Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Anatomski jastuk Beluga za trudnice, dojilje i bebe
PostPoslato: Ned Nov 04, 2007 2:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Nov 15, 2005 9:42 pm
Postovi: 101
Beluga jastuk u sebi sadrzi POLISTIREN (stiropor ili morska pena ). Istrazivala sam malo po netu o ovom materijalu i naisla na sledece podatke :

Polistiren (stiropor) – još jedan često korišćeni polimer za pakovanje hrane, proizvodnju termos-šolja i građevinskih izolacijskih blokova. Ispušta otrovnu hemikaliju bisfenol A, koja se koristi i za premaze prehrambenih konzervi i poklopaca. Takođe, ova hemikalija izaziva i različite tipove malignih tumora, ali i hormonski dizbalans, tako što remeti endokrini sistem imitirajući ženski polni hormon estrogen.
Kod većine medicinskih sredstava od PVC-a (npr. kese za intravensku infuziju, kese za krv i cevčice), kao plastifikator koristi se dietilheksil-ftalat (DEHP) koji ima štetan uticaj na razvoj muškog reproduktivnog sistema i produkciju normalne sperme. Jedan od osnovnih aditiva u PVC-u su ftalati, koji mu daju svojstvene fizičke osobine. Čak i cucla u dečjim ustima ili mekana plastična igračka oslobađa ftalate. Ftalati su labavo vezani za lance polimera i lako se otpuštaju, dovodeći do teških posledica, kao što su hormonski dizbalans, sistemski poremećaji, smanjenje broja spermatozoida i karcinom.

Politika je imala jedan clanak u svom listu Magazin na temu stetnosti plastike pa je i dala listu stetnih materijala:
Na prvom mestu je PVC (polivinilhlorid) najstetniji jer sadrzi najvise hlora i aditiva. Vinilhlorid je kancerogen a izaziva i neroloska ostecenja, ostecenja imunosostema, bubrega, jetre itd.
Drugi na listi su PU (poliuretani)
Treci na listi je PS (polistiren) kancerogen element je stiren!

Postavlja se pitanje da li je stvarno moguce da takav materijal preporucuju trudnicama, dojiljama i bebama a navodno je ISPITAN U ZAVODU ZA ZAŠTITU ZDRAVLJA?
Smatram da ga ipak, iz ovih razloga ne treba koristiti i da je sigurnije izabrati varijantu jastuka koji u sebi sadrze heljdu i slicne zitarice. Jako su udobni i sto je najbitnije - od prirodnog su materijala.

Pozdrav!
:P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 04, 2007 11:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 04, 2007 10:45 pm
Postovi: 2
.............


Poslednji put menjao Beluga dana Ned Nov 04, 2007 11:30 pm, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 04, 2007 11:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 04, 2007 10:45 pm
Postovi: 2
klikom na link otvara se dokument u prirodnoj velicini

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 05, 2007 2:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 05, 2007 11:22 am
Postovi: 0
Draga Majda,

Ne mogu da se otmem utisku kako je vaš tekst kao naručen od nekih proizvođača/prodavaca pomenutih prirodnih jastuka.

Zahvaljujući novim tehnologijama danas svako može da istraži i dođe do neophodnih podataka. Međutim, pri samom procesu istraživanja nije dovoljno samo kopirati i prepisati tekst. Naime, sve je neophodno dodatno proveriti.

Moram priznati da me je vaš tekst veoma zaintirgirao, a budući da volim da baratam informacijama posegla sam dodatnom proveravanju.
U međuvremenu, odgovor od Beluga firme je stigao te sam samo potvrdila ono do čega sam došla.

Naime, ako bismo sačinili listu svih materija koji se mogu nazvati kancerogenim teško da bi nam normalan život u današnje vreme bio omogućen. Ovde je ključna reč - REFERENTNA VREDNOST. Setite se samo fame koja se digla oko upotrebe mikrotalasnih pećnica. Ne vidim da je prodaja istih drastično opala ili da su potpuno izbačene iz upotrebe.

Elem, vaša maliciozna primedba da je jastuk NAVODNO ispitan zaista smatram kao vid paranoje tako poznate u nas Srba - sve je prevara, svi hoće da nas zavrnu itd.

Kao što možete videti, jastuk je zaista odobren, iskreno se nadam da ne mislite kako je i potvrda možda falsifikat.
I ne samo da je odobren već, koliko vidim, referentne vrednosti su u znatno većem broju od nađenih!!!

Što se samog korišćenja tiče – uzela sam oba i nameravam da poručim još nekoliko Beluginih.
Evo zašto: Belugin je mnogo veći i neuporedivo udobniji za korišćenje. Moja sestra ga je, prilikom trudnoće, koristila tokom spavanja, te je napokon bila u stanju da, koliko toliko, simulira ležanje na stomaku. U svetu se ovakav jastuk zove i body pillow. Ne samo da ga je koristila prilikom dojenja već je bila u stanju da Mašu omeđi njime tako da smo mogle i da je ostavimo na koji minut van vidokruga bez bojazni da će se okrenuti i pasti sa kreveta. U međuvremenu sam poručila i sebi jedan iako nisam u drugm stanju.

Ovaj prirodni je malecan i prilično neudoban. Stalno ju je žuljao i jednostavno nije odgovarao njenoj konstituciji (koja se nije drastično povećala tokom trudnoće). On sada služi kao ležaj za moju sijamku Katu koja ga obožava ;)

Moj dragi manje hrče sa Beluginim (zaista ne znam u čemu je fora, ali radi). Sve prijateljice kojima sam dala jastuk su oduševljene i silno se zahvaljuju.

Ovim putem želim da se zahvalim Belugi u ime svih nas i da stanem u njihovu odbranu jer smatram da su ljudi posvećeni svome poslu i da veruju u ono što rade.

Pozdrav,
Ivana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 05, 2007 5:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Nov 15, 2005 9:42 pm
Postovi: 101
Stvarno nisam paranoicna :P , a niti sam imala nameru da se preterano privuce paznja na sve ovo... Jednostavno sam pronasla informaciju da je taj materijal stetan. Sto ne znaci da je to tacno. Ja se licno ne razumem u takve stvari da bih mogla da tvrdim. U sustini i mene je zanimalo da li je sve to istina jer sam htela da ga narucim.
Pozdrav i tebi!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 05, 2007 5:50 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 20, 2007 8:47 am
Postovi: 120
Majda je napisao:
... Postavlja se pitanje da li je stvarno moguce da takav materijal preporucuju trudnicama, dojiljama i bebama a navodno je ISPITAN U ZAVODU ZA ZAŠTITU ZDRAVLJA? ... U sustini i mene je zanimalo da li je sve to istina jer sam htela da ga narucim.


Dakle, nije navodno vec zaista.
Ljudi moji, nije srbin izmislio toplu vodu ni Beluga jastuk, ne brukajte se vec malo pretrazite po netu, ti jastuci se prodaju svuda po evropi, pa i sirom sveta, samo "srpski baja" stedi na snajki "pa sta ce njoj jastuk, moja se majka porodila i bez mnogo cega" :roll:

Izvinjavam se, ali meni je moja udobnost tokom trudnoce i sigurnost bebe vaznija od novca.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 05, 2007 6:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Nov 15, 2005 9:42 pm
Postovi: 101
Ali, ko je pominjao novac? :lol:
Jastuk i nije skup. Mislim da je oko 1600 dinara.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anatomski jastuk Beluga za trudnice, dojilje i bebe
PostPoslato: Čet Jan 10, 2008 4:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2005 9:20 am
Postovi: 237
Majda je napisao:
Beluga jastuk u sebi sadrzi POLISTIREN (stiropor ili morska pena )...
Postavlja se pitanje da li je stvarno moguce da takav materijal preporucuju trudnicama, dojiljama i bebama a navodno je ISPITAN U ZAVODU ZA ZAŠTITU ZDRAVLJA?

Prilično sam ubeđena da ga nijedna trudnica, dojilja i beba neće popapati ili drugačije uneti u organizam, a da su zabranjeni za upotrebu i dokazano kancerogeni - materijali od kog je napravljen bili bi zabranjeni za upotrebu, kako u proizvodnji jastuka, tako i u npr. građevini, a ne čujem da si krenula u guljenje izolacije :P

Ja ga imam i samo žalim što ga nisam otkrila još na početku trudnoće da se ne patim s onolikim ležanjem.
Sada ga koristim naopako od preporučenog - bebu postavim u sredinu i okružim je tako da je glavica slobodna. Ne može da se mrda, a uživa u osećaju prisutnosti i "stisnutosti", male bebe ne vole prevelik prostor; takođe mi spasava leđa kod dužeg dojenja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 20, 2008 12:47 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 6:51 pm
Postovi: 7
Lokacija: Grcka
Majda je vec postirala isti text na jednom drugom forumu i na jos foruma. Odakle je bila najurena.. Ona verovatno radi za neku konkurentsku kucu..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 21, 2008 8:00 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Nov 15, 2005 9:42 pm
Postovi: 101
mirtsche je napisao:
Ona verovatno radi za neku konkurentsku kucu..


:roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 06, 2008 7:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 6:51 pm
Postovi: 7
Lokacija: Grcka
Umesto :roll: trebalo bi da postavis :oops: i da se stidis


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 06, 2008 8:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
Ja bih samo želela da upozorim roditelje da se ne oslanjaju previše na ispitivanja Zavoda i kontrolu kvaliteta. Majda možda radi za neku konkurentsku kuću, a možda je samo "obična" mama koja želi najbolje svom detetu.
Ja sam imala takav jastuk za dojenje, koji sam prosledila dalje, a iskreno i link na ovaj tekst sam prosledila toj mami kod koje je jastuk. Umesto da tražim zaveru iza svega potrudiću se da se informišem na više strana i donesem odluku. Samo vi ste odgovorni za vaše i zdravlje vašeg deteta, ni doktori, ni zavodi.... A setite se samo kakve sve igračke postoje na našem tržištu, na oko vidljivog nekvaliteta, a i njih je neko pregledao i dozvolio da se nađu u prodaji. A namenjeni su našim najmlađima...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 07, 2008 6:36 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Nov 15, 2005 9:42 pm
Postovi: 101
Wiseslawa, hvala ti. :)
Otprilike, nakon postavljanja ove teme - cak na dva foruma, odlucila sam da vise nikada ne iznosim neke moje sumnje, razmisljanja i sl. Bila sam se odmah povukla a vidim i dalje je aktuelno to da radim za konkurentsku firmu.
Smesno, bila sam se samo uplasila jer sam pomislila sta ako je sve to istina a neke zene ga koriste za svoju decu, bebice... Medjutim, bas sam naisla na neraspolozenje zbog svega toga, ni sad mi nije jasno bas zbog cega. I sad jos komentar da treba da se stidim. Mnogo buke ni oko cega.
:lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 07, 2008 7:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
Prilično me je pogodilo to što se niko nije osvrnuo na korisnika registovanog kao Beluga koji ima samo dva posta i oba na ovoj temi (što znači da se zbog toga registrovao) i koji je uredno izreklamirao svoj proizvod (ne znam da li je to dozvoljeno na forumu) a tebe napadoše.
A sad kad sam se već povukla za jezik napisaću svoje mišljenje. Generalno jedna crta koju sam primetila kod ljudi (roditelja) sa kojima dolazim u kontakt je da sve shvataju kao napad na sebe i da kontranapadom pokušavaju da "speru" svoju grižu savesti. Bilo bi mnogo bolje kada bi ljudi svaku informaciju uzimali sa dozom rezerve (naročito one koje se tiču zdravlja njihove dece), proverili, i na kraju poslušali sebe i doneli najbolju odluku za sebe i svoje dete. Dozvolite da informacije dođu do vas, ne dižite štit na prvi nagoveštaj suprotnog mišljenja, razmišljajte i ne osuđujte.... to je ono čime se ja vodim u roditeljstvu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 07, 2008 9:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Nov 15, 2005 9:42 pm
Postovi: 101
Nemam iskustva sa tim, ali bice da u tome ima velike istine. Da, tako sam se i osecala, kao da sam nekog licno uvredila. Nisam ni znala da je taj jastuk popularan. :)
Ja imam grcku varijantu - samo sto je punjen pamukom, veci je i cvrsci.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: