Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Višak kiseline, kako je smanjiti
PostPoslato: Sre Sep 26, 2007 10:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 26, 2007 10:09 am
Postovi: 2
Već godinama imam problema s čirem na dvanaestercu, mada mislim da ga doktori nikada pravilno nisu utvrdili. Obavio sam tri gastroskopije (uh!), potrosio mnogo lijekova, pa nista. Nekoliko puta godisnje uhvati me kriza.

Manifestuje se tako sto dodje do jakog povecanja kiseline koja samo sto mi na nos ne izbije :-). Onda, jednog dana, iznenada, kada pojedem obrok, osjetim kako mi zeludac hranu ne probavlja. U gornjem dijelu osjetim kako mi hrana stoji kao kvrga. Nastanu bolovi i sve dok tu hranu ne povratim, nema pomoci. Poslije toga oko sedam dana moram da gladujem, da budem samo na caju i prepecencu, pa se stanje popravi. Poslije toga sam miran nekoliko mjeseci. Dok me opet ne uhvati.

Zakljucio sam da je moj problem u prevelikoj kiselini koja mi nagrize sluznicu. Kako da smanjim kiselinu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 26, 2007 12:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
Dali si napravio CLO test za prisustvo Helikobakter pylori?
Ako je problem u visku kiseline u zelucu onda mozes koristiti antacide,
kompensan, rupurut kao i da primetis koja hrana ti stvara probleme.
Obicno se problemi javljaju u periodu promene ishrane u prolet i jesen.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 26, 2007 12:33 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
DAnas postoje daleko bolji lekovi za kontrolu zeludacne kiseline, postoji i novi protokol o lecenju dispepsije, koji bi trebalo da poznaju lekari ali ga nazalost ne poznaju i ne primenjuju, i tacno se zna sta je prva linija delovanja u pomenutom stanju. To svakako nisu antacidi (izvini goki) koji ne samo da ne resavaju problem nego ga rebound efektom jos i pogorsavaju na duze staze. Ono sto svakako treba uciniti jeste nalaz na H. pilori, koji tio je goki pomenula, pod obavezno. Ukoliko se izoluje ova bakterija, onda sledi terapijski protokol za njenu eliminaciju, nemam obicaj da navodim terapije preko neta pa to ni ovaj put necu uraditi ali cu reci da je kombinacija lekova antibiotska i inhibitora protonske pumpe. Inhibitori protonske pumpe su prva linija delovanja u slucaju dispepsije i GERBa (gastro-esofagealno-refluksne bolesti), a kako mi se cioni iz navedenog ti imas i jedno i drugo.

Cudno je da gastrolozi posle 3 gastroskopije ne mogu d ati kazu imas li ili ne cir i koju terapiju d auzimas?! Gde si to radio gastroskopiju? Na VMA civili mogu uraditi gastroskopiju u totalnoj anesteziji, intervencija kosta oko 6000 dinara, izuzetyno je konforna (ja probala i toplo preporucujem), a gastrolog donbija priliku da lepo uradi pregled bez bacakanja i refleksa na povracanje pacijenta.

Preporucujem detaljnu gastrolosku deijagnostiku, promenu rezima ishrane (5 manjih obroka dnevno), nije iskljuceno da mozda imas i herniju (kilu) pa da je i to jedan od razloga dispepsije.....

Dakle, ponovo kod gastrologa, u medjuverenu test na H. pilori, izbegavati zacinjenu hranu, alkohol, duvan, prejedanje, nikako u krevet bar 2-2.5 sata posle obroka sa savetom da nakon obroka odes u polousatnu setnju brzim hodom. TAkodje, ako imas visopk stepen stesa, preporuka za posetu psihijatru i smanjivanje istog, po potrebi i lekovima kako ti ne bi totalno stradao zeludac i jednjak.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 29, 2007 2:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 26, 2007 10:09 am
Postovi: 2
Nadam se da cu znati ponovo se ukljuciti na ovaj forum u vidu odgovora :-)

Bez obzira sto mi nisu otkrili tu bakteriju, potrosio sam dva puta komplet lijekova u vezi toga. Sjecam se nekih tableta: peptoran, sumamed i dr.

Sigurno je da mi danasnji tempo zivota, stalni stres u vezi posla, najvise smeta. Cini mi se da bih smanjenjem viska kiseline moj problem bio rijesen.

Zatim, kao laik zakljucujem, da bi mozda trebalo izvrsiti operaciju kako bi mi hrana lakse prolazila. Jer, zasto hrana zastane i nece dalje, a cim povratim, bolovi nestanu. Ne sasvim, ali tada barem mogu malo da odahnem. Nakon par dana sto provedem na caju i prepecencu (kako je to tesko, jeo bih, a ne smijem!), opet pocnem jesti i tako do sledece krize.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 01, 2007 12:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Višak kiseline, kako je smanjiti
PostPoslato: Pon Okt 01, 2007 11:44 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Mar 25, 2006 3:09 am
Postovi: 107
Sergej je napisao:
Već godinama imam problema s čirem na dvanaestercu, mada mislim da ga doktori nikada pravilno nisu utvrdili. Obavio sam tri gastroskopije (uh!), potrosio mnogo lijekova, pa nista. Nekoliko puta godisnje uhvati me kriza.

Manifestuje se tako sto dodje do jakog povecanja kiseline koja samo sto mi na nos ne izbije :-). Onda, jednog dana, iznenada, kada pojedem obrok, osjetim kako mi zeludac hranu ne probavlja. U gornjem dijelu osjetim kako mi hrana stoji kao kvrga. Nastanu bolovi i sve dok tu hranu ne povratim, nema pomoci. Poslije toga oko sedam dana moram da gladujem, da budem samo na caju i prepecencu, pa se stanje popravi. Poslije toga sam miran nekoliko mjeseci. Dok me opet ne uhvati.

Zakljucio sam da je moj problem u prevelikoj kiselini koja mi nagrize sluznicu. Kako da smanjim kiselinu?



Sergej,

I meni je pre vise meseci otkriven cir na 12-palacnom crevu, precnika 0.3 mm. Gastroskopija je uradjena u KBC „Bezanijska kosa“. Doktorka je konstatovala da je cir u povlacenju. Nisam bas bio siguran da li se cir na 12-palacnom crevu moze sam od sebe povuci (kozda i moze?), ali sam to pripisao vrsti ishrane koju sam dugo upraznjavao, a to je dorucak koji se sastojao od Frutine u koje sam dodavao 2 supene kasike mekinja. A onda sam procitao ovaj clanak

http://www.zalogaj.com/content/view/2235/64/

i pretpostavio da su mekinje zasluzne za povlacenje cira sa 12-palacnog creva.

Mozda i tebi moze da pomogne. Naravno u tome treba biti uporan.

I samo jos jedan mali detalj u vezi gastroskopije. Jednom sam radio na VMA, drugi put u KBC „Bezanijska kosa“. Na VMA dobijes lokalnu anesteziju u vidu pilule, a u KBC „Bezanijska kosa“ nisu davali nista :o . Na moje pitanje, „Gde je pilula“?, samo su me zacudjeno pogledali. Insistirao sam da sam daju lokalnu anesteziju, pa su mi tek posle toga dali anestetik u vidu aerosola. Meni je ipak vise prijala pilula. Ne smem ni da pomislim kako je bilo ljudima kojima je pregled radjen bez anestezije. O tome sam mogao samo da zakljucim na osnovu njihovog izgleda lica. Tek toliko da znas.

Za smanjenje zeludacne kiseline, izbegavaj svez hleb i „kisela peciva“ (zu-zu, pogacice i sl.) jer kvasac pojacava lucenje kiseline, kao i pivo. Zamena: dvopek i kuvani djevrek. Takodje izbegavaj gazirana pica, alkohol, masnu hranu (jaja, svinjetina, itd.), paradajz, kisele krastavce, zacine, przeni luk, preradjevine, kafu, grozdje, kisele jabuke, zvake, bombone. Badem je dobar za uklanjanje kiseline, ali nemoj preterivati. Vise informacija ces pronaci u rubrici „nutricionizam“.


Nadam se da sam malo pomogao.

Pozdrav,
mr M.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 82 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: