Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Operacija zucne kese sa 16 godina
PostPoslato: Sub Okt 06, 2007 11:15 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 06, 2007 10:53 am
Postovi: 20
Moj sin je operisan (u svojoj 16-toj godini) laparoskopski 15. avgusta i operacija je umesto uobicajenih sat do sat i po trajala tri i po sata zbog brojnih priraslica na jetri i crevima.
Na strogoj dijeti je od uskrsa i izgubio je 25kg.
Nakon poslednje kontrole (posle mesec i po dana) receno mi je od strane lekara koji ga je operisao da ce do kraja svog zivota morati ostati na dijeti na sta sam ja ostala zapanjena, a on je videvsi moju reakciju izjavio da ako mislim da treba potrazim misljenje drugog lekara. Onda je izjavio da to sto je on (moj sin) imao jednu takvu operaciju u svojoj 16-toj godini UOPSTE NIJE NORMALNO i to pogotovo zato sto je muskarac.
Napominjem da mi do sada tako nesto nije receno vec da ce posle operacije postepeno "prosirivati" svoj jelovnik.

Sto se tice samih simtoma (bolova) on ih i dalje ima (njega nikada nije bolela zuc tj. nije osecao bolove u tom delu), ako je potrebno objasnicu naknadno.

Molim strucne savete u vezi ovog pitanja.

Unapred hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 06, 2007 2:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 06, 2007 8:05 pm
Postovi: 157
Ja se izvinjavam ako gresim, ali u Vasem postu ja nisam video pitanje...

Lep pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 06, 2007 7:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 06, 2007 10:53 am
Postovi: 20
Neman ni sama konkretno pitanje, interesuje me misljenje drugih lekara koji se razumeju u ovu tematiku.

Ja jednostavno ne mogu da zmislim da mi dete do kraja zivota nece smeti da pojede cokoladu, parce rodjendanske torte, jaja, majonez, senvic, pice, grasak, boraniju, kupus, pasulj, svinjski vrat sa rostilja, prasetinu za Novu Godinu...

Jos jedna stvar koja me muci je sledece:

Od Februara su poceli bolovi u vidu jakih grceva u stomaku i posete toaletu, koji su bili svakodnevni. Imao je jako puno izostanaka iz skole (opravdanih) ali je ipak izgubio skolsku godinu (prvi sredne). Posle niza analiza krvi i urina (lecen je od viska belancevina u urinu) da bi se tek krajem Marta se ultrazvucnim nalazom doslo do toga da ima kamenje u zuci. Trebao je biti operisan odmah nakon zavrsetka skolske godine, ali je zbog godisnjih odmora operisan tek 15.8. I ako je od tada na rigoroznoj (cajnoj dijeti) gore pomenuti simptomi se javljaju i dan danas.

Ako je potrebno mogu poslati kompletnu dijagnozu sa Otpusne Liste.

Svima hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 06, 2007 8:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Vas sin ce morati da zivi bez cokolade jaja i slanine itd, obzirom da mu je u vrlo teskoj operaciji ODSTRANJENA ZUCNA KESA. Ne vidim sta Vam nije jasno, koji deo o tome da NECE MOCI DA JEDE sve one namernice koje zbog nedostatka zucne kese i sklonosti kalkulozi (stavarnju kamenaca) ne moze adekvatno da vari? Da je nedaj boze dobio dijabet, da li bi ste mogli da zamislite?

Razumem da je tesko kada dete ima neke limitacije u ishrani zbog svog zdravstvenog stanja, ali ako mislite da on to prihvati, ne dozivi kao traumu, ne dozivi kao invalidnost, i zivi normalan i srecan zivot - pocecete da se ponasate kao odgovorni roditelj i da ga usmeravate ka tome da se (Hvala BOGU!) nije desilo nista strasno i da zivot nije manje lep zbog toga sto ce svinjetinu zameniti ribom i piletinom, sto ce cokoladu zameniti vocem, sto nece jesti slaninu, niti piti alkohol...Ne vidim zaista da je to tolika drama u njegovom zivotu. Sem ako mu je Vi, Vasim stanjem, ne napravite. A zaista ne bi trebalo da mu je stvorite, pred njim je srecan zivot i mladost BEZ BITNIH limita, ma kako dramaticno da vi dozivljavate njegovu dijetu.

Naravno da nece do kraja zivota ostati na cajnoj dijeti, ali operisan je pre nepuna dva meseca, organizmu je potrebno da se adaptira na zivot bez zucne kese i njenih vitalnih funkcija u varenju, da se smiri.

Pokusajte da manje dramaticno gledate na stvari, sto je veca Vasa panika to je veca i njegova panika a ponekad od te vrste tenzije nastaju telesni simptomi koji nemaju veze sa realnom telesnom situacijom. Cak i ako nista ne komentarisete on viodi i oseca Vas stres (koji navire kao bujica iz samog Vaseg posta, a kako li navire iz Vas kad ste u njegovoj blizini). Dajte vremenu priliku da ucini svoje, i svakako - ako ste toliko zabrinuti mozete potraziti i drugo misljenje ali ne mislim d ace ono biti bitno drugacije: Vas sin nece moci da jede nista od onih namirnica za cije mu je varenje neophodna zucna kesa i njena puna funkcija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 06, 2007 8:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 05, 2005 7:52 am
Postovi: 321
Lokacija: Pisite mi na mail
Garfield je napisao:
Vas sin ce morati da zivi bez cokolade jaja i slanine itd, obzirom da mu je u vrlo teskoj operaciji ODSTRANJENA ZUCNA KESA. Ne vidim sta Vam nije jasno, koji deo o tome da NECE MOCI DA JEDE sve one namernice koje zbog nedostatka zucne kese i sklonosti kalkulozi (stavarnju kamenaca) ne moze adekvatno da vari? Da je nedaj boze dobio dijabet, da li bi ste mogli da zamislite?

Razumem da je tesko kada dete ima neke limitacije u ishrani zbog svog zdravstvenog stanja, ali ako mislite da on to prihvati, ne dozivi kao traumu, ne dozivi kao invalidnost, i zivi normalan i srecan zivot - pocecete da se ponasate kao odgovorni roditelj i da ga usmeravate ka tome da se (Hvala BOGU!) nije desilo nista strasno i da zivot nije manje lep zbog toga sto ce svinjetinu zameniti ribom i piletinom, sto ce cokoladu zameniti vocem, sto nece jesti slaninu, niti piti alkohol...Ne vidim zaista da je to tolika drama u njegovom zivotu. Sem ako mu je Vi, Vasim stanjem, ne napravite. A zaista ne bi trebalo da mu je stvorite, pred njim je srecan zivot i mladost BEZ BITNIH limita, ma kako dramaticno da vi dozivljavate njegovu dijetu.

Naravno da nece do kraja zivota ostati na cajnoj dijeti, ali operisan je pre nepuna dva meseca, organizmu je potrebno da se adaptira na zivot bez zucne kese i njenih vitalnih funkcija u varenju, da se smiri.

Pokusajte da manje dramaticno gledate na stvari, sto je veca Vasa panika to je veca i njegova panika a ponekad od te vrste tenzije nastaju telesni simptomi koji nemaju veze sa realnom telesnom situacijom. Cak i ako nista ne komentarisete on viodi i oseca Vas stres (koji navire kao bujica iz samog Vaseg posta, a kako li navire iz Vas kad ste u njegovoj blizini). Dajte vremenu priliku da ucini svoje, i svakako - ako ste toliko zabrinuti mozete potraziti i drugo misljenje ali ne mislim d ace ono biti bitno drugacije: Vas sin nece moci da jede nista od onih namirnica za cije mu je varenje neophodna zucna kesa i njena puna funkcija.



Ne svidja mi se ovakav odgovor.. Polako... Zena je vrlo zatecena i sve sto se desilo prevazilazi granicu normalnog od strane brizne majke..


Zasto su vaseg sina operisali, kakve je probleme imao i zasto je morala da se uradi operacija odrstranjivanja, ako sam dobro razumeo? Misljenja sam da ne postoji dovoljno dobar razlog da se uradi ovakva operacija u tom uzrastu... a da se ne izvede nesto drugo u procesu lecenja... ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 07, 2007 10:03 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 06, 2007 10:53 am
Postovi: 20
Zahvaljujem se Bokiju na razumevanju jer se ni meni nije svideo predhodan odgovor.

"Da je nedaj boze dobio dijabet, da li bi ste mogli da zamislite?"
Pretpostvljam da ga je udario kamion bilo bi jos gore. Pitam ja Vas gospodine "Gardfilde" da je Vase dete u pitanju dali bi ste rekli "Hvala Boze da je SAMO to".

Mislila sam da je ovaj Forum na dobrovoljnoj bazi i niko Vas nije terao da odgovarate na njega i nevidim zasto je Vas toliko iznervirao moj post.
Izmedju ostalog niste u pravu jer sam ja vrlo pribrana osoba kada dodje do kriticnih situacija. Upravo je suprotno, sin je taj koji je jako nervozan dali zbog svog stanja, puberteta, skole ili neceg drugog...


Sto se tice pitanja gospodina Bokija, objasnicu ono sto sam gore vec navela:

Od Februara su poceli bolovi u vidu jakih grceva u stomaku i posete toaletu, gde se zadrzavao pola sata, pa onda izadje na 10min pa ponovo i to je trajalo 2-3sata u pocetku je bilo redje da bi kasnije bolovi postali svakodnevni (moram da priznam da smo u pocetku mislili da "folira" zbog skole). Ipak smo odmah na pocetku otisli kod lekara. Imao je jako puno izostanaka iz skole (opravdanih) ali je ipak izgubio skolsku godinu (prvi sredne). Posle niza analiza krvi i urina (lecen je od viska belancevina u urinu) da bi se tek krajem Marta se ultrazvucnim nalazom doslo do toga da ima kamenje u zuci. Tada mu je prepisana kutija "Palitreksa" i "Baralgetas" po potrebi (i to je bilo sve do operacije).Trebao je biti operisan odmah nakon zavrsetka skolske godine, ali je zbog godisnjih odmora operisan tek 15.8. I ako je od Marta na rigoroznoj (cajnoj dijeti) gore pomenuti simptomi se javljaju i dan danas iako sa manjim bolovima ali i ucestalijim posetama toaletu (uglavnom ubrzo nakon jela, pa kada ide u skolu nece ni da jede).

Pretpostavljam da je gojaznost (visok je 176cm i imao je 95kg, sada ima 70kg), mozda nasledni faktor (obzirom da su moje obe Babe operisale zuc) i nervoza glavni razlozi za nastajenje kamenca...nisam sigurna!?

Sta bi moglo da se desi ako bi jeo nesto sto nesme jer je on odmah po izlasku iz bolnice rekao da nema nameru da bude na dijeti celog zivota. Ja zaista vise ne znam ni sta da mu kuvam posto mu se sve vec zgadilo...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 07, 2007 5:21 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 06, 2007 8:05 pm
Postovi: 157
Draga gospodjo,

ponovi niste napisali sve... i ja bih se u takvoj situaciji uzdrzao od bilo kakvog odgovora.

Pored toga sto je imao bolove, niste rekli gde ga je bolelo, gde su se bolovi sirili...

Niste rekli koji pregledi su mu radjeni, te kakvi su rezultati... (osim za belancevine u urinu, sto ne povezujem sa zucnom kesom).

Nisam siguran ni odakle preporuka za cajnu dijetu u trajanju od 3 meseca (po mom misljenju to je neki nesporazum). Kad neko smrsa 25 kg za tako kratko vreme to je za ozbiljnu pricu.

Operacija zucne kese u tom uzrastu nije retkost ali nije ni svakodnevna. Rutinski se posle operacije zucne kese ne sprovode nikakve striktne dijete. Pacijentima se u tom uzrastu savetuje da probaju sve sto hoce pa ako im neka od namirnica stvara probleme da je izbace iz ishrane. Operacijom zucne kese niste resili problem definitivno, zato sto posle operacije nedostaje "rezervoar" zuci koja se luci po potrebi, tako da neke od namirnica mogu izazvati neke od smetnji koje je imao i pre operacije.

Mislim da se niste dovoljno o svemu informisali kod svog lekara pre i posle operacije i da to obavezno ucinite.

Institut za majku i dete na Novom Beogradu ima odlicne decje gastroenterologe koji ce Vam sigurno dati dobar savet.

Lep pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 07, 2007 7:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 06, 2007 10:53 am
Postovi: 20
Hvala gospodinu Daltonu

Osim sto mu je vadjena krv i kasnije ultrazvucnog nalaza gde mu je otkriveno kamenje u zuci, nikakve druge pretrage nisu radjene. Krvna slika mu je bila znatno iznad normalne sto su objasnjavali upalom.

Sto se tice bolova to sam vec objasnila, njega je boleo ceo stomak (tj. grcevi) tek kada ga je doktor "ispipao" rekao je da ga (u predelu zuci) najvise boli. Mozda ce ovo vise pomoci.

Evo citirane dijagnoze iz Otpusne liste:

"Dete je primljeno na Kliniku za deciju hirurgiju radi operativnog lecenja holelitijaze. U toku predhodnog klinickog ispitivanja na Klinici za deciju hirurgiju ultrasonografskim pregledom abdomena verifikovano je postojanje holelitijaze sa brojnim sitnim kalkulusima. Klinickim pregledom abdomena verifikuje se postojanje palpatorne bolne osetljivosti koja je najizrazenija u desnom hipohondrijumu i epigastrijumu. Nakon operativne pripreme, dete je operisano u opstoj anesteziji kada je ucinjena laparoskopska eksploracija trbusne duplje kojom se verifikuje da je zucna kesica brojnim priraslicama srasla sa velikim omentumom. Nakon deliberacije priraslica ucinjena je laparoskopska holecistekomija.
Materijal (zucna kesica) poslat na PH analizu (Holecista velicine 6x2cm glatke seroze zida obicne debljine, lumena ispunjenog velikim brojem kalkulusa mm dim.). Plasiran dren u foramen Winslovi. Operacija protekla uredno. Postoperativno dete je smesteno na odeljenje abdominalne hirurgije gde je uvedena antibioticka terapija (Tolycar 2x1,0 pet dana). Postoperativan tok uredan. Drugog postoperativnog dana uspostavljena je crevna pasaza i odstranjen abdominalni dren. Operativne rane redovno previjane, uredno zarastaju. Dete se otpusta kuci u dobrom opstem stanju, urednog lokalnog nalaza."

Hvala svima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 08, 2007 8:28 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 06, 2007 10:53 am
Postovi: 20
Ispustila sam da odgovorim na pitanje o dijeti:

Dijetu mu je odredio Nutricionista u bolnici odmah po ultrazvucnom nalazu tj. otkrica kamenja.

Do same operacije znaci od Marta meseca smeo je da jede samo:
Dvopek, nemasnu ribu, dinstano ili kuvano pilece belo meso, isto tako krompir, pirinac, testenina (bez jaja) sa kecapom, od povrca samo ono sto raste pod zemljom, suvi keksi, cajevi i eventualno sok od jabuke.

Zabranjemo mu je:
Jaja, mleko i svi mlecni proizvodi, sva testenina koja sadrzi kvasac, sve sto se maze na hleb, sve mesne preradjevine, slatko, masno...

Odmah nakon operacije znaci prvi dan kada je mogo da jede dobio je za dorucak hleb sa pavlakom. Pri otpustu iz bolnice dobili smo listu namirnica koja je vrlo stura i u odnosu na dijetu pre operacije dodati su mu samo nemasno mleko i mlecni proizvodi, hleb i vec odredjene vrste povrca.

Od samog pocetka sam pregledala gomilu foruma bas u vezi (post operativnih) zucnih dijeta i misljenja su vrlo oprecna;
Negde pise da sme samo kuvano voce i povrce, negde kazu sto vise voca!?
Negde opet preporucuju npr. tunjevinu dok na drugo mestu da je zabranjena itd...

Dali bi sada recimo smeo da jede mesne preradjevine tipa: pileci parizer, pilecu pastetu, belo ili batak u crevo, virsle...
I koje vrste salate recimo.

Unapred zahvalna


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 08, 2007 12:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 05, 2005 7:52 am
Postovi: 321
Lokacija: Pisite mi na mail
Nisam strucnjak za oblast, ali po nekoj logici trebalo bi da dijeta zastiti od izrazito kiselotvornih namernica.... Na primer od mlecnih proizvoda. Misljenja sam da od hrane ne bi trebalo da ima problema osim tog prekiseljenja organizma, sto moze da bude problem. S druge strane i hronicne iritacije organa za varenje i verovatno u tom slucaju neprijatnosti i bolova.

Ako se dakle prati koje namernice nisu kiselotvorne, to onda znaci da voce i povrce sme da jede.... jer su oni uglavnom alkalotvorni, izuzev nekih odredjenih vrsta.. Ipak ako se tako posmatra stvar, krompir i pirinac nisu pravi izbor za jelovnik. Sto znaci da moja teroija pada u vodu :D sto se tice onoga sto ste dobili kao dijetu od nutricioniste. Pa da, izgleda da su mu prepisali da jede upravo ono sto sam ja mislio isprva da ne treba. Namernice koje su kiselotvorne, obicno su lokalno alkalotvorne, pa dijeta u tom slucaju stiti samo od iritacije organa za varenje... Ali me cudi da se misljenja toliko razlikuju i da nije utvrdjeno sta se moze jesti. Misljenja sam da je jedino pravo resenje naci nekog super dobrog doktora. Ili cuti sva misljenja pa napraviti neku sredinu. Ili da jede po malo od svega pa da se vidi sta mu prija...

Misljenja sam da je dijeta uz koju se mrsavi koju je dobio, neprikladna i da treba ponovo preispitati stvar... jer se sigurno moze napraviti resenje po kome ce se spreciti dalje mrsavljenje.
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 08, 2007 1:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 06, 2007 10:53 am
Postovi: 20
Hvala puno na odgovoru i vasem tumacenju same dijete. Setili ste me necega sto moze biti bitno. Naime izmedju prvog i drugog ultazvuka (koji je bio nekih 40tak dana kasnije) duplo mu se uvecao broj kalkulusa, a vec posle prvog mu je odredjena dijeta, ipak do same operacije nije bilo daljih promena.

Jos jednom Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 08, 2007 2:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Boki je napisao:

Misljenja sam da ne postoji dovoljno dobar razlog da se uradi ovakva operacija u tom uzrastu... a da se ne izvede nesto drugo u procesu lecenja... ?


Postovani Boki,a da li ste vi decji hirurg?
Jer samo ako to jeste vase misljenje moze da se uvazi.
I jos nesto,kod kalkuloze zucne kese,ne postoji nista drugo u procesu lecenja osim hirurskog odstranjenja iste.Ali ako vi imate neke novitete za koje mi ne znamo rado cemo saslusati.

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 08, 2007 2:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
I da dodam,
postovana Joan,imate konkretnu dijetu od strane nutricioniste a vi se raspitujete kod nestrucnih lica sta bi dete moglo da jede????

Ja to ne razumem.....

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 08, 2007 2:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 06, 2007 8:05 pm
Postovi: 157
Jel? A sto da ne pita? Nema niko slicno iskustvo pa ne moze da posavetuje zenu??? Ili da joj malo olaksa situaciju u kojoj se nasla?

Ili mislite da je "konkretna dijeta od nutricioniste" pri kojoj je dete izgubilo 25 kg Bogom dana i da se ne sme nista promeniti???

Vrlo "sirok" stav nekoga ko je MODERATOR na forumu gde ljudi postavljaju pitanja o svom zdravlju. Ako ne razumete, onda se potrudite da to lepo i objasnite nekom ko je zdravstveno ugrozen i posledicno zabrinut, i to je deo medicinske prakse, draga Vragolasta.

Lep pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 08, 2007 3:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 12, 2007 5:21 pm
Postovi: 231
Ne bih da se petljam, ali da li igde pise koliko je dete imalo kg pre nego sto je izgubilo tih 25?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 105 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: