Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 121 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 25, 2009 6:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 7:10 pm
Postovi: 717
cincilator je napisao:

Šta je najpogodnije za kutnjake (6-tice), čisto s funkcionalne strane?
Recimo da je izbor: metal(čelik)-keramika, zlato-keramika, titan-keramika i cirkon-keramika.

Npr. jedna ekstremna situacija: Jedem štrudlu od trešanja u kojoj je ostala koštica, i zagrizem muški na tu 6-ticu, šta bi se dogodilo sa npr. cirkon-keramikom, a šta sa nekom od navedenih metal-keramika?


I mene ovo zanima... posto nailazim na zbunjujuce podatke, neko kaze da je cirkonijum jos cvrsci od metala, a neko kaze da je metal cvrsci pa da zato cirkonijum ne treba stavljati na kutnjake?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 26, 2009 11:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Mar 28, 2009 12:34 am
Postovi: 2
Evo, stavio ipak cirkon-keramiku na 6-icu, u strahu od moguće alergije s čelikom. Kad je bal nek je maskenbal :). Navodno nikal iz te legure čelika može biti alergen u nekim slučajevima.
Za sad je privremeno cementiramo, u fazi isprobavanja. Boja je savršeno pogođena u odnosu na susjedne zube, iako nije da je bitno s obzirom da je 6-tica.

Odgovor koji sam dobio od stomatolog na pitanje u vezi zagriza koštica i arašidnih plodova je da će se vjerojatno prije polomiti struktura ispod krunice nego sama krunica. Svakako treba paziti da se to ne dogodi. Cirkon je indiciran i za kutnjake.

Što se tiče zlata, ono se legira s drugim plemenitim metalima (platina i paladij, iridij, rutenij), upravo radi poboljšanja svojstava.

Titan je navodno najkompliciraniji za obradu zbog visokog tališta, svoje zaštitne patine, potrebe lijevanja pod vakumom i obrade pod argonom. Titan je veoma reaktivan na kisik. Zbog svih navedenih svojstava, vezivanje keramike za titan nije skroz trivijalno. Možda su to razlozi zašto titan-keramike često nema u ponudi i zašto je skupa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 28, 2009 12:43 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 28, 2009 12:14 am
Postovi: 10
Pozdrav. Treba da radim krunice na sedmici i sestici da bih ih sacuvala jer su pod velikim plombama. Posto imam izrasla oba umnjaka tj.osmice,jedan je popravljan a drugi umnjak je zdrav,korenje je zdravo,zubar mi je predlozio da i na njih stavim krunice,da nema potrebe da ih vadim,jer i oni mogu trajati dugo kao i ostali zubi pod krunicama. Sada sam u dilemi sta uraditi? Ima li neko odgovor,da li da stavim krunice na umnjake ili da ih izvadim? Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re:
PostPoslato: Pet Sep 10, 2010 7:51 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 03, 2009 8:22 pm
Postovi: 2
Lokacija: Bg
slobodan 011 je napisao:
slucajno sam ja zubni tehnicar
postoje razliciti sistemi bezmetalnih radova
-alumina
-zirkonia
-zirkon
i razlike su :
estetika
cvrstoca
cena



MOLILA BI SLOBODANA DA MI SE JAVI NA PRIVATE!!!! ( nadam se iskreno da ce procitati ovo)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BEZMETALNA KERAMIKA
PostPoslato: Pon Avg 29, 2011 5:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 29, 2011 4:47 pm
Postovi: 2
Zanima me da li neko ima iskustva sam cirkon bezmetalnim krunicama??
Ja sam cula da je to jako dobro.Kod nas u Podgorici,kosta 200eura jedan zub.Ja sam mislila da uradim na prednja 4 zuba(2 jedinice i 2 dvojke)jer nisam zadovoljna bojom..ali to bih uradila samo u slucaju kada bih bila sigurna da to zaista izgleda kao prirodan zub da nema onoga crnog okolo da nije debeo zub nego tanak..zapravo,meni kod mojih zuba boja smeta i to je zapravo sto mi najvise smeta.Cula sam da je jako bitan tehnicar...da li to znaci da cak i cirkon bezm.krunica moze ispasti lose ako nije neki bas dobar tehnicar???Strah me je da tada kada nema nazad..ne budem zadovoljna :(
Pozdrav iz CG.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BEZMETALNA KERAMIKA
PostPoslato: Uto Dec 20, 2011 11:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2011 10:38 pm
Postovi: 6
Dragi forumasi, ovo mi je prvi post na ovom forumu, jer nisam kompetentan iz oblasti medicine, ali sam redovan na mnogim drugim forumima.
Naime, pre dve nedelje sam uradio komplet gornju i donju vilicu sa krunicama od cirkon-keramike. Imam 31 godinu i godinama sam se patio sa zubima. Uzasno sam se plasio zubara i trebalo mi je mnoooogo vremena da skupim hrabrosti i da sednem u stolicu. Ubrzo sam shvatio da je moj strah apsolutno neosnovan. Buduci da sam, samo zbog straha i frke, totalno zapostavio zube, prošao sam puno gore nego da sam to odradio pre 6-7 godina kad su problemi poceli. Kad sam seo u stolicu, jedini bol koji sam osetio je prvi ubod inekcije za anesteziju, a dalje je sve išlo kao podmazano, bez ikakvih bolova i neprijatnosti. Čak mi je hirurg uklanjao neku cistu na korenu trojke i dve ciste na 6-ici. I pored groblja u ustima, sačuvao je i izlečio više od 80% zuba koji su bili bukvalno otpisani za zubare u domu zdravlja. Jeste da mi pola zuba nije vitalno (izvađen živac i napunjen zub) ali je ipak to i dalje moj zub, moj koren. Sad sam NAJSREĆNIJI čovek na svetu, jer imam holivudski osmeh o kom sam oduvek maštao. Iako sam iz Beograda, opredelio sam se za stomatologa i protetičara iz Šapca. Stmatološka ordinacija i protetičarska laboratorija pripadaju istoj firmi i u istoj su kući, zovu se Kodent - Mikodental. Dao bih im orden, jer su svi do jednog genijalci i vrhunski stručnjaci, a pogotovo Dr. Boža! Kod njih sam plaćao 200 eur po zubu i u tu cenu je uračunat i rad zubara, sto nije praksa kod ostalih stomatologa. Čak sam imao i tu čast da gledam kako CNC mašina obrađuje cirkon i pravi moje zube :lol: . Inače, cirkon je 10 i više puta lakši, a podjednako čvrst kao metal, apsolutno antialergiski i netoksišan (što nije slučaj sa metal-keramikom) i niko nikada neće primetiti da su veštaci. Niko me nije pitao gde sam radio zube, nego kako sam uspeo tako da ih izbelim. Postoji i još jedna stvar zbog koje je cirkon keramika vrhunska stvar. Mogu da se kombiniju boje cirkona i keramike (meni je cirkon A1 boje, a keramika W2) sto daje potpuno prirodnu boju zuba, dok metal je UVEK boje metala, a samo se keramika boji.
Ljudi, nemojte se bojati i ne čekajte da ostanete bez zuba, jer pre ili kasnije ćete morati da sednete u paklenu stolicu!!! Što pre sednete, biće bezbolnije i finansijski (što je za mene veći bol) i onaj osećajni (koji samo prozuji i brzo se zaboravi).
Postaviću i slike ovih dana, cima uhvatim malo slobodnog vremena. Ako imate neko pitanje, stojim vam na raspolaganju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BEZMETALNA KERAMIKA
PostPoslato: Pon Dec 26, 2011 3:06 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Dec 14, 2006 9:36 pm
Postovi: 806
Bojsha, epa sa srecom :D . Hocemo sliku !
P.s. jel su ti radili neku korekciju polozaja zuba i sl. ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BEZMETALNA KERAMIKA
PostPoslato: Uto Dec 27, 2011 12:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2011 10:38 pm
Postovi: 6
Iksa je napisao:
P.s. jel su ti radili neku korekciju polozaja zuba i sl. ?


Hvala puno!
Gornja vilica je napravljena identicno mojoj, a donju su morali malo da koriguju radi zagrizaja. Evo ide i slika!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BEZMETALNA KERAMIKA
PostPoslato: Uto Dec 27, 2011 12:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2011 10:38 pm
Postovi: 6
[IMG=http://img718.imageshack.us/img718/4427/zubi.jpg][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BEZMETALNA KERAMIKA
PostPoslato: Sre Dec 28, 2011 9:34 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Dec 14, 2006 9:36 pm
Postovi: 806
Odlicno izgledaju, kao prirodni :) Obzirom da si ih radio pre 6-7 godina, da li i dalje izgledaju kao na pocetku ? Jel "stoje na mestu"? Koliki im je vek ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BEZMETALNA KERAMIKA
PostPoslato: Sre Dec 28, 2011 10:42 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2011 10:38 pm
Postovi: 6
Iksa je napisao:
Odlicno izgledaju, kao prirodni :) Obzirom da si ih radio pre 6-7 godina, da li i dalje izgledaju kao na pocetku ? Jel "stoje na mestu"? Koliki im je vek ?

Nisam radio pre 6-7 godina, nego pre 2 nedelje. :D Zubar kaze da on garantuje 15 godina, ali ce trajati puno vise (cak duplo) pod uslovom da se redovno odrzavaju zubi i desni. Malo mi je u pocetku bilo cudno, jer dugo nisam imao puna usta zuba, ali sad je odlicno, kao da su moji, ali bukvalno. Jeste malo skuplje, ali vrede svaku paru. Za svaku preporuku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BEZMETALNA KERAMIKA
PostPoslato: Čet Dec 29, 2011 3:26 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Dec 14, 2006 9:36 pm
Postovi: 806
Ju ju, zabuna :oops: . 2 nedelje, ahaamm, pa ti se jos navikavas na njih i osecaj ispunjenosti u ustima. Ako ti traju i 15 god bez da moras na neku prepravku, ti si "na konju". Super i sada se samo :D :lol: :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BEZMETALNA KERAMIKA
PostPoslato: Sre Jan 04, 2012 11:57 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 29, 2011 4:47 pm
Postovi: 2
Ja sam uradila prva 4 zuba (2jedinice i 2 dvojke) gore! cirkonijum! Malo je reci da sam prezadovoljna.Koliko ce mi trajati nisu mi rekli..izgleeda mi potpuno prirodno..i stvarno,svi me pitaju da li sam izbijelila zube a ne da li su mi navlake.Prije 2 mjeseca sam radila..800eura! :) pozdrav!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BEZMETALNA KERAMIKA
PostPoslato: Pon Jan 16, 2012 1:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 16, 2008 10:58 pm
Postovi: 11
Lokacija: novi sad
Glorious je napisao:
Ja sam uradila prva 4 zuba (2jedinice i 2 dvojke) gore! cirkonijum! Malo je reci da sam prezadovoljna.Koliko ce mi trajati nisu mi rekli..izgleeda mi potpuno prirodno..i stvarno,svi me pitaju da li sam izbijelila zube a ne da li su mi navlake.Prije 2 mjeseca sam radila..800eura! :) pozdrav!!!

GLORIOUS hajde postavi i ti slike pliz,jako me zanima kako ti izgledaju zubi,ja treba takodje da radim na gornjoj vilici ,i kako si dosla do stomatologa,po preporuci?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BEZMETALNA KERAMIKA
PostPoslato: Sre Jan 18, 2012 12:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 16, 2008 10:58 pm
Postovi: 11
Lokacija: novi sad
Ja bih molila sve one koji su uradili cirkonijum keramiku i koji su prezadovoljni da napisu gde su radili,po kojoj ceni,kako su dosli do dobrog stomatologa.,a najbolje bi bilo i da se postavi neka slika.Cula sam za dr Ljiljanu Vujovic iz Beograda da je jako dobra,ali je i papreno skupa,da li je neko radio zube kod ove doktorke?Svaka bi mi informacija dobro dosla,posebno me zanima da li je neko radio zube u Novom Sadu i kod koga?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 121 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: