Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2443 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 163  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Dobismo rezultate
PostPoslato: Čet Okt 11, 2007 11:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 07, 2005 1:18 am
Postovi: 323
majja je napisao:
Inace, konkretno vam je receno (i to zaista i jeste tako) - bez biopsije - NISTA!!! Ona je jedini pravi pokazatelj, jeste invazivan zahvat, ali uglavnom prolazi bez vecih posledica (mada i tu na zalost ima izuzetaka, ali kada bi svi mislili da ih ceka najgore - niko je ne bi ni uradio), njom se jedino moze videti pravo stanje jetre i odrediti stepen ostecenja. UZ ne moze.


Majo, zasto smo onda radili sve te analize ako one vec nista ne govore?

Moze li da se desi da i pored ovakvih njegovih rezultata biopsija pokaze da je jetra ostecena?

Zasto je Milica isla na ultrazvuk ako on ne moze da pokaze pravo stanje jetre? Treba li i mi prvo da uradimo ultrazvuk?

Kakvi su to izuzeci, tj. moguce posledice biopsije, koje stidljivo, u zagradi, pominjes?

Smemo li sebi da priustimo takav luksuz kao sto je odlaganje biopsije jetre za par meseci, dok nam ne prodje frka oko vantelesne oplodnje?


Hvala na svim dosadasnjim i buducim odgovorima !!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 3:48 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Feb 19, 2007 1:04 am
Postovi: 92
Meni je jedan nas lekar ( Srbin ) ovde u Nemackoj rekao da ne radim biopsiju, ali ne znam zasto... Ovaj moj hepatolog mi takodje jos nije spominjao biopsiju, a vec bi je dao terapiju Zefixom. Sledeci termin mi je opet kontrola krvi i UZ. U principu, svak drugacije prica i razmislja. Ali ako malo logicki pogledamo - koja nam je korist od biopsije ? Jetra nam je i ovako bolesna, pa jos kad izvade komadic... Takodje mi je lekar ( ovaj nas ) rekao da se sasvim dovoljno vidi stanje iz krvi i UZ. Nije mozda 100% , ali je recimo 80/90%, sto je sasvim dovoljno... Uzmimo ove sto su radili biopsiju, neka nam kazu sta im je biopsija pomogla??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Biopsija ili ne?
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 8:40 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 07, 2005 1:18 am
Postovi: 323
Da li je jos neko cuo razmisljanje nekog doktora, poput Matijasovog, u smislu da biopsija nije neophodna ili da mozda moze da steti pacijentu?

Sta vi licno mislite o tome?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 8:49 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 01, 2006 9:29 pm
Postovi: 364
Lokacija: beograd
Uf, da li biopsija moze da steti necu ni da razmisljam o tome, valjda znaju sta rade :roll: . Problem je sto u Srbiji neces sa takvim laboratorijskim analizama (da kazem dobrim rezultatima), bez obzira na hronicni hep., dobiti nikakvu terapiju. A moze da se desi da mu je jetra ostecena i pored dobrih rezultata.
Inace, sve te analize ste radili da bi se videle kakve su jetrene transiminaze, da su visoke bio bi odmah hospitalizovan i lecen.
Da li mozete da je odlozite sigurno da da, ja je odlazem vise od godinu dana, dok sam dojila bebi nisam mogla da lezim tamo, a i sada mi je oni sami odlazu, nikako da mi je zakazu. :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 9:20 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 07, 2005 1:18 am
Postovi: 323
milica m je napisao:
A moze da se desi da mu je jetra ostecena i pored dobrih rezultata.


Da li je to stvarno moguce?

Da li si se raspitala o biopsiji na nekom drugom mestu, npr. VMA, ako se na Infektivnoj vec toliko ceka na red?

Koju vrstu biopsije rade na Infektivnoj u Beogradu ("na slepo" ili rukovodjenu ultrazvukom), zna li neko?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 10:26 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 01, 2006 9:29 pm
Postovi: 364
Lokacija: beograd
Ja se nisam raspitivala nigde vise, cak ne znam ni da li imam pravo na lecenje na VMA ako sam obican gradjanin. :-? I ne znam kako je rade, verujem da imaju ultra zvuk, valjda ne bodu na pamet :o Imas dole na podforumu gastroenterologija temu o hep.C, pa ima vise ljudi koji su radili biopsiju, da pitas njih mozda


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dobismo rezultate
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 11:08 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
zabrinuta75 je napisao:
Majo, zasto smo onda radili sve te analize ako one vec nista ne govore?

Moze li da se desi da i pored ovakvih njegovih rezultata biopsija pokaze da je jetra ostecena?

Zasto je Milica isla na ultrazvuk ako on ne moze da pokaze pravo stanje jetre? Treba li i mi prvo da uradimo ultrazvuk?

Kakvi su to izuzeci, tj. moguce posledice biopsije, koje stidljivo, u zagradi, pominjes?

Smemo li sebi da priustimo takav luksuz kao sto je odlaganje biopsije jetre za par meseci, dok nam ne prodje frka oko vantelesne oplodnje?


Hvala na svim dosadasnjim i buducim odgovorima !!!


Ajd da krenem redom......

1. Zato sto sve te analize spadaju u dijagnostiku.

2. Naravno da moze. Virus hepatitisa moze biti prisutan u organizmu i po 20-30 godina a da covek ne zna da ga ima, nego tek kad se jave simptomi (a to je cesto vec poodmakla faza), ali i ne mora da znaci..... Jetra je jedini organ koji se najbrze regenerise.

3. UZ je takodje jedan korak u dijagnostici. MM je UZ bio savrsen, radio ga je pre nego sto je dobio rezultate na markere hepatitisa (a samo zbog povisenih transaminaza!!! jer su mislili da su povisene zbog "masne jetre") i lekar u DZ koji mu je to radio je rekao: "Ako ti imas hepatitis - ja cu da dam otkaz. Ako se to i desi da je tako, dodji molim te da me obavestis o tome da i ja nesto naucim. Jetra ti je u savrsenom stanju."
Biopsijom je utvrdjeno da ima prvi stepen fibroze, sto je najnizi stepen, ali opet postoji, a na UZ nije vidjeno to ostecenje.

4. Pa kao sto postoje moguce lose posledice i kod "obicnog" vadjenja zuba, tako postoje i u svakom zahvatu. Nekome se iskomplikuje i operacija slepog creva koja je inace "rutinska", tako da nemoj da se opterecujes time i da se skoncentrises na to, rizici uvek postoje da se nesto iskomplikuje. :(

5. U principu da, jer do ovog momenta niste ni znali da virus postoji, a on je vec hronican, a ziveli ste normalno. Ali nemojte da dozvolite da se to oduzi, da posle budes trudna, pa porodjaj, pa malo dete, pa ovo, pa ono....godine prolete, a virus se u jetri razmnozava i stvara oziljke na njoj a samim tim otezava njen rad.......


Idem da procitam sada i ostale postove, odmah sam krenula da odgovaram na tvoj... :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 11:18 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
milica m je napisao:

Inace, sve te analize ste radili da bi se videle kakve su jetrene transiminaze, da su visoke bio bi odmah hospitalizovan i lecen.


Ne mora da znaci.

A biopsija je njima bukvalno "ulaznica" za terapiju, mada ne mora da znaci da ce je svako i dobiti ako uradi biopsiju, ali bez biopsije se gubi i ta sansa.

Moj licni stav o biopsiji je - ne raditi je nikako, jer je to invazivna metoda. Ja sam stvarno kreten (u pravom smislu te reci!!!!!!! :evil: ), jer sam sebe mucila do maksimuma pre nego sto je MM radio biopsiju, jer sam imala trip da tako moze cela jetra da se "rascepa", cak sam kupila i svinjsku dzigericu, pa je probola iglom, da vidim da li moze da se rascepa cela..... Ma uzas sta sam radila sebi!!! Naravno, sve to van ociju MM-a, nisam pred njim "degustirala" :lol: Ali sam mu zato (bas zbog tog eksperimenta) bukvalno zabranila svako pomeranje, obigravala oko njega da se ni malo ne pomera, hranila ga, kupala vlaznim maramicama, ma sve zivo sam radila - samo da bi mirovao, bas iz razloga da mu se jetra ne pocepa..... :o :o :o Uhhh, ne zelim toga ni da se setim....... :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 11:23 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
zabrinuta75 je napisao:
milica m je napisao:
A moze da se desi da mu je jetra ostecena i pored dobrih rezultata.


Da li je to stvarno moguce?

Da li si se raspitala o biopsiji na nekom drugom mestu, npr. VMA, ako se na Infektivnoj vec toliko ceka na red?

Koju vrstu biopsije rade na Infektivnoj u Beogradu ("na slepo" ili rukovodjenu ultrazvukom), zna li neko?


Odgovorila sam ti vec da je to moguce.....

Svuda se ceka na red, jer ima mnogo ljudi koji su oboleli od hepatitisa (i taj broj je u sve vecem porastu).

Na infektivnoj (a mislim da je tako svuda, ali ne tvrdim) se radi "na slepo".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 1:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
I da, samo da dodam........ovo je samo moje skromno misljenje i vrlo je subjektivno i ne moze se meriti sa noramama i procedurama koje se moraju u zdravstvu ispostovati i koje su korak ka dijagnostikovanju bolesti.

Koliko god se nama neke stvari svidjale ili ne - one su jednostavno takve i nemoj sebe muciti takvim pitanjima - ovo ti zaista najdobronamernije savetujem, jer znam koliko sam samu sebe mucila a to mi nije donelo nista dobro. :(

P.S. I nemoj muza da zracis ovim dilemama, njemu je ipak najteze, jer on ima bolest i on sa tim mora da se bori. Treba da mu budes bezrezervna podrska ako ste vec zajedno u prici, a svoje strahove i dileme mozes slobodno da delis sa nama ovde ili sa prijateljima u RL. Moras biti hrabra i jaka. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hvala Majjo i Milice !!!
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 2:02 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 07, 2005 1:18 am
Postovi: 323
Hvala vam obema na odgovorima !!! :P

Uradicemo biopsiju, svakako, samo cemo pricekati da vidimo sta ce biti sa vantelesnom. Ne bi bilo dobro da ide na biopsiju u narednih mesec, dva, jer zbog stresa oko svega toga moze da mu se pogorsa stanje spermatozoida, u kom slucaju ne bismo imali "kvalitetan materijal" za vantelesnu. :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 3:47 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
A jel ste pominjali kod dr za vantelesnu ovo za hepatit B? I sta kazu lekari na to (ako jeste)??!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 6:55 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 07, 2005 1:18 am
Postovi: 323
Nismo jos, cekali smo potvrdu nalaza. U ponedeljak cemo im reci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Zastitna vakcina i trudnoca
PostPoslato: Sub Okt 13, 2007 11:15 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 07, 2005 1:18 am
Postovi: 323
Zna li neko da li ta zastitna injekcija protiv hepatitisa B sme da se primi u prvom trimestru trudnoce?

Ukoliko nam ne odloze vantelesnu oplodnju zbog otkrica da suprug ima hep.B i ostanem u drugom stanju u narednih mesec dana, ne znam da li cu smeti da primim zastitnu injekciju, a svakako bi trebalo da je primim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 13, 2007 2:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 01, 2006 9:29 pm
Postovi: 364
Lokacija: beograd
Trebalo bi da sme da se primi.

Imas pp :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2443 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 163  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 94 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: