Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 63 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 07, 2007 2:06 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Evo mene opet. Dakle bili smo 3 nedelje u posebnom kreveticu, ali je beba ipak morala da se operise jer je bilo prepreke u casici. Sada nosi gips 8 nedelja, pa posle verovatno sinu. Kazu lekari da je casica slabo razvijena i da su sanse 50-50% da se to samo od sebe popravi. Ako ne morace za dve tri godine ponovo na operaciju. nadam se da ce ipak sve biti ok, i da ce ono sto mi je najvaznije normalno prohodati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 23, 2007 10:41 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Sledece nedelje skidamo gips. Ortoped nam je rekao da ce posle toga beba nositi neku plasticnu varijantu istog samo sto ce to moci da se skida. Napomenuo je i da ce mala morati da ide na fizikalnu terapiju. Da li se i kod nas koristi taj (pa ne znam kako da ga nazovem) plasticni gips, koliko se to dugo nosi? Da li i u BGD mogu negde da odradim fizikalnu terapiju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 25, 2007 8:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jun 24, 2006 6:19 pm
Postovi: 222
Ja stvarno ne znam nista o tome, samo hocu da vama pozelim srecu i da budete jake, nadam se da ce sve biti ok.Vjerovatno ce se javiti dr. Miodrage da objasni.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 26, 2007 3:06 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Hvala Chokoladice na lepim zeljama. Sutra skidamo gips (eto prodje i tih 8 nedelja) pa cu pitati lekara za tu plastiku sta i kako. Ono sto me i dalje interesuje je mogu li (a mislim da verovatno mogu, jer i neke beogradske bebe imaju problema sa kukovima) i gde da odradim te vezbice. Dosla bih u januaru u Beograd pa ne bih da moram da odlazem put samo zbog vezbi ako to mogu i tamo. Naravno, ako lekari kazu da moraju pored tih vezba i neke cesce kontrole onda BGD ostaje za prolece....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 26, 2007 6:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Pa tacno ne znam kakve se vezbe sprovode sa bebama a jos manje gde se to u BGD radi, ali mislim da su i kod nas uslovi za sprovodjenje vezbi sasvim dobri i da to moze i ovde da se odradi.
verovatno ce raditi razmrdavanje kukova i jacanje muskulature koja je znacajno atrofirala zbog imobilizacije.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 27, 2007 4:10 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Na zalost bar za sad nista od toga. Kuk je izgleda opet izleteo iz casice. Lekari nisu mogli na osnovu rentgena da kazu dal je to tako, pa moramo ponovo u bolnicu i ponovo na onaj rentgen sa kontrastom a mozda i na novu operaciju. Vezbice su za sada daleka buducnost kao i putovanje u BGD.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 04, 2007 9:26 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Evo da ne bi morali da citate sve postove jos jednom rezime situacije i pitanje ima li jos neke opcije sem ovih koji su mi lekari danas ponudili:
Beba je lezala je 3 nedelje u onom kreveticu. Nista. Onda su je pregledali sa rentgenom+kontrast i ustanovili da je bilo necega u casici. Otvorili, ocistili stavili kost u casicu, stavili gips. Na kontroli posle 2,5 nedelje sve je izgledalo super.
Onda su joj promenili gips ( i po mom misljenju to je razlog, jer je drugi gips bio dosta sirok i mogla je mnogo u njemu da se pomera). Kada smo otisli posle 4,5 nedelje da joj napokon skinu gips ispostavilo se da rentgenski snimak nije dobar. Posto je u pitanju obican rentgen i slika je dvodimenzionala u principu izgleda tako da je ili casica previse mala (taman deo) ili je kost izletela iz casice i nalazi se iza. To naravno sa ovakovom slikom ne moze 100 % da se tvrdi ali je velika verovatnoca da je to u pitanju.
U cetvrtak joj ponovo rade rentgen sa kontrastom i onda odmah delaju. Mala mogucnost je da ce moci bez seckanja da joj vrate kost u casicu, ali je veliko pitanje da li ce to opet da izleti (ne zna se razlog zasto je ovog puta izletelo da li je gips ili nerazvijenost casice).
Druga varijanta na koju oni vise tipuju je da jednostavno kuk ucvrste nekim srafom ( ne znam strucan naziv). On bi tako dobro ucvrstio ceo sklop. Ono sto mi se ne svidja je sto bi sraf virio van koze i bio ucvrscen u gips (mislim da je tu velika mogucnost infekcije). Ako ga pak ne ostave da viri, onda ce kada ga budu vadili morati ponovo da seckaju da ga izvade (ovako ce ga samo izvuci). Ta cela prica sraf+gips trajace 6 nedelja. Mislim da najvise tipuju na ovu kartu.
Poslednja karta, koju se nadaju da nece morati da vade iz rukava, je da ako je ugao kosti nepovoljan i to je razlog sto kuk izlece, jednostavno ce je prepiliti i spojiti pod drugim uglom. Kazu da ce u pocetku biti razlika, ali s obzirom da je mala, to bi trebalo u procesu razvoja da sve dobro sraste i po duzini da obe nogice budu ok.

Da li su ovo jedine opcije? Ima li ko kakav savet? Beba sad ima 6 meseci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 05, 2007 7:18 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Da li bi bilo moguce da sa otpusnih lista prepisete dijagnoze i nazive operacija koje su radjene? Ovako imam maglovitu ideju sta je radjeno i sta se planira, ali postoji mnogo operacija za urodjeno iscasenje kuka pa se plasim da ne pogresim nesto


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 05, 2007 10:48 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Na zalost moje su otpusne liste na nemackom. Evo napisacu ipak mozda se razabere:
Dijagnoza Hüftluxation kod Hüftedysplasie levo (Hüfte=kuk)
Therapija: overhead-extension, Arthrographie, otvorena Hüftereposition pa stavljanje gipsa
to su podaci sa otpusne liste posle operacije 4. oktobra.
Na kontroli posle dve nedelje je radjena ponovo Arthrografija (ako sam dobro shvatila da je to naziv za rentgen sa kontrastom) i menjan je gips. U tom trenutku je sve izgledalo ok i lekari su bili vrlo optimisticni. Rekli su cak da se i casica pocela da razvija. Kada smo dosli da skinemo gips rentgen (obican) nije vise to pokazivao.
Na zalost ono sto ce raditi sutra ne mogu da navedem jer su nam samo usmeno objasnjavali a meni kao laiku takve reci na zalost ne ostaju u secanju. Dakle radice opet Arhrografiju, pokusace rucno da vrate kuk u leziste pa ce na osnovu toga kako se ponasa videti da li je suvise labav da bi sam ostao u kuku i da li mu treba pomoc u ucvrscivanju u vidu tog "srafa". Gora varijanta je da kost ima nepravilan oblik i ugao i da zbog toga ne moze da ostane u casici. Onda ce je preseci i prekrojiti da bi ugao odgovarao i da se meko tkivo ne bi ostetilo. Nadamo se da do ovog nece doci....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 06, 2007 7:22 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Nazalost, od ovih naziva operacija nema bas neke velike pomoci, sto svakako nije Vasa krivica. Naime, "reposition" oznacava zahvat kojim se neki zglob vraca u leziste, tako da naziv operacije koja je radjena Vasem detetu kazuje samo da je kuk vracan u leziste, bez detalja na koji nacin je to postignuto.
Najcsce se kod male dece (do oko godinu dana) rade operacije na mekim tkivima kuka (zglobni omotac, misici i sl.), a tek kasnije operacije na kostima. Stvarno nisam pametan sta da Vam savetujem ovako, bez snimaka i pregleda deteta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 10, 2007 4:24 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Evo jos jedna operacija je za nama. Dakle ovog puta su lekari isli na sigurno. Casica i kost su "prisrafljeni" a spolja je tu i gips kao dodatna zastita. Nadamo se da ce to ovog puta dovesti do toga da casica pocne da se razvija (jer kako mi je lekar rekao prilikom ove operacije, videli su da je zadnji deo casice potpuno ne razvijen i da je to razlog sto kost stalno ispada) Ne znam samo kako ovo ne videse na prvoj operaciji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 11, 2007 4:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 11, 2007 3:13 pm
Postovi: 5
Zao mi je Dea sto si morala kroz sve to da prolazis. Mom sinu su na prvoj kontroli kukova sa mesec i po dana ustanovili da kukovi nisu u redu. Odmah su nam dali uputu za Institut za majku i dete gde smo na srecu naisli na odlicnog ortopeda. Odmah mu je prepisao Pavlikov pojas i on je ustanovio da ima problema sa stopalima tako da je sin u isto vreme nosio i Pavlikov pojas i longete. To je stvarno bilo grozno iskustvo za nas posto stariji sin nije imao nikakvih problema. Longete je nosio 3 meseca a Pavlikov pojas 9 meseci. Onda se pojavio problem kad smo bili na kontroli: kukovi su u redu ali se nisu pojavila jezgra okostavanja na oba kuka tako da zbog toga nismo smeli da ga stavljamo na noge. Evo on je sad napunio godinu dana jos uvek nema jezgra okostavanja ali on staje na noge i pokusava sam da hoda. Isli smo i kod strucnjaka za metabolizam a on nam je rekao da mu spremam kozicu od piletine svaki dan, tako da sad u januaru idemo na kontrolu a cemo da vidimo sta smo uradili.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 12, 2007 5:31 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
A jel moze neko od lekara da mi odgovori da li postoji stvarno neko poboljsanje sa pilecom kozuricom ili je u pitanju placebo efekat za roditelje? Moja beba doduse ne jede jos meso...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 14, 2007 4:30 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Pa jeste da tu ima dosta vitamina D, ali mislim da je to precenjeno. Istu kolicinu bi dobila suncanjem jednog lakta 10 minuta. Postupajte po savetu svog lekara, pa cemo da vidimo.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 14, 2007 9:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 11, 2007 3:13 pm
Postovi: 5
Metodolog nam je rekao da u pilecoj kozurici ima dosta bakra i da to utice na stvaranje jezgra okostavanja. Javicemo vam sta smo uradili. 24.01.2008. idemo na kontrolu kod ortopeda


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 63 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: