Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: MENOPAUZA ili KLIMAKS I DIABETES!
PostPoslato: Sub Dec 08, 2007 6:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
Kako diabetes utiche na menopauzu (klimakterijum) i obrnuto ?Mislim' ne pitam zbog sebe, :wink: nego zbog moje strine :) !!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 08, 2007 10:31 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ja kad bih na ovo odgovorio onoliko koliko mislim da treba da se kaze, mogao bih komotno da taj rad odmah prijavim kao rad za neki kongres :)

Zavisi koji dijabetes... za pocetak :)

Ajde nako ko to ume da sazme u kraci tekst, pa da citamo zajedno...

Pozdrav!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 08, 2007 11:45 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
dr ivica je napisao:
Ja kad bih na ovo odgovorio onoliko koliko mislim da treba da se kaze, mogao bih komotno da taj rad odmah prijavim kao rad za neki kongres :)

Zavisi koji dijabetes... za pocetak :)

Ajde nako ko to ume da sazme u kraci tekst, pa da citamo zajedno...

Pozdrav!


Uvazeni Dr Ivice
Hvala shto ste se oglasili na temu .Respekt Dr.Ivica 8)
Kao prvo diabetes tipa 2 je u pitanju,a kao drugo verujem da toliko znate o ovoj temi da bi stvarno mogli prijaviti rad za kongres!!Znam da bi bilo ovde preopshirno pisati o tom .Pogotovu Vama jer ste do sad ovde pokazali bezbroj puta i dokazali Vashu edukovanost ,nachitanost znanje i na kraju krajeva HUMANOST uz sve to .Mogu misliti koliko je to slozena tema a i s`tim tezina nazovimo ovog stanja u koem se nalazi "moja strina" :D .
Ali hvala i na sami odaziv na ovu temu.Nadam se da ce te bar koju rechenicu idvoiti od tog rada za kongres :).
Laku notj i prijatn ostatak vikenda .
Pozdrav I prijatnu i ugodnu notj Vam zelim :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 09, 2007 7:19 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ajmo, necemo da se hvalimo toliko, ko se hvali, taj se kvari, ja sam samo jedan od 25.000 lekara u Srbiji sa skromnom specijalizacijom i jos skromnijim znanjem...

Evo, ukratko, najopstije:

Zene koje boluju od dijabetesa i udju u menopauzu imaju vece varijacije u nivou secera. Ovo, povratnom spregom, komplikuje probleme u menopauzi, uvecava perimenopauzalne tegobe.

Smanjenje estrogena i progesterona u perimenopauzi pojacava insulinsku rezistenciju, sto dovodi do dnevnih hiperglikemija i trazi korigovanje doze peroralnih preparata i pojacanu dijetu. Kasnije, kad se zadje dublje u menopauzu, organizam ume da povrati osetljivost na insulin, pa se mora korigovati doza lekova, u protivnom javlja se pad secera u krvi. (Otuda cesto u kartonima imamo podatak da je neka zena "bila dijabeticar", a onda posle toga godinama ima normalne glikemije - njena je dijagnoza malo prerano ostavljena upravo u vreme perimenopauze...)

Dijabetes udruzen sa menopauziom utice i na smanjen polni nagon i smanjenu sposobnost dozivljavanja orgazma.

Kod zena sa dijabetesom koje udju u klimakterijum cesce i izrazenije se javljaju vaginoza, atroficni vaginitis i infekcije donjeg urinarnog trakta.

Smanjenje estrogena povecava rizik od kardiovaskularnih bolesti, sto u kombinaciji sa postojecim dijabetesom jos vise ugorzava pacijentkinju, koja mora pojacano da kontrolise unos soli, prati nivo holesterola, redovno meri tenziju i krece se dovoljno.

Menopauza sama po sebi uslovljava osteoporozu - a u kombinaciji sa dijabetesom, taj se proces ubrzava.

Toliko za sada :)

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 09, 2007 8:52 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
dr ivica je napisao:
Ajmo, necemo da se hvalimo toliko, ko se hvali, taj se kvari, ja sam samo jedan od 25.000 lekara u Srbiji sa skromnom specijalizacijom i jos skromnijim znanjem...

Evo, ukratko, najopstije:

Zene koje boluju od dijabetesa i udju u menopauzu imaju vece varijacije u nivou secera. Ovo, povratnom spregom, komplikuje probleme u menopauzi, uvecava perimenopauzalne tegobe.

Smanjenje estrogena i progesterona u perimenopauzi pojacava insulinsku rezistenciju, sto dovodi do dnevnih hiperglikemija i trazi korigovanje doze peroralnih preparata i pojacanu dijetu. Kasnije, kad se zadje dublje u menopauzu, organizam ume da povrati osetljivost na insulin, pa se mora korigovati doza lekova, u protivnom javlja se pad secera u krvi. (Otuda cesto u kartonima imamo podatak da je neka zena "bila dijabeticar", a onda posle toga godinama ima normalne glikemije - njena je dijagnoza malo prerano ostavljena upravo u vreme perimenopauze...)

Dijabetes udruzen sa menopauziom utice i na smanjen polni nagon i smanjenu sposobnost dozivljavanja orgazma.

Kod zena sa dijabetesom koje udju u klimakterijum cesce i izrazenije se javljaju vaginoza, atroficni vaginitis i infekcije donjeg urinarnog trakta.

Smanjenje estrogena povecava rizik od kardiovaskularnih bolesti, sto u kombinaciji sa postojecim dijabetesom jos vise ugorzava pacijentkinju, koja mora pojacano da kontrolise unos soli, prati nivo holesterola, redovno meri tenziju i krece se dovoljno.

Menopauza sama po sebi uslovljava osteoporozu - a u kombinaciji sa dijabetesom, taj se proces ubrzava.

Toliko za sada :)


Hvala Vam od srca na 'odgovoru za sada '.Ali ovde kao da pronalazim sebe a ne svoju "strinu":).Imam pojachane glavobolje ,pogotovu na naglu promenu vremena.Krecem se dovoljno bar mislim i trudim se ,samo i svratim na pumpu da uzmem goriva .Bar kiflicu jednu :-? ogladnim .A to shto kazete ko se hvali taj se kvari?Taj geto vazi za samohvaljenje shto u Vashem sluchaju nije .Hvale Vas drugi a i dokazi su tu ..U svakom sluchaju hvala Vam mnogo ,prochitat cu polako i povesti rachuna koliko god mogu .Laku i prijatnu notj Vam zelim :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 10, 2007 12:37 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
OPET KISHA!! :( Des`te "slatkishi"?Zivi li ste ?Vreme je ochaaaaaaajno :-? .De nam je mmila?misur i ostali.Ajde samo da vas pozdravim i virnem ima li koga ?Nema!! Uzeli kishobrane i sedite ispred televizora tztz ! :D .Ajd bar ima nekih pp odo da prochitam ,kad se vratim nadam se da ce te se pojaviti? :lol: Budite mi pozdravljeni i malo se trgnite :wink: Pozzzzzzzz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 10, 2007 3:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
mikalja je napisao:

Hvala Vam od srca na 'odgovoru za sada '.Ali ovde kao da pronalazim sebe a ne svoju "strinu":).Imam pojachane glavobolje ,pogotovu na naglu promenu vremena.Krecem se dovoljno bar mislim i trudim se ,samo i svratim na pumpu da uzmem goriva .Bar kiflicu jednu :-? ogladnim .A to shto kazete ko se hvali taj se kvari?Taj geto vazi za samohvaljenje shto u Vashem sluchaju nije .Hvale Vas drugi a i dokazi su tu ..U svakom sluchaju hvala Vam mnogo ,prochitat cu polako i povesti rachuna koliko god mogu .Laku i prijatnu notj Vam zelim :)


geto... :-?

Eee, šlihtaro jedna.... :D
Za mene je menopauza jedan žešći hormonalni cunami u organizmu koji lančanom reakcijom uslovljava "potrese" drugih žlezda sa unutrašnjim lučenjem. Žena u tom periodu zbog hormona više jede, češće su promene raspoloženja, depresije....zbog svega toga više jede, manje se kreće, težina raste....i eto ga dijabetes, problemi sa venama...boga mi, i štitna može da prolupa....Jedno vuče drugo.

Doktoreee..... Jesam li dobro ovo objasnila sebi?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 10, 2007 4:18 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
jasbi je napisao:
mikalja je napisao:

Hvala Vam od srca na 'odgovoru za sada '.Ali ovde kao da pronalazim sebe a ne svoju "strinu":).Imam pojachane glavobolje ,pogotovu na naglu promenu vremena.Krecem se dovoljno bar mislim i trudim se ,samo i svratim na pumpu da uzmem goriva .Bar kiflicu jednu :-? ogladnim .A to shto kazete ko se hvali taj se kvari?Taj geto vazi za samohvaljenje shto u Vashem sluchaju nije .Hvale Vas drugi a i dokazi su tu ..U svakom sluchaju hvala Vam mnogo ,prochitat cu polako i povesti rachuna koliko god mogu .Laku i prijatnu notj Vam zelim :)


geto... :-?

Eee, šlihtaro jedna.... :D
Za mene je menopauza jedan žešći hormonalni cunami u organizmu koji lančanom reakcijom uslovljava "potrese" drugih žlezda sa unutrašnjim lučenjem. Žena u tom periodu zbog hormona više jede, češće su promene raspoloženja, depresije....zbog svega toga više jede, manje se kreće, težina raste....i eto ga dijabetes, problemi sa venama...boga mi, i štitna može da prolupa....Jedno vuče drugo.

Doktoreee..... Jesam li dobro ovo objasnila sebi?


Ma da super si objasnila ,samo shto je to vetj vidjeno.Toliko SVI znamo .Samo nema VENA nema preteranog jela,Vene nikad nisam imala ne one vanjske ako na te mislish jasbi?I nema tezine preterane ,ne bar vece nego je bila pre diabetesa i menopauze.A shto Dr Ivica reche?Dijabetes udruzen sa menopauziom utice i na smanjen polni nagon i smanjenu sposobnost dozivljavanja orgazma. Dzaba i nagon kad sexa neeeema (danas je to deficitarna roba) :) .To ti jasbi opisujesh svoje promene ?Ja sam pitala za moju "strinu" ali eto pronadjoh se u odgovorima Dr Ivice :D
A slihtara nisam nikad bila niti cu .Iako je zdravlje u pitanju a ne cvece :-? .Samo kulturno se zahvalila Dr .Jer ipak on se odmah oglasio i priskochio u komentarisanju ove veoma slozene teme.U ostalom mnogima je pomogao ovde ,shto se dalo primetiti .A ja to cenim i cenit cu.Jer nisam ja sama ovde , i zato cenim i poshtujem ga kao choveka koi se ovde daje za nas bez nadoknade ,a to je retkost kod nas zar ne? :oops:
Prijatan ovaj kishni dan svima ..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 10, 2007 5:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Citiraj:
Dzaba i nagon kad sexa neeeema (danas je to deficitarna roba)


:lol: :lol: :lol:

Nemojte ljudi tako :lol: Ja bas mislim da ga ima "ko alve" :D

Idem ja dok me ne ubije zena :lol: :lol: :lol:

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 10, 2007 6:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
dr ivica je napisao:
Citiraj:
Dzaba i nagon kad sexa neeeema (danas je to deficitarna roba)


:lol: :lol: :lol:

Nemojte ljudi tako :lol: Ja bas mislim da ga ima "ko alve" :D

Idem ja dok me ne ubije zena :lol: :lol: :lol:


Nema, Doktore, nemaaa....Na žalost, za ovo je u pravu Mikalja.. :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 10, 2007 6:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
dr ivica je napisao:
Citiraj:
Dzaba i nagon kad sexa neeeema (danas je to deficitarna roba)


:lol: :lol: :lol:

Nemojte ljudi tako :lol: Ja bas mislim da ga ima "ko alve" :D

Idem ja dok me ne ubije zena :lol: :lol: :lol:


Hahaha kako kod koga?Mada su danas zamenjene uloge foliranja' u braku.Pre su zene uvek imale izgovor (kad bi trebale vrshiti nazovimo to onda "duznost"brachnu .Sad to chine muzevi i to ne retko .Glavobolju imaju sve cheshtju i cheshtju :).Epidemija skoro zavladala.A to da ga ima "ko alve"?Mozda ako se ode u shtetu ?A sad ja bezim da me ne zaboli glava ,poshto muz bash sheta ovuda "sluchajno "
:lol: :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 10, 2007 6:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
mikalja je napisao:
To ti jasbi opisujesh svoje promene ? ..


Pa, i moje, svakako. I ja sam žena, u "odredjenim" godinama.... :D Kako imam 46.godina, sigurno sam i ja klimaksu, nema Boga da nisam. E, jedino što sam, za sada, poštedjena onih toplotnih talasa ( to nemam uopšte) niti depresije, raznih fobija, lupanja srca.........Malo zezaju vene, pa i to mora zbog hormona..... Najvažnije da znam šta klimaks donosi, i da se tih promena ne bojim. Kontrolišem šeker, a i proverila sam štitnu, tako da guram... :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 10, 2007 7:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
Ovo vreme je grozno.Shto moj muz reche?Ptichije,tj samo za SOVU i za SHEVU..Poshto mi je rano za spavanje ,a ono drugo neeema,idem u kupovinu :lol: :lol: .Daj shta dash .Pozdrav za sve
pishemo se :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 12, 2007 1:07 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
mikalja je napisao:
Ovo vreme je grozno.Shto moj muz reche?Ptichije,tj samo za SOVU i za SHEVU..Poshto mi je rano za spavanje ,a ono drugo neeema,idem u kupovinu :lol: :lol: .Daj shta dash .Pozdrav za sve
pishemo se :D


Ptičije.???..... :D U pravu je čovek, potpuno. A, ti Miko u kupovinu....
Bila i ja danas.... 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 12, 2007 11:33 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
Pozdrav narode :) .Uh shto mi se spava :-? .REko da Vas pozdravim aaaaaaako ste se izvukli ispod jorgan planine :wink: .Diabeta vecheras je "Plesom do Snova"!Ocesh li opet biti gost emisije .Da li cesh biti kao i pre onako skockana da te gledamo.Danki i Banetu zelim da prodju i ovaj krug i da idu dalje .Glasat ce mo za nji za (malog) Radeta pumpu ....Malo ce biti nezgodno ako se potrefi snimak sudjenja Dr Sheshelja iz Haga kad bude i ovo Plesom do Snova ?Jer ovaj snimak iz Haga bude odprilike ,kad se zavrshi skupshtina i kad im se cefne posle.A narod cheka' i gleda se jer chekali su 5 godina :oops: .
Pije se druga kafa poooooz :wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: