Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 62 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 12:21 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 29, 2007 10:37 pm
Postovi: 37
Lokacija: Hallein, Austria
OLja u potpunosti se slazem sa tobom, (hvala bogu ne iz licnog iskustva), znam puno ljudi koji se bore za to da dobiju dete,a isto tako imam i drugaricu koja je abortirala u svojoj 28 godini , sad je u braku vec 5 godina i nista pitanje je da li ce uopste moci da ima dece (sa svojim sadasnjim muzem je bila i tad kad je abortirala zbog "karijere"), svaki dan proklinje, ne ja smatram da to nije u redu, abortus bi odobrila samo u slucaju bolesti ili ne daj boze da je do trudnoce doslo usled silovanja,u svim drugim slucajevima, striktno bi zabranila, e pa kad zena zna dizati noge (kad moram biti vulgarna) sigurno zna i koje su moguce posledice toga, pa ljudi moji ne zivimo u 16 veku (kondomi, spirale ma nema sta nema ).
Pa zasto onda dozvolite da vam se dese takve stvari, to je za mene cisto ubistvo, gledala sam slike sa UZ od moje drugarice, to joj je jedino sto ima pored ogromnog bola u dusi!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: odgovor...........
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 12:33 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Nov 29, 2007 1:38 am
Postovi: 76
dragana21.........u potpunosti se slazemo sa tobom.........o tome im i mi pisemo..........ali neki ne mogu da svate sta je zelja za potomstvom,a pogotovu kad abortiras zdravo dete pa nastupe komplikacije sto fizicke/koje smo vec naveli/ i psihicke/dobar primer si dala,ostale joj slike UZ i bol u dusi/............svako ko podrzava abortus,neka se samo vrati u vreme kad je on bio u majcinom stomakui,pa nek se zapita da je neko iz okoline navijao da ga abortiraju..tipa moras da menjas pelene,kasnis na posao i slicno...........a sad voli da zivi sa idejama abortiraj,dete je skupo.......SRAM IH BILO,NEK SE STIDE..........


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 1:36 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Majmunche je napisao:
Znaci - ako ne nudite da usvojite tu nezeljenu decu, onda nemojte da drzite moralne pridike o ubijanju novorodjenceta - ako majka ne oseca spremnost da iznese tu trudnocu.


Do sada smo pisali o ubijanju nerodjene dece i to do 3-ceg meseca trudnoce koliko mi se cini!!

Mada kako smo krenuli ne bi me cudilo da postane normalno da pocne da se radi o ovo sto si ti napisala (zacrnjen, boldovan text) radi karijere, uspeha, trenutne nespremnosti i odlasku na posao na vreme :roll: :o :-?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 2:54 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Mozda je to kod mene profesionalna deformacija. Kao klinicki psiholog vidim mnogo vise primera nezeljene dece nego sto neko u proseku vidi (i, naravno, majke jednom kad rode ne mogu da idu okolo i pricaju da se eventualno kaju). Ali od nezeljenog rodjenog deteta nema nista gore. Kao i od toga da ne moze da se rodi dete kada se zeli, naravno. Ali ne mozemo da se ponasamo kao da jedino zivot deteta u pitanju u ovoj odluci. Najvise ce se promeniti zivot majke, i zato mora ona da donese odluku. Treba ih podrzati u svakom slucaju. Samo se javljaju slucajevi koji se kaju posle abortusa ili kojima je drago sto su se odlucili da zadrzr prvobitno nezeljenu trudnocu. Oni drugi - koji se kaju sto su rodili ili kojima je drago sto su abortirali, ne smeju da se jave bas zbog ovakvih kvazi-moralnih napada. To je VAS izbor, kao sto abortus ili zadrzavanje trudnoce mora biti NJIHOV. I tu se prica zavrsava. I tacno je da postoji milion nacina kontracepcije. Ja sam seksualno aktivna od svoje 16 godine i znaci za ovih 20 godina nijednom nije bilo nezelje trudnoce. Ali ne treba kaznjavait ljude zbog neinformisanja. Sta mislite - oni koji ne znaju cak ni da se zastite, kakvi ce tek biti roditelji :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 12:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 10, 2006 5:31 pm
Postovi: 155
mised,

ukljucena velika slova se na forumima smatraju vikanjem. Molim da iskljucite Caps Lock. Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: za KK.............
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 1:50 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Nov 29, 2007 1:38 am
Postovi: 76
KK,imali smo tehnickih problema,Caps Lock nam nije radio,tako da smo bili primorani da pisemo velikim slovima.Verujem da ste vrsni knjizevnik,pa me zanima kakav je vas stav o pismenosti na forumu,ne morate nasiroko,ali ako moze jedna strucna obrada i analiza.Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 3:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 14, 2007 11:05 am
Postovi: 26
Lokacija: bg
mised Jesi ti abortirala pa sada ne mozes da imas decu, pa komentari slede iz licnog iskustva? Ima li neko ovde da je bio u takvoj situaciji, pa da iznese misljenje svoje, a ne nekih drugarica, tetkica itd....!? Stvarno me zanima...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: za KK.............
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 5:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 10, 2006 5:31 pm
Postovi: 155
mised je napisao:
KK,imali smo tehnickih problema,Caps Lock nam nije radio,tako da smo bili primorani da pisemo velikim slovima.Verujem da ste vrsni knjizevnik,pa me zanima kakav je vas stav o pismenosti na forumu,ne morate nasiroko,ali ako moze jedna strucna obrada i analiza.Hvala




Ovo je medicinski forum, ne zelim da komentarisem pravopis i gramatiku, vec samo osnovnu kulturu postovanja na forumima (i Internetu, an general).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 6:58 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Nov 29, 2007 1:38 am
Postovi: 76
Mislim majmunche kao klinicki psiholog uz duzno postovanje da si subjektivna.
Sada mozemo da pricamo i o tome da bas zbog sirine koje ti zastupas ljudi vise nisu srecni....da je medicina napredovala da se moze roditi i u ...a kada se suocis sa realnoscu onda ovako izgeda:zavrsis fakultet kod nas je trajao 6 god ,naravno posle cekas posao,potom stalno zaposlenje,i tu negde sputavana zelja za trudnocom se pojavi i onda vidis da spadas u starije prvorotke,shvatis da je zatrudnivanje sporije,i rizici ka naslednim bolestima veci....stavi na vagu i uzdahnes.....zna se da je najplodniji period20-25 god i tu cinjenicu nemozemo da osporimo, mozemo samo da se oglusimo o nju. Iako se covek lepo oseca kad se poslovno ostvari nemoze da misli da je tada svemoguc pa da moze da menja prirodu.
Ja smatram da osobi koja se puno raspitije o riziku (smatram da je to znak da ta osoba u buducnosti zeli dete,i da ima 30 god znam da je to u realnosti....,) ako nije znala za kontracepciju ,ne osudujem, tada treba da zna i ovu stranu.
Smatram da treba sada dobro da promisli jer upravo ova nasa moralisanja su joj primer.
Verovatno smo se jako udaljili od prirode,i nekako mi je izvini ali izuzetno :cry: ako majka nezeli svoje cedo rodjeno jer to je tako prirodno......
Volela bi da si klinicki psiholog sa nekoliko dece koje si uspla zajedno sa karijerom da izneses, tada bi te smatrala potpunom...naravno da je to devojcina odluka ja nisam otisla na stranicu gde su devojke uradile abortus i osudivala,nego dosla na rizike i rekla joj svoje osecaje i razmisljanje,jer ako devojku zabole moje reci ubiti ,ukloniti, ocistiti.....(i da hoces nemozes da ih ulepsas) ONA TREBA DA SE NOSI SA TIM
a ti se brines za nezeljeno dete koliko sam svatila vise zbog licnog kofora, u to slucaju joj savetujem da se nedvoumi mnogo.Sav komfor se ima u sterilitetu,pa moze da se uziva....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 8:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Postovi: 576
Lokacija: Beograd, Srbija
mised, majmunche je veoma objektivna za razliku od Vas.

Inace Holandija je otisla najdalje u tim 'moralnim' dilemama, eutanazija, prostitucija, nakrotici na trafici.. medjutim ono sto je zanimljivo jeste da ima manji procenat abortusa nego u Srbiji. Mozda zato sto je tamo 'opusteno' da klinka od 18 god rodi dete a da jos nije srednju zavrsila. Drzava potpomaze radjanje pa finansije nikada nisu problem kao u Srbiji...

Ponavljam - Srbija se odlucila da ne pomaze radjanje i stimulisanje nataliteta, najbolji primer je PDV za bebi opremu i hranu koji je i dalje zakucan na 18% a pelene skuplje nego u EU...

Karijera je mozda glupost, ali ovo je esencijalno pitanje i svako ima pravo u skladu sa mogucnostima da se opredeli za nesto kao sto je abortus.

_________________
Bye bye little lady


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 8:25 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Nov 29, 2007 1:38 am
Postovi: 76
ja mislim da nije navela:osecaj grize savesti,tugu,prazninu,.....izvini samo u po kojoij recenici navede da postoji ..... a ovde zdusno podrzava. doduse sad se vec polako ogradjuje.I moje zanimanje bi te iznenadilo ali necu da ga iznesem,jer mi netrebaju poeni.......
neznam sta to znaci da ima vise ovih ,nego onih....na osnovu cega ili jedni se nejavljju zbog kvazi-morala izvini..................


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: za pospanu...
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 8:41 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Nov 29, 2007 1:38 am
Postovi: 76
Odgovor za pospanu:
Nisam nikada u zivotu abortirala ziv i zdrav plod.Jesam dva puta bila na kiretazi,ali zbog toga jer je doktor konstatovao da su mi plodovi bili mrtvi/u 7. i u 9. nedelji trudnoce/.Tako da,pospana,komentari moji ne slede iz licnog iskustva..............eventualno iz iskustva 2 bracna para koje poznajem i koji boluju od trajnog steriliteta,a imali su abortuse zdravih trudnoca.........
p.s.sram te bilo,kad mozes da postavis takvo pitanje...............


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 8:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 10, 2006 5:31 pm
Postovi: 155
Trolling!


DNFTT!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 10:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 11:44 pm
Postovi: 352
Samo jedan primer, koji ce moci , verovatno, vrlo siroko da se tumaci, ali to je i cilj, zar ne? U Portugalu je do skora bio zabranjen, odnosno nelegalizovan abortus, onda su ljudi lepo isli na referendum i izglasali legalizaciju sa 51% glasova, i osrednjom izlaznoscu, zaci mrsavo, ali su ga ipak usvojili, i sada, posle , cini mi se godinu dana, razmatraju da ponovo idu na referendum.
Moram priznati da sam ja licno protiv abortusa osim u odredjenim socijalnim, etickim i moralnim situacijama koje sve zajedno takodje cine poprilican skup stavki, da ne sirim, ali da i majka sa 4-5 i vise dece, losi, ali jako losi socijalno-ekonomski uslovi, a incest, silovanje itd, da ne spominjem, znaci lista je prilicno dugacka, tako da zamlje gde abortus nije legalizovan nisu bas naivne, i jako se vodi racuna o svakom slucaju ponaosob. A ovo sto se desava u zamlji Srbiji sa devojcicama od 13 godina pa na dalje a i sa starijim mladim zenama i zivotnim motom nece bas mene, muskarcima koje mrzi da koriste kondom, baba-tetkama koje serviraju price da kontraceptivne tablete nisu zdrave ili kakve se vec gluposti pricaju, to ne zahteva legalizaciju abortusa to zahteva obrazovanje, vaspitanje, prosvecenos, oh, tako mnogo toga... Pa znateli koloko zana ode prvi put kod ginekologa kad zeli da zakaze taj abortus ili kad sazna da je u drugom stanju, pa radi pracena trudnoce. A mlade zene u svetu odlaze kod ginekologa prvi put pre nego dobiju menstruaciju, na konsultaciju, savet, oslobadjane od straha od lekara...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 18, 2007 1:30 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Mislim da se bas iz ovoga lepo vidi koliko su oprecna gledista na abortus. Zamislite onda, da MORATE da uradite ono sto vam drugi namece kao svoju volju? Npr, da kazemo da je natalitet prevelik, pa da teramo svaku zenu koja ima jedno dete da abortira druge trudnoce (kao sto je do skora bilo u Kini). Sta bi onda bilo? Te zene, koje ne zele abortus a moraju, sigurno bi se osecale grozno, silovane prosto, od celog drustva i sistema. Tako se sigurno osecaju i zene koje ne mogu da abortiraju a hoce.

Predpostavljam da je tesko da se misli o trudnoci kao nezeljenoj i tom detetu kao nezeljenom kada se vama desava da usled ogromne zelje ne mozete da zatrudnite. Ali to je vasa situacija a situacija nekog drugog- njihova. Kao sto vi mozete da donesete odluku da se trudite dalje na zacecu, tako neko moze da donese odluku da prekine trudnocu.

Ne radi se o tome da li je ispravno ili ne abortirati. To je izlisna diskusija. Svako tu ima svoje licno misljenje. I bas zato zakon ne treba da se izjasni u smislu ogranicavanja - jer samo ta osoba snosi posledice. I negativne i pozitivne. Zato samo ona a ne drustvo mora da odlucuje.

Biologija je jedno a psiha drugo. Lepo je kada su sinhronizovane, ali obicno nisu. Treba imati sluha i za to.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 62 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 58 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: