Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: promena na grlicu materice-spaljivanje
PostPoslato: Pon Nov 12, 2007 10:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 12, 2007 10:47 am
Postovi: 3
Da li je neka od korisnica foruma radila spaljivanje promene na grlicu materice? Kakvo je iskustvo, da li boli, da li se radi pod lokalnom anestezijom i da li ynate gde je to najbolje uraditi? Da li ste vise za privatnu praksu ili za GAK u ovoj oblasti? Koga mi preporucujete ya ovu intervenciju


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 13, 2007 9:41 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 07, 2005 1:18 am
Postovi: 323
Moja drugarica je pre neki dan u privatnoj ordinaciji (kod doktora koji radi i u Visegradskoj) uradila obradu ranice na grlicu materice hladnim vazduhom (zaledjivanje na nekih -160 stepeni). Nije radila pod anestezijom i kaze da je nista nije bolelo. Posle toga je normalno ustala i otisla sama kuci bez ikakvih problema i bolova.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 14, 2007 5:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 12, 2007 10:47 am
Postovi: 3
Mozete mi reci kod kog doktora iz Visegratske je Vasa drugarica radila intervenciju, jer sam se ja tamo porodila, pa bi i ja tamo to obavila.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 15, 2007 12:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 07, 2005 1:18 am
Postovi: 323
Cekam informaciju od drugarice. Cim dobijem njen odgovor, saljem vam PP.

Pozdrav !!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 18, 2007 4:28 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 07, 2005 1:18 am
Postovi: 323
Imas PP sa podacima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 18, 2007 8:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 18, 2007 8:30 pm
Postovi: 2
To spaljivanje tkiva na grlicu materice se zove elektokauterizacija. Ja sam isla na to po preporuci ginekologa u drzavnu bolnicu (sve je dzabe) i kaze da je sad sve u redu. Radi se u totalno anesteziji, nista ne boli kasnije, jedino je potrebna apsinencija od polnih odnosa 4 nedelje od intervencije.
Inace, doktor mi je to preporucio jer sam bila negativna na sve moguce testove, a imala hronicnu upalu grlica materice. Videcemo kasnijim pregledima da li je urodilo plodom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 19, 2007 10:17 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 12, 2007 10:47 am
Postovi: 3
zabrinuta75 je napisao:
Imas PP sa podacima.


Hvala za informacijama.
Malo sam u panici, neko kaze sa totalnom anestezijom se radi, a drugi kazu- to je intervencija od 5 minuta....verovatno je svaki slucaj za sebe. Ove nedelje cu ici. Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 19, 2007 10:43 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 18, 2007 8:30 pm
Postovi: 2
Ajde, samo hrabro....nije tako strasno...zaista to traje vrlo kratko....misljenja su podeljena - neki su mi rekli da to nikako nisam smela uraditi jer je to ipak hirurska intervencija, a ja pak verujem svom doktoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 19, 2007 10:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Teodora
u slučaju nejasnoća kolposkopskog ili citološkog nalaza HG-SIL i LG-SIL (ranije CIN III, IV, CIS) radi se DIJAGNOSTIČKA KONIZACIJA LEEP, LLETZ, a ne spaljivanje!

Razlog je vrlo prost pri spaljivanju makar i laserom nikada nismo sigurni da li smo dovoljno duboko i široko odradili intervenciju do u zdravo tkivo ili smo proces samo "zatrpali" i odložili, a da u stvari i ne znamo šta smo i koliko (da li dovoljno?) spalili. :-?

Nakon dijagnostičke konizacije vama stiže izveštaj histopatologa iz koga vidimo da li je intervencija urađena dovoljno duboko i široko do u zdravo tkivo ili se eventualno mora radikalizovati.

Indikacije (neke ne sve) za dijagnostičku konizaciju su sledeće:

Dobijanje PAP nalaza HG-SIL ( high-grade squamous intraepithelial lesions) ili LG-SIL ( low-grade squamous intraepithelial lesions ) uz odsustvo kolposopskih lezija grlića materice.
Nezadovoljavajući kolposkopski nalaz transformacione zone, nemogućnost sagledavanja skvamokolumnare granice kod žena sa lošim PAP nalazom.

Konizacija se izvodi skalpelom (cold-knife conization), laserom ili elektrohiruški konizacija omčicom.
Konizacija omčicom se još zove "loop electrosurgical excision procedure" (LEEP) i "large loop excision of the transformation zone" (LLETZ).
LLETZ i LEEP se izvode ambulantno, a za klasičnu konizaciju je potrebna operaciona sala.

Ektopiju kod nas popularno nazvanu ranicom nije ni potrebno tretirani jer je normalan nalaz kolumnarnog epitela izvan materične šupljine u generativnom periodu svake žene!

Intervencija se bez ikakvih problema radi u lokalnoj anesteziji, sem kod klasične konizacije skalpelom, kada je zaista neophodna opšta tj. totalna anestezija!


Pozdrav DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 20, 2007 1:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 10, 2007 7:39 pm
Postovi: 118
Lokacija: Beograd
DR Pedja jel to onda znaci da to sto sam krvarila 15 dana posle biopsije i imala bolove moze da bude od toga sto mi je dr posle uzimanja uzorka bez anestezzije sto je bolelo spalio nekakvim laserom ili sta je vec sto je takodje bilo veoma ne prijatno i izgledalo je i osecalo bukvalno kao da mi neko plamenom przi kozu,jel se to normalno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 11, 2007 8:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 27, 2007 4:03 pm
Postovi: 6
Moze li mi neko,molim vas, pomoci i reci za sta su Neo-Penotran vaginalete? Dobila sam ih, jer mi je vaginalni sekret IIIa, imam masu leukocita, a Papa mi je II, Dr kaze da je ok, ali moram ici na zaledjivanje grlica materice.
Ne znam sta je to i kako se radi, da li pod anestezijom ili ne, uplasena sam jako.
Molim vas ako je neka od vas imala to zaledjivanje da mi odgovori i otkloni strah i zabrinutost.
Vidim da je drugarica zabrinute75 imala to, pa se nadam da ce mi pomoci svojim odgovorom.
Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 11, 2007 10:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Dec 11, 2007 8:41 pm
Postovi: 87
Lokacija: tu i tamo
Ćao cure, meni je na kolposkopiji konstatovana ektopija, ali dr kaže da to nije strašno. Buni me jedino PA II sa masom leukocita. Neznam šta znače ti leukociti da li nešemu smetaju. Ako neko nešto zna molim za odgovor.
Moja sestra je imala ranicu koja je nestala posle porođaja. Zato što pre u akciju Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 13, 2007 9:09 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 08, 2007 10:17 am
Postovi: 225
Ja smo na ovom forumu postavila slicnu temu,
http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=16904
ali nism dobila konkretan odgovor.
da prepisem neke detelje iz nalaza, ako to nekome znaci :
Kolposkopski pregled
Epitel PVU skvamozan.
Oko OEU siroka zona punktacije sa nekoliko manjih polja AW epitela periferno.
Sch- (neg). Uzeti PAPA i VS
Rezultati PAPA testa i VS su bili
PAPA II grupa
VS II grupa
a doktorka mi je predlozila spaljivanje, nije mi bilo jasno, ali sam se malo raspitala po drugim forumima i uradila to.
To je zaista bilo spaljivanje, jer ne znam kako drugacije nazvati proces prilikom kojeg se iz vas pusi dim :o
Evo sta sam napisala na drugom forumu :
"... evo me nekoliko sati posle intervencije. Nije bolno, jer grlic nema nervne zavrsetke, a dobila sam i lokalni anestetik u vidu spreja.
Sama intervencija je trajala oko 30 min, prvo mi je uzela nekoliko uzoraka sa raznih mesta, a onda pocela da spaljuje nekom strujom delove koji su promenjeni.
U jednom trrenutku sam videla kako se iz mene sve pusi, ide dim.
Ali ne bojete se, nije ništa strasno, samo neprijatno, naravno da osecate kad vas pecene, ali može da se izdrzi.
Rezultati će mi biti za 2-3 dana, navodno radi ih patolog koji je specijalizirao u Engleskoj. Nadam se dobrom rezultatu.
Kontrola mi je za 6 nedalja, tada će mi spaliti i ostala mesta koja nije uspela ovaj put, jer jako krvari, tako da ne može da vidi dobro.
Sve je zavrseno oko 20 sati, evo sad je 23 kuckam, ništa me ne boli, stavila sam ulozak, malo mi curi, ali kao prvi ili poslednji dan ciklusa.
Doktorka mi je dala broj mobilnog, za svaki slučaj, ako se desi neko vece krvarenje u toku noćida mogu da je cimenem.
Eto, toliko za sada.
pozdrav svima
_____________________________________________________
Devojke, rezultat mi je dobar ;-).
Razgovarala sam sa doktorkom mobilnim, tako da nismo ulazile u detelje.
Kaže da se radi o hronicnoj virusnoj upali, a ima i bakterija, koliko sam mogla da povezem.
Pitala sam kako se to leci, kad je preslo u hronicno stanje, kaže da se spaljivanjem sve može srediti.
Svim devojkama želim dobro zdravlje !"
da dodam da sam intervenciju radila u ponedeljak, a razultate saznala u sredu. Za to vreme i krvarenje je prestalo.

Pozdrav :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 14, 2007 6:47 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
za drteodora...

Starost pacijentkinje, nalaz papa nalaza, kao i histoloski rezultat biopsije grlica su podaci koji odredjuju koja ce se tehnika ( ako i jedna ) primijeniti u tretiranju abnormalnih nalaza na grlicu materice.

Prema poslednjih istrazivanjima i guidelines for abnormal pap smears in 2006, the....ustanovljen je protokol na bazi rezultata dobijenih istrazivanjja, da LSIL ( low grade squamous intraepithelial lesion ) UOPSTE NE TREBA TRETIRATI, nikakvim procedurala ukoliko je lezija na grlicu vidljiva, i ukolio NE perzistira duze od 2 godine kod mladih zena do 26 ili 27 godina.

Ako je lezija vidiljiva i biopsija iste potvrdi isti histoloski nalaz, potrebno ju je samo observirati i raditi kolposkopiju i +/- eventualnu biopsiju svakih 6 mjeseci. Dakle nikakve intervencije nisu potrebne. Sada znamo da je uzrok ovih promjena na grlicu HPV ( 16 and 18), i da se kod 50 % mladih zena povuce sam iz organizma bez ikakvih posljedica.

Sve intervencije koje se rade kod mladih zena, a posebno kod adolescenata ( mladjih od 20 godina ) moraju biti klinicki opravdane, jer LEEP ekscizija, kao i LEETZ, a posebno CKB ( konizacija ) dovode do povecanog rizika za prijevremeni porodjaj, carski rez, i radjanje beba male porodjajne tezine.

Prvi papa nalaz je potrebno uraditi 3 godine POSLIJE prvog seksualnog odnosa, i ako se uoce bilo kakvi abnormalni nalazi osim HSIL potrebno ih samo observirati, ali NE I TRETIRATI.

Srecno i cuvajte svoje grlice, jer Vam mogu trebati.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 14, 2007 5:05 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Draga Obgyn - dobro nam doli, opet.

Znam da nije vezano za ovu temu, ali imam jedno pitanjce. U prosloj poruci ste napisali da se na prvi Papa nalaz ide tri godine posle prvog seksualnog odnosa. Zasto se tako dugo ceka?? Ja idem na redovne Pape svakih sest meseci od kada sam postala seksualno aktivna. Zasto taj prvi period od tri godine ne treba raditi Papu?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 60 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: