Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Koliko beba treba da pije mlijeka?
PostPoslato: Uto Okt 23, 2007 4:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Jul 02, 2006 11:27 am
Postovi: 58
Lokacija: Nürnberg
Imam bebica koji je rodjen sa 3450 g,iz bolnice je izasao sa 3140,znaci 300 g manje. Koliko bi beba trebala da pije mlijeka.?Beba se hrani na formulu i babica kaze da bih trebao jesti vise. Ali on popije nekad 60,nekad 80. Uglavnom spava,na silu nece jer onda bljucka. Pelene su pune i mislim da je dobra beba jer neplace i lijepo spava,pa joj valjda nista ne hvali,njoj je izgleda dovoljno,ali bih na vagi trebala biti malo teza.
Pa odprilike koliko beba od dve sedmice treba da ima flasica i po koliko ml. ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 23, 2007 7:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 2:50 pm
Postovi: 40
Treba da ima min 5 mokrih pelena dnevno, i 2-3 pokakane do 6 nedelje , a posle moze i redje da ima stolice - koliko se secam.

Inace treba da pije kg*100-150ml dnevno, pa to podelis na broj flasica.
Znaci ako ima 3500gr, onda treba da popije min 350 ml dnevno, sto je ako imate 6 obroka po 60 ml.

Ako je beba raspolozena, mokri dovoljno to znaci da nije gladna :)

I koliko je teska na vagi? Koliko se secam do dve nedelje zivota mora da povrati porodjajnu tezinu ( od 10-og do 14-og dana ).

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 23, 2007 10:18 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Onoliko koliko hoce.

Ne prisiljavajte je sve dok je zdrava i vesela i lepo spavka!

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 24, 2007 12:56 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 25, 2007 4:28 pm
Postovi: 420
Olja, grešiš. Nije uputno niti zdravo da beba pije adaptirano mleko onoliko koliko hoće. Na svakoj kutiji adaptiranog mleka imaš šemu obroka i količine u gramima koje dete u zavisnosti od uzrasta i težine treba da popije. Prema tome, nemoj tako olako savetovati jer hranjenje adaptiranim mlekom nije isto kao dojenje kod koga se, osim u nekim situacijama, savetuje da beba sisa koliko hoće.
Ksenija


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 24, 2007 9:15 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 20, 2007 8:47 am
Postovi: 120
Ksenija72 je napisao:
Olja, grešiš. Nije uputno niti zdravo da beba pije adaptirano mleko onoliko koliko hoće. Na svakoj kutiji adaptiranog mleka imaš šemu obroka i količine u gramima koje dete u zavisnosti od uzrasta i težine treba da popije. Prema tome, nemoj tako olako savetovati jer hranjenje adaptiranim mlekom nije isto kao dojenje kod koga se, osim u nekim situacijama, savetuje da beba sisa koliko hoće.
Ksenija

upravo sam juce citala kako majke daju deci bez nekog reda i mere adaptirano mleko, ponoseci se time. evo i zasto to komenatrisem. nasi pedijatri (imamo dvoje, u domu zdravlja i privatnog - uvek oboje konsultujemo) su nam vec u 4. mesecu, kada moje mleko nazalost vise nije bilo dovoljno naglasili da adaptirana mleka nisu zamena za majcino - ona su zamena u slucaju da majka nema mleka odmah nakon porodjaja, i u prvih par meseci, ali cim se pocne uvoditi cvrsta hrana (voce, povrce i ostalo) treba lagano izbacivati adaptirano mleko. naravno, onaj ko ima srecu da ima mleka moze da doji svoju bebu neograniceno cesto i mnogo, i do navrsene 2. godine zivota ili cak duze, ali sa adaptiranim mlekom to nije slucaj.
dok je majcino mleko u svakom slucaju najzdravije sto mozete dati bebi - adaptirano je VESTACKO, iako ima slicnu boju i miris, ono u sebi sadrzi i druge supstance kojima opterecujete bebin nerazvijen organizam. bolje je da ima i 5-7 obroka cvrste hrane, pirindzane i kukuruzne kasice, voce, sargarepa, tikvica, krompir, jabuke i kruske - voce i povrce, svez sok ili kompot (banane posle 7 meseca jer su jako teske za varenje, tako kazu i u halo bebi i u domu zdravlja).

adaptirano mleko nije voda, ono nije neutralno ni bezazleno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 24, 2007 11:21 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Jul 02, 2006 11:27 am
Postovi: 58
Lokacija: Nürnberg
Beba u cetvratk ima pune dve nedelje i tad imamo termin kod dr da se vazemo. Prije 2 dana je imao 3280,e sad bi do sutra trebao da predje svoju porodjajnu kilazu 3450g. Znam da se ne moze tacno u brojeve gledati i sva su djeca drugacija ali opet volim kada dobro njupa :) Juce je za cjeli dan popio ukupno 500 ml. On toliko brzo popije 50-60 ml i zaspi,i onda ga ja presvlacim i onda se razbudi i onda jos popije 20-30 ml. A dr nam je savjetovao da ga budim svaka 3 sata i da dajem flasicu a nocu neka spava koliko hoce.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 24, 2007 1:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 25, 2007 4:28 pm
Postovi: 420
Draga Gago, nisam hranila sina adaptiranim mlekom pa nemam lično iskustvo...ali znam, a u pitanju je slučaj moje najbolje prijateljice, da preterivanje sa količinom adaptiranog mleka u jednom obroku, sve iz straha da dete ne bude gladno ili zato što tako lepo ručka, obično za posledicu ima ukidanje jednog obroka dnevno, stomačne probleme, grčeve...Recimo, sinčić te moje prijateljice je tako lepo ručkao adaptirano mleko da je sa tri meseca imao kilažu šestomesečne bebe i onda su morali da mu ukinu jednu mericu i da naprave drugačiji ritam hranjenja što je bilo mučno za gledanje jer je dete, naviknuto na prekomerne doze, pištalo gladno...tačnije, nije bilo gladno, samo mu se želudac proširio i imao je osećaj gladi...i potrajalo je to dobrih mesec dana dok ga nisu uobročili u skladu sa težinom i uzrastom.
E, sada, ti ionako ideš kod pedijatra i njegovo mišljenje treba da presudi...ovde na forumu možeš dobiti samo sugestije koje proveravaš sa pedijatrom koji ti vodi dete.
Sve najbolje ti želim
Ksenija


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 24, 2007 1:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 25, 2007 4:28 pm
Postovi: 420
Draga Gago, nisam hranila sina adaptiranim mlekom pa nemam lično iskustvo...ali znam, a u pitanju je slučaj moje najbolje prijateljice, da preterivanje sa količinom adaptiranog mleka u jednom obroku, sve iz straha da dete ne bude gladno ili zato što tako lepo ručka, obično za posledicu ima ukidanje jednog obroka dnevno, stomačne probleme, grčeve...Recimo, sinčić te moje prijateljice je tako lepo ručkao adaptirano mleko da je sa tri meseca imao kilažu šestomesečne bebe i onda su morali da mu ukinu jednu mericu i da naprave drugačiji ritam hranjenja što je bilo mučno za gledanje jer je dete, naviknuto na prekomerne doze, pištalo gladno...tačnije, nije bilo gladno, samo mu se želudac proširio i imao je osećaj gladi...i potrajalo je to dobrih mesec dana dok ga nisu uobročili u skladu sa težinom i uzrastom.
E, sada, ti ionako ideš kod pedijatra i njegovo mišljenje treba da presudi...ovde na forumu možeš dobiti samo sugestije koje proveravaš sa pedijatrom koji ti vodi dete.
Sve najbolje ti želim
Ksenija


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 24, 2007 5:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Tema je krenula drugim tokom!!!

Uopste nije tema o tome da ta beba mnogo jede pa ce da prosiri zeludac :o vec naprotiv da slabije napreduje i da je u tome problem i ja sam rekla da beba jede koliko hoce jer ta beba sigurno ne popije vise mlaka nego sto bi trebalo :roll:

Znaci da ako je beba i zadovoljna ne mora da je prisiljavaju da popije sve jer tako pise na kutiji pa posle da sve povrati.

Kao ni ljudi ni bebe nemaju sve iste potrebe i moramo malo da oslusnemo bebin organizam a ne sve po uputstvu na kutiji koje treba da nam bude pomoc koliko bi jedna beba tog uzrasta trebala da popije da bi znali na cemu smo odnosno da li jebeba popila malo manje ili vise od propisanog.

Moja komsinica je visoka puna i ima visokog muza i njihovo dete iako istog uzrasta kao moja Ana je i punacko i vislje i bolje jede ma kao da je bar jedna godina razlike.

I sad posto ta mala moze da pojede za dorucak osminu bureka, jogurt i slatkis kao dezert a moja Ana jedva kamacak u maloj cinijici meni nista ne znaci jer sam i ja sitna i malo sam jela kao mala i meni je vazmo da je zdrava, da ima jedam mlecni, jedan vocni i jedan obrok od povrca u malim cinijicama a ostalo sta hoce.

Zato kazem iako je beba i treba da se vodi racuna ali ako bismo sve po propisanom protiv bebe to meni nije u redu, treba da se oslusnu i bebine potrebe!

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 24, 2007 6:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 25, 2007 4:28 pm
Postovi: 420
Tema je krenula drugim tokom kao reakcija na savet koji nije precizno formulisan i dat. Dakle, beba koja se hrani adaptiranim mlekom ne bi trebalo da jede, citiram, onoliko koliko hoće.
I odgovorni koji su napisali uputstvo na kutiji sigurno to nisu uradili nepromišljeno i reda radi.....posebno ne na zapadu gde traže odštetu u slučaju da su oprljili usta pijući vruću kafu a da pri tome ne stoje upozorenja da je kafa vruća-čuvena milionska odšteta iz mcdonaldsa :wink:
Beba ne bi trebalo da jede koliko hoće ako time prekoračuje određeni dnevni unos adaptiranog mleka, ali je poželjno da ne unese ni drastično manju određenu količinu mleka za taj dan. I mislim da se tu svi možemo složiti....
Dalje, bebac o kome je reč je popio u toku dana sjajnih 500ml i s obzirom da je reč o bebi od dve nedelje takođe se možemo složiti da beba lepo napreduje :P i da će veoma brzo nadoknaditi svoju porođajnu težinu.
Dakle, poenta moje poruke je, da beba ne treba da unese više adaptirane mlečne formule od dozvoljenog dnevnog unosa iste formule koji je određen njegovim uzrastom.
Prema tome, ako na Humani piše da deca od dve nedelje starosti do osam nedelja starosti treba da unesu 90ml u okviru 5-6 obroka, to znači da ne bi trebalo da unose više od predviđenog što se direktno nadovezuje na pogrešno dat savet da treba da jedu koliko hoće.
Pozdrav
Ksenija


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Koliko beba treba da pije mlijeka?
PostPoslato: Sre Okt 24, 2007 7:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Ksenija72 je napisao:
Tema je krenula drugim tokom kao reakcija na savet koji nije precizno formulisan i dat.


Ja kada sam dala savet odnosio se konkretno na ovu temu i kao odgovor na:

Gaga79 je napisao:
Beba se hrani na formulu i babica kaze da bih trebao jesti vise.


Uopste nije bilo rec o bebi koja ne staje sa pijenjem adaptiranim mlekom!!!
A protivnim sam da se dajem mnogo na silu samo nutkanje dolazi u obzir ako je beba inace zdrava!

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 24, 2007 11:21 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 25, 2007 4:28 pm
Postovi: 420
Ma, važno je da smo se razumeli... :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 25, 2007 10:41 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Jul 02, 2006 11:27 am
Postovi: 58
Lokacija: Nürnberg
Evo da se javim kako je bilo kod dr. Za dva dana 20 gr :) Beba sad ima 3300 a iz bolnice je izasao sa 3140,a porodjajna kilaza 3340. Znaci hvali nam jos malo. Dr kaze da je beba zdrava,ne place,sada ne bljuca vise,ali da mu dajem svako 3, 3,5 sata. Ali moj bebic kada spava,on spava kao medo zimskim snom. Tako ga je tesko probuditi. Uglavnom kaze dr. da bebe ne dobijaju sve isto gr,a i mama je mrsavija pa je mozda beba na nju :) Najbitnije je da je beba zdrava,lijepo spava i eto pomalo njupa. Hvala vam cure na pomoci! Ah,da i vage se razlikuju,mozda ima i razlike i u doktorovoj vagi u odnosu na onu u bolnici. Sada se mjerimo prema doktorovoj pa cemo onda znati tacno kako napredujemo. Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 25, 2007 2:48 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 20, 2007 8:47 am
Postovi: 120
Gago79, zaista se opusti malo. AKO se dogodi da beba ne dobija na tezini koliko je potrebno doktor ce ti sigurno signalizirati. Normalno je da tako malena beba jako puno spava, i jos lepse je da ima cvrst san. Veruj da ces kasnije biti zadovoljna sto voli da spava, jer cim napuni jos koji mesec nece spavati toliko, a tako ces i ti imati prilike da se malo odmoris.
Pitanje je kakav je tvoj metabolizam i tvoja gradja, i kakav je metabolizam tate i njegova gradja jer beba je stvorena od vas dvoje, i nema druge takve jedinke na svetu, samim tim ni "u gram" recepta za obrok ni za bilo koji drugi postupak za odgajanje.
Moja Dunja ima 8,5 meseci, spava tek oko 30-50 minuta ujutru nakon dorucka, posle rucka nekada i ne dremne uopste, ali ponovo odrema oko 18-19 (manje od sat). Voli da jede, u stanju je da na obrok smaze oko 300 ml pasiranog povrca sa dodatkom pirindzane kase, pritom nije buckasta nimalo. Od skoro je mleko ne drzi uvece pa smo i pred spavanje oko 21 uveli klopicu, kako bi spavala do jutra.
Moja komsinica ima bebu stariju samo 2 nedelje, rodjene su sa slicnom tezinom, njena sve vreme ima nesto vecu tezinu, iako nema bitne razlike u broju obroka niti kolicini pojedene hrane.
Pratim i dve bebe koje su se rodile par sati pre moje Dunje. Sa njihovim mamama sam se upooznala u porodilistu i kako smo se takmo jako lepo druzile, resile da se povremeno cujemo, razmenimo iskustva, i dozivljene radosti. Zato kazem - sve je individualno, nemoj se vezivati za grame. Bebin pedijatar prati njen razvoj, naravno i ti i tata ste tu (sigurno i sve bake i deke prate svaki korak, svaki gram, tako je uvek), pa moze biti i perioda kada je nervoznija i manje jede, ili nesto manje voli pa manje jede, ili ... izrastaju zubici pa manje jede. Beba ne moze biti gladna - tj. sigurno ce se toliko drati da ces shvatiti njenu poruku. Merenje porcija, uporedjivanje i pracenje nisu obavezno i uputstvo kako da se ona razvija.
Malo vise je posmatraj, uzivaj u njoj, sigurna sam da vec sada prepoznajes neke njene prve signale, i to ce tako da se razvija tokom citavog zivota nase dece. Ljudi prepoznaju neke manire deteta tek u pubertetu, pa svi se mi konstantno razvijamo. Forum je idealan za razmenu iskustava ali se ovo ne sme shvatati nekim ozbiljnim savetom.

Eh, udavih mozda... :) izvinjavam se ako sam preterala.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 25, 2007 7:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 21, 2006 9:58 pm
Postovi: 272
Ja sam bebu od pocetka hranila adaptiranim mlekom i moja iskustva su sledeca: davala sam joj mleko bebelak na svaka tri sata i u pocetku sam morala da je budim da bi jela. Prvo je jela do nekih mesec dana po 50-80gr a onda je u drugom mesecu pocela da jede po 100-120 i ja sam bila odusevljen. Inace, mi smo imale drugi problem jer je moja beba u bolnici dehidrirala i dosta oslabila ( zbog greske sestara i pedijatra ali to je sad druga prica) pa sam se ja naplasila i uz savet pedijatra kada smo izlazile iz bolnice da moramo da jedemo ja sam se budila i hranila je na tri sata.
Dakle, u drugom mesecu je pocela da jede mnogo vise i jedini savet sam dobila da joj izmedju obroka dajem vodu ( tada su bile i vrucine pa nisam morala nesto posebno da je teram na to ). Vremenom ona je trazila da jede na tri ipo pa na cetiri sata i iskreno, nikad nisam merila tacno koliko pojede. Nekako je ona sama to sredjivala :lol: pa kada sam na kraju pocela da sabiram koliko ona to pojede ispalo je dobro. Inace, beba ne mora uvek istu kolicinu da pojede: nekad pojede vise nekad manje ali po meni bitno je samo da ne pregladni a ni da joj se ne daje mnogo rano jer onda hoce da bljucka. Inace, meni je doktorka rekla da adaptirano mleko ne moze da svari za manje od tri sata tj. od tri,tri ipo i cetiri sata je sasvim dovljno da se beba hrani adaptiranom formulom. I naravno, u toku dana im treba davati vodu ali ne izmedju svakog obroka vec jedno dva puta u toku dana im ponuditi vodu i to izmedju obroka jer pred obrok moze da napuni stomak pa da nece mleko.
A iskreno, ja sam mojo bebi davala da pije koliko hoce na ta tri - cetiri sata i evo do sad nismo imale hvala bogu nikakvih problema.
Pozdrav svima!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: