Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 42 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 09, 2007 12:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
Ja sam na jednom mestu to pokušala da kažem, ali mi nije uspelo-pogrešno sam shvaćena. Još jedan slučaj. Pacijent sa depresijom i samoubilačkim idejama. Psihijatar mu je prepisao lekove i uputio pored toga i na psihoterapiju. Pacijent je već po nekoj preporuci, ili iz oglasa pronašao nekog transakcionog analitičara, koji je mrtav ladan, ubedio pacijenta da prekine sa terapijom i sa njim potpisao neki ugovor, o tome da se neće ubiti. ( to je valjda neki metod u transakcionoj). Znači ovde govorimo o jedinoj po život opasnoj situaciji u psihijatriji.

E sad, meni se nameće pitanje. Ja sam razumela da je psihoterapija jedan od načina lečenja u psihijatriji. I koliko shvatam, ako psihijatar kaže da neko treba da pije i lekove, onda treba da pije lekove. Tačka.

No, recite mi .. pošto stvarno ne razumem do kraja. Koji je redosled pregleda pacijenta za kojeg se posumlja da ima neki duševni poremećaj. Vidim da lekari uglavnom upućuju kod psihologa (valjda će se osećati pacijent manje ludim :roll: ) . Ali jesu li ti psiholozi dovoljno kompetentni da procene kojim će se vidom lečenja pacijent lečiti. Unapred hvala. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 09, 2007 9:15 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Ne, nisu dovoljno kompetentni, i da - neophodno je da suicidne pacijente pregleda lekar specijalista psihijatrije.

A sto se tice toga da neko - a posebno ako nije lekar - bilo ko, ukida tudju terapiju tek tako, bez konsultacije sa kolegom, pacijentu koji je suicidan ili ozbiljno bolestan i nalazi se na kontinuiranoj terapiji lekovima - za to uopste i nemam teksta. A ni podteksta. Ne znam sta bih rekla na takvu neprimerenu bahatost, bezobrazluk, neprofesionalnost i nebrigu o pacijentu.....

Pacijent moze da odluci da PROMENI lekara, moze da ga leci i transakcionista (ukoliko je psihijatar po vokaciji!) ukoliko se pacijent ODLUCI za promenu lekara, ali NIKO ne bi trebalo da dozvoli sebi da menja tudju terapiju sem u slucaju da potpuno na sebe preuzme odgovornost lecenja pacijenta i tako te odgovornosti oslobodi onoga sa kim je do tog trenutka pacijent bio u terapiji.

Inace, antisuicidni ugovor, u usmenoj ili pismenoj formi, sklapa se sa suicidnim pacijentima koji se lece u otvorenim (vanbolnickim) uslovima, i u psihijatrijskoj, i u psiholoskoj i u psihoterapijskoj ordinaciji, bez obzira o kome se radi. ALi taj ugovor nije OBAVEZUJUCI po pacijenta (sem na psiholoskom niovou!) i potpuno je neozbiljno i besmisleno zameniti medikamentoznu terapiju ozbiljno suicidnoj osobi potpisivanjem antisuicidnog ugovora. Kao sto rekoh, nemam ni teksta ni podteksta za slicne postupke. Inace, da se razumemo, psihoterapija nije uvek ni metod izbora niti obavezno indikovana u svakoj vrsti psihijatrijskog lecenja (postoje razne vrste poremecaja, i razne vrste lecenja, i najzad razne vrste psihoterapijskih metoda). Ali nista ne iskljucuje mogucnost kombinacije psihoterapije i medikamentozne terapije, i da - pod pretpostavkom da nismo u paranoidnom ubedjenju kako psihijatar nezna svoj posao i ne obavlja ga savesno i namerno truje pacijenta, ako psihijatar kaze da su lekovi metod izbora u lecenju, onda treba piti lekove. Tacka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 09, 2007 10:07 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Divcha je napisao:
samo da napomenem. Bromazepam mi je predpisao psihijatar, jer sam imao problema sa spavanjem. to nije bila terapija fizioterapeuta.on mi je bio prepisao tetrazepam uvece pred spavanje.pozdrav


A sta da radi pacijent kome jedan dr prepise dijazepam, drugi bromazepam, treci tetrazepam, cetvrti, peti, sesti....... "pentazepam".............?????????????

Da li sve ovo treba da gutamo??!! :o :o :o

Logicno je da ce svaki iole "normalan"/edukovan farmaceut da upita: "Ko je vama sve ovo prepisao??" :o

I to sa punim pravom.

Upravo mi se desila slicna situacija: zbog vrtoglavica, tahikardije, trnjenja ekstremiteta i sl stvari, kardiolog mi prepisuje verapamil i bromazepam, ali kaze mi da je na nervnoj bazi (MOZDA), te mi preporucuje psihijatra, psihijatar mi prepisuje Zoloft, ja onda "kopam malo po netu" pa uradim hormone stitne i antitela i dodjem do dg: Hashimoto tireoiditisa - ali jos uvek ne za terapiju. -tako kaze dr, nego mi prepise Xanax.

Znaci da sumiram:

- Verapamil
- Bromazepam
- Zoloft
- Xanax

Imam jedva 40 kg i normalan pritisak oko 90/60 (nekada padne i na 75/45).

Sta bi se desilo sa mnom da progutam sve ove lekove??!! :o :o :o

Po meni je logicno da me farmaceut ako je iole "prisutan" na svom radnom mestu, kad mu "srucim" sve one recepte na pult, upita "A za koga je sve ovo, molicu lepo??" :o

I logicno mi je da se "slogira"!!

Koga onda poslusati!!??


Hvala, majja :wink:


EDIT: I da, da napomenem, nisam anemicna (gvozdje 19, ghb 138),nemam ni virus koksakija, ni "jednog hepatitisa" nemam, nemam hlamidije, nemam sidu.........ma sve je ok, krvna slika za 10 :lol: , vitamini, minerali i ostale stvari.....kao za priredbu, sto kazu ljudi - "sitna ali dinamitna" a meni je lose........vrti mi se sve u krug........(usi, oci, ocno dno, neuroloski sve ok, svi moguce dopleri kolor i crno beli :lol: - "sljakaju kao ludi"........ :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 09, 2007 10:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Ma sta se farmaceut petlja gde mu nije mesto,treba doci ovde pa da vidi kako se radi!
Ovde jedinu stvar koju te farmaceut pita je imate li kakvu alergiju i da li bi zeleli da vam nesto kazem u vezi leka ili ste ga prije koristili pa znate.
Imate li kakva pitanja?
To je sve..........ostalo nemaju pravo da komentarisu jer su kulturni i ne glume lekare.
Mogu da daju savet ako ih neko pita ALI DA sami komentarisu NE!Savet sto se tice kako uzimati lek,kakve su nus pojave itd ali da ce pobiti doktorovo misljenje ne.
To je sasvim uredu JER JA PRVA ne bih poslusala farmacistu nego lekara koji me leci i zna moje stanje.Pa zato i je lekar,ali nazalost vidim kod nas u zemlji da farmacisti rade kako ne treba.
Uostalom ja verujem da to nije slucaj u svim apotekama!

Lekar je lekar i tacka


Lek na slobodno moze da komentarise ali lek na recept ne!
Jer on ne zna ni vasu dijagnozu niti ima nalaze da bi mogao i imao pravo da osuduje nekoga od lekara.
Pa koliko bi onda ovde ljudi bilo uplaseno i zbunjeno kada bi farmacista delio svoje misljenje?
Pa svi bi onda napali na doktora i jednostavno bi prestali ici jer bi bili preplaseni!
Ali........tipicni Balkanci! :lol: :lol: :lol:

P.S.
Majo,ne odnosi se na tebe! :wink:

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 09, 2007 10:44 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Ma sta se farmaceut petlja gde mu nije mesto,treba doci ovde pa da vidi kako se radi!
Ovde jedinu stvar koju te farmaceut pita je imate li kakvu alergiju i da li bi zeleli da vam nesto kazem u vezi leka ili ste ga prije koristili pa znate.
Imate li kakva pitanja?
To je sve..........ostalo nemaju pravo da komentarisu jer su kulturni i ne glume lekare.
Mogu da daju savet ako ih neko pita ALI DA sami komentarisu NE!Savet sto se tice kako uzimati lek,kakve su nus pojave itd ali da ce pobiti doktorovo misljenje ne.
To je sasvim uredu JER JA PRVA ne bih poslusala farmacistu nego lekara koji me leci i zna moje stanje.Pa zato i je lekar,ali nazalost vidim kod nas u zemlji da farmacisti rade kako ne treba.
Uostalom ja verujem da to nije slucaj u svim apotekama!

Lekar je lekar i tacka


Lek na slobodno moze da komentarise ali lek na recept ne!
Jer on ne zna ni vasu dijagnozu niti ima nalaze da bi mogao i imao pravo da osuduje nekoga od lekara.
Pa koliko bi onda ovde ljudi bilo uplaseno i zbunjeno kada bi farmacista delio svoje misljenje?
Pa svi bi onda napali na doktora i jednostavno bi prestali ici jer bi bili preplaseni!
Ali........tipicni Balkanci! :lol: :lol: :lol:

P.S.
Majo,ne odnosi se na tebe! :wink:

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 09, 2007 10:54 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Majo da li imas jednog porodicnog lekara ili vise?
Ako imas jednog posavetuj se sa njim u vezi tih lekova.
Ne znam da li si svakome specijalisti rekla sta koristis?
Ovde bilo gde da odes,kod bilo kojeg specijaliste prvo pitanje je PIJETE LI JOS NEKE LEKOVE.
To pitaju zato sto neke vrste ne idu zajedno,to verovatno znas!
Cak i na recepciji kod specijaliste dobijes papir da OBAVEZNO napises koji lek TRENUTNO koristis.Sto naravno specijalista uzima u ubzir kada ti mora prepisati lek.
Znaci ima lekova koji se mogu koristiti u isto vreme slusaj zasto ti to govorim:
Muz pije 3 antidepresanta,i lek za stomak svaki dan.
To nije bio razlog da ne dobije amoksiciline.......razumes sta hocu da ti kazem?
Znaci........mozda nije nista lose sto SVE moras piti jer ti nista nece biti.
Zoloft ces piti stalno,ostale lekove mozda samo jedan period!
Pitaj lekare kako ide jedan sa drugim!

Sretno :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 09, 2007 11:16 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Jedan je kalcijum zbog aritmije..........
drugi je zbog stitne zlezde.........
ostala dva zbog anxiety.......
Anxiety......sigurno idu skupa,pitaj doktora!
Pitaj svejedno ide li sve zajedno.......ali nekog od doktora!
Cao


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 10, 2007 2:26 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
ontario je napisao:
Majo da li imas jednog porodicnog lekara ili vise?
Ako imas jednog posavetuj se sa njim u vezi tih lekova.
Ne znam da li si svakome specijalisti rekla sta koristis?
Ovde bilo gde da odes,kod bilo kojeg specijaliste prvo pitanje je PIJETE LI JOS NEKE LEKOVE.
To pitaju zato sto neke vrste ne idu zajedno,to verovatno znas!
Cak i na recepciji kod specijaliste dobijes papir da OBAVEZNO napises koji lek TRENUTNO koristis.Sto naravno specijalista uzima u ubzir kada ti mora prepisati lek.
Znaci ima lekova koji se mogu koristiti u isto vreme slusaj zasto ti to govorim:


:lol: :lol: :lol: :lol: Ontario, koji crni porodicni lekar??!! :lol: :lol: :lol:

Naravno da kod svakog nosim sve papire, dijagnoze i poludijagnoze....... :lol:

Razumem ja tebe sta ti pricas, ali ovde to ne funkcionise tako......


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 10, 2007 1:13 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Kao sto rekoh, nabrojani problemi imaju veze sa nedovoljno dobrom saradnjom izmedju lekara koji lece jednog pacijenta, i sa tim sto svako misli da je sposoban da prepisuje psihijatrijsku terapiju ako mu se ucini da je pacijentu nesto na 'nervnoj bazi'. Za tu procenu sluzi iskljucivo psihijatar, i iskljucivo on bi trebalo da pise psihijatrijsku terapiju. Kada se kardiolog i fizijatar i opsta praksa ne bi petljali u ono sto ne znaju, ne bi ni pisali lekove kao sto su bromazepam, ksanaks ili bensedin, nego bi paciojenta sa sumnjom na poremecaj na 'nervnoj bazi' uputili kod psihijatra gde bi i dobio terapiju. Jos ne cuh da je neki psihijatar prepisivao pacijentima verapamil, na primer, dilakor ili monizol - sve kardioloska terapija, jer je zakljucio da pacijhent mozda ima glavobolju od visokog pritiska?! Svasta. Za to sluzi kardiolog, i zna se ko sta treba da radi i ko sta treba da zna.

Ali sve to io dalje nema veze sa farmaceutom. On moze da skrene paznju pacijentu da pita svoje lekare o lekovima, ali nema nikakvo pravo da lekove ne izda, ukoliko su recepti validno napisani.
A i pacijent ima pravo da promeni lekara, da zatrazi informacije o lecenju ili lekovima koji su mu prepisani (i ta prica 'nece da mi kaze, nema vremena1' kod mene ne pije vodu, to je prava budalastina - radi s eo vasem zdravlju, vasem zivotu, i sasvim sigurno vas ni jedan lekar nece izbaciti iz ordinacije napolje pa makar vam i preko volje - ako je los profesionalac i los covek - dao odgovor na vase pitanje!). No nas svet ima obicaj da se ponasa kao lobotomiran kod lekara i da ne pita nista, i da onda dodje na neki forum da 'protumaci' svoju dijagnozu ili jos gore - odredi koje lekove da uzima a koje ne i tako proveri lekara (na valjda validnijem mestu). Bar u sadasnjem trenutku prava pacijenta su stavljena na visoko mesto, postoje nacini da se pacijenti bune i bore z asvoje pravo (ako misle da nisu adekvatno leceni) ali to zahteva i komunikaciju sa lekarom, pitanja tipa "kakvi su ovo lekovi, zbog cega ste mi ih prepisali, kakve ce efekte imati, imaju li nezeljena dejstva, da li mogu da se kombinuju sa drugim lekovima koje pijem, itd"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 10, 2007 10:31 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Garfield je napisao:
(i ta prica 'nece da mi kaze, nema vremena1' kod mene ne pije vodu, to je prava budalastina - radi s eo vasem zdravlju, vasem zivotu, i sasvim sigurno vas ni jedan lekar nece izbaciti iz ordinacije napolje pa makar vam i preko volje - ako je los profesionalac i los covek - dao odgovor na vase pitanje!). No nas svet ima obicaj da se ponasa kao lobotomiran kod lekara i da ne pita nista, i da onda dodje na neki forum da 'protumaci' svoju dijagnozu ili jos gore - odredi koje lekove da uzima a koje ne i tako proveri lekara (na valjda validnijem mestu). Bar u sadasnjem trenutku prava pacijenta su stavljena na visoko mesto, postoje nacini da se pacijenti bune i bore z asvoje pravo (ako misle da nisu adekvatno leceni) ali to zahteva i komunikaciju sa lekarom, pitanja tipa "kakvi su ovo lekovi, zbog cega ste mi ih prepisali, kakve ce efekte imati, imaju li nezeljena dejstva, da li mogu da se kombinuju sa drugim lekovima koje pijem, itd"


Ajoj, moja dr me samo pogleda popreko preko naocara, kao da sam joj pripretila arsenikom kada postavim neko pitanje (a postavljam ih!!) i onda prokomentarise: "Jel ste Vi ovde dosli da me "listate kao knjigu" ili ste dosli kod mene na pregled??" :roll:

Kada kazem da sam na pregled dosla ali da me i zanima zasto je to (nesto) tako, ona mi kaze da za to nema vremena i na sta bi to licilo da svakom pacijentu posebno objasnjava sta je to sa njim.

A na stranu sto uvek moram da sufliram sta mislim da bi moglo da bude, ne bi li mi prepisala eventualno uput za analizu mokrace i sl (ne daj Boze da trazim da mi zaokruzi da mi se uradi i gvozdje iz krvi, to je kao da sam trazila zlatnu polugu uz obrazlozenje da je dovoljno uraditi samo hemoglobin - sto je netacno.....itd.........)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 11, 2007 4:07 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Ontario, koji crni porodicni lekar??!!


Majo pa ti imas tvoju doktoricu vidim u zadnjem postu,mozes li je promeniti?
Ne znam da li je kod vas tesko pronaci drugog doktora?
Ako nisi zadovoljna sa njom menjaj............
Moja majka ima kod nas svoju doktoricu vec godinama i uvek ima vremena sa njom da prica i cak sam je i ja zvala i razgovarala sa njom.
Divna zena...........


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 11, 2007 1:58 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
majja je napisao:
Garfield je napisao:
(i ta prica 'nece da mi kaze, nema vremena1' kod mene ne pije vodu, to je prava budalastina - radi s eo vasem zdravlju, vasem zivotu, i sasvim sigurno vas ni jedan lekar nece izbaciti iz ordinacije napolje pa makar vam i preko volje - ako je los profesionalac i los covek - dao odgovor na vase pitanje!). No nas svet ima obicaj da se ponasa kao lobotomiran kod lekara i da ne pita nista, i da onda dodje na neki forum da 'protumaci' svoju dijagnozu ili jos gore - odredi koje lekove da uzima a koje ne i tako proveri lekara (na valjda validnijem mestu). Bar u sadasnjem trenutku prava pacijenta su stavljena na visoko mesto, postoje nacini da se pacijenti bune i bore z asvoje pravo (ako misle da nisu adekvatno leceni) ali to zahteva i komunikaciju sa lekarom, pitanja tipa "kakvi su ovo lekovi, zbog cega ste mi ih prepisali, kakve ce efekte imati, imaju li nezeljena dejstva, da li mogu da se kombinuju sa drugim lekovima koje pijem, itd"


Ajoj, moja dr me samo pogleda popreko preko naocara, kao da sam joj pripretila arsenikom kada postavim neko pitanje (a postavljam ih!!) i onda prokomentarise: "Jel ste Vi ovde dosli da me "listate kao knjigu" ili ste dosli kod mene na pregled??" :roll:

Kada kazem da sam na pregled dosla ali da me i zanima zasto je to (nesto) tako, ona mi kaze da za to nema vremena i na sta bi to licilo da svakom pacijentu posebno objasnjava sta je to sa njim.

A na stranu sto uvek moram da sufliram sta mislim da bi moglo da bude, ne bi li mi prepisala eventualno uput za analizu mokrace i sl (ne daj Boze da trazim da mi zaokruzi da mi se uradi i gvozdje iz krvi, to je kao da sam trazila zlatnu polugu uz obrazlozenje da je dovoljno uraditi samo hemoglobin - sto je netacno.....itd.........)


Imas pravo na promenu lekara, i izbor lekara po sopstvenom odabiru (to se zove 'odabrani lekar"), takodje imas pravo da se zalis 'pacijentovom advokatu' u usmenoj ili pismenoj formi (ima ga svaka zdravstvena ustanova), imas prvao takodje da se u pismenoj formi zalis ministarstvu zdravlja. Svhatam da lekar opste prakse radi 'na normu' kao i svi mi, i da mu je 7 minuta odredjeno za pacijenta, no ipak nema nikakvo pravo da ti kaze da nema vremena da ti objasnjava sta je sa tobom, jer lekar je tu radi korisnika, i iz dzepova korisnika isplacuju se nase plate. Kada bi pacijenti, odnosno korisnici usluga, promenili kasetu u glavi i poceli da se ponasaju kod lekara kao u svakom drugom korisnickom servisu (posti, samoposluzi, automehanicarskom servisu...) i zahtevaju adekvatnu uslugu, a kao sto rekoh sada je korisnicima obilato pruzena ta mogucnost jer je to jedan od zahteva za ulazak u Evropu, onda bi i zdravstvo bilo drugacije.

Istina je i to da ljudi dolaze kod lekara u svakakvim zapustenim stanjima (od higijene do zapustenih najbanalnijih zdravstvenih stanja), da se ponasaju i nevaspitano i agresivno i bezobrazno nemali broj puta, da lekari realno nemaju dovoljno vremena da posvete pacijentu onako kako bi to teorijski bilo potrebno i normalno, no ipak - zna se gde je granica frustracioje i sta je lekar obavezan da ucini, a informisanje pacijenta o njegovom stanju i o lekovima koji mu se prepisuju je jedna od takvih obaveza.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 42 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: larsfloris i 81 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: