm. velicine ali recimo zametci imaju los polozaj pa se pri nicanju smestaju po manjem luku.Ja sam ipak mnogo vise prakticar nego teoreticar,tako da nemogu da Vam bas najbolje tumacim tudje teorije a ne volim, u principu u poslu i prici, ni da dajem "pausalne "ocene i procene.Za mene je jedino vazan rezultat,a kako ce neko do njega da dodje-pa 3 ortodonta ce na razlicit nacin da lece pacijenta.Ja mislim da ni kod nas u stomatologiji ne postoji doktrina-kad sam polagala specijalisticki i branila dg. i th. za dva pacijenta,tri clana komisije su imale razlicitu teoriju o terapiji-moja se poklapala sa jednom.Jos od tada datira to moje misljenje i ako sad pocnem da tumacim i starne predavace stvoricu mnogo veliku konfuziju.U mom delu posla dovoljno je od svakog uzeti po nesto i postici dobar rezultat.I takodje mislim da,verovatno kao i u dr. profesijama,ono sto je uzasno lose je prevelika sujeta!!! :oops: Ja kad mi nesto nije jasno ili kad smatram da pacijent ima uzasno veliki i tezak problem,pitam ili ga posaljem kod kolega za koje ja smatram da ce to sigurno bolje i uspesnije resiti od mene :roll: A takodje ne zelim da znam,ukoliko pacijent dodje i kaze da je vec bio u th. koja nije uspela,gde i ko je to radio!!Jer definitivno ovde svi svakog "pljuju",kao sto svi i svasta rade.Da li znate da sam sad cula od jednog dobavljaca da je zbog uzasno velikog interesovanja i pritiska nabavio DVOKOMPONENTNI KOMPOZIT koji mu stomatolozi kupuju -verovatno da bi radili plombe za 500-700 dinara :x SKANDAL
E sad sam se opet iznervirala -eto to je to.Sad vec moram da krenem da radim - Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 20, 2006 7:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
:):)

Hm.... Zao mi je ako smatrate da filozofiram, mene su jednostavno ucili da mislim tako - da nije dovoljno imati (samo) odredjeni kvantum znanja, sumu podataka, nego da je bitno i iz kog background-a to dolazi, i jos sto-sta drugo. Ol' school :).

Moja profesorica iz ortodoncije, Desa Maric (svakako znate ko je to :)), nas je svojevremeno ucila da uvek pet puta, na svaku tvrdnju, nalaz, doktrinu, ma sta, postavimo pitanje "zasto". Dakle, ako meni ma ko tvrdi da (i bez umnjaka) postoji (ili ne) tercijerna teskoba, mora da ume da brani svoje misljenje, i ja bih trebalo - iz celog izlaganja sire slike - da mogu da pojmim celu konstrukciju, i ono sto nije izgovoreno, da se razumemo :). Kod nje se, bogami, itekako padalo na ispitu ako "nacuje" da postoje dve ili vise suprotstavljenih teorija, a da mi ne znamo, prostim, logicnim zakljucivanjem, "odakle vetar duva".

Potpuno je isto u svim granama medicine - recimo - vama svakako, kao i meni, dnevno dolaze komercijalni predstavnici ovoga-i-onoga; morate da mislite i daleko iza onoga sto nije izgovoreno, da dobro poznajete ljude, da poznajte tehnologiju materijala, klinicku farmakologiju i jos sto-sta da bi neko mogao da vas "ubedi" da je sve to bas tako kako on tvrdi :). Nije?

Osim ovoga, mene su ucili da nisam "zanatlija", zubar, nego - doktor stomatologije. Dakle, ma koliko vi, mozda, voleli/zeleli da mislite da ste "prakticar", i da vas "filozofiranje" udaljava od konkretnog problema, za "pravog" doktora je (ipak) bitno da (osim, kako rekoh, kvantuma cisto strucnog znanja) poseduje sposobnost odredjene integracije sume podataka kroz koju se svakodnevno krece; da na tren zanemarimo strucno znanje - potrebno je da posmatrate coveka, da poznajete bar elementarno psihologiju licnosti, komunikologiju, marketinsku psihologiju, ekonomiku zdravstva, osnove poslovanja radnje, itd.
Dakle, logicno, kriticko misljenje u najsirem, sveobuhvatnom smislu, sa promisljanjem na temu zasto-kako-kada-zasto.... jeste conditio, ma koliko vi toga, mozda, trenutno niste svesni.
Nadam se da sam malko uspela da vam pojasnim svoje glediste :).

Sa najlepsim zeljama :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 21, 2006 1:56 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Pa da ,ja se slazem,sve to stoji ali ja zaista ne zelim da se,ne sad konkretno ter.teskobom,nego nekim drugim suprotstavljenim teorijama bavim a pogotovu ako nisu vezane za ono sto radim.A bogami ima i onih koje ne zavredjuju moju dublju analizu.A kad sam mislila na razlicite doktrine neke od njih,u mom delu posla,ne podzavam pa samim tim me i ne zanima dublja analiza vetrova osim prostog zakljucivanja.

A sto se tice struke/zvanja,da svi smo mi doktori stom razlikom sto ja ili Vi,ukoliko,daleko bilo,slomimo ruku,nemozemo da zivimo u tom periodu od teoretisanja i povika da smo doktori stomatologije.Pa sad dolazimo na ono moje,da smo prakticari/ne zanatlije/ a bogami,mnogi mogu diplome da okace o zid ako imaju dve leve ruke i ako jedino znaju da dobro teoretski i psiholoski pridju pacijentu.A bogami i pacijenti se razlikuju,pa im samim tim i razlicita struktura/psiholoska,starostn,estetska .../terapeuta odgovara!! :lol:
I da se osvrnem na *pravog* doktora ,integraciju podataka,psihologiju i da dodjemo do onog prakticnog ekonomije - koliko to kosta?Mozda je nekom normalno da moje sisanje,feniranje i farbanje kosta vise nego jedna plomba!!!?Meni nije ,pogotovu jer moram da se farbam makar na svakih mesec ipo dana.Ili da kad se odveze auto kod mehanicara,niko ne pita koliko ce to da kosta-to se sazna na kraju!Jeste li razmisljali o tome i o psihologiji pacijenata-ili mozda kulturi,kad hoce da se cenkaju sa vama ili vam kazu da je nesto skupo a kosta isto kao ovo gore navedeno.Da mi smo ipak doktori stomatologije,i zadovoljstvo mi je da mozemo makar sami sebe da cenimo.

Draga moja koleginice,ja radim od uvek samo privatno,svako odsustvovanje sa posla me debelo kosta,specijalizaciju sam placala,svoja usavrsavanja placam ,u mom poslu mi je i dalje najvazniji rezultat koji je moja najveca satisfakcija.To je moje prakticno glediste na posao kojm se bavim. :lol:
Zelim Vam laku noc i uspesan dan


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 19, 2006 3:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 19, 2006 3:28 pm
Postovi: 2
Molim Vas da mi odgovorite na pitanje:

Da li je posle skidanja fiksne proteze moguće malo skratiiti gornje jedinice kako bi bile iste veličine kao dvojke posto imam "velike jedinice" i da li je to preporučljivo raditi?

Imam 22 godine i nosim fiksnu već 9 meseci!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 19, 2006 4:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Zubi se mogu (smeju) skracivati, preoblikovati - tzv. korektivno brusenje. To se najcesce radi vrlo malo, samo u gledji, iz 1001 razloga, pa i estetskog.

E, sad, da li je to bas kod vas preporucljivo, ne mogu da procenim.
Sa ortodontske strane gledista, to ce vam bolje reci koleginica Tedydent, jer ortodonti imaju svoje kriterijume pri odredjivanju sta treba i gde moze da se skine.
Za mene je merilo, recimo, da pacijent moze da - u klizecem pokretu donje vilice prema napred - sastavi lako i bez problema ivice na ivice zuba (gornji sekutici na donje), pa i da prevuce donje sekutice jos napred, tj. da gornji sekutici nisu predugacki niti prekratki.

Sto se tice estetskog momenta, i tog pitanja kao moguceg uzroka preoblikovanja jedinica, moram da vam oponiram. Mislim, ukusi su razni, jel'da, i nije moje da sudim o tome sta je vama lepo :), ali nas stav, cisto skolski gledano, je da jedinice TREBA da su malko sire i duze nego dvojke.
Znate na sta mislim: ima ljudi koji, recimo, u postavi zuba gornje proteze traze da im jedinice i dvojke budu jednake, pa se zatim zapanje kad svi s vrata vide da su to vestacki zubi. "Jednaki" zubi, prema mom dosadasnjem iskustvu, redovno na ljude ostavljaju utisak "vestackih" zuba, makar bili i njihovi rodjeni. Osim ovoga, ravnanje jedinica da budu u hrizontalnoj ravni jednake sa dvojkama, najcesce dovodi do toga da "iskoce" u prvi plan vizuelno malko jace trojke (ocnjaci), pa se dobija malo "vampirski" efekat, jos gore.

Dakle, nemojte zameriti sto komentarisem vasu zelju na ovaj nacin, ali vas molim da pazljivo promislite o tome. Ukupan estetski utisak je neobicna stvar, i cesto pacijenti traze nesto sto misle da ce biti lepo, da bi se posle ispostavilo da je potpun promasaj.

Naici ce i Tedydent, a ja vam od srca zelim sve najbolje :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 19, 2006 4:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 19, 2006 4:28 pm
Postovi: 5
Pitanje
Nosim fiksnu protezu 3.5 godine. Zubar hoce da je skine ali je problem u tome sto su mi ostali razmaci izmedju zuba, tacnije samo sa jedne strane od 1-2mm izmedju keca i dvojke, malo veci razmak izmedju dvojke i trojke a izmedju trojke i petice(sadasnje cetvorke, posto mi je cetvorka izvadjena) poveci razmak, skoro za jedan zub. Zubar hoce da mi stavi foliju i kaze kako ce ona da mi povuce(spoji) zube. Svi ljudi koje znam da nose foliju rekli su mi da im ona samo drzi zube u tom polozaju posle skidanja, da ne vuce zube. Sta je tacno ta folija i sta ona moze da uradi, da li je moguce da ce ona da mi povuce zube ili mora da se pravi vise folija vremenom, nije logicno da jedna folija moze da toliko pomeri zube .. Koliko je vremena potrebno da se folijom to spoji, ako je to uopste moguce? Videla sam na stranim sajtovima onaj invisalign ali ne verujem da je to to..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 19, 2006 7:58 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Evo ovako,niti jedan mobilni aparat nemoze da ,tako dobro i pravilno ,pomeri zub a posebno zatvori prostor u bocnoj regiji, kao sto to moze fiksni aparat.Folije,koje najcesce u ovoj oblasti sluze kao retencioni aparati(nakon skidanja fiksnog aparata potreban je period stabilizacije u kome se ,da ne bi pacijenta mucili jos sestomesecnim nosenjem fiksnog,pravimo retencioni aparat koji u prvim mesecima preteyno treba da stoji u ustima 16-18 sati).One danas mogu da se rade i kao mobilni aparati,tako sto se u njih ugradjuju srafovi(kao u klasicne akrilatne mobilne aparate),ili kao invisalign ili setup,kada su prisutne teskobe u frontalnoj(prednjoj)regiji.I da ja sad ne sirim sve varijante i podvarijante mobilne ortodoncije,ono sto ona moze u periodu rasta i razvoja lica i vilica nemoze ni jedan fiksni aparat.Ali ,ono sto fiksna moze u kasnijem zivotnom periodu(nakon smene zuba)mobilni aparati nisu u stanju.
Znaci,moj vam je savet da ne dozvolite skidanje fiksnog aparata dokle god ne dobijete rezultat koji ocekujete i koji vam je obecan pre pocetka terapije(a pogotovu sto vam terapija traje jako,jako dugo)!!NA TO IMATE SVAKO PRAVO!!! :wink:
Pozdravljam vas i javite sta ste uradili

Dr Cheat
miminamama vam je sve napisala,ne bih imala sta da dodam!! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 19, 2006 9:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 19, 2006 4:28 pm
Postovi: 5
Hvala na odgovoru. Iskreno sam se takvom odgovoru i nadala.
Necu dozvoliti skidanje fiksne dok ne budem zadovoljna :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 19, 2006 9:58 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Tasmanijo,
inace nemam obicaj da pitam - ali da li vasu terapiju fiksnom vodi bas ortodont? Meni je to jako dugo vreme, s tim da uzmete u obizr da nemam mnogo veze sa ortodoncijom.
Tedy ce bolje reci, ali sam gledala na predavanjima neke izuzetno teske situacije (urodjeni rascepi sa posledicama posle 20 godina) koje (vrhunski, doduse) tim ortodont-hirurg resava kao carobnim stapicem, za oko 10-12 meseci da sve bude na mestu, i nadalje ocuvanje situacije.
Ako nisam jako indiskretna, jeste li mozda - u samom startu - imali neku od ozbiljnijih anomalija?

Prijatno vece.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 20, 2006 10:30 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 05, 2006 9:21 am
Postovi: 21
Ljudi, malo me plasite sa ove 3,5 godine...
Naime, meni su izvadjene petice, pa se pitam koliko bi vremena trebalo da se popuni ta praznina. Receno mi je 1,5 god, ali sada kada sam ovo procitala prestravila sam se. A cini mi se i da ce moji kecevi ostati neravni, tj. da ce jedan biti duzi od drugog. Da li je to normalno ili moguce?
Koliko se secam receno mi je da sam ja neka poludruga klasa, sta god to znacilo(valjda nisu mnogo krivi, odnosno nije velika anomalija).
Zamollila bih tedy, kada bude imala vremena, da mi objasni kada se koji luk stavlja i od cega zavisi "debljina" luka? Bilo bi lepo, da ne bi smarali ostale forumase, da mi odgovori na PP. Hvala!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 20, 2006 11:37 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Nynnice,
nema sta da se plasite, Tedy ce vam bolje reci, ali ja sam dosad vidjala samo tako do oko 1.5 godinu lecene pacijente.
Poludruga klasa se vrlo lepo, cak bajno da "izravnati", ali jako "voli" da recidivira, da se "vrati", mada i tome ima leka (znam po Mimi :); mnogo srece :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 20, 2006 11:42 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 19, 2006 4:28 pm
Postovi: 5
Da terapiju vodi bas ortodont (sa s.f.). Jeste dugo vreme, kad sam stavila fiksnu bila je prica da cu nositi 1.5 godinu... Stavila sam fiksnu i na gornju i na donju vilicu, s tim da su mi gore izvadjene cetvorke a prednji zubi povuceni nazad.. donju vilicu tek treba da radi, koliko sam shvatila, morao je prvo gornju vilicu da namesti u zadovoljavajuci polozaj da bi po njoj mogao da koriguje donju. Trenutno nisam skroz zadovoljna ni gornjom vilicom jer imam razmake izmedju zuba tako da je necu skinuti dok god se zubi ne spoje. Kako sam ja razumela gornja vilica mi je bila previse izbacena a donja previse uvucena. Znam jos ljudi koji su nosili oko 3.5 godine fiksnu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 20, 2006 2:21 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
U principu, kada je extr. terapija u pitanju,tj. kada se izvade cetvorke ili petice,lecenje traje do dve godine.Poostoje zaista slucajevi i kada je to sest meseci duze jer sve je u zivotu individualno i razlicito pacijenti reaguju primenjenu silu a i ortodonti razlicitu silu primenjuju.E sad sto se recidiva tice ,on je mnogo veci ukoliko je lekar u terapiji koristio jacu,agresivniju silu i samim tim brze dosao do kraja terapije.Ipak ,moje je misljenje da zatvaranje prostora smo u gornjoj vilici ne bi smelo da traje 3,5 god. ,da je to uzasno dugo a da pri tom nisu sredjeni u isto vreme zubi u donjoj vilici!???Da, ima slucajeva koji su u terapiji i 4 godine,ali su to neke druge dijagnoze i najcesce pacijenti sa progenijom(sto bi ljudi rekli ima donju vilicu kao fioku)ili nekim ozbiljnijim skeletnim poremecajima gde nekad mora da bude ukljucena i hiruska terapija ,ali ne i kod II 1 klase sa extrakcijom gornjih cetvorki ili petica!!
Nynnica,
poslacu vam u toku veceri odgovor na pp,sad moram da krenem na posao!! :wink: Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 20, 2006 3:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 19, 2006 4:28 pm
Postovi: 5
Ja nemam pojima u kojoj meri mi je izrazena progenija ako je ona izrazena, znam samo da mi je ortodont rekao da imam nerazvijenu donju vilicu i da mi je zagrizaj vrlo los. Ranije sam se raspitala za maksilu i raspitivala se i kod mog ortodonta on mi je rekao da operacija nije potrebna. A sa druge strane nosim fiksnu vec 3.5 godine, zubar mi nista ne prica, a donju tek treba da krene da koriguje, kako kaze, po gornjoj vilici... a izmedju ostalog nisam zadovoljna ni gornjom vilicom jer imam razmake izmedju zuba.. da li neko ima ideju sta da radim?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 774 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 52  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: