Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Griz i plazma keks
PostPoslato: Pet Apr 08, 2005 12:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 04, 2005 11:05 am
Postovi: 35
Lokacija: Novi Sad
kada ste svojim bebama poceli da dajete griz i plazma keks?Moja beba ima 8 ipo meseci ,dajem joj kukuruzni griz<palentu> i sve ostalo jede ,ali ova dva jos nisam uvela,ne znam ni ja sama zasto.Da li svaki dan dajete za jedan obrok frutolino medolino.....i ostale zitarice?Cisto da cujem misljenja kako ste vi organizovale obroke.Pozdrav za sve.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 09, 2005 8:00 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
Ja jos nisam dotle dosla, ali ovo sam nasla na internetu. Naravno, mozes da vrsis izmene. Na pr. kiselo mleko se preporucuje tek od 11. meseci, ali moja sestricina koja ima 8 meseci ga uveliko jede. Ovo su samo orijetiri.

ŽITARICE:
daju djetetu osjećaj sitosti jer su bogate škrobom koji se sporo probavlja. Bogate su i bjelančevinama a neke od njih treba u početku izbjegavati.Ne dajite stoga pšenično bračno ni griz, već rižu i kukuruzne prerađevine. Obiluju vitaminom B optimalna dob (mj.):
kukuruzna krupica, brašno ili pahuljice,riža, rižine pahuljice 5-6 meseci
pšenično brašno ili krupica, ječam, raž 8 meseci
kruh, dvopek 10 meseci
tjestenina 11 meseci
miješane žitarice, dojenački muesli 12 meseci

VOĆE:

je bogato mineralima i vitaminima, posebno C. Biljna vlakna pomažu probavi. Suprotno uvriježenom narodnom mišljenju, nemojte rano davati djetetu sok naranče i limuna jer su česte alergije na agrume.
kruške, jabuke 5-6
banane, marelice, breskve, šljive, trešnje 7
kupine, jagode, borovnice, maline 8
agrumi (naranča, grejp, limun) 10
koštunjavo voće, mljeveno 12

POVRĆE:
je preporučljivo jest svakodnevno. Kao zamjenu za meso ponekad možete upotrijebiti mahunarke s žitaricama jer sadrže vrijedne bjelančevine.

mrkva, koraba, špinat, tikvice, blitva 5-6
krumpir, mahune, brokula, buća 8
grašak, repa, rajčica 9
kupus, kelj, poriluk 10
leća, grah 12

MESO
je vrlo važno za rast i razvoj, te je najvažniji izvor željeza za dojenče. Birajte posno meso. Iznutrice dajte tek na kraju 1. godine.

bijelo pileće i pureće, janjetina 5-6
teletina, kunić 7
tamno meso peradi 8
junetina, govedina 9
svinjetina, suhomesnati proizvodi, iznutrice 13

RIBA
bijela riba, pastrva 7
plava riba 13

JAJA
su česti alergen pa se ne žurite s njima. Nikada ih djetetu ne dajite sirova. Također ne dajite tu namirnicu češće od dva-tri puta u tjednu.
žumance 10
bjelance 13

MLIJEČNI PROIZVODI
svježi kravlji sur, skuta 11
jogurt, kiselo mlijeko 11
vrhnje 12

Kad si ti pocela da dohranjujes bebu i sa kojim namirnicama si pocela? Moja ima samo 3 i po meseca ali izglda da nece da pije mleko pa cu morati da pocne da uvodim nesto konkretno. Ne mogu da dozvolim da gladuje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 09, 2005 8:03 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
P.S.

Mislim da plazma ima dosta secera.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 09, 2005 7:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 27, 2004 2:57 pm
Postovi: 134
Meni su mnoge majke preporucivale da pocnem sa sokovima vec sa 3,5 meseca, neke su mi cak rekle da i kasice mogu jer na njima tako pise. Ali ako to izaberes preporucila bih ti da ih sama pravis(i sokove i kasice ) jer sadrze dosta secera.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 10, 2005 8:20 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
Alexandra je napisao:
Meni su mnoge majke preporucivale da pocnem sa sokovima vec sa 3,5 meseca, neke su mi cak rekle da i kasice mogu jer na njima tako pise. Ali ako to izaberes preporucila bih ti da ih sama pravis(i sokove i kasice ) jer sadrze dosta secera.


Kad sama napravis sokic, koliko dugo ti stoji? Osim od jabuka od cega jos pravis sokic?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 10, 2005 9:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 25, 2005 10:56 pm
Postovi: 26
Ja sam krenula sa frutekovim sokovima koji su bez secera. Ista stvar je bila sa kasicama. Te kasice su bez secera i glutena, sto je jako bitno za pocetak. Sokice sam uvela sa 4 meseca i razblazivala sam ih sa Humaninom vodom za bebe (pola/pola). Na kasici ti pise koja je kasica za koji uzrast. Prvi sok i kasica bili su jabuka i sargarepa. Zitarice sam uvela sa 5 meseci (dodavala sam cokolesnik i sl. postarosti.....)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 11, 2005 9:17 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
Na Frutekovoj kasici od jabuke pise da je bez glutena, kako i na Juvitaninoj, s tim da kod Fruteka stoji "ukupno secera 10,3 gr. a kod Juvitane 5 gr. Pretpostavljam da su to neki "dobri seceri" ali nisam sigurna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 12, 2005 2:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 25, 2005 10:56 pm
Postovi: 26
u kasicama i sokicima za bebe uglavnom se dodaje dextroza umesto obicnog secera. Jako je bitno da ne uspavljujete bebu sa flasicom ili da spava sa njom zbog moguce pojave karijesa na mlecnim zubima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 13, 2005 7:35 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
Hvala svima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 22, 2005 1:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 12, 2005 2:47 pm
Postovi: 26
Sokić napravi sama kad god možeš. Tako napravljen se mora odmah piti.

Plazma keks i griz - nikako. Osim ako je dete neuhranjeno. Skuvaj mu ovsenu kašicu (od pahuljica) sa mlekom, dodaj malo mekinja. Ako je bljutavo, na kraju umešaj minimalno žutog šećera ili najbolje (ako dete nije alergično) malo bagremovog meda (zato što mu je ukus najblaži i ne menja ukus hrane).
Žitarice možeš da mu "provučeš" i uz slane kašice ili supice. Mali trik, za decu koja odbijaju, je da pahuljice (sve jedno koje, može i ražane, pšenične...) samelješ na mlinu za kafu i umešaš u neku drugu hranu, u supicu...
Još jedan trik za decu koja odbijaju sokić od cvekle - umešajte ga u mleko! Verovali ili ne, ko je god probao, uspelo je.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 23, 2005 5:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 21, 2005 5:13 pm
Postovi: 9
JA SAM MOJIM BEBAMA PSENICNE PROIZVODE UVELA U 10-OM MJESECU,I TO JE SASVIM U REDU PO SVIM CLANCIMA I SAVJETIMA KOJE SAM DO SADA PROCITALA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Griz i plazma keks
PostPoslato: Sub Okt 29, 2011 12:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 21, 2011 6:18 pm
Postovi: 2
Cvekla ne bi trebalo da se mesa sa mlekom jer kalcijum iz mleka sprečava apsorpciju gvozdja iz cvekle.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Griz i plazma keks
PostPoslato: Ned Okt 30, 2011 11:20 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Maj 28, 2006 3:28 pm
Postovi: 60
Lokacija: Beograd
Ja sam sa puna 4m uvela sokice od jabuke i sargarepe. Pravim ih sama. Sada smo poceli i sa Milupinim zitaricama, onim za 4 m starosti. Rado ih jede.Povremeno mu dam malo pasirane banane. Tako sam i sa starijim detetom. Sa punih 5 m preci cemo polako na krompir, blitvu, spanac.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Griz i plazma keks
PostPoslato: Pon Okt 31, 2011 11:26 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Med se ne preporucuje deci mladjoj od godinu dana

"Botulizam, vrlo opasna infekciju crevnog trakta je bolest do koje dolazi kada novorođenče unese bakteriju koja proizvodi toksin unutar tela. Reč je o veoma opasnoj infekciji crevnog trakta. Sve je više dokaza koji govore da med može biti uzročnik ovog tipa botulizma. Med je poznati izvor spora koje stvaraju bakterije Clostridium botulinum. Kada ih beba unese u organizam, ove bakterije proizvode toksin koji uzrokuje botulizam, ozbiljno,ali na svu sreću retko trovanje hranom. Stoga se deci mlađoj od 12 meseci nikada ne sme davati med. Dojenački botulizam nije nimalo bezopasna bolest, jer napada nervni sistem bebe i u najtežim slučajevima može čak dovesti do smrti."

Na samoj plazmi pise da je tek za decu od godinu dana (i to se slazem sa nekim ko je gore rekao da to treba davati samo ako je dete neuhranjeno, kao i griz). Deci treba vise vitamina i zitarica a manje tako puno kaloricnih stvari. Ovo vam pricam iz iskustva, jer moje dete ima vec 4 godine. Sokice izbegavajte sto vise, jer iako vam se sada to cini prihvaljivo bice problem kasnije. Deca naravno vise vole da piju sokice od vode (mada je i to stvar navike), a kad porastu insistrace na sokicima i zbog toga ce slabije jesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Griz i plazma keks
PostPoslato: Pon Okt 31, 2011 6:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 17, 2011 7:16 pm
Postovi: 22
trebalo bi da se vodi briga oko suvisnih secera iz kupovnih sokica i slatkih kasica.deca su razlicita pa i dete koje je onako buca ne znaci da je zdravo.deca se lako naviknu na slatko ali je tesko posle kontrolisati ishranu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: