Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Nedoumice- za dr.Ivicu
PostPoslato: Uto Nov 13, 2007 11:42 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 13, 2007 10:52 am
Postovi: 13
Postovani
vec duze s vremena na vreme pratim forum.Kao i svako, potajno sa nadam da bih mogao pronaci poneki odgovor za svoje probleme.
Evo, najzad se odlucih, poslije dugo snebivanja, da i ja kazem sta me muci.
Imam 37 godina, suprugu i prekrasnog dvogodisnjeg sincica.Moji prblemi su poceli prije 6-7 godina.Nakon jedne stresne noci,
probudio sam se sa osjecajem da mi je nesto "naraslo" velicine teniske loptice u predjelu, ispod lijevih rebara.Kako me to nije bolilo
, naravno, kao mlad i nikad dovoljno vremena za sebe , nisam ni isao doktoru a i nisam imao nekih problema osim osjecaja nelagode.
Medjutim s vremenom pocele su aritmije, vjerovatno i visok pritisak, mada tada nisam ni znao sta je to, samo neki cudan osjecaj loseg stanja.
Godinama sam to stanje vukao sve do prije 2 godine kada sa odlucio da napravim pretrage.Moram reci, da sam vodio prilicno neuredan
zivot, radio sam 2 posla i zavrsavao fakultet u isto vrijeme a gledao sam da , tada, djevojka i drustvo ne budu zapostavljeni.Speed od 24 sata.
cigarete, alkohol, jedino kafa, ne.
Kada sam najzad odlucio da odem doktoru.tek nakon ili 3 kolapsa, koja sam dozivio , mada ni sada mi nije jasno, kako i zasto.
Uglavnom, lupanja srca su postala nepodnosljiva, pritisak me je mucio, zamor abnomrmalan i pri malim aktivnostima..itd.
E sad dolazi ono najbitnije.Odlazak doktoru.Uradio sam ultrazvuk u zadnje 2 godine, 2-3 puta(kolor dopler, tako se kaze?) , sve u redu.
EKG bar 7-8 puta, uredan.Pritisak povisen ali ne nesto narocito, kazu 140/90.RTG pluca i srca u redu. Cak i EMNG u redu (slali su me jer nisu
znali odakle dolazi stravican zamor, bukvalno 3 stepenice i totalno se gubim i nestajem)Ultrazvuk abdomena , sve manje vise OK.Posto sam se stalno zalio
da imam tu lopticu ispod rebara, slikao sam i to, i rekli su da imam visoko polozen zeludac, kaskadnog tipa sa ovecim zracnim mjehurom u fronixu.
Odbacili su mogucnost hiatus hernie.
Navodno, to bi mogao biti uzrok aritmijama, brza i losa ishrana pa taj mjehur koji je maltene naslonjen na srce moze da dovede do aritmije.
Uz to holsterol 7, trigliceridi 2,5.
Dobro.Kako imam averziju prema lijekovima rijesili smo , doktor i ja da odmah krenemo sa nemasnom dijetom u uz malo presolola (cetvrt ujutro
i navece).Najbitnije sto zelim da napomenem, da uz svakodnevne tegobe koje sam imao, svako malo sam imao, nesto sto ja zovem, kolaps, vjerovatno
abnormalni skok pritiska, pocinjem da se gubim, srce strasno zalupa kao da se da eksplodira i jednostavno ocekujem infarkt.Kad se to stanje smiri
uradim EKG, u redu.uradio sam i ergometriju i opet kazu u redu.Za godinu dana, smrsao sam 10 kg, promjenio ishranu, alkohol smanjio na minimalnu mjeru,
ostavio cigarete.Holesterol mi je 4,5 a trigliceridi oko 1.
Poceo sam se osjecati generalno bolje.Medjutim, osjecaj naduvanog balona nikao nisam izgubio, osim sto se ponekad samnji a nekad poveca.Probali si mi dati
KLOMETOL. EGLONIL,BUSCOPAN, DIGESTAL i to je manje vise uticalo blago toniziranje ali nikad ni potpuno nestajanje..Aritmije su postale rjedje , pio sam i verapamil.
Mejutim pritisak mi je konstantno 130/110 kada sam "normalan'.Dijastolni mi skace abnormanlo bez nekog pravila i reda.Tada dozivljavam te "kolapse".Pijem
enapH 10 mg, po pola tablete ujutro i uvece.2-3 dana budem ok i onda opet napad.2 puta mi se dogodilo u automobilu kada sam se skoro izgubio, sva sreca
sto nisam napravio neki udes.
Priznajem, sada dosta o tome razmisljam i plasim se da mi se to opet be dogodi u autu ili kada sam sam sa djetetom, tako da vjerovatno ima i psiho uticaja.
Imam utisak da donjem pritisku ne mogu nista, kad pijem one tablete kao da samo reaguju na gornji.
kako da to lijecim?,.Pocelo je da me izludjuje.Moram reci da nemam klasicne simptome visokog pritiska kao sto je potiljacni bol i vrtoglvicu,
nego pritisak u grudima u centru ispod prsne kosti, tu osjecam cesto i neku toplinu i kao da mi je tu kamen,gusenje, dalje, pulsiranje kroz cije tijelo
a i primjetio sam da mi se usta pune pluvackom.Zaboravih, stitna zlijezda, OK.
Najveci problem imam sa doktorima, jer kad god dodjem gledaju me kao "evo opet onog sto mu nije nista" a moja supruga zna koliko puta dnevno
imam lose stanje.Uglanom mi daju nesto za smirenje i to je to.A meni srce lupa li lupa.I najgore skokovi pritiska.Bez pravila i reda.Traje pola sata i onda manje vise bude
u redu.Kako da to rijesim>koloko dugo smijem piti enapH ( ne volim lijekove). kako dugo inace traje lijecenje od pritiska i kao.ZASTO MI JE
DIJASTOLNI TAKO VISOK? doktor kaze da dijastolni predstavlja otpor u "periferiji".Kako da se toga rijesim?
Ljetos nisam smio niti jednu minutu izaci na sunce, jer mi pritisak podivlja, cijelo ljeto sam se gusio i proveo u krevetu.Bojim se da cu postatianksiozan, ako vec nisam.
Pijem zeleni caj, trosim enapH10mg, verapamil sam prestao.Sta da radim/Bar jednom dnevno mi bude prilicno lose.
I za kraj , da ne zaboravim jos jednu stvar koja me tu jako iritira.JAKO OSJECAM srce kada kuca ( da li je to stvar neke rezonancije tog zracnog mjehura
i srca, ne znam ali kada lupa, bukvalno kao da sav tresem.)Zao mi je sto je post ovako ogorman ali , ovo cuvamu sebi godinama , pa eto....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 13, 2007 5:27 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Postovani,

Mislim da - ako su ergometrije i holter EKG u redu - onda zaista nemate "kolapse" od srca. Potrebno je uraditi i Holer pritiska, a Vasa medikamentozna terapija za pritisak mora da se menja. Sa druge strane Vase tegobe u potpunosti lice na tegobe kod psihosomatskog sindroma, sa panicnim napadima, pa je uputno da konsultujete i psihijatra, ili lekara koji zna da leci i ovaj poremecaj. Na ovom forumu ima dosta ljudi koji su upoznati sa panicnim sindromom.

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 13, 2007 10:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 13, 2007 10:52 am
Postovi: 13
Postovani,
otprilike sam i ja poceo da shvatam da dosta problema je uzrokovano psihicki.Molio bih Vas samo da mi prokomentarisete, sta ste mislili pod promjenom medikamentozne terapije!Takodje, molio bih Vas u medjuvremenu za neke savjete, kako da se ponasam kao i neke korisne linkove gdje mogu bolje da se upoznam sa ovim problemom.
Mnogo vam zahvaljujem na vasem trudu i pomoci.
Da, jedino holter pritiska nism radio, ostalo sve jesam i i dalje sam u stanju da tvrdim da ipak unatoc mozda mom psihickom pretjerivanju, sigurno postoje varijacije pritiska i to znacajno skokovite.Hvala jos jednom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 14, 2007 12:59 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Snoop, dodji kod nas na temu "Anksioznost posle virusa", ali svakako odradi ovo što ti je dr Ivica preporučio (holter) i verovatno će ti onda nakon toga dr preporučiti i drugačiju terapiju.

Svrati kod nas na onu temu, videćeš i sam koliko nas je sa tim istim ili sličnim "tripovima", ali svakako prvo završi sa svim internističkim i kardiološkim pregledima, pa dodji kod nas da "lečimo glavu". :wink:

Pozz, majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 14, 2007 11:13 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 13, 2007 10:52 am
Postovi: 13
majja je napisao:
Snoop, dodji kod nas na temu "Anksioznost posle virusa", ali svakako odradi ovo što ti je dr Ivica preporučio (holter) i verovatno će ti onda nakon toga dr preporučiti i drugačiju terapiju.

Svrati kod nas na onu temu, videćeš i sam koliko nas je sa tim istim ili sličnim "tripovima", ali svakako prvo završi sa svim internističkim i kardiološkim pregledima, pa dodji kod nas da "lečimo glavu". :wink:

Pozz, majja :wink:

Svakako majo, kako vec duze vremena navratim na forum, primjetio sam tu vasu temu i dosta sam je i iscitao.Ja sam vjeruj mi dugo bio ubjedjen da mi to ne dolazi iz glave jer su simptomi, bolovi, mucnine, malaksalosti, gubljenje, lupanja srca bili toliko TSVARNI da nikako nisma mogao shvatiti da mozak moze bas tako STVARNO da odreaguje na neke stvarni, uvijek sam mislio da je to neka visa psihicka sfera i da se to ne osjeca i fizicki ( i sad dok ovo pisem u stanju sam negdje duboko u sebi povjerovati da mozda doktori ipak nisu negdje nesto propustiili).Sada ipak vidim da iako se borim sa tim divljim i nepredvidljiv pritiskom, dosta tog straha da mi se nesto ne desi (a sta ce tek moje dijete, jel) dodje iz moje glave.Eto nocas sam se probudio i jednostavcno poceo o tome razmisljti i odmah mi je bilo kao lose.Sad dok ovo pisem osjecam se sasvim OK, niti pritiska niti bilo koje tegobe, radim posao na kompjuteru (bavim se dizajnom, grafikom, reklamama)Eto cesto pomislim, boze, evo kako mi je sad ok, sta mi se to desi da tokom dana pritiska podivlje ili mozda ne, ali za 2 -3 dana sigurno.Jos bolje, nisam povucena osoba, druzim se idem na izlete, skijanje zimi obozavam itd ali eto izgleda da cu se morati pomiriti s tim da mio treba i psiho pomoc.U principu, nemam problem sa tim, nisam od onoih koji cim se spomene psiho-nesto na to gledaju sa podozrenjem.Rado bih prihvatio neku pricu, terapiju, druzenje pa i tabletu ako se bas mora , koja bi mi pomogle.
Pozdrav svima jos jednom, a dr.Ivicu, molim da ako nadje vremena odgovori na ona gore pitanja (da ih ne ponavljam)i na jos jedno, kako se i principu lijece ti skokovi pritiska.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 14, 2007 8:10 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
snoop je napisao:
Ja sam vjeruj mi dugo bio ubjedjen da mi to ne dolazi iz glave jer su simptomi, bolovi, mucnine, malaksalosti, gubljenje, lupanja srca bili toliko TSVARNI da nikako nisma mogao shvatiti da mozak moze bas tako STVARNO da odreaguje na neke stvarni, uvijek sam mislio da je to neka visa psihicka sfera i da se to ne osjeca i fizicki ( i sad dok ovo pisem u stanju sam negdje duboko u sebi povjerovati da mozda doktori ipak nisu negdje nesto propustiili).

Sada ipak vidim da iako se borim sa tim divljim i nepredvidljiv pritiskom, dosta tog straha da mi se nesto ne desi (a sta ce tek moje dijete, jel) dodje iz moje glave.

Eto nocas sam se probudio i jednostavcno poceo o tome razmisljti i odmah mi je bilo kao lose.Sad dok ovo pisem osjecam se sasvim OK, niti pritiska niti bilo koje tegobe, radim posao na kompjuteru (bavim se dizajnom, grafikom, reklamama)

Eto cesto pomislim, boze, evo kako mi je sad ok, sta mi se to desi da tokom dana pritiska podivlje ili mozda ne, ali za 2 -3 dana sigurno.Jos bolje, nisam povucena osoba, druzim se idem na izlete, skijanje zimi obozavam itd ali eto izgleda da cu se morati pomiriti s tim da mio treba i psiho pomoc.

U principu, nemam problem sa tim, nisam od onoih koji cim se spomene psiho-nesto na to gledaju sa podozrenjem.

Rado bih prihvatio neku pricu, terapiju, druzenje pa i tabletu ako se bas mora , koja bi mi pomogle.


Sve ovo navedeno je sastavni deo naše "dijagnoze"!!! Ako sve bude ok sa onim rezultatima, onda jedina osoba koja može da ti pomogne u svemu tome jesi sam ti (i naravno MI sa one teme :lol: , veruj mi, meni je cela ekipa mnogo, mnogo pomogla!! :D ).

Pozz, majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 14, 2007 10:50 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Postovani,

Majja Vas je uputila na pravo mesto. O Vasim pitanjima - molim da se cujemo telefonom, jer sam prilicno zauzet.

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 21, 2007 11:53 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 13, 2007 10:52 am
Postovi: 13
Jutros opet "kolaps".Kako stanujem na 5-om spratu a nije radi lift kada sam stigao do cetvrtog, srce je hjelo da mi iskoci a na oci mi pao mrak i niako da dodjem do vazduha.Pritisak abnormalno skocio.Jedva se dovukoh do vrata i legao sam.Sad sam bolje ali mi je pritisak jos visok, ali ne bas tako.Uvijek blago stezanje u grudima i gusenje.Nista, borba , idemo dalje.Doktori kazu da sam dobro aj malo malo....Pitam se , da li i ovakve stvari su iz glave?!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 21, 2007 5:47 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
A kako znate da Vam je pritisak bio visok (ili vislji) tokom tog "kolapsa'?

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 21, 2007 6:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 13, 2007 10:52 am
Postovi: 13
Pa u pravu ste, ne znam, ali pretpostavljam jer
sam imao pritisak u grudima i snazno lupanje srca, nisam mogao
da udahnem,kao da cu da nestanem i dobijem infartkt. sve je trajalo oko minute , mozda manje, ukratko
uzasno stanje.Poslije sam ga mjerio pa je bio visok a evo i sada
mada se sve "smiruje" , ali ostaje tup osjecaj u grudima.
Doktore , poslao sam Vam sinoc pp, ne znam da li ste dobili, ako niste obavjestite me, nisam bas vican forumasenju, pa mi Vi posaljite bilo kakav pp a ja cu Vama moj na reply.
Hvala


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: