Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: HBA1C
PostPoslato: Sre Jul 04, 2007 11:29 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 04, 2005 12:27 am
Postovi: 24
Lokacija: Beograd
Posle duze vremena radio sam HBA1C koji mi je trenutno 7,1. Izgleda da sam se malo opustio, prethodni su bili 5,5 i 6,0.
Koliko je veliki ovaj od 7,1....

_________________
SHOW MUST GO ON


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 04, 2007 1:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 06, 2006 12:06 pm
Postovi: 102
/Po meni/, nista strasno, odnosno ok. Koliko znam, za tip 1 je optimalno cak do 7,5, i tek vise toga se koriguje terapija. Da bi se vratili na stari (savrsen) rezultat vratite se na tadasnji rezim.
Puno srece!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 04, 2007 9:33 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ne bih se slozio, optimalno je ispod 6,5 :) Ali je zadovoljavajuce :)

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 06, 2007 1:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 04, 2006 9:45 am
Postovi: 19
Lokacija: bgd
I meni je moj endokrinolog rekao isto sto je mmila napisala, a kada mi je sada HBA1C bio oko 7 pitala me je da li mi je to cesce bio hipo?Rekla mi je da su nize vrednosti normalne za tip 2 ali ne i za tip 1.I mene je to malo zacudilo,mislila sam da bi trebao da bude tako oko 6,a sad nemam pojma!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 06, 2007 4:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 22, 2005 5:07 pm
Postovi: 166
Lokacija: Novi Sad
Nisam bas sigurna u vezi toga da je normalno da HbAc1 bude nizi kod tipa2 nego kod tipa1, bitno je to da u oba slucaja treba teziti da on bude sto blizi normalnoj vrednosti, a to je svakako manje od 6.5%. S druge strane, sto manja vrednost HbAC1 podrazumeva cesca hypo stanja, tako da treba paziti da se ne pretera...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 06, 2007 6:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ja se izvinjavam, mozda sam nesto negde propustio, ali HbA1c se ne moze koristiti pouzdani za potvrdu prethodnih hipoglikemija, to je mali nonsens, ako se zna fiziologija nastanka glikoziranog hemoglobina i njegovo trajanje u eritrocitima - odnosno trajanje (zivotni vek) samih eritrocita.

Primer nedovoljne korelacije:

http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=13583908

"A high body mass index was associated with the occurrence of severe hypoglycemia, while a low HbA1c value by itself was not."

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 11, 2007 1:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 22, 2005 5:07 pm
Postovi: 166
Lokacija: Novi Sad
Naravno da se HbAC1 ne moze koristiti za potvrdu prethodnih hipoglikemija, medjutim, kod dijabeticara sa DOBROM kontrolom glikemija i nizim HbAC1 (manje od 6%), da bi postigli tako dobru kontrolu moraju biti cesto na granici hipo, a ne retko i u hipo stanju (ovo dobro znam iz iskustva).
Mislim da pomenuti primer nije bas adekvatan, jer ne govori o tome kakva je glikemija kada osoba nije u hipo stanju. Znaci, ne mora da znaci i obrnuto, da ako osoba ima ceste hipo, onda je i HbAc1 mali.
I naravno, sve to vazi samo za period unazad 2 meseca od merenja HbAc1, uzimajuci u obzir zivotni vek eritrocita.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 11, 2007 7:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 06, 2006 12:06 pm
Postovi: 102
Ja se slazem sa kdanijelom, isto iz sopstvenog iskustva, a i logicno je. Tako mi je jednom dr rekao da je ocekivanje od dijabeticara tip 1 da imaju jako niske hemoglobine hodanje po tankoj zici, i da upravo zato postoje razlicize ciljne vrednosti za tip 1 i tip 2, s'tim da vazi opste pravilo sto nize (blize normali) - to bolje, i sa sto manje hipoglikemija. Ako nista drugo, dovoljno je uporediti koliko se cesce hipo javljaju kod tipa 1 - odnosno kod osoba koje uzimaju insulin kao terapiju.

Jos nesto, interesuje me, ako neko zna - da li referentne vrednosti za HbA1c koje pisu na nalazima vaze za "zdrave" osobe, ili se podrazumeva da ih rade samo dijabeticari pa sa odnose na nas? U stvari, buni me sto u jednoj laboratoriji pisu ref.vr.: 0,0 - 8,5 % (ne pise metod), a u drugoj su: 2,0 - 5,4 (metod imunoinhibicija)?
Da li to znaci da isti rezultat u jednoj, nije isto sto i takav rezultat u drugoj laboratoriji?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 21, 2007 5:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 21, 2007 5:33 pm
Postovi: 11
i meni je zadnji put bio 7,7 . Doktor je imao u nesvijest da pane kad je vidio to :roll: (jer mi je prije toga u 9 mjesecu trudnoće bio 6,1 a kažu da tada su vrijednosti šećera najveće), onda mi je povećao dozu inslulina i uveo Lantus? Mada to mi je sve nedostatak fizičke aktivnosti i malo više jela :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 22, 2007 1:11 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
E, pa kad znaš od čega ti je, navali na ispravke! :D

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 22, 2007 1:36 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Ja sam moj mjerio prije 7 dana i bio je 5.9. Nije perfektno ali je bolji od proslog koji je bio 6.1. Za sledeci ispit koji ce biti sredinom sledece godine ciljam na 5.5, a mogu vam reci da redovne fizicke aktivnosti MNOGO dobro uticu na secer, iako se jede cak i vise nego ranije.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 22, 2007 3:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 22, 2005 5:07 pm
Postovi: 166
Lokacija: Novi Sad
Bravo BoJJo! Gotovo idealno!
Mojoj Dasi smo merili prosle nedelje i bio joj je 6,2%. Doktori kazu da je savrseno, mada bi i mi da je malo ispod 6%. Dobra stvar je da otkako je na pumpi imam utisak da znatno redje ima hypo epizode. Najveci doprinos dobroj vrednosti HbAC1 jeste to sto su joj nocne glikemije gotovo idealne, izmedju 3,5 i 6. Losa stvar je sto joj zacas zakuca secer na 15 kada nesto sa apsorpcijom insulina nije u redu. Sve je to logicno, ali opet, mi bi da to sve bude idealno :-)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 22, 2007 4:11 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
I ja imam ta zakucavanja povremeno, ali i moj zadnji je kao kod BoJJo-a - 5.9 :D S obzirom na prethodne 6.3 i 6.1 - ja sam prezadovoljna! :D

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 13, 2008 9:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jan 28, 2008 1:06 pm
Postovi: 171
Lokacija: Beograd
Za sve one koji nisu načisto sa time kakve vrednosti HbA1C treba da budu vraćam ovu temu na vrh!

Slika

_________________
Posetite "ČAROBNU KUHINJU" na http://www.carobna-kuhinja.com/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 17, 2008 6:09 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 31, 2008 6:51 pm
Postovi: 222
Lokacija: Beograd
Kontrolna karta je super!!!Samo za decu je Optimalan HbA1c do 7.6 Suboptimalan je od7.6-9.00 a Povazano sa visokim rizikom od komplikacija sve preko 9.00!!! :P :P :P Mada rezultat može i zavarati da je dobar tj. idealan a razlog mogu biti česte hipo glikemije koje se odražavaju na rezultat pa sve to treba lepo sabrati i oduzeti i sami će te znati pravi rezultat!!! :P :P :P


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: