Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 122 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Fiziologija seksualnog odnosa
PostPoslato: Sub Okt 24, 2009 11:32 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Iz samog naziva teme verujem da je svima jasno chime cemo se baviti ovde. :)

Trudicemo se da na shto konkretniji nachin opisheno anatomiju ljudskog organizma, zenskog i mushkog, anatomiju i fiziologiju polnih organa, a onda i sve shto ide uz temu seksualnog odnosa.

Ako bude konkretnih pitanja odgovore su slobodni da daju svi, naravno, a ja cu se truditi da odradim onaj tezi deo, pochetak, tekstove o anatomiji i fiziologiji, ali i patologiji organa koji uchestvuju u seksualnom chinu i lichnosti koja stupa u seksualne odnose. Svi tekstovi koji se tichu nashe nove teme, bilo da su to tekstovi iz knjiga, enciklopedija, sa internet portala, udzbenika...potrudicemo se da ih prilagodimo i uskladimo sa pravilima foruma i potrebama korisnika.

Unapred veliko hvala svima koji se pridruze shirenju teme i pisanju tekstova.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: FIZIOLOGIJA SEKSUALNOG ODNOSA
PostPoslato: Ned Okt 25, 2009 12:01 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Kao shto mnogi vec znaju, u podforumu Ginekologija sam pre par meseci, skoro i godinu dana, zapochela temu sa zeljom da se sto vishe zena edukuje, posto kao jako 'matori' a aktivni chlan ovog foruma nisam mogla a da ne primetim jako veliki broj zbunjenih pitanja, i to ne samo od najmladjih pripadnica zenske populacije vec velikog broja zena koje se javljaju i pitaju za savete koji bi trebali da se dobiju od svog ginekologa, lekara opshte prakse ili roditelja, ali svi znamo u koliko seksualno zatvorenoj zemlji zivimo, pa je i logichno da se o tome ne pricha i ne zna nishta.

Na temu me je podstakla i knjiga "Sta vam majka nikad nije rekla o sexu" koju je napisala Dr Hilda Hacherson, docent akusherstva i ginekologije na Medicinskom fakultetu Kolumbija i direktorke Njujork centra za seksualno zdravlje zena. Odlichna i sazeta konkretna knjiga o svemu shto muchi i zene i mushkarce a vezano je za funkcionisanje polnig organa, seksualni odnos i uzivanje.

I kao sto sam i tamo napisala, nadam se da ce buduci tekstovi pomoci mngoim devojchicama, devojkama, zenama i bakama, s tim da cemo ovde pomoci i zbunjenim pripadnicima mushke populacije! :)

Polako da pochnemo! Odakle nego od anatomije! I naravno od lepsheg pola :)


Stidnica

Deo vashih polnih organa koji je vidljiv se zove stidnica (vulva)-to je spoljashnju deo genitalija koji ukljuchuje stidni brezuljak, male usmine, velike usmine i klitoris.

Da biste pocheli ispitivanje svoje stidnice nadjite dobro osvetljeno mesto, sednite na stolicu ili ivicu kreveta ili se podruprite jastucima na krevetu, potom namestite svetlo i ogledalo tako da vam ruke budu slobodne i da imate jasan pogled na svoju stidnicu. Ako niste do sada pogledali u svoje genitalije nemojte biti iznenadjeni ako vam se ne uchine osobito privlachnim, vasha stidnica je kosmata i vlazna, chine je teksture, boje, arome koje necete naci nigde drugo na svom telu. Ako nauchite da se divite i cenite svoju seksualnu anatomiju lakse ce vam biti da prihvatite, uzivate i iskusite puni potencijal svoje seksualnosti.


Stidni brezuljak


Stidni brezuljak je jastuce masnog tkiva na vrhu stidne kosti koje je prekriveno kozom i dlakama. Dlachice pochinju da rastu u pubertetu, oko 11 ili 12 godine. Ne znamo tachno zashto imamo stidne dlachice, ali neki nauchnici smatraju da dlake zadrzavaju sekrecije koje sadrze feromone ili seksualni miris koji privlaci suprotan pol.

Vremenom stidne dlachice narastu, postanu guste ili retke, kovrdzave ili ravne. Mogu biti iste boje i teksture kao vasha kosa, ili neshto drugachije. Kada zadjete u zrelije godine primeticete da su stidne dlachice postale sede, tanje i proredjene. Mnoge mlade zene namerno briju sve stidne dlachice, ne samo zbog malog bikinija vec zato shto kazu da to njihovu stidnicu chini osetljivijom. Stidni brezuljak sadrzi mnoge nervne zavrshetke i neke zene nalaze da je dodirivanje i masiranje tog podruchja vrlo stimulativno. Druge se depiliraju jer se tak osecaju chistije, ili pak to chine zbog svojih partnera.


Velike usmine (Labia majora)

Stidne dlachice se spushatju na dole i prekrivaju velike usmine. Spoljashnja povrshina usmina moze biti glatka ali i naborana i tamnije je boje u odnosu na okolnu kozu. Nemojte biti iznenadjeni ako je jedna usmina duza ili shira do druge. Primeticete da je unutrashnjost usmine glatka, bez dlaka i vlazna, ovo podruchje sadrzi brojne lojne i znojne zlezde. (chesto moje pacijentkinje otvore lojnih zlezda pobrkaju sa bradavicama).

Velike usmine sadrze masno tkivo, nerve, glatke mishice i krvne sudove koji sluze kao chuvari, shtiteci vaginalni otvor i beshiku. Kada ste seksualno uzbudjeni tkivo velikih usmina se napuni krvlju i nabrekne, pa mozete osetiti da su usmine pune, nadute, chvrste ili da vas peckaju.


Male usmine (Labia minora)

Kada rashirite na stranu velike usmine primeticete dva tanja nabora koza koja se zove male usmine. Osetljive male usmine pune su krvnih sudova i spuzvastog tkiva i prekrivene su nervnim zavrshetcima i lojnim zlezdama. Kao i velike usmine i male usmine se napune krvlju i uvecaju pri seksualnom uzbudjenju.

Ne uzrujavajte se ako vash emale usmine ne liche na neke od onih koje ste vidjali u knjigama, vishe nego ijedan deo vashih genitalija male usmine se razlikuju od jedne zene do druge. Vashe usmine mogu biti tako male da su jedva vidljive ili pak dovoljno velike da prelaze preko velikih usmina. Nije neobichno ni da je jedna strana malih usmina manje od druge strane. Mogu biti ravne, namreshkane ili naborane. (Nasuprot predrasudama, to sto masturbirate nikako nema veze sa tik ako su vam usmine veche ili ako je jedna veca od druge). Nakon dvadeset godina rada kao ginekolog mogu vam reci da ne postoje dve zene koje imaju iste usmine. Svaka je jedinstvena, lepa i nalik na cvet. Ponekad se deshava da su usmine toliko velike da se taru o donji vesh ili se uvuku u vaginu tokom snoshaja-uistinu neprijatna situacija, ali hirurshkim zahvatom moze se smanjiti velichina usmina, ali ne treba to chiniti po svaku cenu, ovome se pribegava samo u sluchaju velikih smetnji a nikako samo zbog estetskih uslova, ipak rizik postoji.

Male usmine se na vrhu spajaju i pokrivaju glavic klitorisa, formirajuci navlaku ili prepucijum. navlaka na klitorusu je slichna udnoj navlaci ili prepucijumu na neobrezanom penisu,a sluzi da shtiti delikatni glavic. Usmine se susrecu ispod klitorisa na mestu zvanom frenulum, koji je izuzetno osetljiv na nadrazaj. Usmine se potom nastavljaju prema vagini i zavrshavaju se tachno iznad vaginalnog otvora.



Dugmence za uzivanje - klitoris

Ako pogledate ispod kapuljache ili preklopa koji prave male usmine, mozda cete primetiti nesto kao zrno grashka ili tkivo u obliku dugmeta chija boja varira od ruzichaste preko purpurne do tamno braon. To je vash klitoris - drazica.

Ako izprva nishta ne primetite ne brinite se, neki put je teshko videti klitoris chak i kada se seksualno uzbudjeni, sve je individualno.

Rech potiche iz starogrchkog jezika i znachi "bozanska ili na boginju nalik". U modernoj istoriji klitoris je bio najzapostavljeniji aspekt zenske seksualnosti. Mnoge od nas ne znaju ni gde se nalazi, kako da ga nadju ni koje je velichine.

Tokom razvoja zenskog fetusa klitoris se formira is istog tkiva iz koga nastaje penis kod mushkarca-ali nije to samo 'mali penis' kako ga ljudi nazivaju, na mnogo nachina ovaj zenski organ je mnogo razvijeniji. Vishenamenski penis sluzi za prenos urina i semena osim shto predstavlja i glavni organ za mushko seksualno zadovoljstvo. Klitoris je, takodje, primarni organ za zensko seksualno zadovoljstvo, zapravo, jedina svrha mu jeste zadovoljstvo.


Klitoris je mnogo vishe od onoga sto nashe ochi vide. Ako gledamo svoju stidnicu u ogledalu, klitoris nam se moze uchiniti kao majushno dugme mesa koje se krije ispod perpucijuma ali on je zapravo kompleksan, fascinantan i mocan organ.

Klitoris ima glavic, telo kao i kruru ili korenove. Telo sadrzi dva corpus cavernosa, spuzvasto tkivo koje je ispunjeno krvlju i povecava se kada ste seksualno uzbudjene. U proseku telo ili osovina je duzine oko 2,5 do 5cm i nesto preko 1,2cm u shirinu. Ali tu se klitoris ne zavrshava...


Osnova tela klitorisa je spojena za karlichne kosti i deli se na dve krure, svaka duzine oko 5cm do 10cm. Krura se grana i povezuje luk stidne kosti. Shireci se od baze klitorisa i lezeci izmedju krura i malih usmina nalaze se dve dodatne mase tkiva koje se zovu vestibularni bulbusi. I ovo tkivo se smatra delom klitorisa. Vestibularnu bulbusi se pun ekrvlju tokom seksualne stimulacije, smanjujuci na taj nachin ulaz u vaginu a uvecavajuci stisak i zagrljaj vagine na penis.

Velichina klitorisa varira kod zena. Mozete imati klitoris koji se probija ispod kapuljache ili mozete imati klitoris koji je tako mali da je jedva vidljiv. Moze vam izgledati mali ako su vam usmine velike, ili kada prodjete menopauzu moze vam se chiniti veliki jer su se usmine smanjile. Nasuprot uobichajenom verovanju, ni masturbacija niti chesti polni odnosi nemaju nikakve veze sa velichinom klitorisa niti utichu da postane veci.

Kada je rech o zadovoljstvu i ograzmu velichina nema nikakve veze. Sa pravilnom stimulacijom chak i najmanji klitoris moze da izazove izuzetno jak orgazam. Glavic klitorisa je izuzetno osetljiv i do vrha napunjen nervima koji su veci i brojniji od nerava u glavicu penisa. osetljivost klitorisa se razlikuje kod zena. Za neke zene je nerpijatna direktna stimulacija klitorisa, pa chak i bolna, dok druge nalaze veliko zadovoljstvo u produzenom nadrazivanju glavica klitorisa.



Pritiskanje vasheg dugmenceta za uzivanje


Mada je mocan organ sa klitorisom se treba pazljivo ophoditi. Jednom kada nauchite kako da ga gladite, masirate, ugadjate mu, vibrirate ga, trljate i volite, bicete sposobni da iskusite bozansko zadovoljstvo.

Nazalost, neki ljudi su chuli da je klitoris mali penis i stoga smatraju da se prema njemu treba ophoditi kao prema mushkom organu. Muskarci misle da klitoris treba snazno trljati ili jako sisati nesvesni da ona vrsta pritiska koja je dobra za penis moze da bude bolna za klitoris.

Ako je vash seksualni partner previshe energichan dok drazi osetljivu glavicu klitorisa mozete osetiti snaznu neprijatnost i bol. Ukoliko to ne stavite jasno do znanja vashem partneru onda ce vashe mumlanje od bola biti pogreshno protumacheno kao uzdah zadovoljstva. Mnooge zene trpe bol glume zadovoljstvo i nadaju se da ce to uskoro prestati. Pogreshno drazenje moze dovesti do iritacije i ostaviti vas sa gorucim, bolnim klitorisom i usminama sto moze izazvati poteshkoce pri hodanju, mokrenju narednih par dana.

Da biste istinski uzivali u zadovoljstvu koje vam moze pruziti vash klitoris i ujedno izbegli neugodnost i bol trebate da upoznate svoj klitoris, da saznate shta ga uzbudjuje a potom i da uputite svog partnera da vam pomogne da zajedno dodjete do vrhunca.


Mokracni kanal (Uretra)


Ispod samog klitorisa primeticete rupicu koja predstavlja otvor uretre ili mokracnog kanala. Uretra se ne smatra polnim organom ali bi mozda trebalo. Za neke zene je otvor uretre jako osetljiv i osecaju prijatnosh drazeci ga tokom mastrurbacije.

Mokracni kanal je kratak, duzina mu je oko 4cm, a sluzi za prenos urina iz beshike. Okruzen je sundjerastim tkivom koje se napuni krvlju i nabrekne kada se seksualno uzbudite. Jedna strana uretre direktno naleze na prednji zid vagine i zato shto su beshika i mokracni put tako blizu vagine nije neobichno ako na pochetku osetite potrebu da mokrite. Stavishe ako imate produzen i zestok polni odnos trenje do koga dolazi usled ubadanja penisa moze uzrokovati oteknuce uretre pa mozete osecati i povremenu nelagodnost dok mokrite posle sexa. Zato shto je mokracni put tako kratak bakterije iz vagine i rektuma mogu lako da dodju do beshike tokom snoshaja, izazivajuci ponekad infekciju.

Duz uretre leze brojne male zlezde chiji se otvori nalaze u mokracnom kanalu. Ove peri-uretralne zlezde su zenski ekvivalent prostate kod mushkaraca i kao kod njih i zenska prostata moze biti osetljiva na seksualnu stimulaciju, ona nabrekne usled seksualnog uzbudjenja i moze da oslobodi technost koju neke zene osete tokom orgazma.



Veo (Himen)

Ako nikada niste imali snoshaj, vashu vaginu najverovatnije chuva himen, rech potiche od grchkog imena boga braka. takodje poznat kao 'zastor u hram' himen je delikatno vaginalno tkivo koje pokriva vaginalni otvor, ali ne potpuno. Mozete ugurati tampon ili biti pregledani uz pomoc malog spekuluma ili prsta, a da vam se himen ne pocepa.

Himen obichno ima jedan otvor, ali deshava se da ima i dva ili vishe. a himen se kaze da je neprobojan ili abnormalan ako u potpunosti pokriva povrshinu vaginalnog otvora. Devojka koja ima takav himen mora se tokom puberteta podvrgnuti hirurshkom zahvatu koji ce otvoriti himen i dozvoliti menstrualnoj krvi da izcuri napolje.

Nadam se da ce sada sve devojke shvatiti neke stvari a mushakrci nauchiti neshto.

Prvi polni odnos ce verovatno izazvati cepanje himena a vi cete moci da primetite manju kolichinu krvi, mada ne uvek. Deshava se da devica ne prokrvari tokom defloracije jer re njen himen razvukao umesto da se pocepa tokom odnosa.

Takodje neke zene se radjaju sa sasvim malim zastorom himenalnog tkiva a neke se pak bave atletikom ili drugim sportovima i mogu pokidati svoj himen vezbanjem tokom napornih treninga. odsutstvo krvi ne znachi uvek da devojka nije nevina. U nekim kulturama ova krv je toliko vazna u dokazivanju nevinosti da se nakon prve brachne noci celoj zajednici pokazuje okrvavljen charshaf. Zene su mogle da izgube zivot ako ne bi doshlo do krvarenja tokom defloracije. Iz tog razloga zene su su bile zabrinute da li ce krvariti i smislil esu sjajan nachin da zadovolje partnere. U Sudanu su zene znale da pre snoshaja u vaginu stavljale sicushne kesice ispunjene pilecom krvlju. U drugim zemljama se u istu svrhu koriste smrznute kuglice ovchije krvi. Ili pak ako prvu brachnu noc uskladite sa vremenom dobijanja menstruacije imacete zagarantovano okrvavljen charshaf. A plastichna hirurgija je usavrshila hirurshki metod za ponovo stvaranje himena.



Vaginalni otvor (Introitus)


Vaginalni otvor lezi opravo ispod otvora mokracnog kanala. Kao sto mozete videti u ogledalu to nije nikakva zjapeca rupa. Primeticete vrlo malen otvor kada stavite svoj prst i povuchete ga na dole, otvor moze biti neshto veci ako ste se porodili vaginalnim porodjajem.

Mozda cete primetiti resice tkiva koje okruzuju vaginalni otvor, to tkivo je zaostalo posle probijanja himena. Kod nekih zena te resice tkiva se i ne vide, ko ddrugih su toliko velike da praktichno shtche iz vaginalnog otvora. One znaju nepotrebno da uznemire neke zene koje se boje da su to bradavice ili tumori, zapravo to je potpuno normalna pojava.

Mozda cete otkriti da je otvor vrlo osetljiva zona. Upotrebite svoje prste da gladite i masirate to podruchje da biste u potpunosti pronashli svoja 'vruca' mesta.


Vagina

Neke osobe smatraju vaginu kao pasivnog primaoca mushkog polnog organa ili samo kao prolaz za bebu prilikom porodjaja. Vagina je sve osim pasivna, i mnogo je vishe nego samo rupa 'tako dole' koja cheka da neshto udje ili izadje iz nje. Vagina je snazan, sochan, slozen, rastegljiv, mocan, samozashtitni, stalnomenjajuci, dinamichan, na hormone osetljiv i fascinantan organ! Chak i dok spavamo vagina je u pokretu-skuplja se, vlazi i chisti samu sebe.

Sta je zapravo vagina? Vagina je u vashem telu polozena izmedju beshike s prednje strane i rektuma sa zadnej strane, pochinje tachno unutar malih usmina i zavrshava se grlicem materice. Da biste uistinu uspeli da cenite lepotu svoje vagine trebali bi sami da je vidite. Prilikom narednog pregleda zamolite svog ginekologada vam da ogledalo. Kada ginekolog postavi spekulum ogledalo postavite tako da i vi mozete da vidite unutrashnjost a potom zamolite svog lekara da vam pokaze sta je sta. Izbegavajte da ovo radite sami, spekulum se moze kupiti u nekim apotekama ali ako ne znate da rukujete njime nemojte rizikovati da se povredite.

Vash doktor koristi spekulum da otvori vaginu jer nasuprot uobichajenim misljenjima vagina nije rupa sam apo sebi, to je potencijalni prostor koji je obichno shirok od 5 do 6,3 cm, prostire se u duzinu od 7,6 do 15,2 cm, dok je prosechna vagina oko 11,5 cm.

Kada niste uzbudjeni vagina je doslovce zatvorena, njeni zidovi se slepe jedan uz drugi. Velichina vagine se razlikuje kod zena ali njena velichina nema nikakve veza sa velichinom i obimima vlasnice. Mozete biti mali rastom i imati dugu i prostranu vaginu, ili mozete biti skladnu figuru tela a malu vaginu. Velichina vagine ni na koji nachin ne ometa uzivanje u seksu.

Vagina ima tri sloja, prvi sloj je slichan kozi ali nema dlaka, znojnih ili lojnih zlezda, topao je i vlazan, slichan povrshini tkiva koje se nalazi u unutrashnjosti vashih usta. Drugachije nego u ustima je to sto su zidovi vagine naborani, imaju brojne takozvane rugae tj nabore koji omogucavaju vagini da se rastegne i vrati u prvobitno stanje poput harmonike. Ovi nabori takodje pomazu da se penis stegne tokom snoshaja.

Drugi sloj vagine je napravljen od elastichnog tkiva i mishica koji omogucavaju vagini da se rashiri dovoljno da beba moze da prodje a potom da se i vrati u prvobitnu velichinu. Treci sloj je od vezivnog tkiva i mreze krvnih sudova koji okruzuju vaginu. Kada ste seksualno uzbudjeni ti krvni sudovi se napune krvlju i poshalju mnogo vlazne technosti u unutrashnjost vagine.

Budite jako pazljivi sa onim sto stavljate u vaginu, hemikalije bilo koje vrste mogu da se apsorbuju kroz slojeve vagine i prodru u krvotok.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: FIZIOLOGIJA SEKSUALNOG ODNOSA
PostPoslato: Ned Okt 25, 2009 12:26 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Vaginalne sekrecije


Sekreti u vagini su normalni i vazni za zdravlje vashe vagine. Bez sekrecije osetljivo tkivo bi se isushilo.

Normalni vaginalni sekret se sastoji od meshavine celija koje su se ogulile sa zidova vagine, od zdravih vaginalnih bakterija, vaginalne technosti, sekreta iz stidnice koje nastaju sekrecijom iz lojnih zlezda, znoja, Bertolinijevih zlezda i male kolichine technosti iz materice i jajovoda.

Ove sekrecije su hranjiva meshavina ugljenih hidrata, aminokiselina, proteina i kiselina koje proizvode izdashne bakterije laktobacili. Te izluchevine nisu samo normalne vec i vrlo vazne za odrzavanje vlaznosti i zdravlja vagine.

Vagina je organ koji se sam chisti. Primeticete gust, beo sekret na svojim gacicama na kraju dana ili grudvice guste sluzi koja lichi na semenu technost. To moze potrajati par dana ili nedelja i to je NORMALNO i ne treba da te sekrecije pobrkate sa nenormalnim vaginalnim praznjenjem koje je uzrokovano infekcijom i obichno praceno svrabom, peckanjem ili smrdljivim mirisom.

Kod zena varira kolichina i gustina normalnog vaginalnog sekreta. Neke zene izluchuju vecu kolichinu vaginalnog sekreta toliko da se na kraju dana osecaju potpuno vlazno. Ako nema peckanja, svraba ili neugodnog zadaha a ginekoloshki pregled i vaginalna kultura pokazuju da je sve u redu onda je i ta obilna csekrecija normalna. Probajte onda u tom sluchaju da nosite tanke namirisane uloshke i tokom dana smanjite tu sekreciju i iritaciju a vaginu odrzite suvom.


Druge zene luche manje sekreta nego sto je uobichajeno i chesto imaju peckav i shkripav osecaj. Uzrok tome moze biti uzimanje kontraceptivnih pilula, menopauza, dojenje, uzimanje lekova ili dugotrajno vaginalno ispiranje. Vaginalni ovlazivachi i lubrikanti na bazi vode mogu biti od pomoci.

Kolichina, boja i sastav vaginalnog sekreta moze se menjati tokom meseca. Pre same ovulacije mozda cete rpimetiti sluzav, svetao sekret koji podseca na belance jajeta. Posle ovulacije sekret moze biti gust, lepljiv, grudvast i beo. Sekret postaje zuckast kada se osushi. (nekada cete na donjem vesu primetiti zuckaste tragove od sekreta nakon pranja, to nije pokazatelj oboljenja vec normalne reakcije sa deterdzentom.)

kada ste seksualno uzbudjeni vagina luchi svetao sekret, to je luchenje koje olakshava penetraciju u vaginu tokom snoshaja ili ruchne seksualne igre. U zidovima vagine se povecava dotok krvi i buduci da se povecava prokrvljenost krvnih sudova koji okruzuju vaginu technost pod pritiskom krvnih sudova biva izluchena kroz zidove vaginalnog zida.

Isprva te izluchevine liche na sitne grashke znoja na zidovima vagine ali sto vishe postajete uzbudjeni i vishe technosti se luchi i vagina biva oblozena skliskim fluidom. Kolichina ove sekrecije se razlikuje kod zena kao sto se i kod jedne zene razlikuje od situacije do situacije.


Vodite brigu o svojoj stidnici

Pranje

Perite svoje usmine blagim, hipoalergenskim technim sapunom ili nemojte uopshte koristiti sapun. Izbegavajte teshke, obojene, parfemisane sapune.

Rashirite usmine na stranu i operite prostor izmedju velikh i malih usmina. Tu se moze nakupiti gust i lepljiv sekret koji luche zlezde smeshtene u usminama. Upotrebite mekanu vlaznu rukavicu za tushiranje ili uperite mlaz vode tusha na to mesto da biste sprali sekret.

Da biste odrzavali klitoris chistim i zdravim, povucite unazad kapuljachicu ili perpucijum klitorisa i koristeci se toplom vodom i mekim ruchnikom nezno otklonite svaki sekret koji se nakupio izmedju navlake i glavica. Kod mushkaraca se taj sekret zove smegma, chini ga gust sekret koji sadrzi celije koje i loj il zlezda perpucijuma, a moze da izazove lepljenje perpucijuma za klitoris. Ako se ovo dogodi mozete osetiti bol prilikom odnosa ili masturbacije.

Posle odnosa obavezno operite svoju vaginu i stidnicu. To znachi da ako ste uveche imali odnos operite se pre nego sto odete na pochinak. Budite sigurni da ste potpuno uklonili tragove gela, lubrikanta, meda, chokolade, shlaga, ukoliko ste ih koristili prilikom odnosa. Ako se ostave duzi vremenski period ostatci ovakvih materija mogu izazvati iritaciju ili infekciju usmina. Osim toga, mnogo je bolji prirodni ukus i miris usmina.

Bez obzira da li ste se tushirali ili kupali u kadi napunjenom vodom budite sigurni da ste uklonili sve tragove sapuna iz vagine i stidnice. Obrishite potpuno stidnicu od vlage. Fen nameshten na hladno duvanje moze biti zabavan nachin da se osushite.

Nemojte koristiti vaginalno ispiranje, ono uklanja dobre bakterije, menja hemijsku ravnotezu vagine i povecava sanse za infekciju. Pokazalo se da povecava rizik od zapaljenskih oboljenja (infekcija jajnika).


Dnevne navike

Uvek se brishite od spreda ja pozadi-od stidne kosti ka analnom otvoru. Brisanje u suprotnom pravcu moze dovesti bakterije iz analnog otvora u vaginu gde izazivaju infekcije.

Kupujte uvek beo. nenamirisan toaletni papir. Boja i mirisni sastojci mogu biti iritirajuci.

Ne gnjavite se time da kupujete deodorantne tampone i uloshke. Mentrualna krv nema miris, bakterije koje se namnoze daju neprijatan miris. Ako chesto menajte uloshke ili tampone necete imati problema za zadahom.

Izbegavajte zenske higijenske sprejeve jer izazivaju alergijske reakcije, crvenilo koze i ozbiljna zapaljenja stidnice, povecavaju rizik od nastanka vaginalne infekcije. Pored toga, losheg su ukusa i mogu biti smetnja prilikom oralnog seksa, ako ej vash partner alergichan na sprej, vash provod za oto veche je propao.

Pre nego sto reshite da se depilirate bilo kremom ili voskom, nanesite malu kolichinu te supstance na vashe velike usmine da bi testirali da li ste alergichni na to sredstvo. Bez obzira koje sredstvo koristite za depilaciju nikako nemojte da dozvoite da hemikalije tog proizvoda dodju u kontakt sa vashim osetljivim malim usminama.

NE STAVLJAJTE U VASHU VAGINU NISHTA STO NE BISTE STAVILI U USTA! Vagina je jedno od najchistijih mesta na vashem telu. Chistija je od vashih usta, stoga pre nego upotrebite krastavac za samozadovoljavanje prvo ga dobro operite.

Budite sigurni da su ruke koje dodiruju vashi vaginu dobro oprane i dobro podrezanih noktiju. Dugi i iskrzani nokti mogu izazvati ranice unutar vagine.

Nosite samo pamuchni donji vesh. Sintetichke gacice zadrzavaju vlagu i ne dozvoljavaju kozi stidnice da dishe, povecavaju rizik od infekcija.

Nemojte nositi donji vesh u krevetu. Zapravo, skinite ga chim udjete u kucu.

Jedite dobro izbalansiranu hranu. Smanjite unos prostih shecera. Hrana bogata secerima povecava rizik od infekcija.


Seksualne navike

Unutar vashe vagine koristite samo lubrikante na bazi vode. Lubrikant pomaze pri suvoci vagine shtiteci je od povreda i iritacija tokom seksa, ali lubrikanti na bazi ulj mogu oshtetiti kondom od lateksa ili dijafragmu. Ulje moze izazvati i infekciju.

Nikada nemojte dopustiti da penis prst ili bilo shta drugo udje iz rektuma u vashu vaginu pre nego sto bude oprano.

Koristite kondom da biste smanjili rizik od polno prenosivih bolesti.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: FIZIOLOGIJA SEKSUALNOG ODNOSA
PostPoslato: Ned Okt 25, 2009 12:29 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Vaginalni mirisi


Ne zna se ko je prvi izmislio prichu da vagina smrdi na ribu, ali izgleda da su svi u to poverovali. Rano su nas nauchili, verbalno i neverbalno da nasha vagina ruzno mirishe. Reklamne agencije su iskoristile nashu nesigurnost oko toga kako mirishemo i ubedile nas da je nash prirodni mirish neprijatan i da ga treba unishtiti, dezodorisati,sanitarisati, potisnuti, prikriti i zameniti cvetnim mirisima. Apoteke prodaju sprejeve, sapune, pudere, kreme, dezodoranse, namirisane uloshke i tampone, sve u cilju da nas ratosiljaju nasheg prirodnog zenskog mirisa.

Prirodni miris vagine najbolje se moze opisati kao prijatan miris moshusa, mada svaka zena ima svoj poseban mirisni 'potpis'. Nashi seksualni partneri misle misle da je nash prirodni miris vrlo privlacan i seksualno uzbudljiv. Odista, neke zene tvrde da njihovi seksualni partneri imaju duzu i jachu erekciju kada vaginajlni sekret namazu preko grudi neposredno pre snoshaja.

Vazno je da se upoznate sa svojim jedinstvenim mirisom da biste znali da cenite njegovu moc, ali i da biste lakshe prepoznali vaginalnu infekciju. Da biste upoznali vash miris stavite dobro opran kaziprst u vaginu sto dublje mozete, a da vam ne bude neprijatno, nemojte dozvoliti prstu da dodirne stidnicu. Izvadite prst, mahnite njime desetak cm ispred nosa i duboko udahnite - to je vash lichni, jedinstveni miris.

Na vaginalni miris moze da utiche ono shto jedete, pijete ili pusite. Ishrana bogata mesom, belim lukom, crnim lukom, zachinima ili alkoholom moze da promeni karakter i intenzitet vasheg mirisa. Neki kazu da takav sekret ije tako slatkast u mirisu i ukusu. Slichno tome, pushenej cigareta ili marihuane moze promeniti vashu prirodnu aromu, isto kao i uzimanej nekih lekova i hormona, Kontraceptivne pilule mogu da pojachaju intenzitet vaginalnog mirisa.

Miris vashe vagine se menja tokom mesecnog menstrualnog ciklusa. Najprijatniji miris se javlja u periodu ovulacije ili u sredini ciklusa. Ponekad pred kraj menstruacije mlaz krvi se uspori i pretvori u kapljice koje se zadrzavaju na brojnim naborima vagine. Bakterije koje tu normalno zive se pomehsaju sa krvlju sto moze izazvati neprijatan miris.

Mozete primetiti da se miris vashe vagine menja i nakon sto mushkarac ejakulira u nju - i taj miris je drugachiji kod svakog mushkarca sa kojim ste imali odnos. Sperma nekog mushkarca moze izazvati neprijatan vonj kada se pomesha sa vashim vaginalnim sekretom. Isto tako vikend koji ste proveli u mnogobrojnim odnosima moze ostaviti u vagini prilichno odbojan zadah.

Vecina zadaha koji osetimo kada skinemo gacice ne dolazi iz vagine vec od stidnica. Stidni brezuljak i velike usmine prekriveni su dlachicama i mnoshtvom lojnih i znojnih zlezda, male usmine i klitoris isto tako sadrze lojne zlezde. Povrshinski sloj koze, dlachice, odeca zadrzava vlagu i pravi toplu okolinu koj aje veliko leglo prirodnih bakterija koje svi imamo na nashoj kozi i genitalijama, bakterija koje, kada se namnoze, proizvode neprijatan miris. Kada nosimo gacice, hula-hop charape i pantalone, ili chesto sve to zajedno, tada prizivamo problem. Ako nosite hula-hop charape nosite ispod pamuchni vesh i nemojte nositi pantalone preko ili skinite hula-hop charape a ispod pantalona obujte dokolenke ili charape sa pojasom za charape ili sokne.

Zapamtite, stres takodje izaziva povecano znojenje stidnice. Gusta smegma se nakupi izmedju nabora usmina i ispod prepucijuma klitorisa, podruchja koja su odlichno leglo za bakterije koje izazivaju neugodan miris. Dobro perite svakodnevno nabore izmedju usmina i stidni brezuljak, odrzavajuci stidnicu sto je moguce suvljom. Ako vas brine vash miris nosite nenamirisane vlazne maramice sa sobom i koristite ih svaki put kada idete u toalet da biste njim aobrisali stidnicu i medjicu. Da biste izbegli iritaciju neka maramice budu bez mirisa i alkohola. Ako koristite veliku torbu u nju stavite plastichnu bocu sa shtrcaljkom na vrhu. Mozete je napuniti toplom vodom i rasprshivanjem prati stidnicu pre brisanja. Naravno, ako vam je bide dostupan to je najbolja solucija.


Osetljivost vagine

Josh jedna predrasuda koja postoji jeste da vagina sadrzi malo nervnih zavrshetaka i da je stoga neosetljiva. Tuzno je sto se takva pricha shiri od jedne do druge generacije lekara. Tokom mog studiranja bilo nam je recheno da se biopsija vagine moze raditi bez anestezije. Niko se, izgleda, nije zapitao zashto zene vrishte kada im se uklanja i najmanji deo mesa.


Osoba koja je prva opisala vaginu kao neosetljivu ochigledno je nije imala. Danas znamo, zapravo, da je vagina puna nerava i osetljiva. Najosetljiviji su otvor vagine, prednji zid i celo podruchje oko nize trecine vagine. Za mnoge zene je vrlo osetljivo mesto i zadnji zid pri vrhu vagine blizu grlica materice.

Neke zene, ne sve, imaju deo na prednjem zidu koji je izuzetno osetljiv na nadrazaje. Lociran je na prednjem zidu vagine, na odprilike pola puta uzduz od otvora, ovo je mesto prvi put opisao 1950. godine nemachki ginekolog Dr. Ernst Grafenberg, zbog toga se zove G-tachka. Iako je njemu odato priznanje za pronalazenje ove tachke, stari indijski i kineski tekstovi takodje opisuju ono shto nazivamo 'tajnim mestom'. Smatra se da ovaj deo vagine drzi kljuch zenskog seksualnog zadovoljstva. Pravilna stimulacija ove tachke moze dovesti ne samo do snaznog orgazma vec i do zenske ejakulacije. Danas, G-tacka se smatra ekvivalentom mushke prostate i kada drazite to podruchje-ispupchenje velichine pasulja-ono se naduje i odista dovodi neke zene do orgazma.

Da biste otkrili to tajno mesto, upotrebite chist prst, podrezanih noktiju i dobro navlazen. Pazljivo ga uvucite u vaginu i osetite toplinu vagine, vlaznost i mekocu vaginalnih zidova. Pomerite prst dalje sve dok ne osetite neshto nalik na vrh nosa- to je grlic materice. Sada, drzeci prst josh unutra klizite vrhom prsta duz prednjeg zida vagine sve dok ne dodjete na pola puta od otvora vagine do grlica materice. Potrazite okolo malu grudvu tkiva. Sada blago masirajte to podruchje pokretom prsta kao da dozivate nekoga da dodje. Isprva mozete osetiti potrebu da mokrite, ali ako nastavite da masirate to podruchje uochicete da postaje nabreknuto a vi cete osetiti toplinu i blazenstvo. Ako vam se uchini dobro, samo uzivjate u tome.

Zapamtite, ipak ne uzivaju sve zene u drazenju tog mesta. Ako je sve shto osecate utrnuce nemojte se siliti, napravite pauzu pa probajte ponovo neku drugi put. Potrazite neko drugo mesto pomerajuci svoj prst po celoj povrshini vagine kruznim i unutra-napolje pokretima, istrazujuci sa svih strana grlic materice, vrh vagine, zadnji zid, strane i najzad, osetljivo tkivo otvora vagine. Zapamtite koje vam je mesto donelo najvishe zadovoljstva. Nemojte se obezhrabriti ako ne osetite zadovoljstvo prilikom prvog istrazivanja vagine. Nekada je potrebno mnogo pokushaja dok ne nadjete trezor sa blagom- a kada ga nadjete to ce biti glavni pogodak.


Zvuci vagine

Ponekad, kada svoje kukove stavite na jastuk tokom polnog odnosa ili zauzmete pozu koja uvis dize vasu karlicu, vazduh ce se uvuci u vaginu i kada se njeg gornji deo proshiri, vazduh ostane zarobljen. Ako spustite karlicu ili kada mushkarac snazno gura tokom sexa, mozete chuti zvuke kao da vasha vagina ispushta gasove. Nema razloga da se uznemirite, zvuk je normalan, to nisu gasovi i nemaju nikakav miris, to je samo vazduh koji se oslobadja.

Neku put mozete chuti 'shishteci zvuk' jer ubadanje penisa i drugi pokreti tokom odnosa pomeraju naokolo vaginalni sekret, to je takodje normalno. Nemojte brinuti oko toga da li vam je vagina prevelika ili ima previshe sekreta, nego uzivajte, nekim ljudima su bash ovi zvuci uzbudljivi.


Ukus vagine


Da, vaginalni sekreti mogu da stimulishu chulo ukusa, bash kao i svaki drugi ukusan nektar. Kao i miris, svaka zena ima i svoj ukus koji se krece od slatkastog do blago slanog i moze se menjati tokom meseca. Ponekad vaginalna tegnost nema nikakav ukus, drugi put ima ukus vasheg luchenja koji moze biti odredjen time da li pijete neke lekove ili ne, da li pushite ili ne, pijete alkohol ili sta jedete. Ishrana bogata belanchevinama zivotinjskog porekla i mlechnim proizvodima kao i preterana upotreba alkohola, nikotina, kofeina, marihuane moze uzrokovati ruzan ukus u ustima. Za bolji ukus sokova jedin epuno voca, povrca i integralnih zitarica. Ali izbegavajte shparglu! Ova biljka vaginalnim sekretina daje oduran miris i ukus.

Pre nego zatrazite od nekoga sa zavoli vash poseban 'ukus' morate prvo vi sami nauchiti da ga cenite. Stavite chist, dobro podrezan prst u vaginu a ond aokusite sokove koje ste tamo nashli. Pre nego pomislite "bljak" setite se da je vagina najchistije mesto na vashem telu-mnogo chistija i od usta. Progutacete mnogo vishe klica tokom ljubljenja nego probavanjem sopstvenih sokova.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: FIZIOLOGIJA SEKSUALNOG ODNOSA
PostPoslato: Ned Okt 25, 2009 12:34 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Unutrashnju zenski polni organi

Grlic materice (Cervix)

Ako stavite prst duboko u vaginu, sto dublje mozete, oseticete grlic materice, chvrst i okrugao, nalik na vrh nosa. Cervix predstavlja donji deo materice a sluzi kao ulaz za spermu ili izlaz za menstrualnu krv, sekrecije i bebe. Zato sto su dugo vremena nauchnici pisali da grlic materice nema nervnih zavrshetaka i da je neosetljiv, mnogi ljudi nisu shvatali da nekim zenama izuzetno prija kada im se nadrazuje grlic materice. Neke mogu chak doziveti i orgazam.

Celije unutar grlic amaterice izluchuju sluz koja je neposredno pred ovulaciju obilna, retka, muljava i svetla. Ova sluz olakshava spermi pokretljivost kroz grlic materice i u materici tokom vashih najplodnijih dana. Nakon ovulacije sluz se smanjuje i postaje gushca.

Vi i vash partner mozete primetiti nekada malu grudvu ili grudvice kada dodirnete grlic materice. To su NABOTHIAN cistice koje se javljaju kada se zapushe celije koje luche sluz. Vecina iz je velicine graska mad amogu biti i manje illi vece. One su uobichajene, benigne, ne izazivaju probleme i ne leche se.

Da biste bili sigurni da imate zdrav grlic pozeljno je jednom godishnje da uradite PAPA test kod ginekologa. Zakazite pregled jednu do dve nedelje nakon prestanka menstruacije. Ne ispirajte vaginu, ne koristite vaginalete i nemojte imati snoshaj 48 sati pre pregleda.



Materica (Uterus)


Materica izgleda kao obrnuta krushka, velichine vashe pesnice, mada se moze smanjiti u periodu menopauze ili povecati ako imate nekoliko dece. Materica je oblozena tankom slojem vlaznog tkiva.

Svakog meseca unutrashni sloj materice, endometrijum, postane gust i plishan. Ako zatrudnite oplodjeno jaje se ugnezdjuje u mekano tkivo unutar materice i tu i ostane. Ako ne zatrudnite tkivo se oljushti kroz menstrualnu krv. Ako ste zatrudneli gust sloj mishica koji okruzuju endometrijum pochinje da se rasteze kako beba raste, kontrahuje se tokom porodjaja i posle se vrati u prvobitno stanje nakon porodjaja.

Neki lekari ne smatraju zdravu matericu vaznom za zenino seksualno funkcionisanje. Ipak neke zene su svesne kontrakcija materice tokom orgazma, a neke druge su osetile opadanje intenziteta nakoh histerektomije.


Jajovodi (Tuba uterina)


Imate dva jajovoda, svaki dugachak oko 10 cm, pruzaju se sa obe strane materice. Kada se jajashce oslobodi iz jajnika, ono putuje nanize kroz jajovod ka materici. Ukoliko sperma pliva u okolini moze da oplodi jajashce, koje potom nastavlja put da bi se ugnezdilo u materici.

Ponekad se, medjutim, jajovodi mogu inficirati od polno prenosivih bolesti kao sto je hlamidija. Infekcija jajovoda koja se zove salpingitis prilichno je chesta ako koristite kontraceptivne naprave koje se stavljaju u matericu ili imate brojne seksualne partnere. Salpingitis moze da bude uzrok bolnih seksualnig odnosa.


Jajnici (Ovari)

Jajnici velichine badema nalaze se prichvrshceni ligamentima sa obe strane materice. Svaki od njih proizvodi zenske ormone estrogen i progesteron kao i malu kolichinu mushkog hormona testosterona. Svaki od ovih hormona je znachajan za nashe seksualno zdravlje.

Kada se rodite svaki od jajnika sadrzi oko 400 000 jajashaca i vashe telo ih vishe nece proizvoditi tokom zivota. Svakoga meseca kada ovulirate jedno jajashce se oslobodi za mogucu oplodnju. To znachi da se priblizno 300 do 400 jajashaca oslobodi tokom vasheg reproduktivnog perioda zivota.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: FIZIOLOGIJA SEKSUALNOG ODNOSA
PostPoslato: Ned Okt 25, 2009 12:38 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Grudi

Dobar deo ljubavne igre usredsredjen je na dojke koje su kod zena vishe od erogene zone. Ima onoliko oblika grudi koliko ima zena na svetu. Ipak je mali broj zena potpuno srecan sa onime shto ima. Mislimo da su prevelike ili premale, previshe su podignute ili su previshe opushtene, preosetljive su ili nisu osetljive dovoljno. Bradavice su prevelike ili su premale, uvuchene ili shtrche napred ili imaju dlake uokolo. Bojimo se da ce uvenuti i omlitaviti kada ostarimo. Potom se uvek pitamo da li su dovoljno privlachne partneru. Dojke se razlikuju po velichini, obliku, chvrstoci i osetljivosti kod razlichitih zena ali se i one same menjaju tokom zivota jedne zene.

Dojke su zapravo par izraslina tkiva, ali mi u velikoj meri osecamo zabrinutost kada mislimo o nashim mlechnim zlezdama. U stvari, iako provodimo mnogo vremena razmishljajuci o tome da li imamo ili nemam o lep par dojki one su pre svega iznad svega funkcionalni organi:imamo iz zato da bismo hranile svoje bebe. Osamdeset procenata zenskih grudi chini masno i vezivno tkivo, ostatak chine zlezde i kanali. Zlezde-imamo ih 12 do 20 u svakoj dojki-proizvode mleko koje se prenosi kroz kanale do bradavica i kroz njih curi mleko kao hrana za odojche.

Postoji mnogo zemalja na svetu gde zene hodaju sa golim grudima, apsolutno bez stida jer su za njih grudi iskljuchivo funkcionalni deo tela, nishta vishe seksi od stopala ili ruke. Neke zene ne dozivljavaju nikakvo zadovoljstvo kad im se dodiruju bradavice, chak i i smeta. Svaka zena s vremena na vreme ima "skidaj-ruke-sa-mojih-grudi" dane. Ima perioda u zivotu kada dozivljavate promene u hormonalnom nivou (neposredno pre ili tokom menstruacije, tokom prvih dana trudnoce ili kada udjete u menopauzu) kada vashe grudi mogu postati tako osetljive da se stresete od same pomisli da ih neko dodirne.

Medjutim, mnogim zenama se svidja kada im se grudi dodiruju, maze, masiraju, sisaju. Bradavice-osetljiva dugmenca mesa koje kada se njima manipulishe neke zene moze dovesti do orgazma, sadrze stotine nerava kao i glatke mishice koji se kontrakuju kada ste seksualno uzbudjeni, chineci ih tvrdim i uzdignutim.

Nasuprot rashirenom mishljenju, velike grudi nishta bolje ne reaguju na seksualno uzbudjenje od malih grudi, niti zene sa velikim grudima vishe vape ili uzivaju u seksu od onih koje imaju male grudi. Ali, toliko se chesto naglashava velichina grudi da neke zene prosto ne mogu opushteno da uzivaju u seksu jer se sekiraju oko toga da li su im grudi dovoljno velike. Ta nesigurnost tera mnoge zene da potraze metode kojima bi povecale svoje grudi. Ako je to vas cilj treba da znate da ih ne mozete povecati uz pomoc brojnih vakum aparata i sprava za izvlachenje grudi ili losiona koji se reklamiraju po chasopisima i internetu. Kontracepcijske pilule nekad mogu da utichu na lago povecanje grudi, a uvecanje vashih pectoralis major (grudnih mishica koji leze direktno ispod grudi) uz pomoc vezbi moze da uchini da grudi izgledaju vece. Naravno da uz pomoc plastichne hirurgije mozete smanjiti ili povecati obim grudi ali treba da znate da plastichna hirurgija ne moze da promeni osetljivost vashih grudi ili bradavica. Sa svojim doktorom obavezno razmotrite sve razloge za i protiv estetske hirurgije.

(Ako je vash partner rekorder u sisanju dojki, mozda cete primetiti malu kolichinu mleka koja curi iz vashih grudi kada pritisnete bradavice. Zato shto vash organizam ne moze da razlikuje izmedju halapljivog sisanja gladne bebe i uspaljene odrasle osobe, vash mozak odgovara na nadrazaj tako sto luchi prolaktin hormon koji stvara mleko. Kontracepcijske tablete, narkotici i neki lekovi , takodje, mogu da izazovu curenej mleka. Medjutim, vash lekar bi trebalo da proceni svako curenej iz vashih dojki kako biste vi bili sigurni da nije u pitanju nishta ozbiljno.

Mozete primetiti grudvice koje okruzuju vashe bradavice, to su lojne zlezde koje bradavice odrzavaju vlaznim i podmazanim ali ponekad se mogu zapuchiti i lichiti na bubuljicu. NEMOJTE IH CEDITI! Upotrebite topao peshkir kao kompresu i sachekajte da omekshaju prirodno i da se spontano povuku. Ako to ne pomogne i one postanu crvene i upaljene svakako posetite lekara.)


Samoispitivanje grudi

Svake godine oko 200 000 zena oboli od kancera dojke. Kada imate izmedju 35 i 40 godina doktor bi trebao da vam predlozi da odete na mamografiju, ali bi i pre toga trebalo da proveravate svoje grudi svakog meseca i potrazite ima li promena u tkivu. To je najefikasniji nachin da se blagovremeno ustanovi patogena promena.

Najbolje vreme za proveru je tri ili chetiri dana nakon zavrshetka menstruacije. Hormonalni nivo se spushta i grudi su manje napete. Ako nemate menstruaciju izaberite bilo koji dan i onda svakog meseca tog dana proveravajte svoje grudi.

Pochnite ispitivanje tako sto cete stati ispred ogledala u dobro osvetljenoj prostoriji. Sa rukama spushtenim niz telo, posmatrajte grudi u potrazi za bilo chime sto bi izgledalo neobichno. Normalno ej da vam jedna dojka bude malo veca od druge. Trazite rupice, nabore ili delove koze koji liche na koru narandze i obratite paznju na eventualna crvenila i oteknuca. Pregledajte bradavice, obracajuci paznju na bilo kakav znak uvuchenosti ili ispupchenja. Nastavite da posmatrate grudi sa rukama podignutim iznad glave. Sada spustite ruke i stisnite ih ispred sebe, stezuci grudne mishice. Ponovo potrazite moguce promene na kozi ili bradavicama. Uporedite obe dojke.

Zatim, lezite opruzeni na ledja, smestite mali jastuk ispod desnog ramena i podignite desnu ruku iznad glave. To ce uchiniti da se dojka raspline po shirem podruchju grudi i olaksha ispitivanje. Pochnite pipanjem ispod ruke. koristeci se prstima leve ruke pravite male kruzne pokrete dok pritishcete tkivo dojke uz grudni kosh. Tragajte za grudvicama, gromuljicama, zadebljanjima i obratite paznju na podruchja koja su se promenila od vasheg prethodnog pregleda. Nastavite sa kruznim pokretima dok se priblizavate bradavicama. Napravite nekoliko potpunih krugova oko dojke, nemojte preskochiti nijedno mesto. Pritisnite bradavice uz grudni kosh. Lagano stisnite bradavicu i vidite ima li izcedka. Sve ovo ponovite i sa levom dojkom. Ovo ispitivanje mozete uraditi i pod tushem, mnoge zene kazu da im je lakshe tako jer im prsti klize lakshe po vlaznoj kozi. Svog lekara obavestite o bilo kakvoj promeni koju primetite.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fiziologija seksualnog odnosa
PostPoslato: Pon Okt 26, 2009 12:11 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Faze reproduktivnog ciklusa

U detinjstvu naše telo još je nerazvijeno. Pubertet označava fazu prelaza u zrelost. Kod žena tada usporava rast kostiju a žlezdano tkivo dojke buja. Javlja se kosmatost preponskog područja i pazušne jame. Ovulacija i prva menstruacija (menarha) se javljaju pred kraj puberteta , u proseku oko dvanaeste godine. Raspon normale menarhe je dosta širok i obuhvata period od devete do osamnaeste godine. Da bi devojčica dobila menstruaciju potrebno je da masno tkiva čini minimum četvrtinu težine organizma-što postiže tek iznad 50 kg. Da bi održala menstruaciju – žena mora da zadrži težinu nešto veću od one koju je imala pri menarhi. Postoje i teorije po kojima za menarhu mora da se postigne odredjena veličina karlice. Menstruacija i ovulacija traju u proseku do 48-49. godine života , ali mogu da prestanu bilo kada u rasponu od 40. do 55. i da to bude fiziološki normalno.Kada menstruacija prestane nastupa menopauza. Prelaz izmedju reproduktivne i postreproduktivne faze koja je označena kao menopauza ili klimakterijum se proteže kroz duži period i može da potraje i 15 godina .

Celokupan reproduktivni ciklus organizma je regulisan hormonski. Hormoni su hemijski glasnici i inicijatori procesa u organizmu. Količina seksualnih hormona je mala u detinjstvu, uveća se enormno tokom reproduktivih godina da bi se u menopauzi vratila na nešto niži nivo , pri čemu se uspostavi nova ravnoteža izmedju različitih hormona. Znaci i simptomi prelaznih godina (klimakterijuma) uslovljeni su promenljivošću u nivou hormona.


U reproduktivnim godinama nivo hormona u mesecu ciklično varira i na taj način odredjuje tačno vreme ovulacije i menstruacije. Ovaj ciklus označen je kao menstrualni ciklus. Njime je regulisana plodnost žene koja omogućava začeće tokom nekoliko dana svakog meseca.

Ovarijalni ciklus (ciklus jajnika): Ovulacija

Na rodjenju oba jajnika zajedno sadrže otprilike milion folikula. Folikul je loptica u čijem se središtu nalazi nezrela jajna ćelija. Od 400.000 jajnih ćelija, koliko ih ima u vreme menarhe, samo će njih 300 do 500 sazreti tokom života .

Svakog meseca tokom reproduktivnog perioda žene nekolicina (od deset do dvadeset) folikula pod uticajem hormona započinje svoj razvojni ciklus. Samo jedna jajna ćelije sazre i sposobna je za oplodjenje.Naše telo resorbuje ostale pre nego sto sazru. Jedan od slojeva ćelija u folikulu luči estrogen. Folikul, sa jajnom ćelijom u središtu, pomera se ka površini jajnika. U vreme ovulacije, folikul na površini ovarijuma prsne , omogućavajuci na taj način jajnoj ćeliji da otpliva. Neke žene tom prilikom osete bol u donjem stomaku i krstima tzv mittelschmerz ( bol u sred ciklusa) uz pojačan vaginalni sekret oko ovulacije koji može da sadrži i par kapi krvi.
Simptomi mogu biti toliko naglašeni da nalikuju zapaljenju slepog creva ili vanmateričnoj ( ektopičnoj ) trudnoći. Nekolicina žena se žali na glavobolju , želudačne smetnje i malaksalost dok se druge za vreme ovulacije osećaju bolje nego inače. Tada dolazi do promena u konzistenciji sluzi grlića ( cervikalnog mukusa ).

Neposredno pred ovulaciju onaj isti sloj ćelija folikula koji je lučio estrogen , sada počinje da luči i progesteron.Nakon ovulacije folikul se pretvara u žuto telo ( corpus luteum ) zbog žute boje masti u njemu. Ako dodje do oplodjenja žuto telo nastavlja da luči hormone koje održavaju trudnoću.U protivnom , folikul biva resorbovan. Nakon nekoliko meseci , na mestu žutog tela na površini jajnika zaostaje samo beličasti ožiljak koji se zove belo telo ( corpus albicans ). Ono vremenom nestane u potpunosti.

Jajnu ćeliju oslobodjenu u ovulaciji, prstasti nastavci jajovod uvuku u njegov levkasti kraj. Odatle jajna ćelija započinje svoje višednevno putovanje ka materici potpomognuta talasastim ( peristaltičkim ) kontrakcijama jajovoda. Oplodjenje ( fertilizacija ) predstavlja spajanje ženske jajne ćelije i spermatozoida muškarca. Ona se odigrava u spoljašnjoj trećini jajovoda koji je najbliži jajniku. Oplodjenje je poznato i pod nazivom začeće ( koncepcija ) i obično se dešava u danu koji sledi ovulaciji.Na putu ka materici oplodjena jajna ćelija može da se zaustavi zbog ožiljnih sraslina i ugnjezdi negde u jajovodu. Tako nastaje vanmaterična trudnoća. Srasline su posledica infekcije koje nastaju zbog upotrebe spirale , endometrioze ili zapaljenskih procesa u maloj karlici .One su najčešći ali ne i iskljućivi razlog vanmaterične trudnoće. Vanmaterična trudnoća je obično lokalizovana u srednjem delu jajovoda na kome se jajna ćelija i inače zadrži na kratko na svom putu ka materici. Hirurška intervencija je neophodna da bi se sprečilo prskanje ( ruptura ) jajovoda. Obicno jajovod ne mora da se odstrani.


Materični ciklus

Promene na grliću materice

Sastav sluzi grlića materice ( cervikalnog mukusa ) se menja tokom meseca pod uticajem hormona. Iako promene u sastavu sluzi prate jedan opšti obrazac kod žene – vi možete da utvrdite svoj lični ciklus. Jednostavno prstima opipajte ulaz vagine, da osetite konzistenciju sekreta , uočite vlažne i suve periode u mesecu i beležite te karakteristike svakodnevno tokom par mesečnih ciklusa. Možete da proverite i kakvog je ukusa vaginalni sekret. Može biti kiseo , slan ili slatkast i može da se menja ciklično po vašem individualnom obrascu. Ako ste posmatrali sluz grlića pod mikroskopom primetili ste da liči na mrežu isprepletanih vlakana. Jako je teško za spermatozoide i razne sitne organizme da se probiju kroz tu mrežu. Za vreme ovulacije vlakna ove mreže se pod uticajem estrogena izduže i rasporede uporedno tako da sprovode spermatozoide u matericu.Sluz grlića je vrsta čuvara kapije za matericu. Oko ovulacije je obilna – oblaže zidove vagine i štiti spermatozoide od kiselosti okoline. Kada ovulacija prodje , nivo estrogena pada dok progesteron raste a vagina postepeno postaje sve suvlja pred menstruaciju. Žene u menopauzi mogu prateći vlažnost vagine na jednostavan način da prate i nivo svog estrogena tokom mesečnog ciklusa.

Promene u sastavu sluzi mogu ali ne moraju da se uoče na grliću upotrebom spekuluma. Primetićete verovatno da je grlić u periodu ovulacije smešten visoko u vagini. Tada može i da se uveća , omekša i da se otvor na njemu blago proširi.

Promene sluzokože materice ( endometrijuma ) i menstruacija

Estrogen koji luče ćelije folikula dovode do rasta i zadebljanja sluzokože materice ( endometrijuma ) , formiranja žlezda u njemu i uvećanja prokrvljenosti materice. To je tzv proliferativna faza koja može znatno da varira u dužini tokom ciklusa. Progesteron , kojeg luče ćelije prslog folikula nakon oslobadjanja jajne ćelije, izaziva lučenje hranljivog sekreta u žlezdama materične sluzokože.To je tzv sekretorna faza.Oplodjena jajna ćelija može da se ugnjezdi samo u sluzokožu sekretorne a ne proliferativne faze. Oplodjenoj jajnoj ćeliji treba otprilike 5-6 dana da stigne do materice.

Ukoliko ne dodje do oplodjenja, preostali folikul , tj žuto telo lučiće estrogen i progesteron još narednih 12 dana i to u sve manjoj količini .Sa padom nivoa estrogena i progesterona krvni sudovi materične sluzokože ( arterije i vene ) se zatvaraju. Sluzokoža se više ne ishranjuje i biva sljuštena. Ovo čini menstruaciju , periodu ili menstrualni tok. Za vreme menstruacije sljušti se najveći deo sluzokože. Preostaje samo donja ( bazalna ) trećina koja će obnoviti ostatak sluzokože.Novi folikul tada opet počinje da sazreva i luči estrogen.


Sluzokoža ponovo zadebljava i ciklus se ponavlja .* Svaki ciklus koji je manje ili više redovan je normalan. Dužina ciklusa varira izmedju 20 i 32 dana , u proseku 28. (Sama reč menstruacija potiče od latinskog mensis što znači mesec ). Neke žene imaju naizmenično duge i kratke cikluse. Postoje neznatne promene koje nastaju same od sebe ili pak krupne promene u dužini ciklusa koje se javljaju kad je žena pod teškim stresom.

Sa godinama ili nakon porodjaja mogu da se jave značajnije promene. Menstruacija može da traje 2 do 8 dana , u proseku 4 do 6.Krv ne teče stalno već teče pa stane iako to nije uvek lako uočljivo.U proseku žena izgubi količinu od 4 do 6 supenih kašika krvi za vreme menstruacije , odnosno 60 do 90 g.

Menstrualna tečnost

Menstrualnu tečnost čine sluz grlića , vaginalni sekret , sluz , ćelije i parčići sluzokože materice , kao i krv ( sa ugrušcima ). U ovoj mešavini sastavni delovi teško se mogu razlučiti jer ih krv sve oboji crveno ili mrko. Ovakav redovan gubitak krvi, iako količinski mali , može dovesti do malokrvnosti ( anemije ). Menstrualna tečnost je obično bez mirisa sve dok ne dodje u kontakt sa bakterijama iz vazduha i počne da se raspada. Pred kraj menstruacije može da se javi neprijatan miris.

Žene iz raznih kultura na razne načine se snalaze sa menstruacijom. Ponekad ne koriste ništa. Još od najranijih vremena žene su pravile tampone i uloške od raspoloživih materijala. Često su prale i više puta upotrebljavale specijalne krpice i umetke. Danas ih neke žene prave od gaze ili vate.Većina žena medjutim koristi gotove higijenske uloške ili tampone,Gotovi proizvodi obično imaju uputstvo za upotrebu. ( Toksični šok sindrom , TSS , se dovodi u vezu sa upotrebom tampona , redje spirale ili sundjera ).

Nemojte koristiti tampone van menstruacije. Nije preporučljivo koristiti tampone veće apsorptivne moći ( sposobnosti upijanja ) od one koja odgovara vašem menstrualnom toku. Uvek proverite stepen apsorpcije tampona na pakovanju da biste odabrali “ najblaži “ koji vam je dovoljan. Tampon suviše upija tj “prejak” je ukoliko se stvrdne pa ga je teško izvaditi iz vagine ili se pri vadjenju raspadne na delove ili pak potpuno osuši vaginu.U tim slučajevima tamponi mogu da izazovu ranice na zidu vagine koje se teško uočavaju. Kod nekih žena upotreba tampona izaziva iritaciju vagine , svrab , pečenje ili neprijatan miris kao i krvarenje.Ako se to i vama dešava prestanite da koristite tampone ili predjite na one manjeg stepena apsorpcije ili na drugog proizvodjaca tampona. Još uvek nije uvedeno testiranje tampona pre njihovog izlaska na tržiste. Istraživanja na tom polju sprovode sami proizvodjači i rezultate uglavnom ne iznose javno.Po američkom zakonu Ministarstvo za Hranu i Lekove ( FDA ) dužno je da odredi uniformne standarde sigurnosti i upotrebne vrednosti medicinskog materijala srednje rizične grupe u koju spadaju i tamponi.Planovi za proveru sigurnosti tampona u ministarstvu još ne postoje.


Neke žene su ponovo otkrile već zaboravljene prirodne sundjere koji ne sadrže celulozu , mogu se koristiti više puta i ekonomični su. FDA medjutim ne odobrava korišcenje sundjera u tu svrhu i ne dozvoljava da se na tržistu pojave sa tom namenom.* Sundjer je mek i kada se navlaži poprima oblik vagine , ne suši je i ne nadražuje kao tampon. Na žalost , pošto prirodni sundjer potiče iz mora , ne znamo kojem je zagadjivacu bio izložen , koliko je upio te toksične supstance i da li to može da nam škodi.Nikakva ispitivanja na tom polju nisu vršena.

Pre upotrebe navlažite sundjer. Izvucite ga prstima kada osetite da je potpuno natopljen. Operite ga dobro u hladnoj vodi. Iscedite višak vode pre nego što ga ponovo stavite. Neke žene oko sundjera vežu končić nalik onom na tamponu. Končić medjutim omogućava bakterijama pristup u vaginu. Da biste pojednostavili postupak u javnom WC-u nosite sa sobom rezervni sundjer u plastičnoj kesici. Ako sundjer poprimi neprijatan miris isperite ga u sirćetu i vodi. Nije potrebno da bude sterilan. (Tamponi i ulošci takodje nisu sterilni ) Ipak , u slučaju infekcije nemojte koristiti više puta isti sundjer. Kada sundjer počne da se raspada – bacite ga.

Neke žene koriste gumenu kapicu , tzv držač . On nalikuje cervikalnoj kapici s tom razlikom što se postavlja blizu vaginalnog otvora , na isto mesto kao i tampon. 'Druge žene pak koriste dijafragmu ili cervikalnu kapicu. Držač, kapica i dijafragma zadržavaju veću količinu krvi od sundjera i tampona. Potrebno je izvesno iskustvo da biste osetili kada se oni napune. Nakon toga se izvade , isperu i ponovo vrate na mesto.Nova metoda koja se koristi u naprednim ženskin grupama za samo-pomoć jeste menstrualna ekstrakcija.

Za žene koje imaju ograničenu osetljivost donje polovine tela ili su vezane za invalidska kolica, upotreba navedenih sredstava je problematična. Za sada, zadovoljavajućeg rešenja nema.


Ženski pokret za zaštitu okoline u Londonu , 1998 godine uspešno je sproveo kampanju protiv upotrebe hlora u obradi papirnih proizvoda . U pitanju su prvenstveno bili tamponi , higijenski ulošci i pelene za jednokratnu upotrebu . U beljenju materijala hlor je jači od drugih sredstava. Proizvodjači ga stoga radje koriste u ubedjenju da belina daje osećaj čistoće iako ne doprinosi kvalitetu proizvoda. U toku procesa beljenja hlor reaguje sa raznim organskim jedinjenjima – stvarajući na hiljade hlorisanih derivata . Jedan od njih je i visoko kancerogeni dioksin.Na samom proizvodu od papira zaostaju tragovi dioksina ali se najveća količina nadje u otpadnim vodama .Nakon upotrebe papirni proizvodi završe na djubrištu , u jami ili kontejneru za spaljivanje otpada. Tragovi dioksina zaostaju , ne budu uništeni već se koncentruju ili rasprše. Kada se jednom nadju u atmosferi , hlorisana organska jedinjena kruže po svim kontinentima .


Prozvodjaći higijenskih sredstava večito uvode “ nove , usavršene “ proizvode. Izbegavajte deodorisane ili mirišljave tampone, ubruse ili ženske dezodoranse u spreju. Mnoge žene su alergične na hemikalije sadržane o ovim proizvodima. Ukoliko kod sebe primetite bilo kakva sporedna dejstva prestanite sa upotrebom datog proizvoda .



Stavovi po pitanju menstruacije

Kulturološki , verski i lični stavovi prema menstruaciji su deo našeg menstrualnog iskustva i često odslikavaju negativne stavove prema ženama. Razmotrite na trenutak načine na koji su običaji i razna stanovišta o menstruaciji uticali na vas.
Kada i kako ste prvi put čuli za menstruaciju?
Kako ste saznali više o njoj?
Možda od rodjaka, prijatelja, reklama na televiziji, ljubavnika, iz knjiga, filmova, od učitelja, lekara, medicinske sestre, putem slenga, psovki ili viceva?
Kojih se iskustava naročito prisećate?
Kako ste se tada osećali?
Da li se vaša sadašnja iskustva razlikuju od predjašnjih?
Koji deo vašeg života menstruacija čini sada?



U nekim kulturama žene su tokom menstruacije izdvajane iz zajednice ili su bile okružene isključivo drugim ženama. Ovo stoga što su postojala verovanja da je menstrualna krv nečista i da daje ženama natprirodne moći , nekada blagodarne ali većinski razorne. Možda su i same žene uvele ove običaje da bi imale vremena za meditaciju ili da bi omogućile starijim ženama da prenesu “ženske tajne “ mladjima .

U tabu spada suzdržavanje od fizičkih vezbi , tuširanja i seksualnog odnosa za vreme menstruacije . Neke žene u potpunosti skrivaju činjenicu da krvare . Samo pažljivo poslušajte koje se reči upotrebljavaju u reklamama za uloške ili tampone da biste uočili do koje mere je takav stav podržan u vašoj zemlji .

U uverenju da celokupan menstrualni ciklus čini ženu nestabilnom ili manje sposobnom, neki ljudi odbijaju da zaposle žene i na taj način nas tretiraju manje vrednim. I muškarci i žene imaju promene raspoloženja ali se to kod žena tumači kao urodjena nestabilnost. Upravo takav stav navodi žene na to da ne priznaju promene koje se dešavaju, iz straha da ne budu odbijene. Mišljenje da žene više vremena izostaju sa posla nije potvrdjeno. Istraživanje sprovedeno medju medicinskim sestrama potvrdilo je da jako malo vremena izostaju sa posla zbog menstrualnih tegoba.

1 Većina žena ne pokazuje promene u sposobnosti rasudjivanja tokom mesečnog ciklusa
2 niti u obavljanju zadataka
3 .I dalje rade tamo gde su “ neophodne “ – u domaćinstvu , kancelariji i fabrici bez ustupaka i promena u rutini na račun individualnog ciklusa žene.

Na drugoj strani , muškarci ,koji su više skloni ozbiljnim i nepredvidljivim bolestima sa težim posledicama ( kao što su srčana oboljenja ) ,nastavljaju da obavljaju poslove visokog stepena odgovornosti ( kao predsenika države npr. )

Sta žene osećaju prema menstruaciji

Mnoge od nas bile su uplašene , pa čak i postidjene kada su prvi put dobile menstruaciju. Odrasle smo bez ili sa vrlo malo saznanja o tome odakle potiče ta krv, zašto se uopšte dešava i zašto povremeno boli .Neke od nas su pomislile da umiru kada su prvi put ugledale menstrualnu krv. Druge su bile očajne od straha da će učitelj ili neki dečak primetiti kada krvare. Nekolicina nas osećala se pak manje vrednom što još nije dobila menstruaciju :

Baš sam bila zabrinuta za svoju menstruaciju. Izgledalo je kao da su je sve moje drugarice već imale ili upravo dobile. Osećala sam se izostavljeno. Menstruacija je za mene poprimila vrednost simbola : kada je budem dobila postaću žena .


Saznajmo više o svom ciklusu

Dobar način da saznate više o svom ciklusu, o tome šta je za vas uobičajeno i normalno, jeste da vodite kalendar. Zabeležite u njemu početak svakog ciklusa . Unesite šta god vas još interesuje u isti ili na zaseban dijagram. Možete pratiti pažljivije razne osobine menstrualnog ciklusa : boju krvi, konzistenciju, ukus, ugruške, promene na grliću, promene na dojkama, oscilacije u vašem fizičkom, emotivnom ili seksualnom stanju. Možda ćete primetiti da neke stvari za koje ste mislili da se ciklično menjaju, zapravo ne pokazuju takav obrazac. Nasuprot njima, možda ustanovite da se neke promene dešavaju u tačno odredjeno vreme vašeg ciklusa .



Početak i prestanak menstruacije su za svaku ženu posebno iskustvo . Nekima dobro došle, drugima ne. Znamo da se vremenom , kako upoznajemo svoje telo i učimo da se osećamo bolje u njemu – naša iskustva sa menstruacijom menjaju. Ima perioda kada smo izrazito zadovoljne sobom i kada i menstruaciju doživljavamo kao potvrdu sebe , kreativnosti i zadovoljstvo. Istovremeno medjutim možemo imati i protivurečna osećanja.

Zaista volim kada dobijem menstruaciju. Podseća me na promenu godišnjih doba. Tada doživljavam povezanost sa drugim zenama. Osećam se plodno, ženstveno i moćno jer sam u stanju da začnem novi život. Volim čak i onaj blagi bol koji me podseća da imam menstruaciju .

Neke od nas će obraćati manje pažnje na menstruaciju dok će druge pokušati da je dublje istraže kroz umetnost , pesme, pisanje ili nove rituale. Želimo da prenesemo sve o promenama jednog životnog ciklusa našim ćerkama i sinovima da bi oni bili otvoreniji u pitanjima u kojima mi to nismo bili.

Menstrualni problemi

Menstruacija je normalna, fiziološka pojava u dugom nizu godina života jedne žene. Medjutim, veliki broj žena različitog kulturološkog porekla ima menstrualne tegobe, koje se kreću od blage nelagodnosti pa sve do akutnog bola. Za one medju nama koje imaju tegobe, bilo redovno ili povremeno, bitno je da se suoče sa njima na odgovarajući način. Organizujte svoj dnevni raspored tako da možete da izdvojite više vremena za odmor ukoliko vam je tada potreban. Planirajte važne sastanke za dane kada niste u premenstrualnom periodu itd.

Menstrualne tegobe mogu biti neizbežne. Još uvek ne znamo dovoljno o medjusobnoj interakciji našeg fizičkog i emotivnog zdravlja, naše okoline ( fizičke i socijalne ) i naše unutrašnjosti ( uključujući ciklične promene u hemijskom sastavu i nasledne faktore ) da bismo znali zašto neke zene imaju tegobe a druge ne. Ne znamo ni zašto pojedini lekovi deluju kod nekih žena a drugima ne pomažu.

Standardna medicinska stanovišta nisu od velike pomoći ženama.Od lekara koji oceni zdravstvene tegobe jedne žene zavisi kakav će medicinski tretman ona dobiti i da li će se odnositi dostojanstveno prema njoj.U prošlosti lekari su grčeve i druge tegobe pripisivali brojnim fizičkim i psihološkim činiocima. Još i danas u terapiju menstrualnih tegoba spadaju opšta sredstva protiv bola ( iako postoje mnogo efikasniji lekovi ), hormoni ( uglavnom u vidu pilula protiv začeća ) sredstva za smirenje , “tapšanje po ramenu “, histerektomija ( operacija odstranjivanja materice ) i preporuka psihijatru . Mnogi lekari tvrde kako je ženski ciklus složena i tajnovita stvar i omalovažavaju ono sto žene znaju o sebi. Istraživaci pokušavaju da otkriju razloge menstrualnih tegoba ali imaju još puno toga da prouče .



Premenstrualni sindrom (PMS )

Premenstrualni sindrom čini skup raznovrsnih simptoma koji se javljaju nekoliko dana pred, kao i prvih par dana same menstruacije u većini godišnjih ciklusa žene, ako ne i u svim.Simptomi se nakon toga povlače bar do ovulacije. Naučnici se još nisu usaglasili po pitanju definicije PMS-a. Jedni uzimaju u obzir samo simptome koji postmenstrualno u potpunosti nestaju, dok drugi prvenstveno posmatraju premenstrualnu naglašenost simptoma koji i inače postoje .

Pokušaji da se objasni biološka osnova PMS-a za sada nisu urodili plodom. U terapiji su korišćeni razni preparati, počev od progesterona , visokih doza vitamina i minerala, ulja od jagorčevine pa sve do antidepresanata. Nijedan od njih se u kontrolisanim ispitivanjima nije pokazao efikasnijim od placeba. Hormonski supresori ( supstance koji umanjuju nivo i dejstvo hormona ) za sada nisu klinički ispitani. Cena većine tih preparata je visoka i njihova upotreba na duže staze ili u većoj kolicini skopčana je sa nizom neželjenih dejstava.

Ponekad žene same sebi nadju lek. Neke od nas su primetile da promena u ishrani ili učestalije fizičke vežbe mogu značajno da utiču na simptome PMS-a.* Stepen placeba ( prividnog pozitivnog efekta ) je toliko visok da se u nekontrolisanim istraživanjima čini kako sve i jedan preparat deluje .

Broj i težina samih simptoma ne čine osnovnu razliku izmedju žena koje pate od PMS-a i onih koje ga nemaju. Nedavna istraživanja psiholoških karakteristika žena sa PMS-om pokazala su medjutim postojanje značajnih razlika izmedju ove dve grupe. Žene sa PMS-om imaju manje samopouzdanja. Sklone su da krive sebe ako se nešto loše desi. Osećaju grižu savesti ako se razbesne. Izbegavaju stresne situacije. Često priželjkuju da problem sam od sebe nestane umesto da se suoče sa njim i reše ga. Osećanja zadržavaju za sebe i podležu više stresu. Sve u svemu – odgovaraju opisu “ dobre ženice “. Prema tome , čini se da nisu u pitanju samo hemijske promene koje se ciklično odigravaju u našem organizmu , već kako smo odgojene da reagujemo na te promene .U ovu pretpostavku uklapa se i onaj broj žena koji tvrdi da se predmenstrualno oseća bolje, jače i kreativnije. Jedan od istraživača zaključuje da bi psihološka terapija žene mogla da promeni način na koji ona doživljava svoj PMS. Ova terapija uključuje jačanje sampouzdanja žene. Treba je naučiti da se direktno suočava sa problemima i da prihvati bes kao normalnu emociju. Lek protiv PMS-a će se stoga lakše naći u resocijalizaciji nego u medicini .



Depresija

Većina nas koja ima pad raspoloženja predmenstrualno, primetiće da je tih dana zaokupljena problemima koji inače postoje kao takvi. Samo što ih tada teže podnosimo. Bitno je da budemo svesni teškoća na koje nailazimo, makar to značilo i da ih zabeležimo pismeno, da bismo u danima kada se osećamo bolje mogli da ih rešimo .

Nedelju dana pred menstruaciju prolazim kroz loše dane. Osećam se bespomoćno i deprimirano zbog stvari u mom životu koje su oduvek tu. Ponekad mi se čini da je dobro što mogu da doprem i do svojih mračnih misli a nekad me jednostavno dotuku. Glasovi u mojoj glavi koji su suviše strogi kritičari onoga što radim- tih dana postaju uporniji. Naučila sam da ih brže prepoznam. Kada počnem sebi da prebacujem kako nisam dovoljno dobra majka , ćerka , prijateljica , radnik …kažem sama sebi “To su samo tvoji kritički glasovi – ne budi tako stroga prema sebi! “. Zaista pomaže .

Pokušajte da sebi obezbedite podršku u danima kada vam je najgore.Pozovite prijatelje, raspodelite kućne poslove ostalim članovima porodice ili angažujte bebisiterku. Možete čak i da osnujete grupu za samo-pomoć putem oglasa.

Ako je zamor glavni problem – tih dana izdvojte više vremena za spavanje ili fizičke vežbe koje vam daju energiju.

Dismenoreja (bolne menstruacije)

Moguće je učiniti nešto protiv dismenoreje – bolnih menstrualnih grčeva. Skup simptoma u koje spadaju grčevi, muka i povremeno prolivi izazvani su viškom prostaglandina materice koji “procure “ i u creva.
(Prostaglandini su hemijske supstance kojih ima svuda u organizmu. Jedna vrsta prostaglandina izaziva grčenje glatkih mišića materice i creva) Višak prostaglandina pojačava i produžava grčeve muskulature koji su inače bezbolni . Pošto napeto stanje mišića traje duže – uskraćena im je snabdevenost kiseonikom. Upravo taj nedostatak kiseonika osećamo kao bol. Ne znamo, medjutim, zašto materice nekih žena proizvode višak prostaglandina. Materica je mišić kome, kao i svakom mišiću, vežbe relaksacije, masaža ili tehnike biofeedback-a mogu da pomognu.

Anticipacija ( iščekivanje ) često pogorša bol jer smo napete. Antiprostaglandini –grupa lekova korišćena prvenstveno u terapiji artritisa – deluje kod nekih žena. U teškim slučajevima neophodno je uzeti lek pre nego što grčevi nastupe. Jačina bola umine ali ne nestane uvek u potpunosti. Medju antiprostaglandinima postoje male razlike tako da se jedni podnose bolje od drugih. Najčešće neželjeno sporedno dejstvo jeste iritacija želuca. Ovo se može izbeći ako se lek uzima uz mleko ili hranu. Neke žene su primetile da jedna vrsta antiprostaglandina vremenom prestane da deluje i da moraju da predju na drugu.



Antiprostaglandini smanjuju obilnost menstruacije i skraćuju njeno trajanje. Još uvek ne znamo koliko su pouzdani ovi lekovi kada se upotrebljavaju duže vreme intermitentno ( povremeno ),ali se za sada čine prilično sigurnim.

Endometrioza i zapaljenski procesi u maloj karlici takodje mogu prouzrokovati menstrualne tegobe, posebno grčeve Kako medicina danas polako otkriva organske razloge bolnih menstruacija, lekari počinju da prepisuju lekove za specifične probleme. Medjutim , oni i dalje na osnovu dijagnoze tegoba leče simptome a ne otklanjaju pravi uzrok poremećaja. Iako razne vrste lekova, naročito antiprostaglandini , pokazuju dobre rezultate, moramo biti oprezni sa njima. Ne želimo da se ponove slučajevi kao što su DES ili Talidomid. Za sada ne znamo sa kojim je rizicima skopčana doživotna upotreba ovih lekova. Najbolje je početi sa najblažim lekovima , onim koje nadjemo u sopstvenoj kuhinji. Akupunktura je takodje pomogla mnogim ženama sa raznovrsnim menstrualnim tegobama .

Bapski lekovi za sve menstrualne tegobe

Vekovima žene razmenjuju domaće metode lečenja menstrualnih tegoba .Neke od nas su ponovo stekle poverenje u tradicionalnu medicinu iz ličnog iskustva. Ovde je navedeno samo nekoliko metoda za koje žene najčešće tvrde da deluju. Pokušajte i same neke od njih i odaberite onu koja vama lično najviše odgovara jer je svaka žena jedinstvena i reaguje na sebi svojstven način .

Ishrana

Vodite računa da hrana koju unosite bude raznovrsna, balansirana i količinski dovoljna. Možete biti kvalitativno neuhranjeni iako na vagi nema manjka kilograma. Obratite pažnju na pozitivne i negativne efekte koja na vas ima hrana koju unosite. Mnoge žene primećuju da pomaže ako povećaju unos zrnaste hrane, integralnog brašna, povrća, naročito mahunastog, voća i kvasca a smanje ili potpuno izbace so, šećer , alkohol i kofein ( u kafi , čaju , čokoladi i sokovima ).Neke od nas izbegavaju so, belo brašno i kofein u nedelji koja prethodi menstruaciji i tvrde da im to pomaže. Možda će vam prijati viće da jedete cešće , manje obroke nego dva, tri velika obroka dnevno .

San

Pobrinite se da dovoljno spavate. Vaš ritam budnosti i sna može da se promeni tokom ciklusa. Dozvolite sebi da duže odspavate ako vam je to potrebno .




Vežbe

Joga vežbe su se pokazale dobrim , naročito tzv kobra položaj. Isprobajte razne položaje da biste ustanovile koji vam najviše odgovara, čak iako je samo od privremene pomoći .



Bapski lekovi za odredjene menstrualne tegobe

Grčevi i bol u ledjima

Čajevi od lekovitog bilja mogu biti od pomoći .* Najcešće se preporučuje čaj od lišća maline, supena kašika po šolji. Neke žene unose kalcijum (Ca ) i magnezijum ( Mg ) ( u odnosu 2:1 ) nekoliko dana pred menstruaciju ili tokom celog meseca.

Počnite sa količinom od 250 mg kalcijuma i duplo manje magnezijuma . ( Uzimajte odvojeno tablete Ca i Mg .Dolomit koji sadrži oba elementa može biti zagadjen tragovima olova i arsena . Njegovo dugotrajno unošenje može dovesti do zdravstvenih problema . )

Utopljavanje stomaka ili krsnog predela ponekad pomaže.

Orgazam , sa ili bez partnera , takodje može biti od pomoći ,iako istrazivači upozoravaju na povećani rizik pojave endometrioze .

Neke žene koriste lekove koji se mogu kupiti u svakoj apoteci , kao što su aspirin , acetaminofen ( Tylenol ), ibuprofen ili alkohol .

Marihuana može da bude od koristi ali izaziva druge menstrualne smetnje. Predlažemo umerenost u korišćenju svih navedenih lekova .

Sve vrste masaže mogu da pomognu .Pogledajte Menstrualnu masažu udvoje na 255 str . Proverite i posebne vežbe za menstrualne bolove u okviru yoga-e, Shiatsu, akupresure i polarne terapije .

Depresija , napetost , promene raspoloženja , osećaj nadutosti

Mnoge žene koriste vitamin B6 ( piridoksin ). Početna doza iznosi 25 – 55 mg po danu koja se postepeno uvećava sve do 100 mg /dan . Prestanite sa upotrebom ukoliko se javi mravinjanje u koži ili drugi znaci privremenog oštećenja perifernih nerava. Proverite u kojim se namirnicama nalazi vitamin B6. Možete ih unositi zajedno sa kompleksom vitamina B radi bolje resorpcije .

Pokušajte da smanjite unos natrijuma tako što ćete jesti manje slano i povećajte unos kalijuma. Neke žene koriste sredstva za izmokravanje ( običnu vodu, čajeve za izmokravanje, odredjenu hranu ,- ali za to potražite udžbenik o lekovitom bilju ili lekovima ). Budite pažljivi sa njihovom upotrebom jer sva sredstva za izmokravanje izuzev obične vode , dovode do gubitka kalijuma .

Umor i bledilo

Proveravajte nivo svog gvoždja radi malokrvnosti .



Obilne i /ili neredovne menstruacije

Pokušajte sa unosom hrane bogate vitaminom C i bioflavinoidima ( tzv supstanca P ). Hrana bogata vitaminom C obično sadrži i bioflavinoide . Ukoliko se problemi sa menstruacijom jave nakon prestanka upotrebe kontaceptivnih pilula, pokušajte sa vitaminom A . Budite oprezni ukoliko unosite više od 10 000 IU ( internacionalnih jedinica ). Ako osetite muku , iritaciju kože, svrab ili druge promene, prestanite sa unosom . Višak vitamina A je toksičan .

Amenoreja

U poremećaje ciklusa spada i amenoreja ( izostanak menstruacije ). Primarna amenoreja podrazumeva da se do osamnaeste godine još nije javila menstruacija. Sekundarna amenoreja je izostanak menstruacije nakon što se bar jednom javila.

U uzroke amenoreje spadaju : trudnoća , menopauza , dojenje , nedostatak masnog tkiva, dijeta, gladovanje, težak fizički trening naročito u vreme rane adolescencije, korišćenje kontraceptivnih pilula , razni lekovi, urodjeni defekt genitalnog trakta , hormonski poremećaji , ciste i tumori, bolesti, hromozomopatije, stres ili emotivni faktori.

Posto amenoreja prati neplodnost * lekari i medicinski udžbenici posvećuju mnogo vise pažnje amenoreji nego PMS – u ili bolnoj menstruaciji, iako su mnogo učestanije u opštoj populaciji. Doktori se opet usredsrede na redju ali dramatičniju pojavu zanemarujući probleme koje žene imaju u emotivnom prilagodjavanju i podršku koja im je potrebna .

Kao bapski lek, da biste pospešili svoj menstrualni ciklis, koristi se čaj od nane ( nemojte upotrebljavati ulje jer može biti toksično ). Pravi se od jedne supene kašike po šolji. Gubitak na težini od 10-15 % ispod minimuma može da dovede do prestanka menstruacije. Povratak na minimum težine će je povratitit. Ako ste uzimali kontraceptivna stredstva pokušajte sa vitaminom B6, folnom kiselinom, vitaminom E i smanjite unos belančevina. Teška anemija takodje može da izazove prestanak menstruacije.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fiziologija seksualnog odnosa
PostPoslato: Pon Okt 26, 2009 12:14 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Normalni menstrualni ciklus


Menstrualni ciklus počinje prvog dana jednog menstrualnog perioda i završava se prvog dana sledećeg perioda. Oslobađanje jajne ćelije (jajašca), jedine ćelije vidljive golim okom, nastaje otprilike sredinom normalnog menstrualnog ciklusa.

Pre nego što se rodi, u jajnicima devojčice nalaze se sve ćelije koje će tokom čitavog njenog života sazreti i biti iz jajnika oslobođene. Tri do četiri meseca pre rođenja fetus ženskoga pola ima oko 7 miliona jajašaca; u vreme rađanja ostaje samo 1 milion, dok se ostale resorbuju. Kada devojčica dobije prvu menstruaciju u životu (menarha) broj jajnih ćelija u njenim jajnicima iznosi oko 400.000. U odmaklom životnom dobu, u vreme menopauze, u jajnicima žene ostaje samo nekoliko jajnih ćelija. Normalno, svakoga meseca u jajniku sazreva po jedna jajna ćelija.


Šta se dešava za vreme jednog menstrualnog ciklusa?

Tokom jednog ciklusa (meseca), dok traje menstrualno krvarenje, u jajniku se razvija nekoliko folikula. Folikuli su kesice koje sadrže po jednu nezrelu jajnu ćeliju. Za otprilike nedelju dana jedan folikul se ubrzano razvija i premašuje rastom okolne koji se vremenom smanjuju. U ovoj fazi stvara se sve veća količina estrogena, uglavnom u ćelijama koje okružuju ovaj dominantni, rastući folikul. Estrogen deluje na sluznicu materice (endometrijum), dovodeći do njenog rasta i zadebljavanja. Dan-dva pre ovulacije (oslobađanja jajne ćelije iz jajnika) nivo estrogena dostiže maksimalne vrednosti. Koncentracije estrogena se zatim smanjuju, a dominantni folikul počinje da stvara drugi hormon, progesteron. Folikul zatim bubri, prska i jajna ćelija se oslobađa. Tada dolazi do povećanja telesne temperature i promene sekreta u žlezdama grlića materice.

Pošto se iz folikula oslobodi, jajna ćelija ulazi u jajovod i kreće se ka materičnoj šupljini. Ovaj put jajne ćelije traje oko 6 dana. Ukoliko su spermatozoidi u jajovodu prisutni, dolazi do oplodnje. Fertilizacija (spajanje spermatozoida i jajne ćelije) dešava se obično unutar 24 sata od ovulacije, i to u delu jajovoda koji je bliži jajniku (distalna trećina jajovoda).

Za vreme dok se jajna ćelija kreće ka materici, folikul iz koga je izašla se transformiše. U ovoj fazi ciklusa folikul se ponovo veoma brzo uvećava, pretvara u “žuto telo”, i počinje da stvara velike količine estrogena i progesterona. Pod uticajem ovih hormona sluznica materice nastavlja da raste. Žlezde sluznice materice stvaraju različite materije koje pogoduju jajnoj ćeliji. U sluznici materice povećava se broj sitnih krvnih sudova, što omogućava njenu veoma dobru prokrvljenost. Na kraju menstrualnog ciklusa debljina sluznice materice skoro je dvostruko veća nego na početku ciklusa, sa velikom količinom hranljivih materija koje pogoduju oplođenoj jajnoj ćeliji.

Kako dolazi do oplodnje?

Posle spajanja sa spermatozoidom, jajna ćelija se implantira (ulazi) u ovako pripremljenu sluznicu materice. Hormoni koje stvara žuto telo pogoduju i podržavaju ovaj proces. Ukoliko ne dođe do oplodnje, jajna ćelija se dezintegriše ili eliminiše iz organizma vaginalnim sekretom, obično pre započinjanja menstrualnog krvarenja. Dve nedelje posle ovulacije žuto telo se smanjuje, a nivoi estrogena i progesterona opadaju. Materica tada započinje sa odvajanjem površnog dela endometrijuma menstrualnim krvarenjem, menzesom.

Dakle, menstrualni sadržaj čini ne samo menstrualna krv, već i sekrecije iz grlića i vagine, kao i odvojeni sloj sluznice materice. Četvrtog ili petog dana menstrualnog krvarenja sluznica materice je tanka, a proces njene ponovne izgradnje započinje. Menstrualno krvarenje se završava kada se spoljašnji sloj endometrijuma u potpunosti restituiše.

Normalno trajanje ciklusa

Kod najvećeg broja žena ciklus traje 28 dana, mada se normalnim smatraju svi ciklusi u trajanju od 21-35 dana. Ako Vaš ciklus nije u ovom opsegu, on takođe može biti “normalan”, mada su izuzetno dugi ili kratki ciklusi obično povezani sa infertilitetom (nemogućnošću zatrudnjivanja). Menstrualno krvarenje traje 4 dana, mada se normalnim smatra menzes u trajanju 2-7 dana.

U nekom periodu života Vaš ciklus može postati nepravilan, iz Vama sasvim nepoznatog razloga. Ciklus može da izostane, bude suviše dug ili kratak, ponekada obilniji nego obično. Promene su uglavnom prouzrokovane životnim dobom žene: ciklusi su duži posle menarhe (prve menstruacije u životu) i u vreme približavanja menopauzi. Međutim, u drugim periodima života stres je od presudnog uticaja. Mesečni ciklus žene regulišu hormoni koje kontroliše hipotalamus, struktura na bazi mozga koja deluje kao neka vrsta termostata čitavog sistema. Uzimajući u obzir veliku kompleksnost sistema, i činjenicu da fizički i mentalni stres utiču na hipotalamus, sasvim je jasno da brojni faktori utiču na menstrualni ciklus žene.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fiziologija seksualnog odnosa
PostPoslato: Pon Okt 26, 2009 12:38 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Menstruacija i seks

Menstruacija i menstrualni ciklus vrlo su važni u životu žene. Ako se uzme u obzir da žene prosečno imaju menstruaciju od dvanaeste do pedesete godine i da mesečno imaju pet dana krvarenje, zaključujemo da provede gotovo sedam godina života krvaveći. Dodatno, određeni aspekti menstrualnog ciklusa mogu je pogađati preko trideset godina. Rezultat je velika uloga menstrualnog ciklusa u seksualnom životu.

U modernom društvu postoji gotovo univerzalna averzija prema ženama s menstruacijom i simbolima menstruacije. Zašto ljudi povezuju menstruaciju s lošim stvarima? Često se bojimo onoga što ne razumemo. Ideja o ženinom normalnom "krvarenju" po rasporedu, u fazi s mesecom, i bez znakova bolesti, nekima je zastrašujuća. Usprkos čestim stereotipima o menstruaciji, ona bi trebala biti normalan i zdrav deo života.

Evo nekoliko zanimljivih činjenica o menstruaciji. U ponekim slučajevima, menstrualni ciklus se sinhronizuje s fazama meseca. Kad se ovo dogodi, ovulacija se događa u vreme punog meseca, a menstruacija počinje s početkom mladog meseca. Žene koje žive zajedno usklađuju menstrualne cikluse kao rezultat izloženosti hemikalijama iz njihovog znoja. Istraživanja pokazuju - ako se znoj jedne žene redovito stavlja pod nos druge žene tokom tri meseca će se njihovi menstrualni ciklusi sinhronizovati, čak i ako se žene fizički nikad nisu susrele. U vreme ovulacije, čulo vida i njuha se poboljšava i žena se bolje oseća. Tokom menstruacija žene su sklonije razvoju kožnih poremećaja kao što su akne i herpes. Sklonije su i vaginalnim infekcijama.

U nekim kulturama muškarci prolaze kroz simbolične menstruacije režući svoje genitalije i uzrokujući tako krvarenje. Australijski muškarci Aboridžini režu mokraćnu cev celom dužinom penisa formirajući simbolične velike usne i rade simboličnu menstruaciju, možda čak i više puta tokom života. Spremnost muškaraca na ovo ukazuje na to da vide neke prednosti menstruacije kojih su muškarci lišeni i ne žele da je samo žene imaju.

Što je menstruacija? Menstrualna tekućina sastoji se uglavnom od krvi. Jedna trećina se sastoji od sluzi, delova materičnog unutrašnjeg sloja i stanica vagine. Menstrualna krv se razlikuje od krvi koja teče u ženinim krvnim žilama jer ima više kalcijuma i ne zgrušava se jer mora izaći iz tela bez stvaranja ugrušaka. Može biti i mikroorganizama. Treba imati na umu da je pre nego je napustio telo, sadržaj menstruacije bio predviđen kao hrana i zaštita za fetus i kao takav predstavlja život. Menstruacija je pozitivan simbol ženine sposobnosti rađanja novog života.
Jedini negativni aspekt menstruacije jest ovaj koji daje život. Kako sadržaj menstruacije sadrži sastojke koji podržavaju život, na njoj mogu rasti potencijalno patogeni mikroorganizmi. Neki mikroorganizmi nisu štetni, ali proizvode neugodan miris.
Ukoliko menstrualna krv dođe u kontakt s kožom žene. Isto važi za krv skupljenu na ručnik koja se osuši. To se, nažalost, ne može reći za tampon umetnut u vlažnu i toplu vaginu ili uložak među nogama.
Ukoliko žena prihvati ideju o seksu, solo ili s partnerom/partnerkom, tokom menstruacije, mora osećati da je prihvatljivo biti neuredan. Ženama naše društvo obične ne dozvoljava nered, a menstruacijska krv se doživljava kao nečista. One ne smeju uprljati odeću i prikazati svoje telesne izlučevine na javnom mestu. Žene trebaju biti uredne, čiste i bez telesnih izlučevina, uvek. Dečaci i muškarci su prljavi i neuredni, ali ne i žene. Ono što nam propagandne poruke stalno poručuju jeste da žena mora sakriti sve izlučevine svoga tela ili se suočiti s posledicama - javnim poniženjem. Rezultat je da se nijedna žena pri zdravoj pameti ne usudi upuštati u seks tokom menstruacije. Treba mnogo hrabrosti napraviti to kad nas društvo uverava da menstruaciju trebamo skrivati.

Potrebno je mnogo snage žene i partnera/partnerke da se suoče s telesnim izlučevinama, a još više da ih zanemare. Ukoliko žena želi seks tokom menstruacije, i, štaviše, u njemu uživati, treba prihvatiti da će se "uprljati" i biti "neuredna" te se ne zabrinjavati zbog toga. Treba biti sposobna odbaciti svoj uložak ili tampon koji su dotad bili njeni "spasioci" te "unakaziti" savršeni peškir ili posteljinu. Treba biti voljna dopustiti svojim telesnim tekućinama kontakt sa stvarima oko nje.

Mnogim je ženama seks tokom menstruacije potreban i dobar. Mnoge su žene izvestile kako im nakon orgazma tokom menstruacije popuštaju grčeviti bolovi koje inače osećaju u tom periodu. Ovo nastaje zbog toga što stezanje materice tokom orgazma pomaže izbacivanju menstrualne krvi i smanjuje napetost njenih mišića, uzrokovanu hormonima. Mnoge od ovih žena se oslanjaju na masturbaciju kako bi postigle orgazam, osećaju kako su, ili bi trebale biti, neprivlačne partneru/partnerki u ovo vreme. Ostale jednostavno nisu raspoložene za seks s partnerom/partnerkom iako znaju dobrobit orgazama. Nekim ženama jako raste libido u vreme menstruacije i snažno žude za seksom. Ovaj povećani seksualni nagon rezultat je hormona, a možda i spoznaje kako nije trudna i da je malo verovatno da će zatrudnjeti u tom periodu. Neke muškarce i žene privlači menstrualna krv i partnerica je najprivlačnija u vreme menstruacije; ovo je mali vampirski fetiš. Iz ovih razloga, seks i menstruacija moraju postojati zajedno.

Neke žene i devojke se pitaju je li u redu masturbirati za vreme menstruacije. Masturbacija za vreme menstruacije ne bi se trebala promatrati nikako drugačije nego i inače. Ukoliko žena oseća grčeve za vreme menstruacije, još je poželjnije da zgrabi vibrator i zadovolji se. Iako vibrator nije nužan, neke žene tada nisu od volje da se rukom zadovoljavaju.

Ukoliko žena koristi uloške ili jednostavno želi da joj menstruacija oteče normalno, masturbacija tokom tuširanja je najbolji izbor jer će uzrokovati najmanje "nereda". Druga je mogućnost imati nekoliko "menstrualnih peškira" samo za ovu prigodu. Ukoliko se kupuju, mogu biti smeđi ili jarko obojeni tako da menstrualna krv nije tako očita na njima. No, i beli mogu biti jednako dobri ako je to ženi u redu. Menstrualni ručnik se postavi na krevet, kauč ili stolicu te se masturbira kao i inače. Dodatna vlažnost može biti od pomoći.

Žene i devojke koje koriste tampone često kažu da se ne žele zamarati s neredom. Međutim, u tome je bit, s "neredom" se ne treba zamarati. Psihološki, čak i sociološki, masturbiranje s tamponom nije isto što i masturbiranje kada krv slobodno teče. Korišćenjem tampona, iako on sigurno funkcioniše, radi se ono što društvo od žene očekuje, za razliku od onoga što je normalno. Svaka će se žena osećati bolje u pogledu svoje menstruacije i svog tela ukoliko na masturbaciju za vreme menstruacije ne gleda na nešto prljavo što se ne bi smelo raditi.

Seks s partnerom/partnerkom za vreme menstruacije može biti značajan izazov. Možda zbog toga što u početku oba partnera/obe partnerke osećaju kako seks i menstruacija ne idu zajedno, ili misle da partner/partnerka tako oseća. Rezultat je da nijedan od partnera to ne spominje. Mnoge žene osećaju kako trebaju nešto kriti i da tada nisu poželjne. To je rezultat onoga što nam društvo celi život nameće.

Muškarci možda nemaju nikakva prethodna iskustva s menstruacijom jer im je ta tema bila zabranjena i o tome znaju vrlo malo. To isto važi i za žene, one možda znaju o svojoj menstruaciji, ali je ne zanima menstruacije neke druge žene. Bojimo se onoga što ne poznajemo, i muškarci ponekad na menstruaciju vrlo nezrelo reaguju. Žene ne moraju biti tako glasne ili demonstrativne, ali njihova reakcija na menstruaciju ne mora biti ništa bolja. Sve to stvara prepreke intimnosti za vreme menstruacije.

Ponekad uopšte ne postoje prepreke. Kako se menstruacija pojavljuje jako često, seks i ona će se već nekako spojiti. Mnoge osobe, iz sebičnih razloga, neće dopustiti da ih malo krvi spreči u uživanju u seksu. Ništa osim društvenih stavova i predrasuda ne sprečava seks tokom menstruacije.

Par počinje priznavajući da je menstruacija već deo njihove svakodnevnice. Žena može početi razgovor o tome spominjući kako joj treba topla kupka za popuštanje menstrualnih grčeva, ili da joj treba mesto gde će promeniti uložak ili tampon, umesto izgovora kako "ide u kupatilo". Žena može menjati tampon ili uložak ispred partnera/ke, mogu ih kupovati zajedno pri čemu će žena objasniti zašto kupuje baš određenu vrstu. Žene koje nose uloške mogu nositi prozirne gaćice kako bi pokazale šta nose. Stav para o svakodnevnim aktivnostima tokom menstruacije ima će direktan uticaj na stav o seksu tokom menstruacije.

Pripremanje mesta za seks s partnerom/kom isti je kao i pripremanje mesta za masturbaciju - dovoljno je položiti nekoliko "menstrualnih" peškira i leći na njih. Može se izabrati "menstrualna" posteljina ili nepropusni materijali koji se stavljaju ispod. Što god se izabere, nakon seksa ne bi smela postojati potreba da se treba odmah dignuti i sve očistiti. Ukoliko se par može opustiti i zaspati nakon toga, to pokazuje koliko su opušteni u pogledu menstruacije. Međutim, ukoliko krv uđe u madrac, potrebno ju je isprati jer se na njoj mogu namnožiti bakterije s vremenom.

Oblik seksa tokom menstruacije prema kojem partneri/ke mogu osećati najveću odbojnost jest oralni seks, cunnilingus. Zbog prisutnosti krvi, oralna stimulacija se ne gleda na isti način kao tokom ostalih delova menstrualnog ciklusa. To je zbog toga što je miris i okus stidnice u to vreme drugačiji. Neki ljudi pak imaju averziju prema krvi u bilo kojem obliku. Iako je cunnilingus u redu tokom menstruacije, teško je očekivati da će se u to upustiti mnogi parovi.

Koliko je god u redu za parove da imaju seks tokom menstruacije, postoje rizici. Izmenom telesnih izlučevina mogu se izmeniti i opasne bakterije i virusi te rezultat mogu biti opasne bolesti kao što su AIDS i hepatitis. Te se bolesti vrlo lako prenose ukoliko krv dođe u kontakt s otvorenom ranom. Zbog toga nije svim parovima preporučljivo upuštati se u seks tokom menstruacije. Parovi ne bi to trebali raditi nezaštićeni. Svakako bi trebali upotrebiti kondom, latex foliju (dental dam) i rukavice.


Seks za vreme menstruacije

Nema nikakvog razloga da se zena odriche sexa tokom menstruacije. A evo dobrih razloga da upravo to i uradite: seks i orgazam su se pokazali kao instant lek za ublazavanje mensatrualnih bolova, grcheva i migrene. Cak iako nemate snoshaj ne oklevajte da se mazite sa vashim partnerom. Dodiri i masaza olakshavaju bol, oslobadjaju endorfin iz mozga.

Oralni seks je takodje u redu tokom menstruacije. Neku mushkarci vole ukus gvozdja u menstrualnoj krvi. Povedite samo rachuna da de uduva vazduh u vashu vaginu. Vazduh moze da prodre u krvni sistem, da prodje kroz vene i oshteti srce (da izazove vazdushnu emboliju).

Mnoge zene se ustruchavaju od seksa tokom menstruacije jer se osecaju 'prljavo'. Dijafragma ili kapica za grlic mogu povecati kolichinu krvi tokom odnosa. Stavite peshkir ispod straznjeg dela tela tokom seksa da zashtitite posteljinu.

Mozda ce vam biti neprijatna poza tokom koje dolazi do duboke penetracije, karlichni organi postaju blago otecheni i osetljivi tokom menstrualnog krvarenja.

Uprkos proshirenim uverenjima, MOZETE ostati trudni tokom menstruacije. Ako vam je menstrualni ciklus kratak (21 do 25 dana) ili ako vam ej menstruacija produzena (duza od 7 dana) mozete ovulirati pre nego sto prestanete da krvarite a sperma moze da zivi u vagini do 5 dana. Takodje, ako vam je period neregularan moze biti teshko odrediti tachan datum ovulacije. Stoga, budite sigurni da ste uzeli kontracepciju ukoliko niste spremni na neplaniranu trudnocu. Pene, kreme i gelovi koji se stavljaju u vaginu bice manje efikasni zbog krvi i ne bi trebalo samo oni da se koriste kao kontracepcija.

Tokom menstrualnog ciklusa ulaz u grlic materice i sama materica su pristupachniji. Opasne bakterije koje se prenose polnim putem mogu lakshe da udju u matericu, povecavajuci rizik od ozbiljnih vaginalnih infekcija. HIvirus se takodje prenosi tokom menstrualnog krvarenja. Ako niste sigurni da li je partner inficiran nechim koristite kondom.


Sve u svemu nije da bash 100% shkodi ali ako neko ima problema i vaginalnu osetljivost i mino ciklusa ne bi bilo loshe da se tih par dana suzdrzavaju od penetracija u tkivo vagine...tih par dana iskoristite za druge neznosti i drugachija iskazivannja ljubavi i naklonosti :)

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fiziologija seksualnog odnosa
PostPoslato: Pon Okt 26, 2009 12:46 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
GINEKOLOŠKI PREGLED

Kada je pravo vreme otići kod ginekologa?

Mnoge devojke zanima kada je pravo vreme da odu na prvi pregled kod ginekologa.

Poseta ginekologu jednom godišnje predstavlja jedan od načina brige za svoje zdravlje, pogotovo ako si seksualno aktivna. Redovne kontrole pomažu da se očuva reproduktivno zdravlje.

Odluka o prvom odlasku kod ginekologa je tvoja privatna stvar. Postoji nekoliko situacija koje nalažu da bi trebalo otići kod ginekologa. To su:

Ako si napunila 16 godina, a još nisi dobila prvu menstruaciju
Ako si napunila 18 godina, a još nikada nisi bila kod ginekologa
Ako si postala seksualno aktivna
Ako si postala seksualno aktivna, a izostala ti je menstruacija
Ako ti menstruacija traje duže od devet dana
Ako imaš bolne grčeve u donjem delu stomaka koji ne prolaze
Ako imaš obilan iscedak iz vagine
Ako ti se pojavio svrbež u predjelu genitalija
Ako razmišljaš o tome da počneš koristiti antibebi pilule ili neko drugo kontraceptivno sredstvo

Još jedan razlog da posjetiš ginekologa jest da se testiraš na seksualno prenosive infekcije i da saznaš kako se zaštiti od njih.

Prvi pregled nije ugodan, delimično zbog srama i preplašenosti koje devojka oseća, ali nije ni bolan. Ovaj tekst je neka vrsta vodiča kroz ovaj događaj, koji te upoznaje sa svim onim šta trebaš očekivati tokom posete. Nadam se da će ti uz njega biti lakše tokom prvog pregleda, da ćeš biti spremnija i sigurnija u sebe.

Takođe, ovaj tekst može služiti i kao podsetnik za devojke koje duže vreme nisu odlazile kod ginekologa.


Da li su bolji muškarci ili žene ginekolozi?

Potpuno je svejedno, važno je da je lekar dovoljno iskusan u svom poslu. Ali, djevojkama je ponekad lakše da razgovaraju sa ženom i lakše im je skinuti se pred ženskim ginekologom.


Kako se treba pripremiti za pregled?

Kada zakazuješ pregled, vodi računa da to ne bude u periodu kada imaš menstruaciju. To nije najpovoljniji period da bi se obavio vaginalni pregled.

PRE ODLASKA… Nemoj imati seksualne odnose 24 časa pre pregleda.
Kada se tuširaš, koristi samo blagi sapun i vodu. Neki puderi i kreme koje koristiš u predelu genitalija mogu utjecati na rezultate testova koji ćeš napraviti.

Obuci udobnu odeću koju brzo i lako možeš skinuti sa sebe i ponovo obuti. Neke devojke odluče da za pregled obuku suknju, jer kad skineš gaćice bolje ćeš se osećati u suknji. Međutim, ni pantalone nisu zabranjene i nemoj se opterećivati.

Ako osećaš nervozu, možda bi ti bilo lakše kada bi ako povedeš prijateljicu kao podršku.


Dolazak u zdravstvenu ustanovu i susret sa ginekologom

Kada dođeš u zdravstvenu ustanovu, predaješ svoju overenu zdravstvenu knjižicu na šalter, medicinska sestra je uzima i otvara tvoj zdravstveni karton u kojem će, prilikom svake tvoje posete ginekologu, biti upisane sve informacije o tebi i rezultatima ginekološkog pregleda. Posle toga ćeš u čekaonici sačekati svoj red za pregled kod ginekologa. Kada te prozovu, ući ćeš u ordinaciju.

Ginekolog će prvo uzeti tvoje podatke. To su standardna pitanja: ime i prezime, koliko imaš godina, kao i zbog kakvih tegoba ili razloga dolaziš na pregled. Nakon toga postavit će ti pitanja o tvojoj i porodičnoj medicinskoj istoriji, kao i o tvom menstrualnom ciklusu. Najbolje bi bilo da prije dolaska pripremiš odgovore na njih, kako bi bila spremna i time olakšala tu proceduru:

- Da li si imala nekih ozbiljnijih zdravstvenih problema u prošlosti (dečije bolesti, eventualne operacije, urođene bolesti…) i da li si alergična na nešto
- Da li postoje zdravstevni problemi u bližoj porodici (rak, šećerna bolest, bolesti srca, visok pritisak, psihijatrijske bolesti..)
- Koje lekove i u kojim dozama trenutno koristiš (ako koristiš).
- Kada si dobila prvu menstruaciju (ako si je dobila).
- Kada je bio tačan datum poslednje menstruacije.
- Koliko dana ti traju menstruacije.
- Da li su redovne i na koliko dana se javljaju.
- Da li su obilne.
- Da li su bolne.


Neka od pitanja koja će ti ginekolog postaviti

Pre samog pregleda, ginekolog može postaviti niz intimnih pitanja o tvojim ljubavnim vezama, seksualnom iskustvu i načinu ishrane. Ovo su možda pitanja zbog kojih će ti biti malo neugodno, ali budi sigurna i imaj poverenja u svog ginekologa da će informacija koju pružiš ostati strogo među vama. Ginekologu je ova informacija važna da bi pravilno procjenio tvoje zdravstveno stanje.

Neka od pitanja koje ginekolog može postaviti:

- Da li imaš neobična probadanja, grčeve, bolove ili peckanje u genitalnoj oblasti.
- Da li tokom seksualnog odnosa osećaš nelagodnost ili bolove.
- Da li si nekad imala neku seksualno prenosivu infekciju.
- Da se nekad rizično ponašaš (na primer koristiš droge)
- Tvoje iskustvo sa fizičkim treninzima, pušenjem, dijetama i korištenjem alkohola.
- Da li imaš jednog ili više seksualnih partnera.


Pitanja koja ti možeš da postaviš svom ginekologu

Nemoj se plašti postavit neko pitanje svom ginekologu. Imaj na umu da je ginekolog tu da odgovori na sva tvoja pitanja i da ti objasni sve što te interesira

Prije posjete, zapiši na papir svoja pitanja, jer, kada počne pregled, možda ćeš zbog nervoze neke stvari zaboraviti.

Evo primera nekih od pitanja:

- Kako mogu zaštiti se od seksualno prenosivih infekcija?
- Da li je vaginalni iscedak normalna pojava?
- Da li je normalno da su mi grudi nekada osetljivije ili da pri dodiru osećam kvržice?
- Šta mogu napraviti da se oslobodim jakih grčeva tokom menstruacije?
- Da li je vaginalni pregled bolan?
- Koji su najbolji načini kontracepcije?
- Kako se obavljaju testovi na seksualno prenosive infekcije?
- Da li je potrebno napraviti test na HIV? Kako se on radi?


Fizički pregled

Fizički pregled obuhvaća mjerenje težine, visine i krvnog pritiska. Ginekolog može takođe i poslušati tvoja pluća i srce.


Pregled grudi

Pregled grudi je veoma važan zato što je to način na koji se jednostavno otkriva rak grudi ili neka druga promjena u grudima.

Tvoj ginekolog će ti pažljivo rukama pregledati grudi, lagano pritiskajući dio po dio kružnim pokretima, obraćajući pažnju na to da li postoje neke kvržice. Pritisnuće bradavice da provjeri da li se iz njih luči neka tekućina. Obratit će također pažnju i na veličinu i oblik grudi.


Ginekološki pregled

Žene i devojke koje su seksualno aktivne bi trebalo bar jednom godišnje otići kod ginekologa na pregled. Redovni ginekološki pregledi su veoma važni jer se tako na vrijeme mogu primjetiti i najmanje promjene koje ukazuju na bolest reproduktivnog sistema, a samim tim se mogu brzo i uspešno lječiti.

Ginekološki pregled se sastoji iz pregleda spolnih genitalija i vaginalnog pregleda. Vaginalni pregled se sastoji iz pregleda spekulumom i bimanualnog pregleda.

Prilikom vaginalnog pregleda ginekolog će uzeti uzorke za razne testove kao što su papa-test ili pregled iscedka.

Ove metode su neophodne kako bi ginekolog mogao pregledati tvoje unutrašnje organe.


Ginekološka stolica

Da bi obavio ovaj pregled, ginekolog će te zamoliti da legneš na ginekološki stol sa nogama podignutim na podupirače. Pre toga ćeš skinuti donji deo odeće i gaćice.


Ginekolog će zatim pogledati otvor vagine, male i velike usne, klitoris, kako bi istražio da li postoji crvenilo, iritacija, iscedak, ciste, ili neka druga neobična promena.


Vaginalni pregled


Spekulum


a) Pregled sa spekulumom

Neposredno prije ovog pregleda ginekolog će te zamoliti da se potpuno opustiš. Tokom ovog pregleda ginekolog koristi instrument koji se zove spekulum (oblika pačijeg kljuna), a napravljen je od metala ili plastike. Spekulum služi da se njim odmaknu zidovi vagine jedan od drugoga, što mu omogućuje da vidi unutrašnjost vagine i grlić materice i da uzme različite uzorke za testove. Stavljanje spekuluma nije bolno i tom prilikom možeš osetiti malu neugodnost ili osetiti hladnoću ako je spekulum od metala. Što si opuštenija, to je manje neugodno. Drvenim štapićem na čijem se jednom kraju nalazi komadić vate ginekolog će uzeti uzorak za papa-test. Ovaj uzorak se odnosi u laboratoriju na analizu.

b) papa-test
papa-test se obično obavlja jednom godišnje tokom redovnog ginekološkog pregleda. Imaj u vidu da ovaj test se ne može raditi periodu menstruacije.

papa-test služi da se otkriju prekancerozne i kancerozne promene na grliću materice, odnosno da se pronađu eventualno promenjene ćelije

Papa-test je relativno jednostavna metoda i traje samo nekoliko minuta.

c) Bimanualni pregled

Bimanualni pregled služi da bi se provjerilo stanje i položaj tvojih jajnika, jajovoda i materice.

Ginekolog će pažljivo ući sa jednim ili dva prsta u tvoju vaginu, a drugom rukom će spolja pritiskati tvoj trbuh. Time će moći osetiti tvoje unutrašnje organe (matericu, jajnike i jajovod). To ne bi trebalo boliti, ali možda ćeš imati neugodan osjećaj. Ako te negjde zaboli, nemoj stiskati zube nego reci, jer taj podatak je ginekologu veoma važan.


Posle pregleda

Posle pregleda, moći češ opet popričati sa svojim ginekologom i da pitaš sve što te zanima. Raspitaj se kada će rezultati biti gotovi i gde i kako ih možeš preuzeti.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fiziologija seksualnog odnosa
PostPoslato: Pon Okt 26, 2009 12:47 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Plodni dani

Plodni dani predstaljaju period u menstrualnom ciklusu žene kada je verovatnoća začeća najveća. Tokom ciklusa jajnik oslobadja jajnu ćeliju koja je spremna za oplodjenje i taj proces se naziva ovulacija. Da bi odredili kada su plodni dani potrebno je da bliže pogledamo ženski menstrualni ciklus.

Menstrualni ciklus je period izmedju dva menstrualna krvarenja.

Menstrualni ciklus u proseku traje 28 dana ali je taj period različit i može da traje negde između 24 i 35 dana.

Ciklus možemo podeliti u dva dela- pre ovulacije i posle ovulacije. Prvi dan menstruacije se računa kao prvi dan ciklusa.

Duzina perioda pre ovulacije a samim tim i dužina ciklusa jako varira.

Međutim period posle ovulacije je skoro uvek iste duzine: nekim ženama traje 12, nekim 16 ali je prosek 14 dana.

Uzimajući u obzir da oslobodjena jajna ćelija zivi od 12 do 24 časa i da spermatozoidi mogu da prezive unutar žene do 5 dana (u proseku 3)- najplodniji period je oko 5 dana pre ovulacije i 1 do 2 dana posle ovulacije tj pošto se ovulacija odigrava oko 14 dana pre menstruacije- najplodniji period je od devetnaestog dana pre sledeće menstruacije pa do sve do desetog dana pre menstruacije.

Parovi koji prate menstrualni ciklus i izbegavaju plodne dane kao jedinu vrstu kontracepcije često pogresno misle da period traje tačno 28 dana i da ovulacija nastupa tačno 14 dana od početka menstruacije.
Takav stav često dovodi do neželjene trudnoće.

Za kraj još treba skrenuti pažnju da nije svako krvarenje menstrualno krvarenje, da period ne traje tačno 28 dana kod većine žena i da je veoma teško tačno odrediti kada će se dogoditi ovulacija.

Zbog svega navedenog ako ne zelite trudnoću preporučujemo da obavezno koristite neki drugi vid kontracepcije.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fiziologija seksualnog odnosa
PostPoslato: Pon Okt 26, 2009 12:48 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Svaka žena treba da poznaje svoje telo i promene kroz koje ono prolazi u toku ciklusa. Te promene su najbolji pokazatelji plodnih dana i samim tim najbolji način da se pripremite za začeće.

Ovulacija je deo ženskom mesečnog ciklusa u kojem može doći do začeća. Do ovulacije dolazi kada se jajna ćelija koja je sazrevala u jajniku u toku ciklusa odvoji i započne svoj put jajovodom u matericu.

To je vreme kada je žena plodna i kada nezaštićeni polni odnosi 4-5 dana pre toga i 24 sata posle toga mogu dovesti do trudnoće. Naime, spermatozoidi žive 4-5 dana, a jajna ćelija tek 12-24 sata posle izlaska iz jajnika.

U tom vremenu moguća je oplodnja, a ukoliko do nje ne dođe odumrla jajna ćelija se zajedno sa materičnom sluzokožom izluči – to zovemo menstruacijom, do koje najčešće dolazi 14 dana posle ovulacije. Kod većine žena do ovulacije dolazi jednom mesečno, sve do menopauze.

U ovulaciji učestvuju razni hormoni koji pomažu pripremu ovulacije, plodnosti i začeća. Najvažniji su naravno progesteron i estrogen. Estrogen se proizvodi u velikim količinama pre ovulacije i pomaže da se materica regeneriše nakon menstruacije. Progesteron se proizvodi u velikim količinama nakon ovulacije i pomaže u pripremanju materice za primanje oplođene jajne ćelije, kao i u pripremi grudi za pravljenje mleka.

Oba ova hormona takođe služe da obaveste mozak o dešavanjima u materici, kako bi se regulisala proizvodnja luteinizirajućeg hormona i hormona koji stimuliše folikule, i samim tim menstrualni ciklus.

Ukoliko imate redovne cikluse, izračunavanje plodnih dana je veoma jednostavno. Prvo što treba da znate je koliko je dug vaš ciklus (razmak između dve menstruacije).

On se meri od prvog dana nastupajuće menstruacije do prvoga dana sledeće menstruacije. Kod većine žena ciklus traje od 28 do 30 dana i to se smatra normalnom dužinom ciklusa. Ukoliko nemate redovan ciklus ili je on kraći tj. duži od normalnog, i dalje ćete moći da izračunate plodne dane, ali je jako važno da uz ovaj metod koristite i metode prepoznavanja ovulacije.

Sada kada znate dužinu svog ciklusa, sve što treba da uradite je da od prvoga dana sledeće menstruacije oduzmete 12-16 dana (kod 28-dnevnog ciklusa do ovulacije dođe 14 dana posle početka menstruacije), ili jednostavno upotrebite naš kalendar ovulacije. Kod većine žena ovulacija se javlja između 11. i 21. dana njihovog ciklusa (računajući od prvog dana poslednje menstruacije).

U slučaju polnih odnosa normalno plodnog para u vreme ovulacije imate 25 % mogućnosti da zatrudnite u svakom ciklusu, što znači da će 75-85 % žena u prvoj godini zatrudneti.


Načini utvrđivanja ovulacije

Najsigurnija metoda utvrđivanja ovulacije je proučavanje vlastitog tela i promena u toku ciklusa.

Važno je znati da svaka od ovih metoda ponaosob nije dovoljna da se sa sigurnošću odrede plodni dani i ovulacija, ali ukoliko ih kombinujete i pomno pratite, u mnogome ćete povećati šanse za začeće.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fiziologija seksualnog odnosa
PostPoslato: Pon Okt 26, 2009 12:49 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Vaginalni sekret sam za sebe ne predstavlja neko odredjeno patolosko stanje ili oboljenje, vec samo simptom kao sto je naprimer glavobolja, povracanje, povisena telesna temperatura. Leci se lokalno ali je uvek potrebno ustanoviti uzrok koji je doveo do pojave ovog simptoma.

Prema osobinama sadrzaja sekreta deli se cistoca vagine na 3 stepena:

I grupa sekreta - sekret je bez mikroorganizama i bez gnoja
II grupa sekreta - sekret bez gnoja, ali sadrzi izvesne bakterije

Ove dve grupe sekreta predstavljaju normalan sekret vagine


III grupa sekreta - je sekret koji sadrzi bakterije i gnoj

IV grupa sekreta - je sekret koji sadrzi gonokoke

V grupa sekreta - je sekret koji sadrzi trihomonade

VI grupa sekreta - sekret koji sadrzi mikoze (gljivice)


Jedna od vaznih uloga vagine je da stvara odbranu protiv prodora spoljnih bakterija u nju i u unutrasnje delove polnih organa.
Ovaj zadatak ona obavlja putem biohemijskih procesa kojima upravljaju jajnici.
Sluzokoza vagine je uvek vlazna a normalna flora vagine sastoji se iz Dederlajnovih bakterija.
Preduslov za odrzavanje flore vagine je kisela sredina koja tokom menstrualnog ciklusa varira ali je kisela u proseku ph 4 -4,5.

Harmonicnom simbiozom izmedju zida vagine, Dederlajnovih bakterija pod protektorijatom hormona jajnika stvara se odbrambena moc vagine tj. bakterijalno samociscenje vagine koja je izlozena prodoru bakterija iz spoljasnjeg sveta.

Svaki poremecaj biohemijskih procesa moze dovesti do prodora bakterija i stvaranje kolpita - vaginitisa, ciji je simptom pojacani i sadrzajem izmenjeni sekret.


Uzroci mogu biti unutrasnji i spoljasnji.

Od unutrasnjih uzroka cesto moze biti povecana propustljivost zida vagine za tecnost, zato sto je tkivo slabo ili zid vagine ostecen.
Posledica ovoga je da Dederlajnovih bakterije ne mogu da stvore dovoljnu kolicinu mlecne kiseline i time osiguraju sekretu vagine dovoljnu kiselost.
Slabi odbrambena moc flore vagine, vise ne moze da se odupire invaziji bakterija ili drugih patogenih mikroorganizama one dobijaju prevagu nad normalnom florom i sadrzaj vaginalnog sekreta cine sve necistijim.
Pri ovakvom stanju u razmazu sekreta vagine nalaze se umesto odlubljenog epitela vagine i njene normalne flore, mnogobrojne bakterije kao sto su streptokoke, stafilokoke, diplokoke, grampozitivni i gramnegativni stapici i td. i nesto manja ili nesto veca kolicina leukocita.

Pojacani vaginalni sekret nije samo prosto povecanje kolicine sekreta vec i izmena njegovih osobina a one zavise od uzrocnika koji ga stvara pa moze biti sluzav, vodnjikav, penast, gnojav, krvavo vodnjikast, trulezan, neprijatnog mirisa.


Drugi endogeni faktor moze biti poremecaj regulacije sudovno-nervnog sistema. Pri njemu postoji labilnost sudova celog tela koji se ispoljava lakim crvenjenjem lica, hladnim i vlaznim rukama i nogama, brzim zamaranjem, poremecenom sekrecijom zelutca.

Jos jedan unutrasnji uzrocnik je je nedovoljna funkcija jajnika.

Najcesci uzrok su opsta oboljenja kao sto su akutne i hronicne infektivne bolesti, grip, angina, secerna bolest.

Spoljasnji faktori - kolpit-vaginitis nastao usled prodora patogenih mikroorganizama u vaginu , cija je invazija veca od odbrambene moci vagine. Ovaj prodor je mogus polnim odnosom, upotrebom zarazenih predmeta za higijenu. Uzrocnici mogu biti i hemijski, termicki ili neko strano telo uneto i zaboravljeno u vaginu.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fiziologija seksualnog odnosa
PostPoslato: Pon Okt 26, 2009 12:51 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Kontracepcija


Hormonske metode kontracepcije (hormonski kontraceptivi) su posebno efikasan metod planiranja porodice. To je potpuno reverzibilni metod, što znači da žena može da zatrudni odmah po prestanku uzimanja tableta.

Hormonski kontraceptivi sadrže polne hormone koji deluju slično prirodnom estrogenu i progesteronu koje proizvodi telo. Postoje razne forme hormonske kontracepcije.

Hormoni se mogu uzimati u formi tablete. Kada ljudi govore o ‘piluli’ obično misle na kombinovanu pilulu ili kombinovani oralni kontraceptiv (KOK ) koji sadrži estrogen i progesteron – što je i najčešće korišćena forma kontracepcije. Ali, postoji i ‘’mini pilula’’ koja sadrži samo progestin.

Dugo delujući hormonski preparati vrlo sporo otpuštaju hormone u telo u toku dužeg vremenskog perioda. Kontraceptivi ovog tipa su intrauterini sistemi, injekcioni kontraceptivi, implanti, kontraceptivni flasteri i vaginalni prsten.

Pilula za ‘’jutro posle’’ (postkoitalna kontracepcija) takođe može sprečiti trudnoću ali bi trebalo da se koristi samo u hitnim slučajevima.
Hormonske kontraceptive obično propisuje lekar, ginekolog.
Trenutno tržište nudi tri osnovne vrste kontraceptiva:

1. Kombinovana hormonska oralna kontracepcija. Ona sadrži ženski polni hormon (estrogen) i hormon žutog tela (progestin). Ovim hormonima ona blago utiče na mehanizam povratnih sprega između jajnika i moždanih centara i na taj način blokira ovulaciju. Tu spadaju sve uobičajene pilule i kontraceptivni flasteri. U svetu postoji i u vidu injekcija a priprema se uvođenje i vaginalnih hormonalnih uložaka.

2. Gestagena kontracepcija koja koristi isključivo hormon žutog tela i utiče pre svega na sluz u kanalu grlića materice koja tako postaje neprohodna za spermatozoide (samo neki metodi blokiraju i ovulaciju). Dostupna je u formi tableta (tzv. minipilule), injekcija i potkožnih uložaka. Tu spada i postkoitalna kontracepcija.

3. Intrauterina kontracepcija je metod kontracepcije kojim se u matericu postavlja uložak koji ometa kretanje spermatozoida na putu ka jajašcetu, tako da ne dolazi do njihovog spajanja. Najmodernije vrste ovih uložaka su hormonalno aktivni (sadrže hormon žutog tela) i kombinuju na taj način prednosti oba pristupa.


Kombinovane metoda


Opis metoda


Tu spadaju sve uobičajene pilule. Svaka tableta sadrži dva hormona, estrogen (ženski polni hormon) i progestin (hormon žutog tela). Obično se koristi u ciklusima od 28 dana, što znači da se tablete koriste 21 dan i pravi 7 dana pauze; u tom periodu se javlja menstrualno krvarenje.

Sa sledećim pakovanjem se počinje 8. dana.

Umesto pauze, neki od preparata sadrže neaktivne tablete, što snižava rizik da će žena pogrešiti. Nekada se tablete piju i 22 ili 24 dana. Moguća je i upotreba u dužem periodu, bez pauza između pakovanja (čak u trajanju od 60 dana, izuzetno i duže). Kombinovanu hormonalnu kontracepciju moguće je koristiti i u formi flastera a postoji i u vidu injekcija i vaginalnih prstenova.

Mehanizam delovanja


Mehanizam delovanja se pre svega sastoji u blokiranju ovulacije, (što se postiže tako što „tuđ“ hormon šalje lažnu informaciju u centre mozga koji regulišu rad jajnika, tako da oni beleže drugačiju fazu menstrualnog ciklusa i ne šalju signal za ovulaciju).
Dodatni mehanizam, koji povećava sigurnost, jeste uticaj na sluz u kanalu grlića materice koja je lepljiva i samim tim neprohodna za spermatozoide.

Prednosti


Glavna prednost je pouzdanost i povoljni uticaji na zdravlje. Kombinovana hormonalna kontracepcija je pogodna je za većinu žena. Nije pogodna samo za zaboravne žene i za žene koje pate od određenih bolesti.

Povoljni zdravstveni uticaji kombinovane hormonalne kontracepcije podrazumevaju: uredan menstrualni ciklus, eliminisanje bolnih menstruacija, poboljšanje predmenstrualnog sindroma, izrazit pad rizika kasnijeg razvoja raka endometrijuma, raka jajnika (opadanje rizika sa cca 20% po godini upotrebe, pri čemu zaštita kako izgleda ostaje doživotno), kao i raka debelog creva i anusa i najverovatnije i pluća, izraziti pad rizika nastajanja cisti na jajnicima, snižavanje pojave tzv. fibrocističnih oboljenja dojke i fibroadenoma dojke, snižavanje pojave endometrioze, poboljšanje stanja akni i pojave maljavosti muškog tipa, nestanak bolova u karlici, snižavanje rizika od upale materice i jajovoda, snižavanje pojave anemije i osteoporoze. Kontraceptivne pilule se mogu koristiti u lečenju nekih ženskih i kožnih oboljenja, pre svega hirsutizma (preterane maljavosti), akni, sindroma policističnih jajnika, endometrioze, bolnih menstruacija, premenstrualnog sindroma. Koristi se i kao hormonalna supstitucija kod žena s nedostatkom ženskih polnih hormona.

Rizici


Zdravstveni rizici modernih preparata kombinovane hormonalne kontracepcije su minimalni, praktičan značaj danas ima samo blago povišen rizik od duboke venske tromboze (mnogo manje nego u trudnoćama).

Eventualno može da se pojavi mučnina, napetost u dojkama, smeđi sekret mimo menstruacije.

Retko može da se pojavi migrena ili tzv. holestatična hepatopatija (reguliše se posle prekidanja kontracepcije).

Moderna pilula ne utiče značajno na jetru (vršenje „testova jetre“ nije potrebno) i nema nikakav uticaj na razvoj ili pogoršanje stanja unutrašnjih vena (to je tipična zabluda).

Što se tiče uticaja na telesnu težinu, samo izuzetno se možemo složiti s time da kod posebno osetljivih žena pilula može da neznatno pojača apetit a stariji tipovi pilula mogu imati neznatno anaboličko dejstvo. Kombinovana hormonalna kontracepcija ne utiče na povećanje telesne težine – što je dovoljno pouzdano dokazano na osnovu čitavog niza naučnih studija. Prosečni porast telesne težine kod žena koje koriste pilulu je otprilike 0,5 kg godišnje, što je isto kao kod žena koje ne koriste pilulu. I broj žena koje su se naglo ugojile isti je u obe grupe.

Kontraindikacije


Apsolutne kontraindikacije (tj. zdravstveno stanje koje ne dozvoljava upotrebu ovog metoda) jesu: lična anamneza duboke venske tromboze ili tromboembolija, ponavljana pojava duboke venske tromboze ili tromboembolije u porodici i istovremeno prisustvo povišene koagulacije krvi, akutno oboljenje jetre i hronična oboljenja jetre vezana s poremećajem funkcije jetre, nelečena ili uz lečenje nepromenjena hipertenzija, primarna plućna hipertenzija.

Relativne kontraindikacije: kada se planira operacija većeg obima, prisustvo više faktora koji utiču na povećanje rizika od duboke venske tromboze (ali ne i kod pojave površinskih unutrašnjih vena), kod ostalih oboljenja jetre (ali ne i Gilbertova hiperbilirubinemija), komplikovanog dijabetesa,vaskularne migrene, oboljenja srčanih zalistaka .

Podela preparata


Kombinovane kontraceptivne pilule mogu se podeliti na osnovu nekoliko kriterijuma:
Prema upotrebljenom estrogenu. Sve pilule trenutno registrovane u SCG sadrže isti estrogen (etinilestradiol-EE).*
Prema upotrebljenom progestinu. Upotrebljavani progestini su sintetički hormoni čije je glavno dejstvo jednako s dejstvom hormona žutog tela – progesterona. Najpraktičnije je njihovu podelu izvršiti prema tome da li poseduju zaostalu aktivnost androgena.

Možemo ih podeliti u tri grupe.

• hormoni sa slabim androgenim dejstvom .
• hormoni s minimalnim androgenim dejstvom.
• hormoni koji blokiraju dejstvo androgena.

Međi njima važno mesto ima progestin drospirenon, koji osim toga što do određene granice blokira dejstvo androgena,deluje antimineralokortikoidno.
On blokira zadržavanje tečnosti koje se ponekad može pojaviti pri korišćenju kombinovane kontracepcije.

Prema količini hormona. Danas su doze hormona koje se nalaze u kontraceptivnim pilulama veoma niske, u opsegu 15–50 mikrograma estrogena. Većini žena odgovaraju preparati sa 20–35 mikrograma, koji se najčešće i najradije koriste.

Prema ciklusu. Pilula je jednofazna, kada je sastav svih pilula isti. Ukoliko se tokom ciklusa odnos oba hormona menja, pilula je dvofazna (njena posebna varijanta je pilula kombifazna) ili trofazna. Motiv za uvođenje ovih tipova nalazi se u podržavanju hormonalnih promena menstrualnog ciklusa.

U poslednje vreme je upotreba drugih preparata, osim jednofaznih, u opadanju. Nemaju nikave prednosti i ne može se uz njihovu upotrebu pomerati menstrualno krvarenje kao kod jednofaznih preparata.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Fiziologija seksualnog odnosa
PostPoslato: Pon Okt 26, 2009 12:52 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Gestagena hormonalna kontracepcija

Opis

Kontraceptivni metodi koji koriste neprekidnu upotrebu progestina, sintetičkih hormona s dejstvom hormona žutog tela. Progestini se mogu upotrebljavati u formi tableta, injekcija ili potkožnih uložaka (implantata) (na tržištu su još i hormonalni vaginalni prstenovi). Progestin mogu da sadrže i unutarmaterični ulošci ( Intrauterina kontracepcija ).

Mehanizam delovanja

Glavni mehanizam delovanja je uticaj na sluz u kanalu grlića materice. Ona je lepljiva (slično kao u neplodnoj fazi normalnog ciklusa) i ometa kretanje spermatozoida na putu u matericu. Eventualno dodatno dejstvo je blokiranje ovulacije.

Prednosti

Gestagena kontracepcija ne sadrži ženske polne hormone estrogene. Stoga je ona pogodna za žene kojima se ne preporučuje upotreba estrogena (npr. žene sa povećanim rizikom od duboke venske tromboze). Ima i neke dodatne povoljne uticaje na zdravlje.
Izrazito štiti od upale materice i jajovoda, od raka endometrijuma, a izgleda i jajnika.

Rizici

Gestageni metod nema nikakve značajnije rizike i pogodan je za žene kojima se kombinovana pilula ne preporučuje. On ima i izvesne nepovoljnosti. Poremećaj menstrualnog ciklusa je redovna pojava, pojavljuje se neredovno krvarenje, smeđi sekret mimo menstruacije, potpuni gubitak menstruacije. Ovi poremećaji nemaju negativne posledice po zdravlje žene (naprotiv, npr. gubitak menstruacije znači smanjenje gubitka gvožđa i snižavanje rizika od anemije). Dopušta se da se kod malog procenta žena može pojaviti povećan apetit i iza toga povećanje telesne težine, smanjenje libida ili pogoršanje stanja akni.

Kontraindikacije

Gestagena kontracepcija nema nikakvu apsolutnu kontraidikaciju, tj. ne postoji zdravstveno stanje kod kojeg ne bi mogla da se koristi. Opreznost je neophodna pri prisustvu relativnih kontraindikacija, kao što su karcinom dojke, ishemično oboljenje srca i ozbiljni slučajevi povećanog nivoa holesterola, ponovljene ili operisane ciste janika, ranija vanmaterična trudnoća (minipilule), visoka telesna težina (potkožni ulošci), bojazan od povećane telesne težine (injekcije), ozbiljna oboljenja jetre, depresija, epilepsija (minipilule), uticaj na smanjenje libida ili poremećaji vlazenja vagine, sklonost ka stvaranju akni, osteoporoza, hronična upotreba mukolitika.

Podela preparata

Najpreglednija je podela gestagenih metoda prema načinu upotrebe, tj. tablete (tzv. minipilule), injekcije i potkožni ulošci.

U grupu gestagene kontracepcije može se uvrstiti i intrauterine system (IUS) koji postepeno oslobađa progestin.

U ovoj grupi se nalazi i postkoitalna kontracepcija.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 122 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: